Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

A może pszenżyto ozime?

galeria
Pszenżyto
soltys48    19551

sam bym posiał nawozy ale......papka na polach rozsiewacz podczepiony pod ciągnik i czekamy na odpowiednią pogodę tzn na spory przymrozek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mocnyfend    22

Na pewno w tym tygodniu nic w polu nie da rady robić ,mokro a jeszcze popaduje i ma padać ,spokojnie trzeba czekać na wiosnę i słoneczne dni ,wielkopolska

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tractor560    3

Niedlugo beda przymrozki nawet do -5 stopni u nas to jak najbardziej 5 rano i ogień w pole
A w dzien powyzej 5 nawet do 10 to jak mróz puści saletrzak sie rozpusci i powinno byc ok ...


New Holland wszędzie

Najlepszy będzie !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4224

A jak potem przyjdzie mroz, dla roślin mniej to zaszkodzi, niz później rozsiany nawoz?
W ogóle na slabo rozkrzewione gringo 300kg saletry na pierwszy strzal nie bedzie za duzo? W sumie wychodzi duzo N w jednej dawce, tyle ze jak mowie slabo rozkrzewione. Czy zmniejszyć, a zwiększyć druga?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pasjonata    5

Ja planuje jak tylko będzie się dało wjechać sypać saletre 250kg żeby pobudzić krzewienie bo po jesieni nie ma rewelacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki08    14

ja w sobote posialem kizerytem, wieczorem o 21 mimo ze maly przymrozek to koleiny zostały :(  teraz czekam az bedzie mozna wjechac z rsm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
himen    10

Taka pogoda że narazie mozna zapomnac o wjezdzie na pole.


Paweł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tractor560    3

A jak potem przyjdzie mroz, dla roślin mniej to zaszkodzi, niz później rozsiany nawoz?

W ogóle na slabo rozkrzewione gringo 300kg saletry na pierwszy strzal nie bedzie za duzo? W sumie wychodzi duzo N w jednej dawce, tyle ze jak mowie slabo rozkrzewione. Czy zmniejszyć, a zwiększyć druga?

Lepszy saletrzak ale jak kto uwaza... 200 kg starczy pozniej CCC i ladnie dokrzewione bedzie ... Za duzo saletry tez zle bo pojdzie w ziemie szybko i tylko strata azotu a rosliny nie zdąża wchłonąć tego...

To zalezy jaka obsada na m2 roslin jest ... Jak byloby 350 -450 tak jak u mnie w zależności od odmiany i po 4 listki ma to jest moim zdaniem dobre ... To zalezy tez jak przezimowalo u was czy byl snieg czy nie bo u nas mozna powiedziec ze 100 % przetrwalo

To zalezy jaka obsada na m2 roslin jest ... Jak byloby 350 -450 tak jak u mnie w zależności od odmiany i po 4 listki ma to jest moim zdaniem dobre ... To zalezy tez jak przezimowalo u was czy byl snieg czy nie bo u nas mozna powiedziec ze 100 % przetrwalo


New Holland wszędzie

Najlepszy będzie !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

Mógłbyś wytłumaczyć dlaczego saletrzak jest lepszy od saletry ? Bo chyba cale życie żyje w błędzie...


A jak potem przyjdzie mroz, dla roślin mniej to zaszkodzi, niz później rozsiany nawoz?
W ogóle na slabo rozkrzewione gringo 300kg saletry na pierwszy strzal nie bedzie za duzo? W sumie wychodzi duzo N w jednej dawce, tyle ze jak mowie slabo rozkrzewione. Czy zmniejszyć, a zwiększyć druga?

dałbym 250 saletry jak tylko będzie można wjechać gringo to odmiana bardzo dobrze krzewiąca się także myślę że powinno być ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4224

Tak myslalem, zeby zejsc wlasnie na 250 saletry teraz(tylko ciezko powiedziec kiedy w pole wjade, bo narazie to po filce mozna wpasc w bloto), a potem 100 - 150 mocznika poglownie i zobaczymy jak sie wyrobie z dolistnym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tractor560    3

To tylko moje zdanie... W szkole uczą mnie ze saletrzak duzo lepiej dziala na hormony wzrostowe roslin i dlatego bardziej pobudza je do krzewienia... Natomiast jest tez lepszy bo azot z saletrzaku nie idzie w głąb gleby ale pozostaje przy korzeniach i jest latwo przyswajalny... Jest takze obojętny i nie zakwasza gleby
Ja tak sobie planuje 200 kg saletrzaku niedlugo potem ccc i odzywki jak bd pojawiac sie pierwsze kolanko to 2 dawka mocznik a pozniej 3 dawka 100 lg mocznika podczas strzelania w źdźbło. .. Sie planuje ale jak bd to nie wiadomo ...

wg mnie takie zastoiska wody nawet w miejscu gdzie mają dopiero przyjść rośliny są samym złem...






Kilka lat temu rzeka wylala na łąki... Woda stala tam od poczatku marca do polowy kwietnia... Nie byl widoczny choćby procent runi... Jedynie na gorach... Wtedy posialo sie troche saletry pod koniec kwietnia i z ha laki bylo 8 przyczep siana ... Wiec moim zdaniem roznie to moze byc ...

New Holland wszędzie

Najlepszy będzie !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    885

kazdy azot zakwasza glebe, no raczej te kilku % domieszki Ca czy Mg nie zoobojętnią azotu


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

To tylko moje zdanie... W szkole uczą mnie ze saletrzak duzo lepiej dziala na hormony wzrostowe roslin i dlatego bardziej pobudza je do krzewienia... Natomiast jest tez lepszy bo azot z saletrzaku nie idzie w głąb gleby ale pozostaje przy korzeniach i jest latwo przyswajalny... Jest takze obojętny i nie zakwasza gleby

Ja tak sobie planuje 200 kg saletrzaku niedlugo potem ccc i odzywki jak bd pojawiac sie pierwsze kolanko to 2 dawka mocznik a pozniej 3 dawka 100 lg mocznika podczas strzelania w źdźbło. .. Sie planuje ale jak bd to nie wiadomo ...

 

 

 

 

 

Kilka lat temu rzeka wylala na łąki... Woda stala tam od poczatku marca do polowy kwietnia... Nie byl widoczny choćby procent runi... Jedynie na gorach... Wtedy posialo sie troche saletry pod koniec kwietnia i z ha laki bylo 8 przyczep siana ... Wiec moim zdaniem roznie to moze byc ...

W  saletrzaku  jest  dokładnie taka  sama  forma/formy  azotu  , jak  w  saletrze .

 

ze  wzgledu na  otoczkowanie  wolniej  sie  rozkłada ,

dodatek  wapnia  i magnezu  - tez  jest korzystny  , bo  młode  rosliny  sa  słabo ukorzenione  i składniki te  są dla nich   łatwiej  dostepne  


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tractor560    3

Azot zakwasza glebe... No chyba na to wychodzi ze cao i mgo przyczynia sie do zobojetniania saletrzaku ... Nawet w gazetce pisze tak pisze ze saletrzak jest obojetny ...

Edytowano przez tractor560

New Holland wszędzie

Najlepszy będzie !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

Pewnie nauczyciel juz dawno na emeryturze powinien byc :)  Przecież saletra i saletrzak to ta sama forma azotu po 50% amonowa i saletrzana (azotanowa)  róznica  jest tylko w wypełniaczu  którym w saletrzaku jest mączka dolomitowa. I uwież mi że te 3% dolomitu nie jest w stanie zobojetnic odczynu azotu. Saletrzak nie jest złym nawozem ale jest za drogi. Przelicz sobie na czysty azot i jak kupisz ten azot w saletrze to na patelnie wapna ci zostanie :)  przy 25t w postaci saletry. LAe to jest tak mentalnosc dziadek siał saletrzak, ojciec to i ja, a koszty ? W mojej okolicy tez małorolni to tylko saletrzak 100-200kg i po nawożeniu :)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tractor560    3

Pewnie nauczyciel juz dawno na emeryturze powinien byc :) Przecież saletra i saletrzak to ta sama forma azotu po 50% amonowa i saletrzana (azotanowa) róznica jest tylko w wypełniaczu którym w saletrzaku jest mączka dolomitowa. I uwież mi że te 3% dolomitu nie jest w stanie zobojetnic odczynu azotu. Saletrzak nie jest złym nawozem ale jest za drogi. Przelicz sobie na czysty azot i jak kupisz ten azot w saletrze to na patelnie wapna ci zostanie :) przy 25t w postaci saletry. LAe to jest tak mentalnosc dziadek siał saletrzak, ojciec to i ja, a koszty ? W mojej okolicy tez małorolni to tylko saletrzak 100-200kg i po nawożeniu :)

 

 

Az wysle zdj z gazetki... Ale dobrze mowisz przyznaje sie do błędu. .. Sialem saletrzak i dla mnie to dobry nawóz i bd go sial


New Holland wszędzie

Najlepszy będzie !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniusie23    10

Po dzisiejszej lustracji mogę stwierdzić że Tomko bardzo ładnie u mnie przezimowało (-19 było najwięcej bez okrywy śnieżnej) Wegetacja chyba już ruszyła bo po wyrwaniu rośliny wypuszcza już białe korzonki Węzeł krzewienia zdrowy nie przemarźnięty Miałem na pierwszy rzut siać 200 kg saletrosanu 26 na ha ale nie wiem kiedy wejdę w pole W takim razie mam pytanie czy lepiej będzie zastosować na I dawkę saletre 200 kg/ha gdyby dopiero udało się wejść w pole koło 10-15 marca a saletrosan zostawić na II dawkę ??? Dodam że Tomko ma przeważnie 4-5 listków 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikt25    1

post-136430-0-59846000-1488207877_thumb.jpg
post-136430-0-52759800-1488208179_thumb.jpg
post-136430-0-96312000-1488208430_thumb.jpg
Jak oceniacie to pszenżytko będzie coś z tego? Nierówno zasiane bo taki sprzęt.Jutro pójdzie pierwsza dawka saletra 200kg. Pytam was doświadczonych rolników bo narazie dopiero się ucze rolnictwa. Myśle że nie jest najgorsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

Pewnie nauczyciel juz dawno na emeryturze powinien byc :)  Przecież saletra i saletrzak to ta sama forma azotu po 50% amonowa i saletrzana (azotanowa)  róznica  jest tylko w wypełniaczu  którym w saletrzaku jest mączka dolomitowa. I uwież mi że te 3% dolomitu nie jest w stanie zobojetnic odczynu azotu. Saletrzak nie jest złym nawozem ale jest za drogi. Przelicz sobie na czysty azot i jak kupisz ten azot w saletrze to na patelnie wapna ci zostanie :)  przy 25t w postaci saletry. LAe to jest tak mentalnosc dziadek siał saletrzak, ojciec to i ja, a koszty ? W mojej okolicy tez małorolni to tylko saletrzak 100-200kg i po nawożeniu :)

biały daruj sobie te lekcje ja też już starałem wytłumaczyć że to to samo tylko drożej ale kto bogatemu zabroni.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

Po dzisiejszej lustracji mogę stwierdzić że Tomko bardzo ładnie u mnie przezimowało (-19 było najwięcej bez okrywy śnieżnej) Wegetacja chyba już ruszyła bo po wyrwaniu rośliny wypuszcza już białe korzonki Węzeł krzewienia zdrowy nie przemarźnięty Miałem na pierwszy rzut siać 200 kg saletrosanu 26 na ha ale nie wiem kiedy wejdę w pole W takim razie mam pytanie czy lepiej będzie zastosować na I dawkę saletre 200 kg/ha gdyby dopiero udało się wejść w pole koło 10-15 marca a saletrosan zostawić na II dawkę ??? Dodam że Tomko ma przeważnie 4-5 listków

Sam głowie sie się nad tym czy nie zmienić kolejności... pierw miało iść 230 saletrosanu a na drugą dawkę 250 saletry ale teraz głowie się czy nie posiac saletry pierwszej, wiadomo minus taki ze siarka będzie podana dopiero w drugiej dawce a nie od razu po ruszeniu wegetacji i druga kwestia jeżeli wysypie saletrosan na drugą dawkę i będzie sucho to może być problem z rozpuszczeniem...

attachicon.gifIMG_20170227_132825.jpg

attachicon.gifIMG_20170227_132834.jpg

attachicon.gifIMG_20170227_132846.jpg

Jak oceniacie to pszenżytko będzie coś z tego? Nierówno zasiane bo taki sprzęt.Jutro pójdzie pierwsza dawka saletra 200kg. Pytam was doświadczonych rolników bo narazie dopiero się ucze rolnictwa. Myśle że nie jest najgorsze.

 

Śmiało syp pierwszą dawkę, pszenżyto jest ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniusie23    10

Popieram kolegę wyżej Elegancko przezimowało Syp jak masz to szczęście że możesz wjechać w pole

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    783

Sam głowie sie się nad tym czy nie zmienić kolejności... pierw miało iść 230 saletrosanu a na drugą dawkę 250 saletry ale teraz głowie się czy nie posiac saletry pierwszej, wiadomo minus taki ze siarka będzie podana dopiero w drugiej dawce a nie od razu po ruszeniu wegetacji i druga kwestia jeżeli wysypie saletrosan na drugą dawkę i będzie sucho to może być problem z rozpuszczeniem...

 

 

Czemu pierwszą dawkę azotu chcesz dać aż o tyle mniejszą od drugiej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
byku44    0

Ile planujecie dać saletry na pierwszą dawkę i ile na drugą? Osobiście mam zamiar sypnąć 500 kg saletry podzielonej na dwie dawki, jak byście rozłożyli te 500 kg na dwie dawki ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmerss34    218

ale tłuczecie non stop to samo  , ile saletry i ile saletry  dajecie poczytajcie jeden z drugim kilka stron wstecz tam wszystko jest napisane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj