Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

AgroSzymi99    13

Witam siał ktoś z was pszenżyto Twingo? Jaka norma wysiewu?Moje ma mtn 49.9g i 90%.

Edytowano przez AgroSzymi99

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

Panowie walujecie w tym roku pola po siewie?

 

Ozime wałować? :o

Przecież można wałować, jeśli jest sucho. Ale jak jest nadmiar wilgoci to nie ma sensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

Witam siał ktoś z was pszenżyto Twingo? Jaka norma wysiewu?Moje ma mtn 49.9g i 90%.

 

Niby producent podaje 250-300 roslin na metrze, ja sieje ok 350. Ono sie fajnie krzewi więc nawet jesli wysiejesz mniej nie bedzie problemu


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Dzisiaj wysiane 10 ha pszenzyta tricanto. Pogoda idealna jak na V, VI klasę. Obsada ok 350 szt. Zaprawianie kinto duo z nawozem. Mtz 50g. Ale "młynkiem" trochę polowek jest dlatego wysiłem ok 210 kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2345

koledzy , posiałem pszenżyto Rotondo c2 w ilości 190kg na ha. Siła kiełkowania była 80%. Troszkę porosło przez deszcze. Czy będzie coś z tego?

Przydalo by sie jeszcze MTZ ale za rzadko napewno nie bedzie bo ja sialem 140 kg przy mtz 45 i 96% i to byla gorna granica plys 5 procent na pozny siew

jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
schabomił42    93

Niestety nie mam odpowiedniej wagi. W zeszłym roku c1 rotondo siałem 130kg/ha . Wyglądało kiepsko jesienią, ale z wiosny po zaaplikowaniu saletry normalnie szał się zrobił. Było piękne, lecz przez deszcze zaczęło porastać. Sypało rewelacyjnie jak na moje gleby. To był materiał na rozmnożenie, stąd zwiększyłem wysiew w tym roku do 190kg/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cieplym3    72

Dzisiaj wysiane 10 ha pszenzyta tricanto. Pogoda idealna jak na V, VI klasę. Obsada ok 350 szt. Zaprawianie kinto duo z nawozem. Mtz 50g. Ale "młynkiem" trochę polowek jest dlatego wysiłem ok 210 kg.

nie za gesto na ta klase? Ja dzisiaj sieje ale jeszcze sa miejsca ze troche mokro ale jade wszystko trudno kazdy dzien wazny tym bardziej, ze nam naszykowane nasiona na obsade 300.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

panowie w czym rzecz jest otoz w tamtym roku pszenzyto borwo jak ustawilismy odpowiednio tak samo jak teraz to w tamtym roku poznaniak 6 i wysial po 210 kg na ha a w tym roku 120 kg na ha ze trzeba bylo 2 raz siac co jest czemu tak az nawet roznica grubosci ziarna tyle by nie sprawila kto ma taki siewnik . a jakie nowe siewniki macie ktore naprawde dokladnie wysiewaja jak sie je ustawi ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25522

Takie różnice są niemożliwe. Coś musiało być zmienione, choćby ustawienie tych zapadek z tyłu oraz ustawienie den. Kiedyś dna ustawiłem na pierwszy ząbek i siew wyszedł fatalny.

Jest jeszcze opcja złego ustawienia siewnika na TUZ-ie (ramiona na sztywno zamiast na pływająco) co w efekcie mogło skutkować nieobracaniem koła napędowego siewnika. Widuje się i takie kwiatki na polu (szachownica)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    435

No logiczne ze to zalezy od ziarna jak masz grube wychodzi inavzej drobne tez inaczej
Ja czasami robie probe a tak to lece z tabelki i w zasadzie sie pokrywa do +/- 10kg wiadomo ze jak grube ziarno ustawiam troche wiecej niz w tabelce a jak drobne to ttle co w tabelce jakis tam blad jest bo nie zawsze chce sie i da robic probe krecona ale nigdy nie mialem ze wysial o polowe mniej niz powinien

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Przecież można wałować, jeśli jest sucho. Ale jak jest nadmiar wilgoci to nie ma sensu.

 

Ja wałuje wszystkie zboża. Zawsze. Wschody są równiejsze, pole jest równiejsze, i kamienie potem nie stanowią problemu. Można kosić niżej, można ściąć na kiszonkę jakby zaistniała taka potrzeba. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cieplym3    72

A co za problem zrobic probe krecona? Ja robie pod kazdy gatunek i kazda odmiane, zwykle wystarcza 2 krecenia doslownie 5 min roboty, a tego bledu juz pozniej nie poprawimy albo jedziemy drugi raz siew i jaka to oszczednosc czasu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

no dokładnie, ale masa osób ustawia wg tabeli, albo raz zrobi próbe na pszenzyto czy inny gatunek zboża i wg tego sieje, a pozniej sie dziwią, że za geste, albo za rzadkie, a przeciez siałem tak jak rok temu


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

Ja jak robie probe w nowym poznaniaku to wychodzi idealnie co do kilograma, problem w tym, ze zazwyczaj na ostatnim przejezdzie w skrzyni zostaje zbyt malo ziarna i siewnik juz nie chce wysiewac i trzeba zawsze dosypywac dodatkowe 20-30kg niz zalozona ilosc i jest dobrze. Ale jakby wysiewal do ostatniego ziarenka to byloby idealnie, a wiec proba krecona to podstawa. Pomagam czasem znajomemu na gospodarstwie i jak juz zasypiemy siewnik to wygania na pole bo mowi, ze na probe krecona nie ma czasu. :P I czesto jest tak, ze trzeba dosiewac drugi raz "bo za rzadko wyszlo"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
schabomił42    93

Ale czemu na złom? Ja mam poznaniaka SO43 (bez docisku) i robiąc próbę kręconą, wysiewa dokładnie. Oczywiście nijak się ma do tabeli:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

Ale czemu na złom? Ja mam poznaniaka SO43 (bez docisku) i robiąc próbę kręconą, wysiewa dokładnie. Oczywiście nijak się ma do tabeli:P

 

to wedlug tabeli na pszenzyto ile go ustawiasz ? u nas na pszenice ustawilismy wedlug tabeli na prawie 400 kg to wychodzilo ok 235 kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
schabomił42    93

U mnie w tabeli nie ma pszenżyta. Ustawiłem na C3(wysiew normalny) i wyleciało 190kg/ha pszenżyta. Oczywiście robiłem próbę kręconą aby dojść do tego wyniku. Jak już inni wielokrotni pisali na forum , tabela ma tylko charakter poglądowy, każde zboże nawet tego samego gatunku jest inne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25522

Zważcie na to że tabela nie podaje wam stopnia otwarcia den oraz zapadek przy rurkach wysiewających. Wystarczy dna podnieść lub opuścić o jeden ząbek i różnice względem tabeli będą kolosalne. Dlatego bezwzględnie należy robić próbę kręconą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

a u mnie znów odwrotnie. norma wysiewu zbliżona do tabelki niż do tego co wychodzi w próbie kręconej. Ma ktoś pomysł dlaczego tak sie dzieje? dodam że nowy poznaniak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

Może po prostu tak się złożyło. Każda partia ziarna jest inna i nie ma opcji abyś według tabeli wysiewał tak samo wszystkie zboża, więc pewnie po prostu źle robisz próbę kręconą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

kiedys miałęm poznaiaka i w tabeli były denka i docisk denek, ale i tak nie ma to jak próba krecona tego nie da sie zastapic tabela. Ona jedynie jest zeby mnijwiecej ustawic do próby. 


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj