Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
milanreal1    319

Stosowałem Expert-Met. Jeżeli popryszczesz na wilgotną glebę to zadziała wzorowo.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

a jak jest z środkiem Legato plus 600SC bo na etykiecie piszee :Środek stosować:

a) jesienią po siewie do czasu zakończenia jesiennej wegetacji rośliny uprawnej (bez względu

na fazę rozwojową opryskiwanego zboża).

-Zalecana dawka: 1,25-1,5 l/ha.

a moje zboża na jednym polu jest w różnej fazie od szpilkowania do fazy trzech liści i czy można pryskać. Co dadać do tego środka aby również zwalczył chabra bławatka ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

To ci odpowiem, choć żyta nie uprawiam. Zapewne 200 polifoski 6 nie zaszkodzi, jak nie dałes na jesieni to bardzo wczesną wiosną nawet na zmarznietą ziemię mozesz dać, choć efekt nie ten co na jesieni.Zaprawianie każdego zboża daje efekty i nie wyklucza wcale nawożenia. Co do ilości azotu na wiosnę to naprawdę nie mam pojęcia ile dać by nie położyć.

Nie przesadzasz z tą polifoską a jeszcze pod żyto teraz już zapózno a na wiosnę lepiej uzupełnić nitrofosem fosforowo-potasowym dolistnie doda mocznik i 100ml.tytanitu i ma wszystkie nidoboty pozamiatane za 1\4 ceny i lepiej przyswojone.Ja wiem że pod korzeń trzeba dać ale za błędy się płaci na drugi rok będzie pamiętał i dorośnie.

 

1. Czy np: jak wogóle nie dawałem nawozów przed sianiem to mogę puźniej np z opryskami na wiosnę?

2. Ile nawozów na 1 ha ziemi pod żyto?

3. Czy zaprawiając zboże trzeba pużniej siać nawozy?

4. czy zaprawiając zboże daje jakieś rezultaty na zbożu np: większy plon?

Kolego a Ty to w ogóle to miałeś coś wspólnego z rolnictwem?mi się wydaje że nie,może na początek kup sobie dwie książki ,,NOWOCZESNA UPRAWA ZBÓŻ"Władysława Kościelniaka ,Mirosława Dreczka droga to,,ZBOŻA W MISTRZOWSKIEJ UPRAWIE"top agrar Polska.Tam masz wszystko napisane i pokazane dla wszystkich zbóż.A jak zrobiłeś tak będzie tego już nie odwrócisz,na drugi rok będziesz mądrzejszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EppS    91

Na moim pszenżycie pojawił się prawdopodobnie mączniak, stad moje pytanie do znawców tematu czy warto teraz stosować fungicydy. Siew 24.09.2011 odmiana Tulus zaprawa Scenic obsada 320-350 szt/m2 przedplon kukurydza.

http://img193.imageshack.us/img193/912/img0154sj.jpg

http://img253.imageshack.us/img253/6734/img0156mn.jpg

http://img253.imageshack.us/img253/1843/img0157v.jpg

Edytowano przez EppS

NAPIS ćWICZEBNY

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

u nas pszenzyta i pszenice siane 27-30.09 i ma tylko po 1-2 liscie i nic nie rosnie nie mówiac o krzewieniu :( A ci co posiali tydizen po mnie to nawet na wierzch nie wylazło jeszcze :( przymrozki zrobiły swoje.

Edytowano przez bialy2005

Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

Siałem TRISMARTA pszenżyto oz. 15 września,byłem tydzień temu dopiero kiełkowało dzisiaj ma jeden ładny ciemny listek zaprawione zaprawą Gizmo+100ml.Insolu na 1metr zboża.Jęczmień ozimy Lomerit zaprawiony identycznie i siany tego samego dnia ma od 5 do 7 pędów po 3 liście każdy a w suchych miejscach dopiero igiełkuje do 15 listopada nadają jeszcze ciepło chociaż sucho może zdąży złapać chociaż trzy liście. Ziemia 4-5 klasa woj. lubelskie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

Na moim pszenżycie pojawił się prawdopodobnie mączniak, stad moje pytanie do znawców tematu czy warto teraz stosować fungicydy. Siew 24.09.2011 odmiana Tulus zaprawa Scenic obsada 320-350 szt/m2 przedplon kukurydza.

http://img193.imageshack.us/img193/912/img0154sj.jpg

http://img253.imageshack.us/img253/6734/img0156mn.jpg

http://img253.imageshack.us/img253/1843/img0157v.jpg

to jest mączniak ;p ja też kiedyś tak miałem z jesieni i nie pryskałem a później bardzo pięknie odbiło na wiosnę gdy dostało tylko azotu i ruszyła wegetacja ;] plon z 0,7 ha 3.5 tony ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grala13    7

jakie nawozy i w jakiej dawce dać pod żyto i pszenżyto na wiosne??kiedy dokładnie siać??

jesienią nic nie siałem,obornia też nie mam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

jesli chcesz cos z fosforem i potasem to jak najwczesnij trezba to wysiac nawet na zamarznieta zimie bo te nawozy nie działaja szybko. Jesli sam azot to zalezy w jakiej formie. Jesli mocznik to tez jak najszybciej sie da dac dawke strtowa 50-60% całkowitej i za jakies 3 tygodnie druga . Jesli to ma byc saletra to mozesz deczko poczekac i podobnie dac w podziale na 2 dawki. wszytsko zalezy od wiosny w ubiegłym roku np długo u mnie nei ruszałą wegetacja saletra byłą rozsiana wczesni co mysle spowodowało ze duza czes azotu odleciał do atmosfery :( Ale to jest loteria :( mówiac o konkretnych terminach to ja siałęm koło połowy marca lubelskie powiat łuków a druga dawke koło 30 dni pózniej jad dobrze pamietam.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grala13    7

fosfor ,potas,azot,kupywać kazdy osobno czy kupic polifoske czy cos podobnego??

jaką dawke na hektar polecacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

azot to i tak raczej musisz kupic osobno :) a PK to juz twój wybór czy chcesz mieszac sól z fosforanem czy tam superfosfatem i czy sie to opłaca bo nie zawsze. sa tez takie nawoze npk gdzie jest duza zawartosc azotu ale to musisz sam przeliczyc co ci sie opłąca. a dawki to poczytaj jak to wyglda ksiazkowo a na ile cie stac :)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grala13    7

zamówiłem dzisiaj LUBOFOSKA 4-12-12

granulowany nawóz NPK (Ca,S) 4-12-12- (14-29) co myślicie o tym nawozie??

dobry pod żyto i pszenżyto??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

Pewnie że dobry tylko trochę sie spóźniłeś z nim jak to ma iść na oziminy ;p ale niektórzy sieją nawozy PK na wiosnę ja nie jestem zwolennikiem takiego nawożenia i stosuje je raczej pod korzeń ;p Patrząc na ten skład to raczej jest to nawóz przedsiewny pod rzepak ze względu na wysoką zawartość siarki ;) Kolego ile kosztuje tona tego nawozu ? Ja na zboża paszowe sieję 2 razy: przed ruszeniem wegetacji 200 kg saletry amonowej i gdy zboże strzela w źdźbło kolejne 200 kg saletry a na zboża jakościowe w 3 dawce jak jest susza oprysk mocznikiem a jak jest mokro saletra ok 100 kg ;) to wszystko zależy od stanu przezimowania roślin ;) i Jaki chcesz osiągnąć plon, jakie Masz ziemie ?? :rolleyes:

Edytowano przez rafto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grala13    7

tona tego nawozu u mnie osztuje 1160zł

czy ten nawóż można siać wiosną na zimowe zboża,czy tylko przed siewem??

ziemie mam głównie 4 klasy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

mozna tylko efekt moze byc sredni albo słaby porównujac do tego jakbys to wysiał przedsiewnie. Nawóz nie zdazy sie rozłozyc na czas gdy roslina bedzie go potrzebowała najwiecej. Nalezałoby sie go posiac nawet teraz :) oby tylko go nie zmyło jak pójda zlewy czy duzy snieg i roztopy.jak masz w miare równe dziłki to mozesz smiało teraz rozsiac tego npk i przed ruszeniem wegetcji azot.

Edytowano przez bialy2005

Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

a może odpuść sobie granule i zasil dolistnie kup insol fosforowo-potasowy dodaj siarczan magnezu 7,5kg+25kg mocznika i tytanit(już jest dostępny w nowej formie)300ml na ha.insol maksymalną dawkę i też będzie szybciej i taniej chociaż to nie to samo co pod korzeń

Edytowano przez krzysiek79w

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

Zgadzam się z kolegą bialy2005 :rolleyes: ile tego kupiłeś i na jaka powierzchnię ?? co dajesz z azotowych ? ;) u mnie też jest przewaga takich klas gleb :P i jaki chcesz osiągnąć plon ?? najważniejsze B)

Edytowano przez rafto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grala13    7

zawsze siałem tylko salmag i mocznik,teraz chce coś zmienić,zamówiłem tą lubofoske i mocznik,mocznik wezme,ale ta lubofoska czytałem tez na innym forum i piszą to samo,że słabo sie rozkłada ,nie polecają więc odmówie i zamówie coś innego ale niewiem co.

Poradzicie???? nawóz ma byc npk głownie pod żyta i pszenzyta ozime,a sianie wiosną

prosze o szybkie odpowiedzi,z góry dzieki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

Na wiosnę z npk polecam polifoske 6. zmieszaj ją z saletrą i pierwsza dawka będzie z głowy :rolleyes: Kiedyś też siałem saletrzak salmag pogłównie ale z 3 lata pod rząd a może lepiej, sieję pogłównie tylko saletrę i widać różnicę, saletrzaki tylko pod korzeń jak coś ;) sieją różnie wg swoich wieloletnich praktyk, obserwacji :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grala13    7

rafto

a jakie dawki polecasz w kg na hektar??

mówisz pierwsza dawka a kiedy następna i co polecasz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

Ruszenie wegetacji - pierwsza dawka polifoska 6 200 kg/ha + 200 kg/ha saletry amonowej, druga dawka faza strzelania w żdźbło 200 kg/ha i to by było ok ;) i przydałoby sie skracanie przy takim nawożeniu ;) nie wspomnę o ochronie fungicydowej jak chcesz osiągnąć naprawdę dobre plony :rolleyes: kolego grala13 zaprawiałeś nasiona do siewu ? :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj