Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

djibiza11    0

Szukam odmiany pszenżyta na średniej klasy ziemie co polecacie?? I najważniejsze musi być wysokie ze względu że potrzebuje dużo słomy <_<

 

Nawet w nazw tematu nie chciało Ci się spojrzeć?

Edytowano przez milanreal1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba1993    8

Daniel, miałbyś jakąś godną polecenia odmianę sprzedac? pszenica i pszenżyto na gleby słabe. z centrali nasiennej uprawiane rok, czy tam dwa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztofsb    22

Daniel, miałbyś jakąś godną polecenia odmianę sprzedac? pszenica i pszenżyto na gleby słabe. z centrali nasiennej uprawiane rok, czy tam dwa?

Witam.w tym roku mialem 4 odmiany pszenzyta

Algoso-7,5 t

Baltiko-6,5t

trismart-6t

woltario-5t

 

Algoso i trismart wyzsze odmiany ale gruba mocna sloma zero wylegania w tym roku. Osobiscie Algoso plonowanie rewelacyjne a slomy masa. Z nowych odmian moge polecic Moestoza i Borowika ale jak na moje oko niedostepne.

Sila kielkowania moich pszenzyt

Baltiko-86%

Woltario-86%

Algoso-82%

Trismart-76%

pozdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6890

Daniel, miałbyś jakąś godną polecenia odmianę sprzedac? pszenica i pszenżyto na gleby słabe. z centrali nasiennej uprawiane rok, czy tam dwa?

Właśnie mam świeże Leontino z tamtego roku (plon ok. 6t/ha) ale ono jest trochę porośnięte więc i sam nie mam czym siać :unsure:

Wydaje mi się że chyba się opłaca siać nasionami z centrali licząc ten zwrot 100zł/ha.

Bo jeśli dobrze liczę to na 1ha trzeba 160kg * 215zł (za 100kg) = 345zł i odejmując 100zł = 245zł/ha tyle kosztuje obsianie 1ha nasieniem z centrali

200kg * 70zł = 140zł/ha a tyle swoim. I niech to z centrali da tylko 1t więcej niż swoje to kilkaset zł do przodu. Dobrze liczę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba1993    8

yhym, ale mi dużo nie trzeba, ja bym je wziął na rozmnożenie, dla siebie, chciałbym tak z 50, może 100kg, dało by się ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
inwa    0

Witam koledzy!mam pytanie,od którego września można zacząć siew pszenżyta dodam,że jestem z woj.Świętokrzyskiego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Poszczególne odmiany wyglądają następująco.

 

Borwo, nr jeden u mnie, znacznie wyżej plonuje od Magnata przy identycznym nawożeniu.

Wymaga niskiej obsady 300-350 max, podczas wegetacji wiosennej bez ccc, rewelacja pod względem zdrowotności, niska sztywna słoma. Zbyt silnie reaguje na opóźniony siew.

 

Alekto, bodajże najniższe z sianych przeze mnie dotychczas pszenżyt. Trzeba wydać ze 300 zł/ha na ochrone bo inaczej nie ma plonu, z azotem nie można przesadzać bo strasznie porasta, obsada jak w borwo, terminowy siew bo inaczej spadek plonu o 20%.

 

Leontino silnie krzewiące, mocny turgor wiosną, znakomicie zagęszcza łan. Trzeba pilnować bo strasznie septorioza lubi dokuczyć. Średnio wysokie, narzekać na wylegi nie narzekam, pozytywnie zaskoczylo na klasie 5.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milinkovic    0

witam Panowie chciałem zasiać w tym roku przenzyta ,ale na ziemi 5kl ziemia dobrze utrzymana zakupie w centrali nasiona może doradzą jaką odmianę ,ale może ktoś siał i ma doświadczenia na tak słabej ziemi ? a może jakieś żyto polecicie co dobrze sypie ,bo u mnei w tym roku z 1h było około 3t a to mało trochę ,a nie wymianiałem już z 5 lat tego żyta ? ile siejecie na 1h jak coś na 5klasie żyta i porzenzyta ? dzieki za info jak coś pozdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

ou nas tez zyta sypia w okolicach 3t jak jest ładne i za wiele u nie mozna zdziałac. sypałem około 100N zasiane 160-170kg dankowskie diament. a jak ktos nie posypie to juz wogóle porazka ponizej 2t czasem. Zyta sieje praktycznie ty;lko na Vkl i na najsłąbszych dziłkach. jak cos lepszego lub na oborniku to pszenzyto.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stratos    0

Na V klase polecam odmiane Witon

W tym roku średnia w moim gospodarstwie wyniosła 4,2 tony.

Siew przed dziesiątym wrześna w ilości około 50kg/ha.

Obsada usyskana to około 350 kłosów/m2.

Azotu 100kg/ha

Fosfor i potas w postaci obornika pod przedplon jakim był rzepak.

 

Na IIIkl uzyskałem 7,8 tony

 

Trochę miej dało Borwo i Aliko

Najgorzej wyszło Baltiko

 

ps. A rzepak latoś posypał całe 1300kg :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Na V klase polecam odmiane Witon

W tym roku średnia w moim gospodarstwie wyniosła 4,2 tony.

Siew przed dziesiątym wrześna w ilości około 50kg/ha.

Obsada usyskana to około 350 kłosów/m2.

Azotu 100kg/ha

Fosfor i potas w postaci obornika pod przedplon jakim był rzepak.

 

Na IIIkl uzyskałem 7,8 tony

 

Trochę miej dało Borwo i Aliko

Najgorzej wyszło Baltiko

 

ps. A rzepak latoś posypał całe 1300kg :(

 

 

A cóż to za odmiana Latoś ?? :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darkos795    4

Latoś czyli tego roku :D Wczoraj kupiłem Fredro,zasieję na czwartej klasie po łubinie,zobaczymy co z tego będzie.

Edytowano przez Darkos795

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszek83    3

Dzisiaj byłem się pytać o pszenżyto w punkcie sprzedaży, wymienili mi następujące odmiany:

 

leontino

algoso

alico

borwo

magnat

grenado

tulus

 

Które z nich polecacie na ziemie 4/5 klasy?

Mysle o borwo i do tego jeszcze jakaś druga odmiana,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

tomaszek

Wybierz algoso, nie pożałujesz.

 

Z nowości polecam Gringo i Atletico na gleby mocniejsze, zwłaszcza po rzepaku. W obsadzie 280 pokazują iście swoje walory, mączniaka i rdzę trzeba dopilnować, 0,3 moddusa, 130 N/ha w dwóch dawkach to podstawy.

 

Na słabsze zdecydowanie Bereniko.

 

Widziałem Tulusa z saaten i powiem szczerze, iż nie uwiodła mnie owa odmiana.

 

Nawet Pigmeja podglądałem, ale bez kitu chroniony czy też nie, zasługuje na respekt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
inwa    0

Ja już wczoraj trochę posiałem na pierwszy ogień poszło Moderato,dziś posiane Grenado razem prawie trzy ha. może nie wiele, ale początek już jest mam nadzieje,że wieczorem deszcz podleje i będzie ok.Klimat całkiem zwariował jak we żniwa lało i nie można było omłócić tak teraz jest sucho i nie można siać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milinkovic    0

panowie 50kg przenzyta na 1h do siewu? nie za mało ? pierwszy raz w tym roku zasieje ,ale nie wiem jakie gleba 5kl obornik dany ogólnie ziemia dobra tylko czy 50 kg nie za mało cos mi tutaj się nie podoba ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Nie patrz tak mocno na kilogramy, a obsadę ziaren. Z drugiej strony trudno spodziewać się cudnego plonowania z ziaren grubości szpilek. Nawet hybrydy sieje się więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milinkovic    0

jutro jadę do centrali mam nadzieję ,że wiedzą ile siać na 1h każdej odmiany ,bo już zgłupiałem w tym roku owsa zasiałem tak gęsto ,że wszyscy się za głowę łapali ,a maiłem najlepszy owies w okolicy około 4t z 1h mimo,że w około nikt nie miał nic dosłownie , dziadek powtarzał mi zawsze ,ze lepiej gęściej niż rzadziej i tak zazwyczaj robię ,ale ziarno było swoje ,a teraz chciałem zmianić i kupić z centrali,a ceny w centrali oszalały to chcę zasiac tyle ile potrzeba ,bo po co siać 200 kg przezyta jak danej odmiany wystarczy 120kg ? tylko nie wiem jak to się ma własnie zimowym ,bo gleby dosyć słabe i jak będzie sypało ,ale chce 3h na próbe obsiać może ktoś siał na 5klasie jaką odmianę ? ile ? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj