Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

maroko    118
4 godziny temu, grzegorzc360 napisał:

Pany i panewki, mogę wjechac z grzybowka i odżywka w pszenżyto teraz, nadają deszcz jakiś na piątek. Odżywkę mam naturvital plus a od grzyba ambrosio

Ja się jeszcze chwilę wstrzymam. Środa, Czwartek jak już będzie pewniejszy ten deszcz bo jak nie popada to może być kiepsko po tych opryskach...

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Verati    3

Mam pytanie czy ktoś z was próbował nawieść lepszej ziemi na gorszą mam od drogi 20 arów 6 klasy i strasznie wkurza mnie że co roku tam wypala dalej jest już ok tylko pytanie czy jest sens czy bo jakimś czasie ziemia się wymiesza z piachem i będzie to samo? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Strongman    3212
Napisano (edytowany)

Jest sens jeden nawiózł na 6 klasę taką ziemię jak obczysczali staw taką zgniliznę i 20 lat pszenicę sieje no i ładnie na tym się rodzi.Ale wiadomo koszta.

Edytowano przez Strongman

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2427

Nawieź na taką grubość żeby nie wymieszać. Tylko 20 arów to masę ziemi potrzeba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Strongman    3212
Napisano (edytowany)

To tez ale jak ma ziemię,jeden na czerwoną glinę nawiózł piachu żółtego bo zawsze grudy byli i nie chciało wschodzić w jednym miejscu i gruda się rozsypała z piachem.

Edytowano przez Strongman

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2427
1 minutę temu, Strongman napisał:

Jest sens jeden nawiózł na 6 klasę taką ziemię jak obczysczali staw taką zgniliznę i 20 lat pszenicę sieje no i ładnie na tym się rodzi.Ale wiadomo koszta.

U mnie był pogłębiany staw i na tej wyciągniętej ziemi tak rośnie że szok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342
Strongman napisał:

Jest sens jeden nawiózł na 6 klasę taką ziemię jak obczysczali staw taką zgniliznę i 20 lat pszenicę sieje no i ładnie na tym się rodzi.Ale wiadomo koszta.

U mnie w latach 60tych jak staw za wsią czyscili to wozili na piach raz koło razu. Plon był 3 lata i stopniowo piach zeżarł wszystko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Verati    3
47 minut temu, Strongman napisał:

Jest sens jeden nawiózł na 6 klasę taką ziemię jak obczysczali staw taką zgniliznę i 20 lat pszenicę sieje no i ładnie na tym się rodzi.Ale wiadomo koszta.

Znaczy wiesz ja nie mam zamiaru wozić tego nie wiadomo skąd zaczekam aż rowy będą czyścili więc wyniesie mnie to tyle co transport 300 metrów i równanie tego 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cotamjaktam    47
Napisano (edytowany)

Efekty nawadniania po 3 dniach 6 klasa totalny piach, zdjęcia robione dzisiaj ale w 1 miejscu nawodnione w 2 nie

280033700_781907586063173_1607737320811812546_n.jpg

279899294_1129177791258453_5460462609641453935_n.jpg

Edytowano przez cotamjaktam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2427
54 minuty temu, cotamjaktam napisał:

Efekty nawadniania po 3 dniach 6 klasa totalny piach, zdjęcia robione dzisiaj ale w 1 miejscu nawodnione w 2 nie

Ile litrów na metr lałeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cotamjaktam    47
Napisano (edytowany)
34 minuty temu, krilan06 napisał:

Ile litrów na metr lałeś?

Dokładnie to nie wiem wziąłem beczkę 5000 litrów i brałem wodę z rowu co jest na dołku, wiozłem to na górkę tam gdzie piach wjeżdżałem od drogi tyłem w pole (droga przy miedzy) i puszczałem rozprysk w 1 miejsce woda za siłą grawitacji bo pole lekka górka przemieszczała się po polu nawiozłem jakoś z 8 beczek i może z 20-30 arów chwyciła woda

tak to wyglądało

Edytowano przez cotamjaktam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slavvek    66

Ja się uparłem, że doprowadzę ten mój piach na jednej działce do ładu, bo nie pasuje zostawiać - jakby to był cały jakiś kawałek nie miałbym skrupułów. Nawożona glina, że teraz po deszczu jeździ się butami po tym jak na ślizgawce.  Myślicie, że to coś dało w kwestii utrzymywania wody? Zupełnie nic. Jest tak samo jak tam gdzie jeszcze nie zrobione. Tylko tyle, że nieco lepiej rośnie. To nie to podglebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witejus    8522
7 godzin temu, cotamjaktam napisał:

tak to wyglądało

Nie dało się po ludzku  tego nagrać ?niewiele widać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397
31 minut temu, slavvek napisał:

Ja się uparłem, że doprowadzę ten mój piach na jednej działce do ładu, bo nie pasuje zostawiać - jakby to był cały jakiś kawałek nie miałbym skrupułów. Nawożona glina, że teraz po deszczu jeździ się butami po tym jak na ślizgawce.  Myślicie, że to coś dało w kwestii utrzymywania wody? Zupełnie nic. Jest tak samo jak tam gdzie jeszcze nie zrobione. Tylko tyle, że nieco lepiej rośnie. To nie to podglebie.

Może za mała dawka 😃. Ja mam miejscami takie gleby że ziemi jest od 20 cm (to się wyoruje jak za głęboko) przez przeważnie ok 30 cm czasem grubsza warstwa 50 cm a pod tym piach lub piach gliniasty .

 

Jeszcze jedna sprawa warstwa orna to będzie rosło, ale jak się zacznie równać odkryje jałową ziemię o piachu nie wspominając to dopiero nakłady na nawożenie pójdą i co najmniej dwa lata w plecy . 

 

A ze stawów i rowów to to ten muł osad to ładnie przerobiony i zasobny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slavvek    66

Dawka jest taka, że miejscami nie wyoruję nawet tej gleby rodzimej. Z tych miejsc to przewiozę w inne. Dobre jest to w tej glinie, że ma pH prawie 7.  U mnie ziemi  przeważnie jest 20cm. A na piachach to 15.  Jakby kto wpadł na pomysł głębokiej orki na 30cm, to by martwicę wywalał na wierzch.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4258

Byłem na drugim polu kamieni pozbierać, no i po deszczu ładnie poszło. Tzn dalej jest nędzne itd, ale różnica przed a po deszczu mega. Pierwsze 4 zdjęcia - najładniejsze miejsca że słabszej działki - wszystko swoje gringo, reszta z działki koło domu - gringo i borwo. Jedno co mi się rzuciło w oczy, to to, że.na działce koło domu te pasy pomiędzy przejazdami dużo bardziej mi się wyrównały - nawet pod słońce już mało co widoczne. Za to na słabszej działce jak wyszedłem na górkę to całe pole w pasach cały czas. 

 

IMG_20220517_150905_copy_1065x1686.jpg

IMG_20220517_150722_copy_1233x1431.jpg

IMG_20220517_150944_copy_1200x1687.jpg

IMG_20220517_150648_copy_1305x1473.jpg

IMG_20220517_150210_copy_1354x958.jpg

IMG_20220517_150400_copy_805x894.jpg

IMG_20220517_150301_copy_1176x1125.jpg

IMG_20220517_150427_copy_1104x940.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4258
Napisano (edytowany)

Ja tu się cieszę, że mi zboże ruszyło, trochę mi lżej na duszy (może nawet jutro pójdę ciągnik robić), a ten się o kamienie przyczepił 😅

A na poważnie, to tak - takie największe pojechałem zebrać. Cały czas coś miałem do roboty i na kawałku koło domu ze 2tyg temu pozbierałem, a na tym słabszym dopiero dziś się zebrałem.

Edytowano przez daron64

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj