Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

krilan06    2423
Przed chwilą, galan99 napisał:

Garbatek czyści do cna powstają gołe place , tu tego nie ma .

Ale ja pisałem ze u mnie jest garbatek, tutaj może coś innego podgryzać, chociaż to mi wygląda na jakąś chorobę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7574
5 minut temu, krilan06 napisał:

Ale ja pisałem ze u mnie jest garbatek, tutaj może coś innego podgryzać, chociaż to mi wygląda na jakąś chorobę 

Temat krótki zbyt ciepło i wilgotno , temperatura w grudniu + 8 i zimy nie zapowiadają na grudzień będzie dalej rosło wszystko .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Mi to wygląda na uszkodzenia od wahania temperatur, często coś takiego obserwowałem w zbyt wybujałym życie. Te objawy same ustępowaly wiosną, rosliny sie regenrowaly tuz po wznowieniu wegetacji i pierwszej dawce azotu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinWoos    9

U mnie też słabo to wygląda na jednym kawałku. Wcześnie siane, sucho, ciepła pogoda i rośliny osłabione bardziej podatne na choroby grzybówe tak mi się wydaje a wy co o tym sądzicie? 

IMG_20191218_095812.jpg

Zdj nr dwa. 

Screenshot_20191219-104224.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel2678    56
10 godzin temu, MarcinWoos napisał:

U mnie też słabo to wygląda na jednym kawałku. Wcześnie siane, sucho, ciepła pogoda i rośliny osłabione bardziej podatne na choroby grzybówe tak mi się wydaje a wy co o tym sądzicie? 

IMG_20191218_095812.jpg

Zdj nr dwa. 

Screenshot_20191219-104224.jpg

wiadomo od kilku lat że zimy jeśli w ogóle przychodzą to są później i należy siać z tydzień później niż optymalne książkowe terminy, wiadomo również że jeśli siejemy wcześnie to trzeba siać rzadko. No ale co rok ta sama sytuacja 10 wrzesień i już sraka ja zasiałem ja jutro itd. a później łąka żółta i zagrzybiona a wiosną nie wiadomo czy azot czy kutywator.Ja zasiałem koniec września 240 roślin na metr i jest gitara.A koledze to radze niech za rok zasieje najlepiej pod koniec sierpnia i ze 250 kg na ha i wysokich plonów życzę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    436

Lepiej bys cos poradził a nie wysmiewasz kogos ze cos zrobił nie tak to kazdy potrafi ale pomoc juz trudniej

Wielu ma takie pola i problem nie jest to problem jeden na 100

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kobek    93

No ale o co Ci chodzi? Właśnie mu poradził co powinien zrobić. Zasiać trochę później i w mniejszej obsadzie. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinWoos    9
8 godzin temu, Kobek napisał:

No ale o co Ci chodzi? Właśnie mu poradził co powinien zrobić. Zasiać trochę później i w mniejszej obsadzie. 

Dobrze mi poradził :) głównie chodzi mi o rady co z tym zrobić by jakoś ratować. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kobek    93

Chyba jest tylko jedno rozwiązanie. Czekać do wiosny i szykować mocne T1. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
10 godzin temu, Pawel2678 napisał:

wiadomo od kilku lat że zimy jeśli w ogóle przychodzą to są później i należy siać z tydzień później niż optymalne książkowe terminy, wiadomo również że jeśli siejemy wcześnie to trzeba siać rzadko. No ale co rok ta sama sytuacja 10 wrzesień i już sraka ja zasiałem ja jutro itd. a później łąka żółta i zagrzybiona a wiosną nie wiadomo czy azot czy kutywator.Ja zasiałem koniec września 240 roślin na metr i jest gitara.A koledze to radze niech za rok zasieje najlepiej pod koniec sierpnia i ze 250 kg na ha i wysokich plonów życzę

Wczesny siew nie jest zły, ale trzeba obsadę obniżyć. Dopóki nie przyjdą śniegi leżące miesiącami, to przerośnięte rośliny nie będą problemem. Oczywiście jeśli zadbamy by obsada nie byłą zbyt duża,   

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    460

U mnie siew optymalny to jest 20 września i też co roku teraz to coraz mniejszą obsadę zakładam , siałem rok wcześniej około 360szt/m a w tym roku już na 300szt zasiane i nie wiem czy przyszły rok nie zasieje po 250szt a zboże dodatkowo zaprawić Systiva .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf362    1119

W tym roku ladnie obrodzilo pszenżyto wszędzie tylko ciezko sprzedac bo kazdy ma do sprzedania.

Jak czegoś malo jest to i cena tak jak z ziemniakami...

 

Edytowano przez mf362

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7574
8 minut temu, mf362 napisał:

W tym roku ladnie obrodzilo przenzyto wszędzie tylko ciezko sprzedac bo kazdy ma do sprzedania.

Jak czegoś malo jest to i cena tak jak z ziemniakami...

 

Jak będzie powtórka poprzedniego roku będzie tak samo upalnie to będzie nie ciekawie ale nie których rejonach Polski , zapowiada się ochłodzenie na Ruska wigilię do -6 i pod koniec stycznia dalej już tylko ciepło .

Od jutra ma zacząć padać u nas na wschodzie kilka dni , ale jak uderzy ciepło od marca to tej wilgoci nie starczy na długo po zimie . Jak nie będzie opadów w maju to i azot trzeba redukować bo podpali jak miało to miejsce w tym roku . A  uprawy okopowe to tylko nawadnianie .

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2423

Po prawej pszenżyto ozime Rotondo, po lewej pszenżyto jare Sopot, a w środku efekt żerowania larw łokasia garbatka. Parę tygodni temu opryskane chloropiryfosem i nie wiem czy to zasługa oprysku ale "place" przestały się powiększać. Liście roślin też zaczęły odbijać. Wioskę obok mnie plaga tego robactwa, znajomemu przerzuciły się nawet na trawnik wokół gospodarstwa i wszystko zżarły.   

Resized_20191220_151311_6014.jpeg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2423

Nie było miedzy, pół pola było zaorane we wrześniu pod p.ozime, druga połowa zostawiona pod przewódkę. I z tego zostawionego robaki zaczęły pasowo wchodzić w ozime. Na okolicy przeważnie to robactwo wchodzi od strony orki zimowej (gdzie są podzielone pola pod ozime i jare) lub też od miedzy, gdzie sąsiad też wykonał orkę zimową. Na serio u niektórych to wygląda tragicznie - pola po 600-1000m długości i po kilkanaście/kilkadziesiąt metrów szeroki pas zjedzony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7574
1 godzinę temu, krilan06 napisał:

Po prawej pszenżyto ozime Rotondo, po lewej pszenżyto jare Sopot, a w środku efekt żerowania larw łokasia garbatka. Parę tygodni temu opryskane chloropiryfosem i nie wiem czy to zasługa oprysku ale "place" przestały się powiększać. Liście roślin też zaczęły odbijać. Wioskę obok mnie plaga tego robactwa, znajomemu przerzuciły się nawet na trawnik wokół gospodarstwa i wszystko zżarły.   

Resized_20191220_151311_6014.jpeg

U nas nie ma tego garbatka jak na razie , to macie nie ciekawie , a tak w od dali wyłamany las czy to może na Podlaskie .

DSC_0000172.jpg

Edytowano przez galan99

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2423
8 minut temu, galan99 napisał:

U nas nie ma tego garbatka jak na razie , to macie nie ciekawie , a tak w od dali wyłamany las czy to może na Podlaskie .

Kuj-pom, w oddali złączenie lasów starego z prawej i młodszego brzozowego z lewej. Wiosną w te najgorsze wichury niedaleko szedł taki ogień, że prawie wszystko poszło z dymem, na szczęście strażacy nie przepuścili linii ognia przez drogę leśną 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7574
1 minutę temu, krilan06 napisał:

Kuj-pom, w oddali złączenie lasów starego z prawej i młodszego brzozowego z lewej. Wiosną w te najgorsze wichury niedaleko szedł taki ogień, że prawie wszystko poszło z dymem, na szczęście strażacy nie przepuścili linii ognia przez drogę leśną 

Myślałem ze Podlasie tez wyłamany las widziałem .Wrzuciłem foto .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443
2 godziny temu, krilan06 napisał:

Po prawej pszenżyto ozime Rotondo, po lewej pszenżyto jare Sopot, a w środku efekt żerowania larw łokasia garbatka. Parę tygodni temu opryskane chloropiryfosem i nie wiem czy to zasługa oprysku ale "place" przestały się powiększać. Liście roślin też zaczęły odbijać. Wioskę obok mnie plaga tego robactwa, znajomemu przerzuciły się nawet na trawnik wokół gospodarstwa i wszystko zżarły.   

Resized_20191220_151311_6014.jpeg

Nasiona swoje czy kwalifikat ?

Rotondo jednak widać jeszcze najlepiej się trzyma .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2423
5 minut temu, RafaKdziela napisał:

Nasiona swoje czy kwalifikat ?

Rotondo jednak widać jeszcze najlepiej się trzyma .

Na tym polu Rotondo nasiona moje, Sopot - kwalifikat. Dla łokasia bez znaczenia czy nasiona z centrali czy swoje. Co masz na myśli pisząc, że Rotondo najlepiej się trzyma?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Ta odmiana u mnie zawsze najlepiej rośnie .Odpukać nic jej nie bierze .Jedynie na rdzę trzeba uważać w czasie wegetacji .Inne odmiany dużo gorzej u mnie wychodzą .W tym roku w okolicy było robactwa opór jęczmień też mi uszkodziły między innymi mszyce i Melomana ,a Rotondo czyste .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel2678    56

u mnie 2 lata temu na jednym polu miałem od groma łokosia  ale dość wcześnie zauważyłem i po oprysk pomógł w ubiegłym roku na tej działce miałem łubin a w tym roku znów pszenżyto i łokosia brak czyli zmianowanie pewnie pomogło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MafiaLolek    2

Posiałem pszenżyto pierwszy raz, chce zrobić t1 i t 2, odchwaszczsnie, i dokarmianie dolistne, daje saletre am 200 kgh i 2 dawka saletrosan 200kgh, opryski kiedy i w jakiej dawce i co? 

29 minut temu, MafiaLolek napisał:

Posiałem pszenżyto pierwszy raz, chce zrobić t1 i t 2, odchwaszczsnie, i dokarmianie dolistne, daje saletre am 200 kgh i 2 dawka saletrosan 200kgh, opryski kiedy i w jakiej dawce i co? 

Odmiana maestozo ziarno z centrali 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matisz    121

Zamień miejscami ten azot, na pierwszy strzał daj saletrosan a po miesiącu saletre.  A z opryskami musisz sam obserwować czy choroby atakują czy można trochę przeciągnąć, chociaż ja przy ochronie dwuzabiegowej czekam z T1 aż będzie szło drugie kolanko a T2 jak flagowy jest w pelni wykształcony. 

Siarczan Magnezu i mikro do każdego zabiegu i tyle.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj