Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

jarecki82    31

Ja już nic nie proponuje. Mam pszenicę Sailor- jedna wada Septorioza. Na T1 dawałem mocno 180 zl /ha, na T2 Tocata Duo. Niby wyższa polka substancje aktywne mocno Septorioze duszą, a wczoraj poprawiam skrzypionke a liść flagowy zainfekowany. Susza, robale i grzyb z konta ubywa a widoki na plon.... 🙁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mid7    45

Jak uważacie czy można pryskać podczas kwitnienia pszenżyta na skrzypionkę bo sporo się jej pojawiło na liściach ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eagle19    21
13 minut temu, mid7 napisał:

Jak uważacie czy można pryskać podczas kwitnienia pszenżyta na skrzypionkę bo sporo się jej pojawiło na liściach ?

Ja miałem sporo skrzypionki ale odpuściłem oprysk przy kwitnieniu bo można stracić 20 % plonu. Wczoraj przyszedł bardzo ulewny deszcz z gradem i dzisiaj skrzypionki praktycznie nie widać na liściach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamils    6
ja pryskamem podczas kwitnienia bo strasznie dużo było robactwa jak bym czekał aż przekwitnie to by było po ptakach dałem przy okazji tabu i mam nadzieję że do żniw koniec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4255

Kilka lat temu w pszenzycie odbił mi  chaber na kawałku pola. Rozmawiałem ze znajomym czym tam można jeszcze popryskac, no i pojechałem.  Pszenżyto było już wykloszone .  Ja zajezdzam  na pole z rozrobiona mieszanka,  a tam zboże już kwitnie.  Nie był to duży kawałek,  to popryskalem. W żniwa nie było różnicy na pryskanym i nie pryskanym.  Ale więcej już nie ryzykowalem zabiegów w kwitnienie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

Na skrzypionke mozna w kwitnieniu jechac bez problemu ale juz na grzyba czy jakies mikto to juz nie po2inno sie stosowac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2352
u mnie w pszezycie wszystko pod górę najpierw susza pozniej deszcz pozniej kwitnienie teraz pylniki wyrzuca to znowu upaly nie ma kiedy t2 zrobic

jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamson330    48
Napisano (edytowany)

Taki poje...ny rok. Opryskaj w nocy, będzie chłodniej. Jak pylniki są wyrzucone na zewnątrz to już przekwitnięte jest. Zresztą niech inni się wypowiedzą.

Edytowano przez adamson330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2352
wiem wiem może jeszcze poczekam kilka dni bo mam spory zapierdziel z trawami i ma sie troszke chlodniej zrobic

jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
machtomi    39
ja nie pryskam T2, w połowie mają nie było pogody a później się wyklosilo .Teraz szkoda wjeżdżać tak się zajezdni ze już nie wstanie a wszystkie kawałki nie większe jak 0.60ha a po wykloszeniu wygląda pieknie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4255

Ja tam sobie grzybowke w ogóle odpuściłem w tym roku.  Po zimie wyglądało słabo i nie chciałem ładować w nie kasy,  ale teraz bardzo się poprawilo,  albo inaczej - po tym jak wyglądało na wiosnę, nie sądziłem że się tak wyciągnie.  Nie żeby było jakieś super,  ale jak na warunki dość przyzwoite. 

@derek

To było parę lat temu,  jeździłem, pytałem i w jednym sklepie taki znajomy ojca dał ze starych zapasów,  już wtedy wycofany,  ale leżał na magazynie,  ale nie pamiętam czy to jakiś chwastox czy granstar może,  kurcze nie pamiętam,  nie chce sklamac.  Ale robotę zrobił,  a widocznych skutków ubocznych nie było. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8976

Dziś zauważyłem że mam mszycę w  kłosach odmiana meloman, nie wiem czy to pryskać czy nie są aż takie groźne?, dodam że zboże jeszcze nie zakończyło kwitnąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie przenżyto wygląda tak jak na zdjęciu. Ziarna już się wyrobiły w kłosie i można je wyciągnąć. Pod ziarenkami są takie malutkie larwy. To wygląda jak glisda i są całe czerwone. W tamtym roku też były u mnie w pszenicy i nic wielkiego się ze zbożem nie działo. Problem jest jednak inny. Nie wiem czy to susza czy to grzyb, ale pojawiło się troche kłosów wyschniętych... tzn. zrobiły się żółte takie bez życia i puste... Nie padało tydzień. Waliło po 30 stopnii. Wczoraj dopiero ulewa była. 

pszenżyto wykłoszone.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
theta    147
58 minut temu, Samsung123321 napisał:

U mnie przenżyto wygląda tak jak na zdjęciu. Ziarna już się wyrobiły w kłosie i można je wyciągnąć. Pod ziarenkami są takie malutkie larwy. To wygląda jak glisda i są całe czerwone. W tamtym roku też były u mnie w pszenicy i nic wielkiego się ze zbożem nie działo. Problem jest jednak inny. Nie wiem czy to susza czy to grzyb, ale pojawiło się troche kłosów wyschniętych... tzn. zrobiły się żółte takie bez życia i puste... Nie padało tydzień. Waliło po 30 stopnii. Wczoraj dopiero ulewa była. 

pszenżyto wykłoszone.jpg

też to mam takie białe kłosy przyczyny:  robactwo lub grzyb stawiam na  pluskwiaki -- lednica zbożowa oraz żółwinek zbożowy ,a te w klosach to może larwy. Jak występują placowo to  objawy występowania chorób podsuszkowych w łanie  widoczne po kwitnieniu zbóż, wówczas widać placowo występujące przedwczesne "dojrzewanie" i zamieranie roślin, tzw. białokłosowość .

Edytowano przez theta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AgroSzymi99    13

Pszenżyto nie wiadomo jakie na mokrzejszym kawałku łanie wyrównane.Niestety Twingo już bardzo pomieszane jutro zrobię zdjęcia to wrzucę Twnigo jeszcze na dodatek rza sie pojawiła.

ppp.jpg

ppsz.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopin    3791

Ogólnie znajomi w okolicy są zawiedzeni Twingo tak jak i ja,małe  ciągle choruje ,skrzypionka żre obłędnie ,a obok inne pszenżyta które wyglądają o niebo lepiej,

A miałem nadzieję na dobre plony ,tym bardzie że siew kupiony w Centrali;-(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8976

Kopin skrzypionka w tym roku to plaga bo w mojej okolicy też mnustwo, i do tego mszyce w kłosie i na listkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AgroSzymi99    13
7 minut temu, kopin napisał:

Ogólnie znajomi w okolicy są zawiedzeni Twingo tak jak i ja,małe  ciągle choruje ,skrzypionka żre obłędnie ,a obok inne pszenżyta które wyglądają o niebo lepiej,

A miałem nadzieję na dobre plony ,tym bardzie że siew kupiony w Centrali;-(

U mnie również z centrali jestem zawiedziony również tym że bardzo dużo w nim żyta się pojawiło pole było po łubinie i opryskane glifosatem.Zobacze jakie będą plony i które lepiej wypadnie.Możliwe że nie będę obsiewał twingo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopin    3791
48 minut temu, GRZES1545 napisał:

Kopin skrzypionka w tym roku to plaga bo w mojej okolicy też mnustwo, i do tego mszyce w kłosie i na listkach.

To fakt .ale skoro na 2 długich a wąskich paskach rośnie twingo i inne pszenżyto obok ,a na twingo jest czarno a na tym obok 1 skrzypionka na 5-8 kłosów to daje do myślenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, theta napisał:

też to mam takie białe kłosy przyczyny:  robactwo lub grzyb stawiam na  pluskwiaki -- lednica zbożowa oraz żółwinek zbożowy ,a te w klosach to może larwy. Jak występują placowo to  objawy występowania chorób podsuszkowych w łanie  widoczne po kwitnieniu zbóż, wówczas widać placowo występujące przedwczesne "dojrzewanie" i zamieranie roślin, tzw. białokłosowość .

i co na to radzić? Nic nie robić czy wjechać z czymś? W środku ciężko spotkać takiego kłosa... bardziej przy miedzy widać takie kłosy, i te mniejsze 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jurek321    129

Pszenżyto Twingo jest bardzo niskie i ma bardzo słaby system korzeniowy, przez to brakuje mu  najszybciej wody i przez to jest lubiane przez grzyby i robaki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

potwierdzam, twingo nawet w dobrym roku upy nie urywa, a w takim jak ten wypada najpredzej


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopin    3791
1 godzinę temu, Matey napisał:

potwierdzam, twingo nawet w dobrym roku upy nie urywa, a w takim jak ten wypada najpredzej

Dobrze że poznałem opinie innych ,bo myślałem że to tylko u mnie albo w mojej okolicy takie ch...owe,Ale skoro tak to będzie siane tylko 2 razy-pierwszy i ostatni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj