Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Matey    894

Ja nie mam przekonania do salmagów i saletrzakow, szczerze mowiac nie wiem czemu ludzie to biorą, ale mimo wszystko kupilem 1,5 tony na próbe, zobacze czy efekt saletrzaku powali mnie na kolana. Na drugą dawke jade z saletrą albo mocznikiem, raczej saletra


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.12.2017 o 22:54, KlimekPL napisał:

T1 Duett Star + Mondatak

T2/T3 Falcon

Absolutnie żadne, jare pszenżyto to porażka, a na piachy to już w ogóle. Wiem z doświadczenia. Jak już musisz przesiewać to lepiej wyjdziesz na owsie. A może jakiś strączek?

Jak rok przypasuje tak jak ten to jare z 5 ton odda i  nie ma problemu ze zbytem tak jak z owsem. W dodatku odpada problem z owsem głuchym.


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    714
36 minut temu, Matey napisał:

Ja nie mam przekonania do salmagów i saletrzakow, szczerze mowiac nie wiem czemu ludzie to biorą, ale mimo wszystko kupilem 1,5 tony na próbe, zobacze czy efekt saletrzaku powali mnie na kolana. Na drugą dawke jade z saletrą albo mocznikiem, raczej saletra

Saletrzak daje dużo lepsze efekty pod korzeń, wolniej działa,  mniej od saletry zakwasza glebę. Pogłównie są duże straty więc raczej nie warto. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    894

saletrzak ma takie same formy azotu jak w saletrze, wiec wg mnie działa z taka sama szybkoscia jak saletra, zakwaszenie zgoda, a straty są wg mnie podobne, jesli juz to powiedzialbym ze w saletrze wiecej pojdzie w powietrze ze wzgledu na wieksza ilosc azotu w czystym skladniku


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    435

Z tym ze saletrzak z faktu ze zawiera dolomit duzo wolniej rozklada sie od saletry mowie o siewie poglownie a z tym zakwaszeniem to rozne opinie chodza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    714

Ja pod korzeń zawsze daję saletrzak, a poglownie przeważnie saletra. Czesto też u nas miesza się  saletre z saletrzakiem. Wydłuża to dostępność azotu dla rośliny. Mocznik malo kto stosuje w naszych stronach, bo jak sucho, azot nie będzie dostepny dla rosliny. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8965

Dajesz jedną czy dwie dawki? Zyla Myślałeś coś o RSM po zmianie opryskiwacza?

Edytowano przez GRZES1545

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    894
39 minut temu, damianos95 napisał:

Z tym ze saletrzak z faktu ze zawiera dolomit duzo wolniej rozklada sie od saletry mowie o siewie poglownie a z tym zakwaszeniem to rozne opinie chodza

nie mialem saletrzaku wiec moge nie wiedziec, ale zaksan tez ma dolomit i rozklada sie tak samo jak zwykla biala saletra. Mozesz chodzic po polu i bedziesz widzial granule na ziemii ale jak ja dotkniesz to zostaje ci na palcach wlasnie ta otoczka dolomitowa, azot jest juz rozpuszczony  - niech ktoś bardziej doswiadczony sie wypowie w tym temacie


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie. :) Jeśli na pierwszą dawkę w pszenżycie zastosuje 200l RSM 28 w fazie krzewienia to czy przy drugiej dawce N w fazie 1 kolanka można by zastosować RSM w dawce 200l rozlewając zwykłymi dyszami pięciootworowymi czy lepiej rozważyć drugą dawkę w postaci saletry? :)  czy dawka w granicach 130-140 N /ha na mozaice IV-VI klasa nie będzie sprawiać komplikacji? Oczywiście zabiegi fungicydowe T1 iT2 będą zastosowane i zastanawiam się na skracaniu bo w tamtym sezonie utrzymało się Rotondo przy 140 N tyle że było suchawo i zboże z tych rzadszych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak u was pszenżyta wygladają przed zimą? U mnie mają po 4-5 liści wystarczy?, co propoujecie żeby dobrze dokrzewic na wiosnę , dobry będzie dolistny fosfor z siarczanem magnezu i miedź?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    435

Kolego u mnie siane 30 wrzesnia ma po 3 rozkrzewiwnia srednio wiadomo sa i po 2 a sa i po 4 czy 5 a pozniej siane maja wlasnie 3 do 6 lisci

Jak chcesz mocno dokrzewiac to lec z CCC i saletra wczesna wiosna ewentualnie sama saletra jak wolisz i jaki bedzie satan na wiosne a przede wszystkim jaka masz teraz obsade na m2 ?? Nie liczac rozkrzewien 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    714

W zeszłym roku w zimę zboże weszło z trzema liśćmi, a plonu lepszego moje pola nie widziały. W tym roku pszenżyto u mnie ma zwykle jedno rozkrzewienie, a siane po 20 września. Jak najwcześniej daj saletre i powinno być dobrze. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19684
1 godzinę temu, Szczerbatek902 napisał:

Jak u was pszenżyta wygladają przed zimą? U mnie mają po 4-5 liści wystarczy?, co propoujecie żeby dobrze dokrzewic na wiosnę , dobry będzie dolistny fosfor z siarczanem magnezu i miedź?

siane w terminie do 6-7 rozkrzewień-rotondo, borowik, maesteozo i trismart srednio po  5 .Te siane 5.11 dziś znać już pięknie rządki

Daj na wiosnę możliwie wcześnie saletry .Ja uważam,ze u mnie odsada w terminowych jest ok i wiosną nic nie będę dokrzewiał co więcej zastanawiam się czy nie opóźnić pierwszej dawki N, bądź jej zmniejszenia.Co innego na eksperymencie z listopada tam jak przeżyje od razu koniec lutego/początek marca strzał saletrą później ccc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    435

Przy 6 rozkrzewieniach bedzie z 1800 klosow na metrze sporo ciekawe jaki plon da 

W tym roku moze pamietasz ile miales klosow na metrze i jaki plon uzyskales chodzi mi najbardziej o Borowika 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19684

po żniwach opisywałem, najlepiej plonowało mi rotondo ale to dziadostwo i w tym roku mam go malutko

Powiem szczerze borowik wyglądał o wiele lepiej a plonował słabiej niewiele ale jednak.Mi zależy na słomie i dlatego mam w wiekszości tradycyjne, ponadto tradycyjne łatwiej prowadzić.Borowik ma średnio 5, rotondo więcej(czyt uważniej^_^) i włąśnie dlatego planuje albo opóźnić albo zmniejszyć pierwszą dawkę N

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    435

No kojarze cos o 10 tonach borowika z ha bo to chyba nawet burzliwa dyskusja byla o ile czegos nie pomylilem tylko chodzi mi ile miales klosow na m2 

A pytam bo np sasiad sial 200 roslin na m2 tyle ze pszenicy i ma 6_7 rozkrzewien i mowi ze plon kiepski bedzie lepiej jakby bylo 160 roslin bo teraz bedzie za gesto inni znowu twierdza ze im gescuej tym lepiej to znaczy wlasnie tak pod 400 roslin wysianych i stad to pytanie to mialbym porownanie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19684

rzadszy łan lepiej jest prowadzić i plon wyda zadawaljący oczywiście bez skrajności.

Nie pamiętam ile było kłosów ale kłosy borowika o wiele bardziej dorodne niż rotonda przypominające grubachne kłosiory żyta.

Plon był naprawdę świetny licząc średnią ze wszystkich kawałków, ale i warunki sprzyjały.W tym roku udawało mi się świetnie trafiać w punkt z ochroną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    714

Posialem na próbę w tym roku Rotondo. Aktualnie w porownaniu z Gringo wygląda slabiej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2244
38 minut temu, Matey napisał:

@soltys48

czemu mówisz ze rotondo to dziadostwo? chcialem swoje Twingo na rotondo zamienic wlasnie

To chyba 2 podobne odmiany. Miałem Twingo dla mnie super odmiana ale na lepsze gleby do intensywnego prowadzenia łanu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    894

obie są niskie, mi Twingo sypie objetościowo fajnie, ale potem się okazuje że nie ma gęstości i zastanawiam się czy ten typ tak ma, czy ja źle prowadzę łan. Możliwe ze na dobrze pokrzewione wiosną pszenzyto dałem za duzo azotu, ktory powinienem dodac do 2 dawki ew, 3 na kłos?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2254

w tym roku rotondo przy intensywnej uprawie dało 7,5 t/ha co jak dla mnie na pszenzyto jest bardzo dobrym wynikiem, siane 17.09 w ilosci 125kg/ha kwalifikatu

tej jesieni poszlo na gorsze stanowiska siew 29.09 135kg/ha i narazie wygląda co średnio, ale jak to na dzierżawach odmiana mocno krzewiąca dostanie papu powinno być dobrze

Edytowano przez tommy66692
bo tak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj