Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

daron64    4247

No i nie wyjadę z opryskiem - bardzo mokro, na pusto wyjechałem na próbę samym ciągnikiem to mocno się tnie. Po dolkach  to koleiny by wywaliło. 

Najwięcej mam tego k**estwa

IMG_20181103_135019-1024x768.thumb.jpg.695f00084577153d4e911127c438a54f.jpg

Co to i czym to zwalczyć? Najwięcej jest tego tam, gdzie kumulacja -  jest/było najbardziej mokro,  najlzejsza  ziemia, najgorszy poziom magnezu i najgorsze ph. 

Edit

Te gówno z prawej to chyba złocien? 

Jak tak to wyszło bokiem nie czyszczenie zboża. Bo na tym polu nigdy go nie było, a teraz od cholery  tego gówna jest :/

Edytowano przez daron64

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4247

Mowisz,ze to chaber? To zobaczymy jak pogoda w przyszlym tygodniu, jak pozwoli, to moze jednak wjade jeszcze z opryskiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25496

Dwa razy pudło. 

Jakiś rumian lub rumianek i ten pierwszy już ktoś kiedyś wstawiał i mówił, że to Tomka oścista, choć mi sporek polny przypomina.

Na prawdę masz tak mokro że nie wjedziesz czy aż takim perfekcjonistą jesteś i nie chcesz śladu odcisnąć? 

 W ogóle gdzieś aż tak dolało że błoto w polu? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4247

Ani ze mnie perfekcjonista, ani nie mam az "tak mokro". W zasadzie dzis i tak bym nie pryskal bo z rana padalo u nas, a jeszcze wczoraj jak patrzylem na pogode to pokazywali w kratke i myslalem ze uj z tego pryskania bedzie. Bylem po poludniu na polu zobaczyc czy mokro, bo mialem inna robote zaplanowana na tym kawalku, to jak wjechalem to z wierzchu wigotno bylo i pod samym ciagnikiem  bloto sie cielo ,a bylo to na gorce, to po dolkach slabo bym to widzial. Niby do  czwartku pokazuja pogode teraz jak sprawdzalem, to nadzieja wrocila. Trzeba w poniedzialek jechac zaopatrzyc sie w oprysk. Nie pamietam w ostatnich latach u mnie az takiej presji chwastow na jesieni :/

Patrzylem po zdjeciach to faktycznie podobne do sporka. A drugie, hmm

Zlocien

image.png.92295f94b4cf09802d1d8932551c43c8.png

rumian

image.png.2883e67b96aee216a3f0226f2ffdb9c9.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daroo9876    45

Czy to niedobory magnezu czy innego składnika? Gleba była badana rok temu i wyniki wyszły dość dziwne: ph 7, fosfor wysoki, potas niski, magnez bardzo niski. Ogólnie działka klasa 4b/5. Drugi rok mam to dzierżawę żyto udało się tu bardzo dobrze więc pokusiłem się o zasianie pszenżyta. Siew 15.09 przedsiewnie poszło 150 kg poli 6. Jeśli to niedobory magnezu to warto dawać siarczan wg pogody wegetacja jeszcze trochę będzie trwała?

IMG_20181102_101628.jpg

IMG_20181102_101425.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kosa29    2
Dnia 1.11.2018 o 18:00, Barbatoos napisał:

Panowie co się dzieje z moim pszenżytem?

IMG_20181101_092533.jpg

IMG_20181101_092539.jpg

ale gęstwina

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25496

Może być niedobór magnezu skoro jest tak tragiczny jego poziom. Ja bym nie czekał tylko już podał siarczan magnezu czy kizeryt. Nawet pół dawki teraz resztę przed ruszeniem wegetacji.

Przy pH zasadowym czy obojętnym jest złe pobieranie żelaza co objawia się cytrynowo żółtym zabarwieniem w wypadku drzew i krzewów. Tu też na wiosnę można coś z żelazem podać w oprysku.

Niemniej pierwsze to podać magnez.

@daron64 to u Ciebie był problem z tym złocieniem? W takim razie to złocień. U mnie jeszcze nie występuje więc nie znam go a siewki są dość podobne.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4247

Tkak, u mnie. Tylko, że na zupelnie innej dzialce. Tutaj byl spokoj do tej pory. No ale jak sie sie swoim materialem i sie go nie czysci to tak bywa :/ Jesli to zlocien, to u nas przez zime ginie, w oziminach nie ma z nim zadnego problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    893

czasami na nowych dzierzawach takie chwasty wychodzą ze nawet w atlasie ich nie ma, u mnie to samo co u kolegi wyzej + jakas dzika gorczyca ale to granstar zaczyna juz wywijac

sluchajcie, nie dałem nic pod korzeń z npk, z takiej racji ze bylo mało czasu, dwa ze fosfor mam bardzo wysoko i chcialem sypac potas, tylko teraz sie bije z myslami czy czekac z tym potasem do lutego czy jechac juz? ktos jakies doswiadczenia ma w tej kwestii?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    893

potas sredni mam, jakbys pojechał? całą dawke czy rozbic, czesc teraz i czesc w lutym?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daroo9876    45
5 godzin temu, Agrest napisał:

Może być niedobór magnezu skoro jest tak tragiczny jego poziom. Ja bym nie czekał tylko już podał siarczan magnezu czy kizeryt. Nawet pół dawki teraz resztę przed ruszeniem wegetacji.

Przy pH zasadowym czy obojętnym jest złe pobieranie żelaza co objawia się cytrynowo żółtym zabarwieniem w wypadku drzew i krzewów. Tu też na wiosnę można coś z żelazem podać w oprysku.

Niemniej pierwsze to podać magnez.

@daron64 to u Ciebie był problem z tym złocieniem? W takim razie to złocień. U mnie jeszcze nie występuje więc nie znam go a siewki są dość podobne.

ok. polecę jutro siarczanem + mocznik miejmy nadzieje że pomoże, zastanawia mnie tylko te pole że ph jest wysokie a magnez niski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25496

Akurat magnez nie musi iść w parze z wapniem ale faktem jest że przy wzroście ph ilość przyswajalnego magnezu najczęściej rośnie.

Sam oprysk to może być za mało. Według mnie dodatkowo pogłównie sypnij

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barbatoos    2
8 godzin temu, kosa29 napisał:

ale gęstwina

 

Tak, trochę za gęsto wyszło. miało być 140 kg/ha a w rzeczywistości dużo więcej.

Co teraz? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopin    3788

Mam oziminy,ogólnie 3 liście ,ale niestety sa miejsca gdzie niestety susza dała o sobie znać i nie wzeszło,dopiero teraz po deszczu zaczynają tam szpilkować

Mam więc pytanie czy jak prysnę teraz Bizonem nie uszkodzę tego co dopiero wschodzi,bo jednak jest trochę przed zalecaną fazą rozwojową,z drugiej strony jest jeszcze ciepło więc warto by było wykorzystać możliwość wjechania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel2678    56
9 godzin temu, Matey napisał:

czasami na nowych dzierzawach takie chwasty wychodzą ze nawet w atlasie ich nie ma, u mnie to samo co u kolegi wyzej + jakas dzika gorczyca ale to granstar zaczyna juz wywijac

sluchajcie, nie dałem nic pod korzeń z npk, z takiej racji ze bylo mało czasu, dwa ze fosfor mam bardzo wysoko i chcialem sypac potas, tylko teraz sie bije z myslami czy czekac z tym potasem do lutego czy jechac juz? ktos jakies doswiadczenia ma w tej kwestii?

zależy jaka  gleba ja na słabych kawałkach ( 5-6kl)  przy średniej i wysokiej zawartości potasu lecę w lutym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    893

IV - V głownie, miejscami VI. Sam termin wysiewu raczej nie ma jakiegos wielkiego znaczenia, bardziej ma to, ile wody spadnie przez zimę i jak głęboko ten potas przemiesci sie w glab profilu glebowego


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barbatoos    2

Panowie, a gdy pryskałem na  chwasty i nie trafiłem z pogodą i popadało mi ok. 2h po oprysku i oprysk mi nie działa, to myślicie, że warto pryskać teraz drugi raz?

Oprysk 13.10.18 r. i na razie bez efektów....

Edytowano przez Barbatoos
.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MalyRolnik18    71

Pryskał ktoś samym Lentipurem 2l/ha ??? Zboże w fazie 3-4 rozkrzewień, chodzi głównie o wyeliminowanie chabra bławatka i poniekąd miotły zbożowej,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Te żółte liście pszenżyta.... mam tak samo w pszenicy ozimej, gnije korzeń. Wg mnie słaba zaprawa lub źle zaprawione bo tam gdzie materiał siewny z centrali jest ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19680

u mnie też w jednej odmianie się pojawiły ale tu myślę,ze to moja wina i za szybko zastosowany herbicyd mi sie wydaje,ze tak działa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arturooo    126

Panowie też się zastanawiam czy pryskać samym Lentipurem czy dołożyć coś jeszcze, jest sporo gorczycy polnej. Co myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj