Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

daron64    4224

Kurcze, za każdym razem jak czytam tematy z podaną wydajnością zastanawiam sie, co robię źle. W tym roku na 3b, pszenżyto pierwszy rok po wymianie, ok 150kg N/ha, herbicyd, raz CCC, raz grzybowka, 2x mocznik+plonvit i coś tam jeszcze w oprysku (wszystkie zabiegi w miarę  w czas zrobione) iok 4.5 t/ha wyszło. Fakt, że ziemia Bóg wie ile nie widziała wapna i nie wiadomo jaka zasobność w składniki (i oczywiście wiem, że to podstawa itd), ale czy wszystko można na barki tej niewiedzy złożyć? Jak się poczyta co ludzie piszą, to w zasadzie można dojść do wniosku, że wystarczy rzucić ziarno w piach i więcej powinno dać..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    885

U mnie na iv/v przy nawozeniu 250 5-10-25 (bo fosfor bardzo wysoko), azot 120 kg N 4,5 tony, ziarno kwalifikat, 2x grzyb skracanie odzywki. Obsada była liczona na 350-380 szt/m2 ale i tak było rzadkie, tu chyba dałem ciała. Byłoby lepiej ale jakies 25% pola sloneczko przypalilo, na gorszej ziemii.


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    783
4 godziny temu, Szczerbatek902 napisał:

 

jakie nawożenie zastosowałeś na te 4,5 tony na taki kawalku sam mam taki kawałek z ph 4,7 na 4a i 4b, postaram sie z nawożeniem i ochroną na 5 ton,zobaczymy co z tego wyjdzie w żniwa,wracajac do usługi kombajnowania to u mnie wychodzi średnio 350zł za hektar wiec  chyba nie najgorzej.

Odmiana Grenado. Siałem 1 października. Pod korzeń 250kg Polifoski 6, wiosną 1 marca Kizeryt 100kg/ha, 4 marca 200kg saletry, potem znowu powtórka 200kg saletry na strzelanie w źdżbło. Do T1 i T2 dodawałem jakieś skromne mikro, trochę manganu i miedzi no i siarczan magnezu. Bez skracania a na chwasta poszedł Tolurex 1,5l wiosną i było czysto. Zresztą zdjęcia jakieś są w galerii, jednak przyznam, że wyglądało lepiej niż sypało, ale sąsiedzi zachwyceni i nie mogą nigdy się nachwalić moich zbóż, bo żaden więcej jak 2 tony żyta nie zebrał a ja raczej jestem zniesmaczony efektem wiedząc ile na to wszystko idzie. :),

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cieplym3    72

U mnie w tym roku bral 260 bez sieczkarni i kladzie w zaleznosci od kawalka od 0.8 do hektara przy plonie 5+. Jak ktos mowi, ze bizonem do sie wykosic wiecej jak ha w godz przy wydajnosci 7-8t to jakos tego nie widze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AgroSzymi99    13

Panowie co to może być kwalfikat Twingo siew 30.09 150kg/ha 200 Poli 6 pod korzeń stanowisko po łubinie 4-5 klasa.Nie wszystkie tak wyglądają ale w ostatnim tygodniu córa więcej się pojawia.Prysnąć siarczanem ?

20171213_160001.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, KlimekPL napisał:

Odmiana Grenado. Siałem 1 października. Pod korzeń 250kg Polifoski 6, wiosną 1 marca Kizeryt 100kg/ha, 4 marca 200kg saletry, potem znowu powtórka 200kg saletry na strzelanie w źdżbło. Do T1 i T2 dodawałem jakieś skromne mikro, trochę manganu i miedzi no i siarczan magnezu. Bez skracania a na chwasta poszedł Tolurex 1,5l wiosną i było czysto. Zresztą zdjęcia jakieś są w galerii, jednak przyznam, że wyglądało lepiej niż sypało, ale sąsiedzi zachwyceni i nie mogą nigdy się nachwalić moich zbóż, bo żaden więcej jak 2 tony żyta nie zebrał a ja raczej jestem zniesmaczony efektem wiedząc ile na to wszystko idzie. :),

na takie nawożenie to powinien być wyższy plon, ale trochę rzadkie z wiosny chyba było bo obsady kłosów nie ma za dużej i kłosy dlatego grube były,może szusza była spora bo sam mam klasy IV-VI  i widzę zę opady odgrywają dużą role u mnie w tym roku była straszna susza w maju i czerwcu i plony 1-2 ton niższe w pszenzycie , nie wposminajac o owsie ktory całkeim spaliło i było może ze 2-3 tony z hektara ,a jakie fungi dawałeś na t1,t2?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
logan3512    140
21 godzin temu, daron64 napisał:

Kurcze, za każdym razem jak czytam tematy z podaną wydajnością zastanawiam sie, co robię źle. W tym roku na 3b, pszenżyto pierwszy rok po wymianie, ok 150kg N/ha, herbicyd, raz CCC, raz grzybowka, 2x mocznik+plonvit i coś tam jeszcze w oprysku (wszystkie zabiegi w miarę  w czas zrobione) iok 4.5 t/ha wyszło. Fakt, że ziemia Bóg wie ile nie widziała wapna i nie wiadomo jaka zasobność w składniki (i oczywiście wiem, że to podstawa itd), ale czy wszystko można na barki tej niewiedzy złożyć? Jak się poczyta co ludzie piszą, to w zasadzie można dojść do wniosku, że wystarczy rzucić ziarno w piach i więcej powinno dać..

No właśnie ja zauważyłem że na zachodzie przy takiej samej klasie gleby mają ludzie plon wyższy niż na wschodzie .ciekawi mnie czym to się ma czy inny klimat czy zachód lepiej dba o pola

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8903

Tam jest inna ziemia chłopaki może nie wszędzie ale sam kolor jest brunatny brązowy całkiem inny jak u nas na wschodzie,klimat też mają chyba lżejszy,byłem w okolicach Poznania w wojsku w 2006r to zimy tam było ze śniegiem 3 tygodnie.

W Belgii jak nie koszą 10-12 ton na hektara pszenicy to narzekają że katastrofa, tam znowu jak często pada to ziemia zaczyna śmierdzieć gnojówką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    783
5 godzin temu, Szczerbatek902 napisał:

na takie nawożenie to powinien być wyższy plon, ale trochę rzadkie z wiosny chyba było bo obsady kłosów nie ma za dużej i kłosy dlatego grube były,może szusza była spora bo sam mam klasy IV-VI  i widzę zę opady odgrywają dużą role u mnie w tym roku była straszna susza w maju i czerwcu i plony 1-2 ton niższe w pszenzycie , nie wposminajac o owsie ktory całkeim spaliło i było może ze 2-3 tony z hektara ,a jakie fungi dawałeś na t1,t2?

T1 Duett Star + Mondatak

T2/T3 Falcon

2 godziny temu, piotr19973 napisał:

Panowie jakie pszenżyto Jare na VI klase ziemi ?? Ponieważ mam kawałek ozimego pod lasem do przesiania.

Absolutnie żadne, jare pszenżyto to porażka, a na piachy to już w ogóle. Wiem z doświadczenia. Jak już musisz przesiewać to lepiej wyjdziesz na owsie. A może jakiś strączek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr19973    92
Bo ja chciałem najtańszym kosztem bez likwidacji tego co zostało wjechać siewnikiem i dosiać. A do owsa to musiał bym to przenzyto co mam zlikwidować i dopiero siać owies ? czy może można zrobić taką mieszankę owsa z pszenżytem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    432

Kolego jak masz sprzet aby wsiac w istniejaca plantacje to smialo wsiej owies rozsiej mocznika i masz z glowy tylko pozniej abys mial jak to sprzedac albo dla zwierzat u mnie akurat wszystko zjadaja zwierzaki + cos do siewu 

Znajomy mial kiedys pszenice ozima zima ja mocno przezedzila i wsial w to taki miks jeczmien i owies powiem ci ze w zniwa dosc ladnie sypalo 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość aletes   
Gość aletes

Co lepiej na 1dawkę dać? Polifoske czy saletre?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość aletes   
Gość aletes

To chyba ktoś dał promocję na poli6 bo  znajomi coś składują do magazynów że aż zwątpiłam- 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    432

Jak dla swinek to bez problemu mozesz tak zrobic a plus dodatkowy ze masz juz gotowa mieszanke tylko to co bedziesz wsiewal to daj wieksza norme wysiewu niz jakbys sial samo np w czystym siewie siejesz 170kg na ha owsa to tu daj z 200kg na ha tym bardziej ze owies slabo sie krzewi 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr19973    92
Czyli po prostu w marcu wbijać siewnikiem od razu bez bronowanie i można dosiać. później to włóczyć po siewie czy nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    706

Tak chwalicie te wsiewki a nie zawsze się udają. Ja mam złe doświadczenia. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    783

Jak chcesz wbić zwykłym siewnikiem w nieruszoną po zimie glebę to nic z tego nie będzie, ziarno będzie albo za płytko albo w ogóle na powierzchni. Zwykłe bronowanie też za słabo doprawi glebę przed siewem. Przerabiałem to, gdy pomagałem kuzynowi we wiosennych siewach, dosiewał jare pszenżyto w ozime, które miało słabą obsadę. Przed siewem tylko przeleciał broną i praktycznie całe ziarno było na wierzchu po robocie. Ostatecznie z 55-arowego kawałka ukoszone zostało dosłownie jakieś 300-400kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    432

Kolego troszke nie masz racji z tym wsiewkami wystarczy wszystko zrobic poprawnie a i plon bedzie 

Ja u siebie robie tak jak kolega pisze ze 6 klasa wiec problemu nie ma u siebie mam przewage 4 troche 5 i daje rade wiec kolega tez da 

Jesli chcesz robic wsiewke na poczatek rozsiej na polu polifoske chyba ze byla dawana przedsiewnie wiec to pomijamy i mocznik wedlug mnie najlepszy ale to juz co kto chce daje pozniej bierzesz brony u mnie to 3 ki i kladziesz cos ciezkiego na nie ja mam rure o srednicy chyba 12cm zalana betonem na dlugos bron na sypkiej ziemi potrafia wejsc cale zeby wiec trzeba uwazac i regulowac podnosnikiem wystarczy uprawic na okolo 5 cm i pozniej siew jak mowilem w zwiekszonej dawce ja mam siewnik zwykly z stopkowymi redlicami i zagarniacze. Zwykle jak juz ziarna leza na wierzchu to sa to poprzeczniaki ale jest ich znikoma ilosc.

 Jak masz jakies pytania to pytaj tu lub na priv 

Najwazniejsze w tym wszystkim to to aby dobrze obciazyc brony 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cieplym3    72
17 godzin temu, aletes napisał:

Co lepiej na 1dawkę dać? Polifoske czy saletre?

Rozumiem,ze mowisz o polifosce 21? Generalnie na start chyba najlepsza jest saletra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8903

A co dajecie w drugiej dawce? widzę że niektórzy w moich okolicach stosują salmag lub saletrzak co Wy o tym sądzicie?

Edytowano przez GRZES1545

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    432

Ja na druga polecam mocznik wysiewam go po okolo 2 czasami 3 tyg od podania na 1 dawke saletry uwzgledniam ze mocznik dziala po okolo 3 tyg od rozsiania 

Saletrzak dla mnie nie ma sensu glownie z powodu ceny to juz lepiej opuznic 2 dawke i dac saletre 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj