michal82sa

Prace polowe wiosna 2012

Polecane posty

Gość cycek933   
Gość cycek933

ja zawszw sypie przed siewem polifoske M lub lubowoske 12

 

nie no cycek mze swoim avatarem mnie rozwala heh

jakos trzeba sie prezentowac:D:D:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karczycho    0

Czyli pierwszą zrobić przed siewem. a kiedy mogę zrobić drugą dawkę?

Miedzy czasie mam zamiar pryskać na chwasty i coś odżywczego.

 

I jeszcze pytanie najpierw przejechać kultywatorem rozsiać nawóz i później zboże czy najpierw rozsiać nawóz później kultywator i zboże?

Edytowano przez Karczycho

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Najpierw rozsiej nawóz, potem kultywator, jak będzie równo to siej a jak będzie nierówno to jeszcze bronowanie. Bronowanie też kiedyś pamiętam robiliśmy żeby wyrównać pole do siewu nawozu ( wtedy można było siać nawóz 5- tką ciapkiem) ale teraz wolę siać 4- ką i potem bronować, uprawic i siać.

 

EDIT: Ja sieję za tydzień łubin. Może bym zdążył wcześniej ale muszę wymienić pompe w c330, odsiewać i zaprawiać zboże oraz złożyć siewnik po malowaniu. Myślę, że będzie wtedy optymalny czas, żeby zasiać.

Edytowano przez PeterG14

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mario3004    0

Jeszcze jest czas. Ja planuję zacząć siewy koniec marca- początek kwietnia, poza tym teraz jest za mokro i bez wtopy się nie obejdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cycek933   
Gość cycek933

moim zdaniem troche za szybko dosyc ze zimowe zmarzlo to czasami wzejdzie ci jare a tu mroz sie pojawi tak bylo chyba w zeszlym roku o ile dobrze pamietam jak w moich okolicach jare orali i jeszcze raz siano, oczywiscie nie wszedzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZETORAK89    0

ludzie nie przesadzacie z tym siewem stanowczo za wczas ja myśle owies siać koło 27 marca poza tym wegatacja jeszcze nie ruszyła co kilka dni po te 5-7 stopni a w piątek u mnie jeszcze sypło śniegiem zapowiadają dobrą pogode od połowy marca także zdążymy zasiać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maly86    18

Zgadzam się z przedmówcami wyżej. Jeszcze przyjdzie czas i pogoda na siewy zbóż. Jak narazie to niech rolnicy spokojnie wysieją nawozy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Ja mam czas póki co nawóz wysiany. Dopiero zaczyna się ocieplać. Łubin i pszenicę trzeba siać wcześnie ponieważ to głównie decyduje o plonie. Oczywiście nie mówię żeby siać zaraz ale nie można też przegapić. Jeżeli zasieję za tydzień to myślę, że będzie ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel6485    242

W zeszłym roku groch siałem 20 marca teraz jeżeli pogoda pozwoli to w tym tygodniu ruszam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karczycho    0

Może ktoś mi wyjaśnić co zyskuje siejąc nawóz przed zasianiem zboża niż po zasianiu zboża? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Przed siewem wymieszasz nawóz z glebą przez co zboże będzie lepiej pobierało składniki. Poza tym będzie lepiej ukorzenione więc lepiej zniesie suszę itp. Gdy nie wymieszasz nawozu z glebą powodujesz jego straty, w dodatku osłabiasz system korzeniowy, ponieważ korzenie będą usytuowane zbyt płytko. Siejąc po zasianiu możesz również spowodować to, że nawóz nie zostanie wykorzystany. Owszem, sypanie nawozu takiego jak saletra, salmag, mocznik pogłównie jest stosowane ponieważ wykonuje się je w fazie strzelania w źdźbło, lecz gdy zasiejesz na świeżo zasiane pole rośliny nie zdążą go wykorzystać i krótko mówiąc tracisz pieniądze.

Mówi się również, że nawozy fosforowo- potasowe wysiewa się jesienią przed orką, ale jest to wyższa szkoła jazdy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

ludzie nie przesadzacie z tym siewem stanowczo za wczas ja myśle owies siać koło 27 marca poza tym wegatacja jeszcze nie ruszyła co kilka dni po te 5-7 stopni a w piątek u mnie jeszcze sypło śniegiem zapowiadają dobrą pogode od połowy marca także zdążymy zasiać :)

Teoretycznie za początek okresu wegetacyjnego uznaje się 5 kolejnych dni ze średnia temp dobową +5, ale to tylko teoria. Praktyka wygląda trochę inaczej bo rzepak już ruszył, podobnie jak żyto. Pszenżyto jeszcze nie, pszenica raczej tez nie, wymaga wyższych temp.

Nietypowo bo dziś zacząłem siać nawóz, i prawie wszędzie posiałem. Na 2 polach musiałem zrezygnować, wczoraj i cała noc praktycznie padał deszcz. Grunt do końca nie puścił, woda do końca nie miała gdzie spływać tak więc było moje duże zdziwienie gdy na VI klasie nagle ciągnik zaczął siadać. Na IV klasie zrezygnowałem z nawożenia, za parę dni ojciec rozsieje. Siew owsa planowałem za tydzień, ale posieje za 2 tyg. Obecnie na tym polu można kręcić następną część filmu zetor amfibia :D


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1817

a na podlasiu to jeszcze ziemia zmarznieta:)

Za wczoraj i dziś sporo odpuściło.Ten tydzień ma być ciepły i ma być niby coraz cieplej wiec trzeba coś działać puki ziemia ma sporo wilgoci. Pole zdrenowane i jak nie będzie padać szybko obeschnie

Edytowano przez Roki212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karczycho    0

To już wiem;) a jeśli rozsieję nawóz w tą sobotę i za tydzień w sobotę wjadę kultywatorem to mi ten nawóz gdzieś nie spłynie czy powinien rozsiać nawóz i zaraz po tym kultywator?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Najlepiej w ten sam dzień zasiej i wymieszaj. Pogoda wiosną jest nie przewidywalna wieć tydzien czekania to napewno będą jakeś straty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel101210    5

U mnie na wsi to w tamtym tygodniu jeden gościu siał nawóz pod pszenżyto :) tak to na polach pusto żadnego ciągnika nie spotkasz na polu :P i w sobote taki jeden gnojówkę woził :) a u wujków to narazie za mokro by wjechać :(


pawel101210 na YouTube zapraszam na filmiki do obejrzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cycek933   
Gość cycek933

a u mnie zboze poszlo sporo w gore i kazdy sie przymierza do orki zboza i siewu nowego bo teza jest taka ze z tego to juz nic nie bedzie. najgorzej ma wujek ktory dzisiaj mi sprzedawal zboze i mowi ze on to dopiero ma przej.... popryskal opryskiem na zielsko i miotle jesienia a teraz czytal i mowi ze jest napisane ze przez 9 kolejnych miesiecy zboze nie wzejdzie czyli nie moze nowego zasiac bo nic nie wzejdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LukaPro    1

Members. a jakie masz gospodarstwo i jakie klasy ziemi? Ja jestem z okolic Sokółki konkretniej Korycin gmina i jak narazie to nikt się nie kwapi w pola, ale w przyszłym tyg. to plan działać;)))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
    • Przez AlexH
      Witam,
      co zasiać dla bydła na bardzo słabej glebie, żółty piach dotąd siałem co drugi rok seradelę ale, że coraz droższa a ledwo powschodzi bo wody nie ma i co polecacie zasiać, myślałem o wyce albo czymś takim, chodzi mi o to żeby wypędzić krowy i miały co zjeść, albo skosić rotacyjna i zrobić kiszonkę w bele
    • Przez koksilato
      Dzień dobry.
      Od dwóch lat uprawiam żyto Kszyca, pszenicę okrągłoziarnową i Kamut. Czy jest ktoś kto zajmuje się podobną uprawą?
    • Przez miturskir
      Żółknie mi pszenżyto czym podratować 
    • Przez Rad11
      Witam jak myślicie która odmiana będzie najlepsza rgt ritter, argument, buldozer jeżeli chodzi o parametry konsumpcyjne 
      Stanowisko będzie po rzepaku klasa 3a3b
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj