Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

tytanowyJanusz    3587

to już nie te czasy że dziadki kupili ziarno na miejscowym targu od obcego gościa i siali nim przez kolejne 7 lat. teraz mam Carmelo z Chemirolu jako C3 i jest w nim tyle żyta że nie nadaje się do kolejnego siewu

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4255
10 godzin temu, TheraRolnik napisał:

Potrzebuje jakiś oprysk żeby teraz jeszcze pojechać na chwasty 

Da radę jeszcze czymś żeby zboża nie przypalić ?

IMG_20220525_201530.jpg

A jak tam ta Twoja magiczna odżywka? Pryskales nią? Zostawiłeś jakiś kawałek kontrolny bez oprysku?

9 godzin temu, Agrest napisał:

 

Czy w tych centralach jest jaka kolwiek kontrola materiału siewnego? Pole wygląda paskudnie. Miało iść na siew jako c2 ale trochę bez sensu

To ile razy - zasiany kwalifikat, a tam żyta na polu więcej jak po kilku latach siania swoim 🤷 Teraz staram się część kwalifikat i z niego materiał na kolejny rok i tak w kółko. Tak że po centrali max 2 lata. W tym roku w kwalifikacie czysto, a w swoim (rok po centrali) to tak dosłownie jak stanę na polu to zasięgu wzroku może jeden - dwa kłosy się trafia żyta.

9 godzin temu, TheraRolnik napisał:

Jo, najlepiej zaorze i zostawię do jesieni 😉 w przyszłym roku spróbuję jeszcze raz

 

A to w ogóle Twoje czy ojcowe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7574
10 godzin temu, marulekk napisał:

pazury przytnij 

A co ci do jego pazurów .:D

Kłos pokazywał .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slavvek    66
55 minut temu, tytanowyJanusz napisał:

to już nie te czasy że dziadki kupili ziarno na miejscowym targu od obcego gościa i siali nim przez kolejne 7 lat. teraz mam Carmelo z Chemirolu jako C3 i jest w nim tyle żyta że nie nadaje się do kolejnego siewu

Zależy gdzie nie te czasy. U mnie na wsi do tej pory jeden sieje żyto, które wziął od mojego ojca we wczesnych latach 90. A ojciec go siał kilka lat. W owsach połowa głuchego, ale co tam. No jeden kupił ode mnie pszenżyto, bo chyba myślał, że to taka odmiana co samo z siebie takie rośnie ;) W Melomanie C3 mam kilka szt. żyta na hektar. W tamtym roku było więcej, ale sporysz zjadł. Pszenżyto jakieś jeszcze wyższe od niego się trafia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro321    103

na zabieg T2 planuję dać azoksy i tebu, czy mogę dodać do tego siarczan magnezu 5 kg/ha i kristalon zielony 18 18 18 też 5kg/ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz067    5
10 godzin temu, tytanowyJanusz napisał:

to już nie te czasy że dziadki kupili ziarno na miejscowym targu od obcego gościa i siali nim przez kolejne 7 lat. teraz mam Carmelo z Chemirolu jako C3 i jest w nim tyle żyta że nie nadaje się do kolejnego 

U mnie orinoko około 1 kłos żyta na m2 a w tadeusie  czysto obydwa kwalifikaty c1 orinoko z Mhr a tadeus jak dobrze pamiętam Strzelce 

20220526_165147.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tytanowyJanusz    3587

Oo jakie piękne mam żyto w pszenżycie ale to i dobrze bo będzie mi podnosić plon 😄

IMG_20220526_191120331_072628.jpg

Taka słabizna na piachuderku 

IMG_20220526_190301498_HDR_072534.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
14 godzin temu, tytanowyJanusz napisał:

to już nie te czasy teraz mam Carmelo z Chemirolu jako C3 i jest w nim tyle żyta że nie nadaje się do kolejnego siewu

W tej firmie to teraz standard.Tylko ponoć normy dopuszczają 2% obcych nasion w kwalifikacje.Tadeus z Rolnasu jednorodny się wyklosil.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sim95    373
Napisano (edytowany)

Pochodziłem dziś po polach, pszenżyta nawet nie złe, kłos jeszcze całkowicie nie wyszedł. Chciałbym polecieć teraz azoksy + tebu tylko na cały weekend zapowiadają jakieś deszcze, a później w fazie kwitnienia to raczej żadnych zabiegów nie robić.

Probus

IMG_20220526_175345.jpg

Carmelo

IMG_20220526_185721.jpg

Edytowano przez Sim95

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    141

panowie jak jest z pszenzytem tzn czy w czasie kwitnienia mozna robic T3 czy czekac az zakonczy kwitnac?T1 zrobiona,T2 odpusciłem przez susze...1,5msc bez deszczu a ostatnio opadami troche sytułacja doraznie ratuje sie,pszenzyta wykłoszone powoli zaczynaja wywalac pylniki i chce zrobic zabieg na kłos...250g tebu.Czekac az zakonczy kwitnac??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Napisano (edytowany)

Podobno pszenżyta w typie pszennym można pryskać na T3 bez przeszkód.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwekbarca2    147
8 godzin temu, przemek111447 napisał:

panowie jak jest z pszenzytem tzn czy w czasie kwitnienia mozna robic T3 czy czekac az zakonczy kwitnac?T1 zrobiona,T2 odpusciłem przez susze...1,5msc bez deszczu a ostatnio opadami troche sytułacja doraznie ratuje sie,pszenzyta wykłoszone powoli zaczynaja wywalac pylniki i chce zrobic zabieg na kłos...250g tebu.Czekac az zakonczy kwitnac??

ja miałem ten sam dylemat, różne opinie były na ten temat, więc zadzwoniłem do jakiegoś łebka z Basf bo  moim przypadku szedł priaxor to powiedział mi właśnie, że pszenżyta w typie pszennym można bez wahania lecieć w takim momencie, w typie żytnim na własną odpowiedzialność. Ja zrobiłem zabieg, czy dobrze, to sie okaże w żniwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1993    459

A tak dla laika - które pszenżyta są w typie pszennym a które w żytnim?


Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco512    1003

Niskie odmiany, krótkosłome są raczej w typie pszennym, wysokie odmiany na słabe gleby w typie żytnim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Bez przesady, tragedii z grzybami nie ma.Co szkodzi poczekać aż przekwitnie?Moje pszenicę w tym roku są EKOLOGICZNE, pszenżyto tylko po T1.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1993    459
1 godzinę temu, Daniel770 napisał:

Pszeżyto jak wyrzuci pylniki to jest po kwitnieniu  

A nie pszenica?


Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daniel770    7

Na portalu hektar wiedzy była mowa o pszenżycie jak są pylniki to możemy pryskać. 

A co do pszenicy to nie słuchałem bo nie sieje. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Janeczko    66

Robiłem t1 w majówkę było sucho, teraz popadało i myślę czy nie polecieć po niedzieli z T2. Zboże wygląda dobrze bez widocznych grzybów ale po ty h deszczach plus pogoda ma być wysoka może się zmienić.

W planach mam T2 125g azoksystrobiny + 125-150g tebukonazolu na pszenżyto i jęczmień pytanie lecieć teraz czekać aż wszystko w pełni się wyklosi czy opcja trzecia że za późno. Klasa 4 więc więcej jak 7t nie będzie

IMG_20220526_072338.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariu    44

Robiłem 2 maja t1 i we wtorek pojechałem z t2 taka sama faza zboża plus u mnie gdzie upał przypalił pszenżyto to mączniak na dole był. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Y635    37

panowie pszenżyto zaczyna wyrzucać pylniki jechać dzisiaj z T2/T3 0.65l soligor czy czekać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj