Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość adrian   
Gość adrian
dziś zrobiłem próbę ciągnikiem po polu i ziemia zamarznieta na kość 2-5cm śniegu ale jutro jadę z saletra 200kg, pierwszy raz będę sypal tak wcześnie ciekawy jestem efektu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8904

Adrian to nie jesteś sam, ja też ten rok zaczynam tak jak Ty, czekam tylko aż zmniejszy się ilość śniegu bo za bogato jeszcze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopin    3783
9 minut temu, GRZES1545 napisał:

Adrian to nie jesteś sam, ja też ten rok zaczynam tak jak Ty, czekam tylko aż zmniejszy się ilość śniegu bo za bogato jeszcze.

Pewno się doczekać nie możesz żeby zobaczyć w akcji nowy nabytek;-)

a właściwie czym siałeś do tej pory?

u mnie saletra poszła już 2 tyg temu,ale trochę się wystraszyłem jak zapowiadali teraz mrozy,dobrze że śniegu trochę przyszło

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    784

Nie ma co się bać wczesnego rozsiewania azotu. :) Jak wrócą mrozy i gleba zamarznie to azot przecież nigdzie nam nie ucieknie a po ociepleniu rośliny już dostają mocnego strzała do wzrostu. A nawet jak wymarznie to większość azotu zostanie dla jarki, no chyba, że siejemy strącżki to może zaszkodzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość aletes   
Gość aletes

Ja tam dużo nie mam:D to z nawozami czekam aż wegetacja ruszy:P coś to się pozmieniało?mnie powtarzali, że na zamarźnięte sie nie sieje-nawet był taki zakaz swego czasu9_9  w razie śniegu wszystko spłynie do rowów, później do rzek.....ale kogo to teraz rusza????ehhhh-_-

Edytowano przez aletes

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8904
10 godzin temu, kopin napisał:

Pewno się doczekać nie możesz żeby zobaczyć w akcji nowy nabytek;-)

a właściwie czym siałeś do tej pory?

u mnie saletra poszła już 2 tyg temu,ale trochę się wystraszyłem jak zapowiadali teraz mrozy,dobrze że śniegu trochę przyszło

siałem lejkiem u siebie, a u rodziców kosem.

1 godzinę temu, aletes napisał:

Ja tam dużo nie mam:D to z nawozami czekam aż wegetacja ruszy:P coś to się pozmieniało?mnie powtarzali, że na zamarźnięte sie nie sieje-nawet był taki zakaz swego czasu9_9  w razie śniegu wszystko spłynie do rowów, później do rzek.....ale kogo to teraz rusza????ehhhh-_-

Z tego co wyczytałem od rolników na forum najlepiej jak trafimy z azotem tuż po zimie jak jeszcze da się wjechać, nikt nie sieję jak ma być prawdziwa zima czy na śnieg więc nie powinno nic spływać do rzek.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszwlkp    57

Jak będą sprzyjające warunki to te 6 ton uzyskasz przecież na dobrej glebie, chodzi o pszenżyto jare

Edytowano przez lukaszwlkp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopin    3783
10 godzin temu, KlimekPL napisał:

Nie ma co się bać wczesnego rozsiewania azotu. :) Jak wrócą mrozy i gleba zamarznie to azot przecież nigdzie nam nie ucieknie a po ociepleniu rośliny już dostają mocnego strzała do wzrostu. A nawet jak wymarznie to większość azotu zostanie dla jarki, no chyba, że siejemy strącżki to może zaszkodzić.

https://www.cenyrolnicze.pl/podrecznik-rolnika/z-gospodarstwa/11640-tym-razem-moze-byc-po-oziminach-sytucja-za-oknem-zdaje-sie-nie-pozostawiac-zludzen

Zawsze można przesiać,ale właśnie o tym mówilem w swoim poście 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian
no to się udało, poszło 200 kg saletry, super dzień się trafił na siew. Sąsiad podjechał na pole dopytać co sieje bo nie wierzył hehe Mocno zboże oberwalo po ostatnich wiatrach i mrozie, nowy listek przemarz ale środek wydaje się żywy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4224

Ja w sobotę nie zdążyłem, wniedziele nie mogłem, w poniedziałek już rozmarzlo jak byłem po pracy, a dziś z rana już się udało. Na jedno pole ~240kg saletry, na drugie ~220 no i po ~100kg kizerytu. Wczesniej nie mogłem i wszystko na raz poszło. Ale słabo to wygląda. Na jednym kawałku z 4.5ha wynikło spokojnie ponad pół hektara. Na drugim kawałku 3.5ha podobnie, do tego na zboczach woda wyżłobiła rowy. Zobaczymy za jakiś czas co z tego będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silny84    14

Dziś patrzyłem pogodę i znowu ma być ochłodzenie po tym weekendzie dla mego regionu. Wczoraj poszła saletra w ilości ok 220-250 kg dziś kończę kawę i ruszam z prosanem. Ziemia umarznięta na ok 5cm. Czekamy wiosny :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198
Dnia 20.03.2018 o 19:05, daron64 napisał:

Ja w sobotę nie zdążyłem, wniedziele nie mogłem, w poniedziałek już rozmarzlo jak byłem po pracy, a dziś z rana już się udało. Na jedno pole ~240kg saletry, na drugie ~220 no i po ~100kg kizerytu. Wczesniej nie mogłem i wszystko na raz poszło. Ale słabo to wygląda. Na jednym kawałku z 4.5ha wynikło spokojnie ponad pół hektara. Na drugim kawałku 3.5ha podobnie, do tego na zboczach woda wyżłobiła rowy. Zobaczymy za jakiś czas co z tego będzie.

mam identyko ;/ co myślisz wsiać tam co wynikło??? myślałem o mieszance, bo jare przenżyto to zielone będzie w spoczątkach sierpnia i zysk zerowy ,bez kitu jeszcze trochę i sam korzeń zostanie, tak ten wiatr załatwia liście zbóż że nie wiem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopin    3783

zobacz jak z korzeniem ,zresztą chyba jeszcze tak pogody nie masz żeby przesiać

u mnie było kiepsko po poprzednich mrozach,czarne pole prawie,ale poszedł azot 2 tyg temu,teraz miałem obawę bo już ruszyło i się zazieleniło ładnie,ale na szczęscie było trochę śniegu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4224

Na jednym kawałku mam np 2ha podzielone przez wodę na 3czesci, obok z pół hektara po skosie z 1/3 poszła, na drugim polu 3.5ha po skosie przedzielone na pół, plus w dwóch końcach rozlewiska. Do tego tam gdzie lżejsza nieco ziemią to coś tam rzadki choć widać, a gdzie górki i mocniejsza, słabiej uprawiona glina, to czarno. Rozsialem nawóz, poczekam te 2-3tyg. Najgorzej, że marne temperatury zapowiadają i nie wiem czy w ogóle te zboże przez ten czas dobrze ruszy. W nocy mróz w dzień lekko na plusie, teraz w weekend ma być najcieplej 10st i znów ochłodzenie. Niestety zboża nie mam na przesianie. Jak nie ruszy pszenżyto, to chyba lubin, czy coś podobnego dam na przyoranie. Niech sobie trochę ziemia odpocznie.

W ogóle u mnie jak jeździłem po terenie w robocie, to tylko więksi siali nawozy. Mali raczej wszystko jeszcze czekało. Nie było za specjalnie widać wzmożonego ruchu na polach. 

Teraz jak był mróz to bez okrywy było do -10. 

Co byś nie zrobił to źle. Za wcześnie dasz azot -  z jednej strony dobrze dla rośliny bo niby będzie miało z czego brać jak jej ruszy wegetacja, z drugiej strony jak intensywnie ruszy to też chyba nie dobrze jak przyjda mocniejsze mrozy. Nie dasz, to słabiej ruszy, ale może też nie mieć z czego czerpać "energii" jak przyjdzie mróz.

W ogóle jak ruszy wegetacja to jaki mróz bez okrywy powinno spokojnie wytrzymać?

 

Z siewem też weź traf - na jednym polu 3.5ha siane 15wrzesnia, ponad hektar z tego jak już padał deszcz. Drugi kawałek 4.5ha siany w kolejne okienko pogodowe -30wrzesnia/1pazdziernika. Zaraz po siewie zaczęła się pora deszczowa. Co siane później nie jest rewelacyjne, ale wyrzadkowalo się, nie widać (poza wymoknietymi placami) żeby zginęło. Ok wałek siany wcześniej dużo słabszy (słabszy od słabego nie brzmi optymistycznie) część jak zabetonowana po tym deszczu, w ogóle nie widać wschodów, na części wygląda ok, na części cholera wie. Plon zbyt szałowy napewno nigdzie nie będzie.

W tamtym roku dużo lepiej po zimie to wyglądało.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopin    3783

Tej zimy do poprzedniej nawet nie ma co równać bo jest kicha i tyle.Ja też nigdy tak wcześnie nie siałem jak w tym roku,ale to z tego powodu że bardzo słabe zboża były i postanowiłem że wjadę wcześniej żeby wspomóc regenerację po zimie i krzewienie oczywiście,bo niestety przesz bardzo mokrą jesień większośc składników przemieściła sie głęboko i raczej na słabych ziemiach w wierzchniej warstwie jest kiepsko ze składnikami.Nadal zimno,więc jak i co będzie to sie dopiero okaże za 2-3 tyg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian
Fakt pogoda do świąt zapowiada się tak że w dzień nawet do +10a w nocy -6 a już mamy koniec marca więc coś tu nie halo!! zobaczymy kto wyjdzie lepiej w tym roku czy Ci co przed mrozami wyjechali z N czy Ci tak jak ja dopiero w tym tygodniu a może w tym roku wygrają osoby co dopiero po świętach planuja ruszyć z N

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198

myślałem że winowajcą jest wałowanie ozimin, ale pole zasiane na test 20 października bez wałowania na wysokim terenie również kiszka, na żwirach ma 2-3 listki a na czarnoziemach nie wzeszło mimo braku kałuż :/:/  na 8,5 ha, jest ponad 1 hektar goły zasiewany po 30 wrzesnia, 15 września jako tako wygłąda ale koleiny od deszczu, ogólnie niezadowolony jestem i wkurzony że saletrzak wysiałem przed mrozami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

W tym tygodniu dałem na pszenżyto 250 kg saletry .Pogoda trochę zawodzi cały czas mróz .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4224
12 godzin temu, marcinffff napisał:

myślałem że winowajcą jest wałowanie ozimin

Ja walowalem kawałki, gdzie słabo się doprawilo - ładniej zboże w tych miejscach wygląda. Miałem całość wałowac, ale już deszcz się zbierał i tylko górki zdążyłem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karollorak93    117

Ja myślę jutro z rana wyskoczyć z saletrosanem na pszenżyto 240 kg na średnio rozkrzewione a na drugą dawkę mocznik za jakieś 3 tyg około 90 kg będzie ok? Bo z tego co widzę to każdy ładuje na pierwszą dawkę saletrę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    706

Dziś poszedł saletrosan z saletrą w dawce 130 kg

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8904

Kurcze a u mnie jeszcze za dużo śniegu miejscami pewnie po niedzieli dopiero zginie.

Edytowano przez GRZES1545

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopin    3783
19 minut temu, GRZES1545 napisał:

Kurcze a u mnie jeszcze za dużo śniegu miejscami pewnie po niedzieli dopiero zginie.

Kurcze to zamiast siedzieć na forum weż łopatę i poodwalaj ten śnieg bo do maja nie wjedziesz ;-))))

Ja zaniemówiłem w zeszłym tygodniu jak u nas dowaliło,w sobote rano chłopaczek od sąsiadów poszedł za dom grać w piłke ( ma 7 lat) co kopnął to piłka w śniegu zdechła,po paru kopnięciach wnerwił się poszedł do szopy i całe do południa odwalał śnieg na ogrodzie żeby po południu pokopać o bramę -to jest zacięcie ;-))))

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj