Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Nowy81    69

Wasze pszenżyta też tak wyglądają? Masakra jakaś. Nożyczki trza wziąć i w pole...

[galleryimg=692643]

 

Tak źle, to nie ale się trafia, żyto  i inne pszenżyto). Brane z centrali i taki szajs (jak nie siła kiełkowania, grzyby, to inny syf np szporysz)

Biorę rożne z trzech firm i wszędzie to samo, najlepiej jest w chemirol ale oni mają ograniczoną ofertę. W tym roku owies, też nie ciekawy mieli. U mnie pszenica z centrali wyczyszczona z żyta (wyrwałem do siewu z 1ha), zasiałem i na 1ha miałem dwa skupiska  żyta ( czyli dwa ziarenka)

Widać jak rolnicy dbają o czystość , potem centrala.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlored    1

U mnie w Preludio branym od Granum zero żyta ale wydaję mi się że gdzieniegdzie trafia się inna odmiana pszenżyta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Ja wziąłem tricanto na 3 ha i teraz byłem na polu a tak są dwa różne klosy na całym polu czyli dwie odmiany są wrzucone dziwne to wygląda. Zobaczymy jak będzie sypać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jurek321    129

U mnie w Preludio branym od Granum zero żyta ale wydaję mi się że gdzieniegdzie trafia się inna odmiana pszenżyta.

 

Urok firmy Granum.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
usieq96    10

Jeżeli w pszenżycie wyszedł cały kłos mogę dać tebu + gwarant (czy może coś innego) do tego planuje mocznik 3% siarczan magnezu 4% mikro i insektycyd?

Jest to mieszanka pszenżyta z pszenicą na pasze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Co mogło powodować szczerbatość kłosa? Niektóre kłosy są do połowy uschłe, inne tylko górne pięterka mają uschnięte. Pszenżyto Trismart.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2423

Na T2 stosowałem Sokół 460 EC, pryskałem ponad tydzień temu, pszenżyto Rotondo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
albert1991    33

W jakiej fazie opryskac pszenzyto na t2 ? Ztego co wiem to nie wolno pryskać jak kwitnie ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Kiedys mialem Trismarta to tak go robaczki lubia ze zrezygnowalem

U mnie takie wyszczerbienia kłosa tylko na 5-6 klasie a tak to czysto. Ciekawy jestem co za owad takie spustoszenia sieje. Jaką inną odmianę polecasz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

Ja pojade jak klos wyjdzie o ile t2 bedzie ostatnie tak jak u mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlored    1
Napisano (edytowany)

A u mnie takie "wyżarte" kłosy zależne są od roku i pola. Na jednym kawałku jest sporo tego na innym nieliczne kłosy. W tamtym roku było niewiele w tym jest więcej. Za kilka lat to bez oprysku na szkodnika się nie obędzie.

 

A co do T2 to w mojej mądrej książce jest napisane że zabieg wykonuje się najpóźniej w fazie kłoszenia -  jest to tzw. zabieg T2/T3

Edytowano przez pawlored

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Można pryskać na pszenżyto jeśli jest zachwaszczone żytem które właśnie zaczęło pylić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stempos1980    7905
Napisano (edytowany)

żyto to problem  w pszęnżycie tak miałem w zeszłym roku to poszło na pasze i kupiłem czyste borowo ale teraz będzie szedł plug bo jak się patrze na niego to się płakać chce

Edytowano przez stempos1980

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrenalinaa    14

Panowie A co myslicie na T3 dać Sam Tebukonazol ? Na t2 dałem Strolubiryne i epoksynazol .T1 poszedł sam Montatak Pszenzyto Gringo 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niki20    7

Ktoś ma wiedzę na temat rdzy żółtej w pszenżycie? Jakie spustoszenie sieje i czy może zająć całą plantację? Pszenżyto wykłoszone... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamson330    48

Czołem
Dzisiaj robiłem T2/T3. Na części pola Meloman się już wyklosil a na części dopiero zaczyna. Różnica wynika z zastosowania Moddusa na części niewykloszonej (0.4 l/ha jakieś 20 dni temu) Pieknie o swicie widać bylo, roznica jak nożem odciął. Skracane 75 cm i nieskracane 85 cm. Jest moc :)

Edytowano przez adamson330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlored    1

Czołem

Dzisiaj robiłem T2/T3. Na części pola Meloman się już wyklosil a na części dopiero zaczyna. Różnica wynika z zastosowania Moddusa na części niewykloszonej (0.4 l/ha jakieś 20 dni temu) Pieknie o swicie widać bylo, roznica jak nożem odciął. Skracane 75 cm i nieskracane 85 cm. Jest moc :)

 

0,4l moddusa 20 dni temu czy oby nie za duża dawka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamson330    48

Czemu? W pszenżycie zalecane jest 0.6 l/ha Moddusa.

 

Meloman siany 15 października 170kg N/ha wiosna, stanowiska częściowo po łubinie wąskolistnym) Dokrzewianie 0.8 l/ha CCC w fazie BBCH 29/30. Skracany Moddusem był w BBCH 32. Łan fajnie sprężynuje i po odchyleniu szybko wraca do pionu. Słoma wygląda jak cienka trzcina. Myślę ze w większości ustoi do żniw. Na słabszych mozaikach nie skracałem, stąd te efekty.

 

Dzwoniłem do przedstawiciela Sygenty i agronoma z HR Strzelce. Obydwoje odradzali CCC i mówili ze to już bardzo przestarzała substancja. Podobno Moddus nie wpływa ujemnie na plon tak jak CCC. Niebezpieczeństwo jest tylko takie ze zboże później się kłosi, czyli pszenżyto jest "późniejsze". Wiadomo, wczesne odmiany są na słabe stanowiska, z deficytem wody. Zalecali taka dawkę, a nawet 0,5 l/ ha. Mowa była też o ewentualnej dawce na "flagę". Odpuściłem z racji braku opadów. Gdzieś na AF gość z Sygenty się wypowiadał, ze 0,1 l/ha Moddusa działa ok tygodnia.

 

 

Edytowano przez adamson330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

jakiej wysokości masz melomana gdzie skracałeś, interesują mnie miejsca dobrze nowozone, geste u siebie mam tam melomana wyższego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlored    1

W tamtym roku zastosowałem dawkę 0,6 moddusa na pierwsze kolanko i kłos nie wyglądał za ciekawie, zabieg był nieco spóźniony. W tym roku to pogoda sama trochę skróciła, bynajmniej u mnie. A ile pięterek masz w Melomanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj