Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

damaxyz    19

Panowie prośba o radę - na ok. 4 ha pszenżyta (borowik) nie mogłem do wczoraj wjechać. Początkiem marca i kwietnia udało mi się podać dwie dawki azotu ok. 50 kg każda. Wczoraj udało mi się wjechać z herbicydem. Teraz pora na grzyby - co polecacie ponieważ zabieg T1 nie został wykonany (na pozostałym areale na T1 poszło Capalo), zastanawiam się czy sam Falcon wystarczy.

 

Pozdrawiam,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Pojawiają mi się brązowe kropki na pszenzycie czy to jest dtr? Ostatni zabieg wykonywany był ok 10 dni temu także nie powinno być to przypalenie. Ktoś wie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Abraham12    0

Koledzy co się dzieje w moim pszenżycie. Odmiana grenado, początek kłoszenia, 7 dni po zabiegu t2 ( Bumper 0,5l/ha + Corbel 0,6l/ha + odżywka agravita 48 0,5kg/ha + MgS 14kg/ha + mocznik 8kg/ha, wszytko w 240l wody na ha) Zaczynają żółknąc liście flagowy i podflagowy  - miniaturka, gleba wapnowana v klasa, to nie jest żaden niedobór bo wszystko było uzupełniane dolistnie ( 2 zabiegi). W niedziele zauważyłem pierwsze objawy, z początku myślałem że przypaliłem, ale to jest jakaś choroba. Pszenżyto było bardzo dobre, mocne a teraz zaczyna żółkonąc. 7 dni po zabiegu, nie wiem co teraz robić, może u kogoś z was zaczynają pojawiać się podobne objawy?Agrofoto.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)

Panowie na T2 w pszenżycie mam ofertę Porter,Falcon,Chefara. Myślę nad Falconem w pełnej dawce co sądzicie ewentualnie jak myślicie warto obciąć dawkę na z 0.6 na 0.5 żeby nie zostało za dużo oprysku na 4ha? 

 

Edytowano przez DawidSakowski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19551

Później na kłos coś będziesz dawał jeszcze?

Ale u mnie nie równe, jutro jednak ruszam, najwyżej później tebu  zrobię po kwitnieniu.

 

Pojawiają mi się brązowe kropki na pszenzycie czy to jest dtr? Ostatni zabieg wykonywany był ok 10 dni temu także nie powinno być to przypalenie. Ktoś wie?

to nie rdza przypadkiem??

@Nowy81 koniec to był zabieg T2/T3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Strazak76    3

nie spisuj go na straty poczekaj przyjdzie deszcz i się poprawi a na przyszłość uważaj ^^

 

tego typu teksty to zostaw dla siebie, nie każdy może sobie pozwolić na to żeby nie pracować w niedzielę

 

Wg. Twojego wpisu zachowam , a tak na marginesie to w naszej okolicy nikt w niedzielę po polu nie jeździ , czego nie mogę powiedzieć o innych województwach , ale co tam może niektórym po jakieś 2ha powkładają do trumny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    783

Czasem jest tak, że akurat w niedzielę jest odpowiednia pogoda do roboty i trzeba z tego korzystać. Rano do kościoła i z Bogiem w sercu można na pole się wybrać.  Bardzo często jest tak, że żniwa i sianokosy robi się w niedzielę bo pogoda jest kapryśna. Do pracowników marketów czy fabryk jakoś nikt nie ma pretensji, że chodzą do roboty w niedzielę zarabiać pieniądze..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4224

@strazak
Wiadomo, ze nikt ze sobą nic nie zabierze. Nic mi nie wloza wiecej do trumny ,dlatego ze robilem w niedziele. Ale moze dzieki zabiegowi zrobionemu na czas te parę kg wiecej zbiore i stać mnie będzie na cos lepszego dla corki? Ja raczej nie jestem z tych co to muszą mieć wiecej i więcej.
A tak swoją droga, to pszenzyto troszkę juz odżyło, wiec Bóg chyba tylko paluszkiem pokiwal:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    885

Panowie na T2 w pszenżycie mam ofertę Porter,Falcon,Chefara. Myślę nad Falconem w pełnej dawce co sądzicie ewentualnie jak myślicie warto obciąć dawkę na z 0.6 na 0.5 żeby nie zostało za dużo oprysku na 4ha?

Ja z falconem zrobie tak samo, obetne na o,5


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel2678    56

Ja też w tym roku w niedziele skracalełem i uważam że dobrze zrobiłem bo wcześniej zimno i deszcz a później też przez tydzień lało a poza tym ciekawe kto więcej grzeszył ja czy sąsiad który chlał w barze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
massey87    3

W przeżycie ozimym zauważyłem że żółkną mi liscie. Jakieś 2 tyg temu pryskałem na miotłe ale to raczej nie od tego. Co to może być?
post-210583-0-06388900-1495636515_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlored    1

A ja znowu coś schrzaniłem. Kłosy na samej górze są blade. Co o tym sądzicie? Wina za późno danego 1Lccc + 0,3moddus na pierwsze kolanko? Czy może mocznik na drugą dawkę tak zadziałał? 

post-35321-0-80161100-1495641796_thumb.jpgpost-35321-0-55647100-1495641898_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    66

Toz to zboze blade niedozywione to i klosy ma!e

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlored    1
Napisano (edytowany)

Toz to zboze blade niedozywione to i klosy ma!e

 

To ile miałem dać azotu 200kgN/ha ? Czy chodzi Ci o brak odżywki?

Edytowano przez pawlored

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

nie wiem ile dales ale przy 180 kg N powinno byc ciemniejsze, no chyba ze ma problem z pobieraniem jakiegos składnika i nie wykorzystuje tego co lezy w ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlored    1
Napisano (edytowany)

150kgN/ha -  była saletra, saletrzak i mocznik. Przedpolonem były ziemniaki. Pod korzeń Polifoska 6 i granulowane wapno magnezowe. Moje Preludio jest za gęste a wysiałem tylko 150kg/ha. Wiosna była zimna więc wszystkiego na pewno nie pobrało. Ziarno będzie drobne bo kłosy cienkie. A to, że wygląda na blade to tylko zdjęcie. Na innym kawałku mam Borowika wygląda bardzo blado bo i niewiele dostało a kłosy przyzwoite noi nie ma takich bladych wierzchołków kłosów. 

Edytowano przez pawlored

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    66

Przyczyn moze byc wiele, rok dupny i przyswajalnosc azotu slaba bo w dolach tez mam jasne a na wzgorkach czarne dawka N ta sama. Nie bede sie wymadrzac bo swoich klosow nie widze jeszcze a dalem N 200 i dzis jechalem azotem na flage bo zboze jakby dostalo 130N (w dolach). Ze zdjecia nie widac ile masz pieterek 10-14?. Jezeli tak to obsada i malo azotu. W zeszlym borowik rzadki wilsna wrecz ginal dostal siarczanu mag 150kg i 300 saletry34 na start to odbil ze klosy po 19 pieter. Jednak ten rok odbiega nawet najstarsi indianie u mnie mowi ze azot dany a tu nichuchu nie widac ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianlozki    2

Można stosować w jednym poprysku : chwastox, odżywka z internatu, i ewentualnie mocznik. Jeżeli można, to w jakiej kolejności??? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19551

przeczytaj ze trzy strony wcześniej temat wałkowany od min miesiaca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlored    1

Pięterek 12, 14 tylko te blade najwyższe pięterka.  A ten rok naprawdę dziwny, najpierw zimno i mokro teraz ciepło i sucho. Ciekawe co będzie dalej. Mokre żniwa? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    706

Łan gęsty, pełen wigoru, a wy czepiliscie się koloru. A dużo zależy od odmiany. Mam na tym samym polu starszą odmianę i Gringo, to Gringo jest wrecz czarne i jak by dostało 250kg N, a starsza odmiana jest znacznie bladsza. Zresztą sasiad ma obok i też ma bladsze, a nawozi też sowicie. I gadają mi że dowalilem nawozów. A azot był podany 2 razy, łącznie poniżej 100 kg N. Dodam że pole nie dostało obornika bo było wapnowane, a soli i potasu też jak się należy nie dostało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    432

Można stosować w jednym poprysku : chwastox, odżywka z internatu, i ewentualnie mocznik. Jeżeli można, to w jakiej kolejności??? ;)

Ja mieszalem tylko podaj ile litrów wody na ha pryskasz i w jakiekj fazie masz zboże

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlored    1

Łan gęsty, pełen wigoru, a wy czepiliscie się koloru. A dużo zależy od odmiany. Mam na tym samym polu starszą odmianę i Gringo, to Gringo jest wrecz czarne i jak by dostało 250kg N, a starsza odmiana jest znacznie bladsza. Zresztą sasiad ma obok i też ma bladsze, a nawozi też sowicie. I gadają mi że dowalilem nawozów. A azot był podany 2 razy, łącznie poniżej 100 kg N. Dodam że pole nie dostało obornika bo było wapnowane, a soli i potasu też jak się należy nie dostało.

 

Masz rację kolor liści zboża zależy nie tylko od dawki azotu ale także od odmiany. Preludio posiałem pierwszy raz wschody były mizerne i nierówne bo było bardzo sucho. Teraz się wszystko wyrównało i  pozostaje tylko cierpliwie czekać do żniw i liczyć że pogoda będzie sprzyjać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateo0209    3

Czy mogę opryskać przenzyto jare antywylęgaczem które nie ma rerejstracji na nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj