baranek

Czy to dobry pomysł...

Polecane posty

baranek    3

Witam forumowiczów.

Jak większość z nas chciałbym mieć jakieś własne żródło dochodu np. z gospodarstwa rolnego, a nie bać się o jutro i robić u prywaciarzy za niewolnika.

Jako, iż wiosna już niedługo czas pobudzić się do działania.Konkretnie mam zamiar kupić (jestem w trakcie poszukiwań) dwie krowy, które posłużą mi jako mamki. Jeśli będą dawały się doić obcym cielętom to dobrze, a jeśli nie to doił bym je i dawał cielakom w wiwderkach.Kupował bym byczki kilkudniowe odpajał na pełnym mleku + CJ przez ok miesiąc i sprzedawał do chowu.Zaznaczam, że mam dobry dostęp do cieląt.

Worek preparatu mlekozastępczego to koszt ok 150 zł, a worek to za mało by cielak mógł sie ładnie zabrać, do tego CJ ok 60 zł worek tak, że koszta są duże i taki krótki wychów jest nieopłacalny.Natomiast krowie mleko mało iż jest pełonwartościowe, cielak rośnie po nim w oczach, to miał bym je prawie za darmo.Zakładam, że dwie krowy dające ok 10l mleka na dzień sztuka, pozwoliły by mi utrzymywać 2-3 cieląt, do mleka oczywiście CJ i małe ilości śruty.

Jeśli było by to opłacalne to nie zastanawiał bym się tylko zwiększył obsadę do np. 4 krów.Plusem tego typu działalności rolniczej wydaje mi się stosunkowo nieduża ilość poniesionych kosztów, bo produkcja mleka to ciągłe normy, parametry, niezgodności co trzeba rekompensować drogimi paszami, środkami czystości i antybiotykami...A mleko dla cieląt nie musi być niewiadomo jak idealne.Mało tego przy takim typie chowu praktycznie co miesiąc mamy dochód jeśli wszystko idzie po naszej myśli to ze sprzedarzą tego typu towaru nie ma najmniejszego problemu ;)

Jeśli ma ktoś jakieś doświadczenia z tego typu odchowem to proszę o rady i spostrzeżenia.

Słucham waszych opinii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
argoz    0

Jeżeli masz dostęp do cielaków to dobrze, ja mam 3 krowy i tak robię tylko jak jest potrzebny cielak to przweażnie nie ma gdzie kupic. W moim przypadku takie kupowanie od różnych gospodarzy wiąże się z ryzykiem przywiezienia jakiejś choroby do stada. Cielaki też różnie rosną, kupiłem na począdku listopada dwa i jeden 10 stycznia miał 147kg a drugi 22 luteg 133kg-(kupiony był z chorobą, miałem brac dwa ale jeden padł). Roboty przy nich jest dużo bo trzeba nauczyc ssac, poic 3 a potem 2 razy dziennie. Przy większej ilości to jest sens chodzic bo przy dwóch to trochę strata czasu.

Jakbyś kupil jeszcze jakieś simentalki to miałbyś przynajmniej swego ładnego cielaka a na takie jest najwięcej chętnych. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel0792    0

A posiadasz jakiś areał ziemi ornej lub łąk lub dzierżawę?? żeby utrzymać np. te 4 krowy? albo nie lepiej jakieś mięsne chować?

Edytowano przez Pawel0792

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mora    15

Ile przewidujesz wydać na krowy? Żeby kupić krowę w laktacji, albo cielną, trzeba dać min. 4,5tys.Raczej będziesz musiał doić , bo malo prawdopodobne,żeby trafiły Ci się takie, co pozwolą się doić każdemu cielakowi, a nawet jeśli, to te przedsiębiorcze "ukradną" mleko gamoniom i wynik będzie kiepski.Zasadniczo jednak pomysł niezły , ale wtedy chyba lepiej trzymać je na "eksportówki"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ilidan    0

Gzie kupic takie cielaki , u mnie jest kryzys nigdzie ani widu ani slychu.nie da sie kupic zadnego cielaka:(

odnosnie pomyslu zadna nowosc, wiele os. tak robi.


Boże widzisz a nie grzmisz
-Widzę tylko plastik prądu nie przewodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maroslaw0770    264

Jeżeli masz dostęp do cielaków to dobrze, ja mam 3 krowy i tak robię tylko jak jest potrzebny cielak to przweażnie nie ma gdzie kupic. W moim przypadku takie kupowanie od różnych gospodarzy wiąże się z ryzykiem przywiezienia jakiejś choroby do stada. Cielaki też różnie rosną, kupiłem na począdku listopada dwa i jeden 10 stycznia miał 147kg a drugi 22 luteg 133kg-(kupiony był z chorobą, miałem brac dwa ale jeden padł). Roboty przy nich jest dużo bo trzeba nauczyc ssac, poic 3 a potem 2 razy dziennie. Przy większej ilości to jest sens chodzic bo przy dwóch to trochę strata czasu.

Jakbyś kupil jeszcze jakieś simentalki to miałbyś przynajmniej swego ładnego cielaka a na takie jest najwięcej chętnych. :)

Po co poić 3 razy, ja odrazu poję dwa i jest dobrze.. Edytowano przez Maroslaw0770

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
baranek    3

Ile przewiduję wydać na krowy...

Nie potrzebuję wybitnych mlecznic, jak da mi 8l na dzień to będe zadowolony, cielakowi starczy.Najlepiej simentalki... :)

Chciałem zaznaczyć, że nie posiadam sianokiszonki tylko siano i śrutę, jak myślicie czy kupując krowe z dobrobytu po QQ, sianokiszonce i różnych cudach nie zbiednieje ona zbytnio?

Edytowano przez baranek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
argoz    0

Myślę że nie zbiedniej , ja kukurydzę daję zimą a latem to trawa, siano, śruta. :)

 

@Maroslaw0770 jak ma tydzień to dwa razy dziennie, ale jak się trafi taki maluch na którego zmiana mleka działa źle to chyba kilka dni się można pomęczyc aby się przyzwyczaił.

Edytowano przez argoz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Ja robię tak jak ty planujesz, to jest dobre wyjście. U mnie doi się od początku, nie ryzykujemy złamania bądź innych urazów u cielaków. Trochę się narobisz przy udoju ale masz 100% pewności, że cielakowi się nic nie stanie. Jak nie wymagasz dużo od krówek to bierz polskie i za nie dopłaty to też dobry pieniądz,

Edytowano przez PeterG14

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
baranek    3

Kolego PeterG14, jeśli można to prosił bym o kontakt na gg, miałbym pare pytań o ile nie sprawilo by to problemu

;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrouki    9

mleko zastepcze jest tansze niż 150 bo milsan-135 a westmilk-96 ja mieszam te dwa i mam git mliczko i byczko rośnie zdrowo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Kolego PeterG14, jeśli można to prosił bym o kontakt na gg, miałbym pare pytań o ile nie sprawilo by to problemu

;)

 

Pisz na PW jak będe na AF to Ci odpowiem bo nie mam GG w chwili obecnej a po drugie mało czasu bo praca się zaczyna. To co mam na koncie jest już nieaktualne niestety :(

Edytowano przez PeterG14

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kiejdal1
      uciekł byczek. znana jest jego lokalizacja. pozwala do siebie podejść na pewną odległość. poszukuję kogoś ze strzelbą palmera aby można go było oszołomić i schwytać. wszelkie inne sposoby nie dają rezultatu. może ktoś da jakiś kontakt woj. lubelskie 781753154
    • Przez farmer1999
      dzień dobry. w tym roku kukurydza słaba a ceny na pniu powariowały. Czy ktoś tutaj żywił byki samymi kiszonymi wysłodkami + śruta min jęczmienna, rzepakowa i sojowa z dodatkamk + słoma i siano? Jak z przyrostami, czy w 2 lata da rade 800kg?
    • Przez 1kris1
      Jakie macie opinie o cieletach z Miradowa(pomorskie)? Jak z transportem?
    • Przez farmer1999
      Witam. Ilu z Was bawiło się w te słynne startery z holandii..? ja w maju zeszłego roku kupiłem 3 miesięczne odsadki w wadze od 140 do 170kg razem 12 sztuk i w sumie w wieku 21 miesięcy mają zaledwie 600kg a karmione są kukurydzą, śrutą i sianem. Ciekawi mnie tylko jedna rzecz - niby miały być to simentale no i faktycznie białe łby ale na paszporcie jest napisane Europejskie Bydło czerwone co mnie zaciekawiło odrazu jak pocztą przyszły paszporty. Czy to mogą być ukryte byki z Włoch z podrobionym paszportem?
    • Gość
      Przez Gość
      Chciałbym dowiedzieć się czy ktoś miał bydło z Włoch i jak rośnie? Mam byki 8/9miesiecy i mają 200kg, czy to normalne? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj