Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ogar118    65

Panowie saletra według mnie to tylko na pierwszą dawkę i na słabo rozkrzewione zboża, na drugą zdecydowanie lepszy będzie mocznik. Byle za długo nie zwlekać z drugą dawką bo wiadomo saletra działa szybko i krótko. W tamtym roku u mnie po pierwszej dawce saletry ciągle padało i padało i nie mogłem wjechać w pole z drugą dawką mocznika. W tym roku na pierwszą dawkę saletrzak bo dłużej działa. 

Możesz powiedzieć dlaczego twoim zdaniem mocznik jest lepszy od saletry? 

 

Podajcie mocznik (tak jak zaleca pawlored) w fazie bbch 30-31 to zobaczycie co się z kłosami będzie działo. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikt25    1

@ogar118
A co się dzieje bo ja chciałem właśnie dać mocznik na drugą dawke?

Edytowano przez Rolnikt25

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Jak podasz mocznik w bbch 30-31 to polecą dolne pięterka. Ja nie lubię mocznika ze względu na brak przewidywalności jego działania. A z saletrą jest dużo łatwiej i straty są znacznie mniejsze. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlored    1

Na pierwsza dawkę saletrzak jest lepszy od saletry na zboże siane w terminie i odpowiednio rozkrzewione. Mocznik jest lepszy od saletry bo dłużej jest dostępny dla zboża jeśli nie jest przewidziana 3 dawka. 

Damianos95   nie da się teraz przewidzieć jak szybka będzie wegetacja, może to być 2 tygodnie odstępu a może to być i więcej.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikt25    1

Panowie doradźcie mi na pszenżyto Rotondo miało być stosowane dwa razy po 200kg/h saletry 34N przedplon łubin (fotki w galeri) na jesieni bez nawozu IV klasa tylko czy jest sens dawać takie dawki przy obecnych cenach nawozu nie stosuje antywylengaczy i oprysków na grzyba. Czy da się wyciągnąć więcej niż 4t/h?
Na borowika daje w jednej dawce 200kg/h saletry 34N.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    435

Na borowika 1 dawka saletry tylko i nic wiecej czy dawałes obornik ?? Jaki masz przy takim nawozeniu plon ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikt25    1

Pod borowika będzie tylko jedna dawkasaletry 200kg/h obornika nie dawałem bo był łubin przyorywany plon nie wiem pierwszy rok mam Borowika i Rotondo. Na borowika dóżo nie daje bo się położy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

To ja już nie wiem co ty chcesz dać jakiś czas temu na tapecie był salmag albo saletrosan teraz sama saletra... co tydzień zadajesz to samo pytanie.  

Na czwartej klasie to z 7 powinno być tylko że jak nie dasz to nie zbierzesz, na cud nie ma co liczyć. 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    435

No właśnie ja też mam borowika na 4 klasie i na początek chciałbym dac 200kg saletry na hektar a później 100-150 kg mocznika ale pewnie 100kg podam bo jednak pszenżyto lubi azot bo to daje plon mam nadzieję że się nie wyłoży jak sądzicie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

IV klasa i 7 ton, dla mnie nierealny wynik niestety, 5 ton jeszcze nawet nie osiągnałem


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Każdy  ma ,,Borowika''  mam i ja ..   dostanie  250 -  300 kg.  saletry  i oby  deszczu  w maju   to  5 ton powinno być - [5 klasa]   oby tylko  popadywało... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikt25    1

To ja już nie wiem co ty chcesz dać jakiś czas temu na tapecie był salmag albo saletrosan teraz sama saletra... co tydzień zadajesz to samo pytanie.

Na czwartej klasie to z 7 powinno być tylko że jak nie dasz to nie zbierzesz, na cud nie ma co liczyć.

Niestety mam dostęp tylko do saletry saletrzaku i moczniku dać to można i 500kg ale jak ma się położyć to lepiej dać mniej mi chodzi o to ile jest wstanie ustać bez skracania? Pierwszy razmam te dwie odmiany więc nie wiem ile sypać i czego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

no ale nikt Ci tutaj nie powie że ustoi przy 120kg N a przy 125 kg N bedzie lezeć, na to wpływa więcej czynników niż tylko nawożenie azotem, po drugie, nawet jeśli ktoś Ci podpowie że u niego rotondo stało bez skracania przy 130kg N nie oznacza ze u Ciebie ustoi, więc tym to sie mozesz tylko zasugerować, ale decyzje co do skracania sam musisz podjac


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Matey dobrze mówi bo oprócz nawożenia N wpływ na wyleganie ma obsada, zasobność w potas i wapń, choroby podstawy źdźbła, odmiana, przebieg pogody, przedplon i pewnie kilka innych czynników. Nikt rozsądny nie powie ci podaj 400 saletry i ustoi na bank.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikt25    1

no ale nikt Ci tutaj nie powie że ustoi przy 120kg N a przy 125 kg N bedzie lezeć, na to wpływa więcej czynników niż tylko nawożenie azotem, po drugie, nawet jeśli ktoś Ci podpowie że u niego rotondo stało bez skracania przy 130kg N nie oznacza ze u Ciebie ustoi, więc tym to sie mozesz tylko zasugerować, ale decyzje co do skracania sam musisz podjac

Chodzi mi żeby ci którzy mieli te odmiany podpowiedzieli jak u nich sypało przy jakim nawożeniu bo nawozy drogie a przesadzić z azotem nie trudno. A raz 1.4ha żyta mi się położył.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikt25    1

 Nigdy tego nie robiłem nie wiem kiedy i czym. Mam małe gospodarstwo i trzeba się liczyć z każdymi kosztami.

Edytowano przez Matey
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateo105    24

moim zdaniem aby czerpac zyski z ziemi trzeba najpierw poniesc tego koszt.

Edytowano przez Matey
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Nie  ma  sie  czego  bać  CCC połowa  dawki + połowa  dawki  czegoś na trineksapaku  etylu i powinno stać .Koszt to  ze  100 zł  na  ha . Jeśli  tylko  ccc to koszt  ze  20 zł . 

 

CCC w  fazie  1 -2  kolanka , moddus,  optimus i podobne  od  1  - do  3 kolanka 


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19685

Rolnik a dlaczego tak się boisz skracania.

 

Tata nie kazali bo słomy mało......

A może mi ktoś opisać co i jak kiedy skracać?

A ciężko pomyśleć???To boli wystarczy poszukać wszystko było wałkowane masę razy!!

Przepraszam,że tak wyskoczyłem ale zaczęło mnie to denerwować gość od kilku tygodni bredzi o nawożeniu i co trochę zmienia zdanie.....w ostatnich kilku stronach 1/3postów to jego pytania-oczywiście po to jest forum aby pytać ale miejcie jakiś umiar i dołóżcie coś od siebie...

a tak wygląda mój borowik

[galleryimg=679162]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    435

Twój Borowik to ładnie juz przed zima wygladał i ładnie rozkrzewiony był wiec nie dziwi mnie jego wyglad po zimie

A Ty jakie nawozenie bedziesz stosował ?? Dawałes cos pod korzeń ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19685

to co dostał pod korzeń jest pod innymi zdjęciami dokładnie opisane, a 1N pójdzie w tym roku saletrosan, właśnie ze względu na mocne rozkrzewienie jesienne,teraz po zimie zastanawiam się czy sobie poradzę z ochroną bo presja chorób będzie spora.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj