Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Matey    895

U mnie siali w bezorke w ściernisko, ziemia sucha juz tak czy siak. Co do wysiewu, u mnie 170-180kg/ha to Malo, lan jest później rzadki, w tym roku sieje 190-200kg


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

Sasiad kupil kwalifikat - przywiezli c2, zwroca za material siewny ? Nigdy tak nie mial nawet nie spojrzal 2 tony nasion, lekkie przegiecie moim zdaniem za 200 netto. Mialo byc w dziale pszenica stad cena 200 :-/

Edytowano przez d4rek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To trzeba swoim zasiać nie ma żdnego uzasadnienia kupować C2 w takiej cenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19709

sołtys48 a nie boisz się długiej i ciepłej jesieni?U mnie strasznie sucho jak do tej pory.

Ja postawiłem w tym roku na Grenado-zobaczymy.

Boje się i dlatego zmniejszałem znacząco normę wysiewu...

 

U mnie siali w bezorke w ściernisko, ziemia sucha juz tak czy siak. Co do wysiewu, u mnie 170-180kg/ha to Malo, lan jest później rzadki, w tym roku sieje 190-200kg

200kg przy jakiej mtz i sile kiełkowania??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarek33    4

Panowie i Panie potrzebuje waszej porady,kupiłem pszenżyto ozime borowik z centrali nasiennej.Dzisiaj otworzyłem worek borowika aby sprawdzić normę wysiewu,patrze a  tam w worku dużo jest ziarna porośniętego tzn tak jakby zaczęło kiełkować i te kiełki uschły.Sam nie wiem co mam robić,czy zgłosić się do centrali ze skargą bo w końcu płacąc 1680 netto powinienem  był dostać towar 1ej klasy.Dziekuję za wszelkie rady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19709

Tak towar pierwszej klasy a jaką ma siłę kiełkowania??Jeśli niska siła kiełkowania na etykiecie to możesz im nadmuchać ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

Ktos kupil badz sial melomana bo jutro jade kupic i pytanie ile tego na ha brac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarek33    4

Kolego Sołtys a więc zdolność kiełkowania pisze że niby 85 procent,mtz 55,83 g.Sam nie wiem ile jakby co ile kg wysiać na ha.Po zatym ciekawi mnie jedna rzecz jeżeli ten mój kwalifikat zaczął porastać to jakim cudem?Według mnie musiał być zbyt wilgotny.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Ktos kupil badz sial melomana bo jutro jade kupic i pytanie ile tego na ha brac?

 

Ja w tym roku kupiłem, jutro będę siał. U mnie MTN 45g, siła kiełkowania 86%, W sumie powinno wystarczyć około 150-160kg ale jest sucho, fatalne warunki do wschodów dlatego ustawie siewnik na około 180kg.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

Czyli trzeba z 200kg na ha wziac z mojej centrali na moje piachy ;-) dzieki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19709

kolego Sołtys ,zdolność kiełkowania  85 procent,MTZ 55,83gr.

 

 

Kolego Sołtys a więc zdolność kiełkowania pisze że niby 85 procent,mtz 55,83 g.Sam nie wiem ile jakby co ile kg wysiać na ha.Po zatym ciekawi mnie jedna rzecz jeżeli ten mój kwalifikat zaczął porastać to jakim cudem?Według mnie musiał być zbyt wilgotny.

85% to i tak sporo wię bym reklamował 

dla pewności sam sobie zrób próbę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Czyli trzeba z 200kg na ha wziac z mojej centrali na moje piachy ;-) dzieki

 

Nie radziłbym zwiększania obsady na słabszej ziemi. Teraz będzie ładnie wyglądać bo gęsto się zazieleni, ale wiosną ziemie nie da rady utrzymać zbyt wielu roślin. Co z kolei poskutkuje drobnym ziarnem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

kolego @123456 ja siałem u siebie Twingo 170kg/ha i było zdecydowanie za gęsto

Edytowano przez tomekZ058

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

Boje się i dlatego zmniejszałem znacząco normę wysiewu...

 

200kg przy jakiej mtz i sile kiełkowania??

 

mtz nawet nie mam jak zwazyc, a sile kielkowania jeszcze sprawdzę. Tak czy siak w zeszłym roku siałem Twingo C1 87% i 47g mtz 180 kg/ha i tu wydaje mi sie ze obsada była ok, ale Leontino siane 190 kg/ha (parametrów nie znam) rzadkie. W tym roku Tomko C1 na oko wychodzi mi 180-185kg/ha ale to jeszcze policzę jak etykietkę z worka zerwę

 

Nie radziłbym zwiększania obsady na słabszej ziemi. Teraz będzie ładnie wyglądać bo gęsto się zazieleni, ale wiosną ziemie nie da rady utrzymać zbyt wielu roślin. Co z kolei poskutkuje drobnym ziarnem.

 

dwa lata temu posiałem na piochu w myśl tej zasady, zbierałem 2t/ha przy nawożeniu 400kg saletry, siane około 160-170kg (niestety parametrow nie znam). Łan rzadki. Fakt że rok był suchy. W tym roku poszedłem z normą wysiewu do góry o 20 kg i przy podobnym nawozeniu zbieram dużo więcej. I wiesz co, w tym roku też twierdze że moje pszenżyto było rzadkie w porównaniu do sasiadów i zamierzam jeszcze zwiekszyć normę wysiewu. Wszyscy w okolicy u mnie sieją pszenżyta po 200, nawet i po 240kg przy opoznionym wysiewie i na plony nie narzekają. 5 ton uleci na IV-VI klasie przy nieuregulowanym odczynie to chyba nie jest tak najgorzej? Oczywiscie nie twiedze ze mam racje, bo moze taka miałem odmianę i np przy Tomko może być zupełnie inaczej, ale tak czy siak, skonfrontowałem dwie teorie i niestety, a może stety większa norma wysiewu, przynajmniej w moim rejonie, zdaje egzamin.


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dobra, ok. jak łan będzie zbyt rzadki to plonu nie będzie(do tego nie opanujesz jeszcze chwastów). 160-170 to jest mało. Odpowiednia dawka na wczesny siew w sprzyjających warunkach(których akurat nie ma)  Przynajmniej dolna granica na pszenżyto. Nie zalecam zmieszania dawki na słabych ziemiach, a jedynie przestrzegam przed jej zwiększaniem. Jak zalecenie jest 180 kg,  to tyle sieję(Nie wiem jak z opóźnionym siewem, bo nie muszę go nigdy opóźniać).  Wielu ludzi wtedy na słabszej ziemi wysiewa 230-250, i o 5 t. mogą zapomnieć. Jako ciekawostkę powiem, że 120 kg pszenżyta + 20 kg wyki siane jeszcze w sierpniu daje rewelacyjny plon masy zielonej na GPS. Kusi mnie by tak zasiać kiedyś jakiś kawałek na ziarno, i zobaczyć co z tego wyjdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Normę siewu zwiększa się przy opóźnionym siewie o jakieś 10%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    153

Gdzie dostaliście pszenżyto ozime meloman? Chciałem zamówić ale nigdzie nie mogę dostać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dachu127    80

ogólna zasada to 300-330 kielkujacych nasion. ja w tym roku sieje gringo bo mnie Rolnas wyciulał z Tomko I muszę minimum 180 kg wysiac bo ziarno ciężkie I kiełkowanie tylko 90%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal25791    25

Ja siałem Palermo z centrali 160kg/ha. Na drugim kawałku przy trochę lepszej ziemi 150kg/ha. Zalecana norma wysiewu tej odmiany to 140-170kg/ha a to chyba o czymś jednak świadczy. Siałem 14 września.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mathewc385    21

Panowie a jak jest z nawozeniem wiosennym i ochrona fungicydowa w pszenzycie ? Czy z ochrona trzeba jechac tak samo jak w pszenicy ? (Sieje pierwszy rok dlatego takie pytania ;) )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Dwa zabiegi grzybowe w zupełności wystarczą, podobnie jak dwukrotne nawożenie azotem. Zaś dobór środków i dawek na twoje pola to już kwestia indywidualna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki08    14

dzis zasiane rotondo 160kg/ha ,zasiane w popiół :( , a teraz pada sobie deszczyk :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj