Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

ogar118    65

Jak chcesz mieć masę słomy a ziarna mało to zrób tak jak chuck radzi. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
albert1991    33

Ja mam raziar dać 85N w postaci RSM na pszenzyta w fazie 3lisci bo takie głównie mam w tym sezonie i mysle ze to Itak dosc duzo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikt25    1

Jak chcesz mieć masę słomy a ziarna mało to zrób tak jak chuck radzi.

To co proponujesz na słabsze pszenżyto?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Mój wpis odnosił się do walenia 80 kg/n na dobrze rozwiniętą plantację. 

Ja osobiście też mam pszenżyto Rotondo w fazie 2 iści i mój plan jest taki aby pod koniec tygodnia (o ile prognozy się nie zmienią) dać 200 saletry. I jak zbiorę 6 ton to będę zadowolony. W zależności od wyglądu plantacji przyśpieszę bądź podam w optymalnym terminie N2.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patrykc330    167

ile w sumie planujecie dać N na pszenżyto ? Ja na swoje Grenado planuje 180kg/N :) faza 3-4 liści także jeśli wszystko ładnie się powiedzie to powinno być ok :) oczywiście pogoda najważniejsza

Edytowano przez patrykc330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikt25    1

Mój wpis odnosił się do walenia 80 kg/n na dobrze rozwiniętą plantację.

Ja osobiście też mam pszenżyto Rotondo w fazie 2 iści i mój plan jest taki aby pod koniec tygodnia (o ile prognozy się nie zmienią) dać 200 saletry. I jak zbiorę 6 ton to będę zadowolony. W zależności od wyglądu plantacji przyśpieszę bądź podam w optymalnym terminie N2.

Jednorazowo nie powinno się dawać więcej niż 60kgN

Ja mam Rodonto w fazie 4liści na jednym kawałku jest ładnie rozkrzewione a na drugim troche zażadko posiałem i jest słabe i myśle rozsiać 100kg saletrosanu i 100kg salmagu na 1ha i potem to lekkimi bronami przejechać tylko nie wiem czy to dobre połączenie czynie lepiej jak zawsze saletra ostatnio słabe dawała efekty trzeba spróbować coś innego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Skąd pochodzi ta informacja że więcej niż 60 N nie powinno się dawać? 

Nie wiem po co chcesz kombinować i 2 razy jeździć z nawozami azotowymi wysiej 200 saletrosanu albo 200 salmagu i tyle. 

To bronowanie w jakim celu? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamson330    48

W Top Agrar 02.2017 są artykuły co prawda o pszenicy, ale myślę ze jest tu pewna analogia.

 

Zalecenia dla pszenicy na glebie piszczystej:

 

1. Wczesny siew N1-60N, N2-70N, N3-60N. Plon 8,5 t/ha.

2. Póżny siew N1-80N, N2-70N, N3-50N. Plon 7,5 t/ha.

3. Póżny siew (po QQ) N1-80+40N, N2-20N, N3-40N. Plon 7,5 t/ha Te +40 to na rozkłaad słomy QQ.

Wczesną wiosna gdy istnieje ryzyko przymrozków lepsza od formy saletrzanej jest forma amonowa bądź amidowa (mocznik). Podana odpowiednio wcześniej.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

U mnie słabe pszenżyta Meloman, Panteon, Borowik. Siane ok. 15 października. 2-3 liście. Martwie się o obsadę, ale zobaczymy jak śnieg stopnieje. Planuję na pierwszą dawkę 80kgN w formie saletry amonowej. Ale poczekam aż się cieplej zrobi i nie będzie już ryzyka mrozów.

 

Pszenżyto przewódkowe Dublet siane po QQ, 15 listopada. Jest w fazie szpilkowania. Wygląda na to że całkiem ładnie przetrwało. Są mniejsze straty niż w siewach październikowych.

 

Pytanie kiedy siać wg Was saletrę?

 

Edytowano przez adamson330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikt25    1

Skąd pochodzi ta informacja że więcej niż 60 N nie powinno się dawać?

Nie wiem po co chcesz kombinować i 2 razy jeździć z nawozami azotowymi wysiej 200 saletrosanu albo 200 salmagu i tyle.

To bronowanie w jakim celu?

Wejd na tą stronnke i poczytaj nawożenie azotem https://nawozy.eu/wiedza/poradnik-nawozenia/pszenzyto-ozime.html

A dając saletrosan i salmag dostarczyłbym nietylko azot czy siarke ale też magnez i wapno. A siarka ułatwia pobieranie azotu.

A bronowanie to na dokrzewienie i przewietrzenie gleby wujek w tamtym roku miał słabą pszenice i pobronował ją i jaki dało efekt to jak bym nie widział to bym nie uwierzył.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursusek-360    47

Mam 0.5 ha pszenżyta sianego pod koniec września. I mam pytanie, jakim środkiem (takim ze średniej półki) opryskać go na grzyba i jaki regulator wzrostu zastosować?
W planach mam dać 90kg saletry na pierwszą dawkę i 100 kg mocznika na drugą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kickboxing    1

Jak chcesz mieć masę słomy a ziarna mało to zrób tak jak chuck radzi. 

W tym sęk że zależy mi na słomie i na ziarnie ,to ile kg/ha saletry w drugiej dawce byś radził ,jak w pierwszej dawce wysieje 200kg /ha polifoski 21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Wejd na tą stronnke i poczytaj nawożenie azotem https://nawozy.eu/wiedza/poradnik-nawozenia/pszenzyto-ozime.html

A dając saletrosan i salmag dostarczyłbym nietylko azot czy siarke ale też magnez i wapno. A siarka ułatwia pobieranie azotu.

A bronowanie to na dokrzewienie i przewietrzenie gleby wujek w tamtym roku miał słabą pszenice i pobronował ją i jaki dało efekt to jak bym nie widział to bym nie uwierzył.

 

Te wapno co zawarte w saletrzakach czy salmagach nie warte jest ceny jaką woła się za te nawozy. Co do dokrzewiania bronowaniem to owszem efekt będzie, ale będzie także efekt chwastów w tym głuchego owsa. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Wejd na tą stronnke i poczytaj nawożenie azotem https://nawozy.eu/wiedza/poradnik-nawozenia/pszenzyto-ozime.html

A dając saletrosan i salmag dostarczyłbym nietylko azot czy siarke ale też magnez i wapno. A siarka ułatwia pobieranie azotu.

A bronowanie to na dokrzewienie i przewietrzenie gleby wujek w tamtym roku miał słabą pszenice i pobronował ją i jaki dało efekt to jak bym nie widział to bym nie uwierzył.

w prasie rolniczej w zaleceniach hodowców bez większego problemu znajdziesz informacje o dawkach azotu wahających się w przedziale od 40-90 kg/N.  

Co do dawania 100 saletrosanu i 100 salmagu wartość magnezu i wapnia nie równa się nawet kosztowi wjazdu w pole. doskonale wiem jak istotne są makroskładniki drugoplanowe dla roślin. Do kiełkujących chwastów można dołączyć mechaniczne uszkodzenia roślin będące furtką dla patogenów. No i ilość poświęconego czasu i spalonego paliwa na bronowanie. 

Twoje pole twoja rzecz.

 

W tym sęk że zależy mi na słomie i na ziarnie ,to ile kg/ha saletry w drugiej dawce byś radził ,jak w pierwszej dawce wysieje 200kg /ha polifoski 21

Zadaj sobie pytanie który plon jest dla ciebie istotniejszy ze względów finansowych. Poza tym przy prowadzeniu plantacji na plon +/- 8 ton ilość słomy również jest znacząca, wiem bo sam potrzebuję jej dość sporo i pewnie koledzy potwierdzą. Nie wiem nic o twojej plantacji i agrotechnice to za wiele ci nie powiem.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Podaj informację o stanowisku i dotychczasowych zabiegach jakie robiłeś i jak to zboże teraz wygląda. Jak to mówią z pustego to i sulejman nie naleje. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikt25    1

Podaj informację o stanowisku i dotychczasowych zabiegach jakie robiłeś i jak to zboże teraz wygląda. Jak to mówią z pustego to i sulejman nie naleje.

A więc ziemia 4klasa był zasiany łubin jak na fotkach wyżej i zrobiona podkładka potem wyorane podzasiew zasiane ok 15 września odmiana to Rodonto jesienią bez nawozu na jednym kawałku jesieniom było bardzo ładne gęste a na drugim toroche zażadko zasiałem i było słabe a teraz leży śnieg więc nie wiem jakie jest ale ładniejsze niż jesienią nie będzie.więc co proponujesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Na jaki plon liczysz, badania gleby pH fosfor potas magnez, parametry materiału siewnego, ilość wysiewu, +/- liczba rozkrzewień? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chuck00    207

Widzę, że jest tyle "rad" i "mądrości" ile osób tutaj piszących, każdy swoje :) Jeśli kogoś w zupełności zadowala plon 6t to ok, ja celuje nieco wyżej bo mam do tego warunki. Pszenżyto potrzebuje 22-26kgN/t ziarna, a ile jest w glebie to już każdy musi sam ocenić swoje pole, a najlepiej wykonać badania gleby.


Pieniądz podzielił nas, a i tak wszystko zabierze czas...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikt25    1

Na jaki plon liczysz, badania gleby pH fosfor potas magnez, parametry materiału siewnego, ilość wysiewu, +/- liczba rozkrzewień?

Na jaki plon licz? Jak sypnie ok 4tony z 1ha to będzie dobrze pH nie znam ale pewnie lekko kwaśna materiał siewny drugi rok po centrali nie zaprawiany siła kiełkowania 85% wysiew to na jednym polu 190kg/ha a na drugim 175kg/h liczby rozkrzewień nie podam bo leży śnieg.

Prowadze malutkie gospodarstwo 8ha z czego 4.4ha ornego nigdy nie wnikałem tak w nawożenie zboża.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Ok rozumiem a powiedz jeszcze skąd jesteś? 

 

Widzę, że jest tyle "rad" i "mądrości" ile osób tutaj piszących, każdy swoje :) Jeśli kogoś w zupełności zadowala plon 6t to ok, ja celuje nieco wyżej bo mam do tego warunki. Pszenżyto potrzebuje 22-26kgN/t ziarna, a ile jest w glebie to już każdy musi sam ocenić swoje pole, a najlepiej wykonać badania gleby.

A powiedz mi ilu rolników robi badania gleby na N min? 1% czy mniej? 

Tuczenie plantacji N w przypadku dobrego rozwoju jesiennego spowoduje tylko zmniejszenie potencjalnego plonu nic więcej. Jeżeli uważasz inaczej powiedz dlaczego tak jest. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Siałeś w optymalnym terminie, kiełkujących ziaren będzie około 140 kg/ha albo mniej. Znając specyfikę odmiany rotondo (silnie się krzewi) to myślę że obsada raczej za mała nie będzie. Ja bym podał 180-200 saletrosanu bądź tego salmagu kiedy tylko śnieg zejdzie i w pole będziesz mógł wjechać. W okolicy  strzelania w źdźbło 150-200 saletry, łubin swoje też dostarczy, i o ile nie masz biedy w glebie z P i K to  koło 5 może się zakręcisz. Proponuję poświęcić 13 zł i zrobić sobie badania. 

Może ktoś jeszcze się wypowie... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj