Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
marcin2057    22

A jak oceniacie Grenado na IVa, przedplonem był jęczmień jary i przed orką zastosowany obornik ok 30t/ha, jakie nawożenie zastosować i w jakiej fazie? Chociałbym uzyskać ok 5,5 - 6 t. i jaki oprysk polecacie na jesień ja miotłę i przytulię?

 

Kiedy najlepiej siać (woj łódzkie) i w jakiej ilości ?

Edytowano przez marcin2057

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawko    0

Witam. powoli planuję zakup nawozów azotowych na wiosnę.Jeśli możecie to podzielcie się informacją jakie nawozy azotowe i jakie dawki oraz w jakich fazach stosujecie wiosną te nawozy pod pszenżyto ozime.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Osobiście stosuję saletrzak i mocznik. Dawka przed ruszeniem wegetacji 200 kg saletrzaku i gdzieś na przełomie marca/ kwietnia 100kg mocznika i ok. 25 kg mocznika w opryskiwacz dzielone na 3 dawki. Jak sypnie 4.5- 5t/ha to będę zadowolony.

Edytowano przez PeterG14

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ferus07    0

Panowie kupiłem ostatnio kwalifikowane nasiona pszenzyta odmiane atletico( siła kiełkowania 92%). Pisze żeby siać 160-180 kg/ha. A Waszym zdaniem ile powinno się siać? Dolną dawkę czy raczej gorną?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Zależy kiedy bo jak wcześnie to rzadziej a czym później tym gęściej :) . Ja zasiałem przedwczoraj 170 kg/ha i myślę, że będzie dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mareoo    6

Mam pytanie do bardziej zorientowanych kolegów. W tym roku przeciągnął mi się termin orki. Czekałem dosyć długo na wapno i nie dało rady wcześniej. 12, 13, 14 wrzesień czyli w tam gdzie zaczynamłem najwcześniej ziemia leży dopiero 4 dni. Ostateczny optymalny termin wysiewu pszenżyta to 25 wrzesień, ale ponieważ mam również inne zajęcia mogę posiać albo w środku przyszłego tygodnia dając ziemi tydzień na odleżenie, albo dopiero po 25.

Wydaje Wam się, że gorszym błedem będzie przesunięcie terminu siewu, czy niewystarczający czas odleżenia gleby po orce?? Od razu dodam, że nie mam własnego wału, ani nie mam skąd pożyczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Siej nie patrz na czas od orki :) Ja juz kilka ha zasiałem pszenzyta atletico norma 175kg, i żyta brasetto hybryda 75kg/ha i dankowskie diament 170kg/ha ( troszke gesto ale słabe dziłki V-VI klasa i taka norma dobrze sie sprawdza :) ) Dalszy ciag zasiewów od srody bo biore sie za swoja kukurydze :)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Dokładnie tak, rób tak jak mówi kolega wyżej. Po prostu gleba nie musi być tak super odleżała jeżeli dobrze doprawisz glebę przed siewem. Mi zostało jeszcze trochę do orki pod żyto bo czekałem na deszcz. Teraz porządnie to doprawię i przed Agro-show posieje o ile się uda.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jakie brony? Lekkie, średnie czy ciężkie? Bronami da się doprawić tylko więcej czasu i paliwa przeznaczyć.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mareoo    6

we wtorek rozsieje nawozy i pobronuje, zobaczę jak to będzie wyglądać. Dziekuje za wasze opinie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gzylu25    1

Witam!

Mam do Was pytanie drodzy forumowicze.

W tym roku mam zamiar zasiać po raz pierwszy pszenżyto ozime (odmiana jeszcze nie wiem jaka), ale chciałbym osiągnąć plon około 5t z ha. Stanowisko na którym będe je siał to przyorany jęczmień jary (późno siany) a rok wcześniej było zasiane żyto, także przyorane, problem w tym, że pole przez parenaście lat nie dostawało wapna. Orkę siewną (na około 22cm głębokości) i siew mam zamiar wykonać w przyszłą sobotę(w tym samym dniu). I właśnie nie wiem czy będzie to dobry termin do siewu a także nie wiem jakie nawozy zastosować i w jakich ilościach, także proszę o pomoc i o podanie najlepiej ilości NPK jak na takie stanowisko. Acha siał będę rozsiewaczem a potem dopiero mieszał z glebą także prosiłbym o podanie właściwej ilości wysiewu zboża jak na takie warunki.

Z góry dziękuję za pomoc i porady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

jak sądzicie-czy pszenżyto siane ok 1-5 października masz szanse powodzenia? północno-wschodnie mazowsze, póki co jest sporo wilgoci w glebie.


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Wg mnie ma szanse o ile nie będzie szybkiej zimy. Ale normę wysiewu bym już zwiększył.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

Teraz orka i siew, a urlop w październiku, termin rzecz święta.

 

 

no niestety- gość się późno namyślił by oddać w dzierżawę, w dodatku teraz jest tam trawa. w poniedziałek dam glifosat więc pewnie już w październiku będę to orał.


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ferus07    0

pewnie że tak ja 3 lata z rzędu na tym samym polu sieji pszenżyto i plon jest cały czas stabilny

Nie cytuj poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tofik420    45

kolego ferus07 jakie nawożenie stosujesz? dodam że u mnie jest 3 klasa . przez dwa lata była gryka tego roku przenżyto i dalej chce przenżyto?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

jaka norme wysiewu stosujecie. Ja dzisiaj wysiałem Todan w ilości 175kg/ha, co dało ok 350nasion/m2. nie wiem czy dla tej odmiany wystarczy taka obsada? MTN 50,4g, zdlnosc kiełkowania 94%, zaprawiane Scenikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Czy wystarczy to nie wiem.

Podpowiem, że 350 nasion to odległość +- 2,5-3 cm ziarnko od ziarnka. Osobiście to sieję +-5-6 cm. Im rzadszy siew wykonasz tym roślina ma więcej miejsca na krzewienie. Druga i trzecia dekada to termin optymalny dla siewu pszenżyta, to i można pokusić się o taką normę. Jednocześnie należy pamiętać o uregulowanym ph, bo jak kwaśne to już inna bajka i norma wysiewu zwiększa się o min. 25%.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj