Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

radziowlkp    3

post-26300-0-25006800-1492543107_thumb.jpg

Panowie mam mały dylemat pszenżyto Rotondo do tej pory dostało 27 marca 150kg saletrosanu 75kg mocznika i 4 kwietnia 100kg saletry czyli łącznie do tej pory 108 N taka dawka dlatego ze pszenżyto było siane  31 pażdziernika i wykształciło tylko 2 listki, aktualnie sie krzewi i chciałbym żeby jak najmniej tych nowych rozkrzewień się zredukowało i ile sypnąć tego nawozu i lepiej saletre czy mocznik żeby nie przesadzic jak sadzicie .

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lexiflexi    20

Około 14 dni będę musiał czekać gdzie u mnie za mniej więcej 5 dni będzie powyżej 13 stopni. .. Hydroliza już zaszla teraz niech tylko nitryfikuje do amonu... Inaczej nie mogłem siać bo wiatr straszny a to pod qq przygotowania i nie było czasu... Mam nadzieje ze dużo pomoże ... Zboże jest ciemne jeszcze ... Zobacz żyto w galerii u mnie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xyz88    7

ja widzę że 8ha pszenżyta nieźle przypaliłem RSMem, lałem przy dużym wietrze i pewnie krople się łączyły, ale nic czekam na regenerację 

 

Ja mam 7 ha twingo i też zżółkło po RSM32 ogólnie na zawrotach,ale nie tylko i zastanawiam się czy odbije jak przyjdzie ciepło czy nawóz na zmarnowanie. Pola leżą plackiem jeszcze...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

panowie mam pytanie do was takie pryskane bylo pszenzyto ozime 3 kwietnia opryskami takimi camaro 306 se w dawce 0,6 l ha  (to samo co mustang 306 ) plus apyros 75wg w dawce 13,3 g na ha i wczoraj chodzilem co juz 2 tyg mija a chwasty niektore tylko lekko żółkną a sporo chwastów nadal zielonych jest to juz powinno dzialac ten oprysk a tu nic nie widac po niektorych chwastach co z tym zrobic czy trzeba bedzie poprawke robic czy moze pozniej ten oprysk podziala ze wzgledu na temperature ?

A co do nawozenia to u nas zawsze idzie 400 kg saletry amonowej na pszenzyto i pszenice tez czyli w sumie 136 kg N w czystym skladniku w 2 dawkach po 200 kg saletry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pasjonata    5

Ja też delikatnie przypaliłem swoje pszenżyto herbicydem tak mi się przynajmniej wydaje bo nic innego nie stosowałem mam nadzieję że jak się zrobi ciepło to się zregeneruje podam też ii dawkę azotu to mu pomoże bo przed świętami wiało u mnie jak cholera i się nie dało,jeszcze dolistnie siarczan magnezu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki08    14

U mnie dziś 10cm śniegu i -2st w nocy moje rotondo w fazie pierwswego kolanka
Ciekawe jak sobie poradzi z taką pogoda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki08    14

Macie w planie jakiś oprysk regeneracyjne, jak tak to czym i w jakiejakiej ilosci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

pogodzie się coś poje.....  do  końca kwietnia nie nadają u mnie jakiś większych okien pogodowych do zabiegów jak np w dzień ok po ponad 10 to w nocy koło zera a jeszcze nie mam zrobionych herbicydem a T1 to chyba będzie w maju szedł bo zimno albo deszcz a z herbicydem to trzeba celować w okno aby nie padało po zabiegu z 5h przynajmniej i temp min 5 stopni może coś zawsze weźmie tego badylstwa :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Na herbicyd warto aby było w nocy powyżej +5 inaczej jego działanie może być mocno osłabione.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

Na herbicyd warto aby było w nocy powyżej +5 inaczej jego działanie może być mocno osłabione.

 

nom tak a teraz to i na minusie temp sa wiec mam nadzieje ze podziala ten oprysk inaczej by byla tragedia jeszcze raz to wszystko pryskac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mid7    45

mam taki problem z pszenżytem i żytem, 1 kwietnia opryskałem na chwasty takim zestawem 1l mustang fort 195 + protugan 500 2l(ilość wody 220l), zboża w fazie końca krzewienia, pogoda w dniu oprysku ponad 15 stopni, przez kolejne 5-6 dni również ciepło w dzień jak i w nocy, później widomo przyszło ochłodzenie, dodam że po 4 dnia na tych polach zastosowałem saletrę amonową w wysokości 100 kg nawozu. W tej chwili po ponad dwóch tygodniach zboża widać że są przytłumione, jasne i jakby przypalone (w sumie dostało 200 kg saletrzaku na start i ta saletra teraz). Najgorzej jest na uwrociach gdzie oprysk poszedł na dubelt jak i saletra też, ogólnie to tam zboże spalone jak po roundapie.(na stronie mustanga nawet jest napisane że przy przypadkowych nakładkach podczas oprysku nie wpływa to na stan zbóż i plon) Opryskiwacz przed opryskiem czysty, środka nie przelałem, wręcz wyszło idealnie. W zeszłym roku stosowałem te same środki i nie było żadnych problemów. Czy ta saletra po oprysku mogła spowodować takie działanie czy te środki jakieś wadliwe ? (dodam że kupione u dużego sprzedawcy w okolicy jak co roku)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Robota protugan-a, tez kiedys pryskałem takimi miesznkami wiosna i to nie jest dobre rozwiazania jak gdzies rosliny słabsze to tez palił nap na wymokach. dlatego od kilku lat jesienia aby miotłe załątwic ( tolurex, protugan, glean, expert met) i wiosna mustang na poprawke i roslini nie odczuwaja


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik31    13

Panowie czy w nocy na herbicyd wystarczy 4 stopnie? Jest okropnie teraz cos się pokićkało pogodzie. Przy takich tem. azot nie zaszkodzi. Pszenzyto juz ma 1 kolanko i co teraz jak tem nie ma podac N czy czekać na ocieplenie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian315    4

Co może być przyczyną przebarwienia czubków liści w pszenżycie czy może to być wina mrozu było -3 czy czegoś brakuje

post-34152-0-24708500-1492694460_thumb.jpg

post-34152-0-27545400-1492694477_thumb.jpg

Edytowano przez damian315

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

jak jest zimno jest ograniczenie pobierania fosforu i stad taki kolor liści

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemo188    23

Mogę zmieszać T1 (bumper+mirage) ze stabilanem i np mocznikiem?

Na spokojnie tylko dodawaj w odpowiedniej kolejności i jeszcze siarczan magnezu dorzucić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19710

mam taki problem z pszenżytem i żytem, 1 kwietnia opryskałem na chwasty takim zestawem 1l mustang fort 195 + protugan 500 2l(ilość wody 220l), zboża w fazie końca krzewienia, pogoda w dniu oprysku ponad 15 stopni, przez kolejne 5-6 dni również ciepło w dzień jak i w nocy, później widomo przyszło ochłodzenie, dodam że po 4 dnia na tych polach zastosowałem saletrę amonową w wysokości 100 kg nawozu. W tej chwili po ponad dwóch tygodniach zboża widać że są przytłumione, jasne i jakby przypalone (w sumie dostało 200 kg saletrzaku na start i ta saletra teraz). Najgorzej jest na uwrociach gdzie oprysk poszedł na dubelt jak i saletra też, ogólnie to tam zboże spalone jak po roundapie.(na stronie mustanga nawet jest napisane że przy przypadkowych nakładkach podczas oprysku nie wpływa to na stan zbóż i plon) Opryskiwacz przed opryskiem czysty, środka nie przelałem, wręcz wyszło idealnie. W zeszłym roku stosowałem te same środki i nie było żadnych problemów. Czy ta saletra po oprysku mogła spowodować takie działanie czy te środki jakieś wadliwe ? (dodam że kupione u dużego sprzedawcy w okolicy jak co roku)

to właśnie uroki protuganu stosując go trzeba pamiętać aby ciecz się nie nakładała a na uwrociach bezwzględnie należy wyłączać opryskiwacz,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlored    1

Jaka jest kolejność mieszania ?  Czy taka kolejność będzie właściwa - moddus+wirtuoz+kristaslon? I drugie pytanie - czy mogę zastosować moddus w dawce 0,3l/ha na 3 kolanko jeśli na 1 kolanko trochę się spóźniłem i  poszlo 1l ccc+0,3l moddus? Czy nie skróciłem bądź nie skrócę przypadkiem kłosa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poszedł dziś mocznik w dawce 140kg/ha, ogólne nawożenie wyszło 135kgN/ha w całym cyklu nawożenia wiosennego azotem teraz tylko trzeba czekać na poprawę pogody  aby wykonać zabiegi  


jak uważacie mustang forte + axial 50 oraz axial komplet pak będzie spoko na późne zabiegi koło początku maja bo wcześniej cieplej sie nie zapowiada 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mid7    45

to właśnie uroki protuganu stosując go trzeba pamiętać aby ciecz się nie nakładała a na uwrociach bezwzględnie należy wyłączać opryskiwacz,

 

w sumie co roku go stosuje i do tej pory nie było problemów, nawet na nakładach było ok, a w tym i bez nakładek zboże nieźle oberwało, ale znalazłem ciekawy artykuł

https://www.cenyrolnicze.pl/index.php/podrecznik-rolnika/z-gospodarstwa/wiosenne-zwalczanie-jednolisciennych-w-zbozach-ozimych-wystrzegaj-sie-przymrozkow-bo-zarzna-ci-plon

u mnie jakoś nie kojarzę żeby był jakiś przymrozek po oprysku, ogólnie noce były ciepłe, jak był to po 8-10 dniach od oprysku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj