Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

MartineZ    14

Hehehe wiedziałem że tak będzie. Czasem jednak siedzieć cicho i się nie chwalić. Jak będę miał czas to wam napisze bo trochę dawno to było, musiałbym pogrzebać w papierach. Jak będę miał trochę więcej czasu to napisze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnikursus    21

Może pomyliłeś klasy gleb? Bo to już wiele by wyjaśniało, ale jak dobrze tego nie wyjaśnisz dokładnie to nie uwierzę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz1979    1

witam mam pytanie czy ktoś z was siał pszenżyto jare Milewo proszę o odpowiedż ile sieje się na ha jak jest ze zbiorem ile z ha jakie nawożenie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MartineZ    14

Klasy gleb nie pomyliłem bo innej u nas nie ma <_< nawożenie i odmianę napiszę, chce tylko zaznaczyć, że znakomicie spasowały wtedy warunki. Sami nie dowierzaliśmy podczas koszenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczewko    33

Pszenzyto w porownaniu do pszenicy ma mniejsze wymagania glebowe i na 4 klasie przy nawozeniu 140-150kgN potrafi sypac 7t/ha. Oczywiscie ichrona fungi oraz skracanie obowiązkowe, bo inaczej azot w slome idzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

A ja bym zaryzykował i zasiał żyto hybrydowe. Sam bym przetestował chociaż na 1ha i zasiał żyto hybrydowe ale nie mogę przekonać do tego ojca, ale w tym roku mu nie podaruję. Podobno hybryda plonyje w granicach 8-9t/ha(tak słyszałem). Sądzę że jest to możliwe, ale wiadomo że wszystko zależy od agrotechniki, pogody i nawożenia. http://www.agrofoto....80#entry1064457 masz przykład, gdzie na 5 klasie kolega z forum otrzymał ponad 7ton/ha oczywiście to średnia przy niewielkim nawożeniu tzn. obornik i 100kg/ha soli potasowej 60% 100kg/ha fosforanu 46%P i 18%N oraz łącznie oraz sumę 280kg/ha saletry amonowej 34%. MOim zdaniem to super wynik, a podejrzewam że przy niewiele większym nawożeniu to 8t/ha powinien legalnie osiągnąć.

http://www.agrofoto....to-hybrydowe/�� poczytaj sobie, może Tb się przyda ;)

 

 

Weź pod uwagę, że nawożenie niskie bo po oborniku. Wyższe nawozenie w moim przypadku skończyłoby się wyłożeniem żyta jeszcze przed kwitnieniem.

PS: Otrzymałem 7 ton i kilka kilo także trzymajmy się tej 7 :P Co prawda to było pierwszy raz kiedy zasieliśmy hybrydę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32
Napisano (edytowany)

Jakie wybrać pszenżyto jare na VI klasę po łubinie ?? mam do wyboru trzy odmiany : andrus, milkaro, milewo i może gdzieś znalazł bym dublet, tylko że ono bardzo późno dojrzewa :/ - która z nich czy lepiej zasiać owies ??

Edytowano przez rafto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorro    7
Napisano (edytowany)

panowie pryskałem na jesień powschodowo pszenżyto preparatem glean i nie wiem czy środek zadziałał bo po plantacji jakoś tego nie widać-i tu moje pytanie kiedy są widoczne efekty po zastosowaniu srodka-może dopiero na wiosne?

Edytowano przez zorro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesior90    23

Co do pszenżyta jarego moge polecić odmiane dublet, miałem w tamtym roku na 4b i 5 klasie i przy mało intensywnym nawożeniu zakwaszonej glebie (działka uprawiana 1 rok) sypnęło ok 4 ton. Fungicydów nie stosowałem tylko antywylegacz ccc. Co do póżnego dojrzewania to kosiłem po 20 sierpnia (woj warm-maz).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

@grzesior90 i właśnie w tym jest jego minus my mieliśmy dosłownie pasek dubleta i też bardzo późno dojrzało, praktycznie wszystkie zboża w okolicy były już skoszone :/ chyba żeby udało się go bardzo wcześnie zasiać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matyziak    6

Witam,

Czy zastosowanie 3 dawek azotu w pszenzycie jest konieczne, tak jak dla pszenicy?

Moze obyło by sie w dwóch?

Moje pszenzyto dostało pod korzeń 300kg poli 6

Planuje dwie dawki saletry 200 i 150kg.

Jaka ochoronę fungicydowa zastosowac, racjonalną to nawozenie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PK007    28

Dwie dawki w zupełności wystarczą bo dawka "jakościwa" już nie jest potrzebna w przypadku pszenżyta. Zresztą trzecia dawka w pszenicy też ma tylko sens w przypadku konsumpcyjnej bo na paszową nie warto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

Witam,

wiem ze to nie ten dział ale może ktoś pomoże , potrzebuje kupić pszenżyto jare nadające sie do siewu, małopolska i okolice miał by ktoś??


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BizonFan321    374

Czy jest sens stosowania wiosną jakiegoś NPK na pszenżyto jeśli jesienią nic nie było sypane ? Ma to jakiś sens , czy tylko strata pieniędzy ?

A i co najlepiej wychodzi cenowo z nawozów azotowych na I dawkę ? Saletra czy saletrzak ? Ile jej sypać , jeśli nie celuje się w 6-7t ton tylko 4-5 ?

http://www.agrofoto.pl/forum/uploads/1352565494/gallery_36837_497_369184.jpg

Tak wyglądało to w listopadzie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    153

@grzesior90 i właśnie w tym jest jego minus my mieliśmy dosłownie pasek dubleta i też bardzo późno dojrzało, praktycznie wszystkie zboża w okolicy były już skoszone :/ chyba żeby udało się go bardzo wcześnie zasiać.

Dublet dobra odmiana trzy lata z rzędu siana po wymarznieciach, nawet bardzo opoźiony siew nie szkodzi w plonie choć z pola zniknie jako ostatnie. Polecam tą odmianę. W tamtym roku kwalifikat był brany także jakby ktoś był chętny na ta odmianę z Wielkopolski niech pisze 5 ton zostało w razie co do przesiewu lecz 3 mogę sprzedać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk122    9

Witam,

 

Proszę o poradę doświadczonych kolegów otóż mam dylemat co wybrać pod wiosenne zasiewy pszenżyto jare lub łubin żółty, ponieważ chce zastasować pewne zabiegi które nie wiem czy się ze sobą zgodzą, gleba V klasa, stanowisko to przedplon owies, poplon owies bardzo gęsty i wysoki, jesienią potalerzowany następnie orka zimowa. Zastanawiam się czy wybrać pszenżyto jare które chyba byłoby dobre po takim przedplonie i po żniwach planowałbym rozsiać wapno i na następną wiosnę siać łubin( podobno łubin woli kwaśne gleby a nie zaraz po wapnowaniu) czy też w tym roku wysiać łubin( który z kolei nie lubi dostać azotu a ten by był z poplonu owsianego ale za to by była kwaśna gleba) i po łubinie wapnować i na drugi rok siać pszenżyto. Co będzie korzystniejszą kombinacją pytam bo chce polepszyć stan gleby poprzez zmianę kwasowości oraz chciałbym wykonać zmianowanie w postaci roślin motylkowych, czy te zabiegi się nie wykluczą w takiej kombinacji, czy może rozdzielić to na dłuższy okres czasu niż rok po roku?

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Ten zaot z owsa.... Przecież nie ma go w glebie nie wiadomo ile. Ja osobiście posiał bym łubin, potem wapno i pszenżyto w następnym roku. Jakie było by to wapno?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benio1967    154

Z pszenżyta na pewno coś urośnie a z łubinem jest różnie,chyba że ci nie zależy na kasie,łubin da zaś da póżniej lepsze stanowisko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

radzę tak zasiać w tym roku zdecydowanie łubin niekoniecznie żółty, lepszy będzie wąskolistny tylko słodki (niskoalkaidowy) dlatego ze nadaje się na paszę ma około 30% białka ( zółty 22-24%). Opryskaj zaraz po siewie i jak będzie mokry maj to na grzyba opryskaj na antraknozę, Pod łubin nie dawaj nawozu azotowego tylko zapraw ziarno nitraginą. W tym roku masz dopłatę do łubinu prawie 600 zł. A pszenżyto jare to wg ogólnie na zysk jedna za gorszych roślin bo daje niski plon a jest i tak rośliną zbożową co nie zmienia płodozmianu. Mało tego łubin jest bardziej tolerancyjny na podkwaszenie gleby. Wcale nie jest taki trudny w uprawie jak każdy gada, kwestia tego żeby trochę poczytać o obserwować. Ja odradzam pszenżyto jare. lubin wysiej okolo 5-10 kwiecień w zeszlym roku przetrzymał przymrozek -8 nawet. A o stanowisku jakie zostawia to nie ma co chyba polecać. Tylko pamiętaj o nitraginie wtedy jest ogromna różnica w brodawkach na korzeniu i wiązaniu azotu do gleby. Kolejna zaleta to taka że łubin potrafi korzystać z form P i K nie przyswajalnych dla zbóż. A po żniwach wapno tylko proponuję próbę glebową koszt 13 zł albo teraz pobrać albo po żniwach aczkolwiek proponowałbym już teraz.


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

przepraszam pomyliłem się, źle skojarzyłem zawartość białka z grochem. jak na paszę ważne żeby była niska zawartość alkaloidów


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk122    9

Witam,

 

Łubin byłby na sprzedaż więc bez różnicy jaka zawartość białka, nad wapnem to myślałem o magnezowym 18%Magnezu 30% tlenku wapnia choć jeszcze nie wiem, no a o kase oczywiście też chodzi bo w jakim celu jak nie dla zarobku to robić, kusi także dopłata do strączkowych bardzo korzystna w tym roku, a co do obaw przed łubinem wiadomo zawsze jakieś są oby tylko nie brakło wody na wiosnę to będzie dobrze, pod zasiew na pewno brałbym kwalifikat także już zaprawiony, z nawozów ze 200 kg/ha potafoski magnezowanej, przedwschodowo herbicyd, może jakaś odżywka dolistna+siarczan magnezu i zabieg przed kwitnieniem przeciw antraknozie i może poprawka po kwitnieniu jak będzie trzeba. Najważniejsze to przełamać tą monokulture zbożową no i odkwasić glebę bo u mnie co roku praktycznie kwalifikat sporo npk, odżywki, ale z plonu nie ma szału choć to raptem V, VI klasa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj