Renata37N

Ulga inwestycyjna

Polecane posty

Renata37N    0

Proszę o informację osoby, które mają wiedzę praktyczną na temat ulgi inwestycyjnej . W latach 2010-11 dokonaliśmy nakładów na budynek inwentarski - wybicie otworów wraz z wstawieniem okien, wykonanie wentylacji, wymianę dachu, tynki poprawiając tym samym walory użytkowe budynku w którym prowadzimy hodowlę. Chciałam złożyć wniosek w gminie na ulgę inwestycyjną , ale odmówiono przyjęcia argumetując, że prace jakie zostały przeprowadzone to jest remont, a nie modernizacja i urzędniczka w gminie nie przyjęła wogóle wniosku.

Czytałam wcześniej trochę na ten temat między innymi w jednym z orzeczeń było stwierdzenie że " wydatki poniesione na polepszenie warunków użytkowych budynku zalicza się do modernizacji". Chciałabym się dowiedzieć czy urzędnik może odmówić przyjęcia takowego wniosku. Czy nie powinno być tak, że powinien on zostać przyjęty i jeśli nie zgadzają się z jego treścią powinnam dostać decyzję odmowną i mieć możliwość odwołania. Jak to jest w innych gminach. Proszę o odpowiedzi. Nadmieniam, że przy przeprowadzonych inwestycjach nie korzystałam z żadnych środków wsparcia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcos    0

Na wszelkiego rodzaju modernizacje, przebudowy, rozbudowy ulgi inwestycyjnej nie otrzymasz. Ulga przysługuje jedynie w przypadku budowy nowego budynku z pozwoleniem na budowę i wyłącznie ze środków własnych .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

przede wszystkim urzędnik nie powinien odmówić przyjęcia wniosku (jest to niezgodne z KPA); natomiast w nawiązaniu do wątpliwości to zgodnie z ustawą o podatku rolnym http://www.abc.com.pl/du-akt/-/akt/dz-u-2006-136-969

 

Art. 13. 1. Podatnikom podatku rolnego przysługuje ulga inwestycyjna z tytułu wydatków poniesionych na:

1) budowę lub modernizację budynków inwentarskich służących do chowu, hodowli i utrzymywania zwierząt gospodarskich oraz obiektów służących ochronie środowiska;

 

z kolei odnośnie do definicji modernizacji budynku inwentarskiego - niestety już nie ma takiej jednoznaczności http://testowy.minigo.pl/index.php/article/show/id/336

 

proponuję złożyć wniosek i ewentualnie odwołać się od jego rozstrzygnięcia do SKO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

urzędnik powie spierda****c i ma klienta z głowy.

Mądry klient mówi - tu jest wniosek tu są załączniki, wyda mi pani decyzję na piśmie o odmowie przyznania ulgi inwestycyjnej, ja się odwołam i wtedy zobaczymy kto ma rację a teraz proszę przyjąć załaczniki i po opieczętowaniu datą wpływu proszę o ksero mego wniosku. Z reguły to bardzo ułatnia dalsze załatwianie spraw (kolejne sprawy są załatwiane dużo szybciej i bez problemów).


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

Na wszelkiego rodzaju modernizacje, przebudowy, rozbudowy ulgi inwestycyjnej nie otrzymasz. Ulga przysługuje jedynie w przypadku budowy nowego budynku z pozwoleniem na budowę i wyłącznie ze środków własnych .

to nie prawda my w tamtym roku mieliśmy ulgę za przerobienie części stodoły na opasy. Nie mieliśmy na to żadnych planow ani pozwoleń. .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janek82    3

pierwszy raz slysze o takiej uldze przyslugiwala by mi za przerobienie czesci obory na uwieziowa i zakup wyciagu do obornika z wlasnych srodkow??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

witam mam podobny problem ... w 2010/11 przebudowaliśmy z wszelkimi papierkami 3 budynki w jeden duży podzielony na kilka części ... nazwa wg projektu budynek garażowo -gospodarczy ... w zamyśle jedna cześć garaż na zboże , druga nawozy sztuczne, trzecia paliwo, oleje , oleje przepracowane ,chemia .... całość inwestycji z środków własnych żadnych kredytów .... moje pytanie czym jest ochrona środowiska w tej uldze inwestycyjnej? czy miejsce przetwarzania zboża na pasze dla krów .(1 cześć) służy utrzymywaniu zwierząt gospodarskich ? może ktoś takie coś załatwiał .... bardzo bym chciał tą ulgę zrobić ... straszne kwoty są na nowym piśmie o podatku rolnym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
argoz    0

W tamtym roku jak zamierzałem modernizowac oborę to zrobiłem wywiad w gminie i powiedzieli że zostanie mi odliczone od podatku rolnego 25%, tylko wszystko musi byc udokumentowane fakturami z zakupu materiałow zużytych do modernizacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tygrysek    21

w tym roku składałem podanie do gminy o ulgę inwestycyjna to babka że po co że i tak nie dostanę a ja na to że że ustawowo mi się należy a ona że będzie kontrola a ja na to że zapraszam nawet od razu babka zwątpiła przyjęła wniosek komisja była ulge dostałem szkoda tylko ze mało rachunków miałem

ps modernizacja stodoły na oborę( woda poidła stanowiska prąd oświetlenie i takie tam )żadnych pozwoleń zezwoleń nie miałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janek82    3

a gdzie skladales o ta ulge w podatkach i to odbili od podatku z calego roku??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

o ulgę należy wnioskować w odpowiednim urzędzie gminy, zgodnie z położeniem gospodarstwa (ewentualnie inwestycji),

art. 13 cytowanej wyżej ustawy:

2. Ulga inwestycyjna przyznawana jest po zakończeniu inwestycji i polega na odliczeniu od należnego podatku rolnego od gruntów położonych na terenie gminy, w której została dokonana inwestycja - w wysokości 25 % udokumentowanych rachunkami nakładów inwestycyjnych.

3. Ulga z tytułu tej samej inwestycji nie może być stosowana dłużej niż przez 15 lat.

http://www.abc.com.pl/du-akt/-/akt/dz-u-2006-136-969

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

odgrzebię temat

 

Idzie oto że zmeliorowałem część działki którą niedawno zakupiłem, dostałem ulgę z tytułu zmeliorowania.

Zeszły rok był mokry a czyszcząc rów dopatrzyłem się że jest jeszcze kilka sączków na terenie który sprawiał w zeszłym roku trochę problemów. W tym roku trochę tam mokro było. Jest to inna część pola na której nic nie meliorowałem. Chcę puścić tam sączek. Stary może i jest ale nie chcę się bawić w łatanie - założę nowy i po robocie.

 

Pytanie - czy dostanę ulgę?

Działka ta sama (ok 6ha), w zeszłym roku sączek poszedł na południowej stronie, myśleliśmy że starczy i koniec robót więc dostałem ulgę bo złożyłem wniosek.

 

Jak myślicie?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

@Nikita a co Ci szkodzi? Wniosek należy zawsze złożyć, najwyżej trochę się po przepychasz w UG. Nie dadzą kij im w ucho, dadzą zawsze to jakieś ułatwienie. Do wniosku warto dołączyć mapkę z zakresami teraźniejszych i poprzednich robót. We wniosku, nie pisz o położeniu nowego sączka tylko o odtworzeniu melioracji szczegółowej polegającym na wymianie starego uszkodzonego na nowy. Zawsze to mniejsze ryzyko, że będą żądać projektu i uzgodnień środowiskowych.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lepo    0

Czy ktoś może się orientuje czy za silosy zbożowe należy się ulga inwestycyjna??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj