Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
patrykc330    167

u mnie pszenżyto elegancko przykryte kołderką śnieżną a mrozy były po -25 i jest ok. Jaką planujecie ochronę na pszenżyta ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateo105    24
Napisano (edytowany)

Panowie mam pytanie czy jest sens stosować nawozenie dolistne kristanolem 18-18-18. Bo mocznikiem i siarczanem magnezu i tak będę pryskal

Edytowano przez mateo105

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patrykc330    167

Ja stosowałem takie mieszaniny Kristalon zielony 3kg/ha + mocznik 12kg/ha + siarczan 12kg/ha, i efekt dość ładny,tylko żeby to wszystko fajnie działało to deszcz potrzebny z z tym to nigdy nie wiadomo :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateo105    24

Ile razy pryskales dolistne? I czy za każdym razem w tych samych proporcjach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patrykc330    167

Do skracania dodaje też mocznik i siarczan, proporcje te same. A samymy odżywkami pryskam tylko raz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

zastanów się co mówisz?
12kg siarczanu w super słoneczny dzień efekt kapitalny, jeśli nie ma temperatury i słońca CCC nie działa, jedno drugie wyklucza.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

I jeszcze te 12 kg mocznika na hektar przy każdym zabiegu. Taka dawka bezpieczna jest do fazy strzelania w źdźbło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

azot jakoś zdzierży ale pryskając to późnym wieczorem, napewno nie z CCC przy luks pogodzie


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

I jeszcze te 12 kg mocznika na hektar przy każdym zabiegu. Taka dawka bezpieczna jest do fazy strzelania w źdźbło.

Na koniec strzelania w źdźbło masz dozwolone 7% mocznika czyli w 200 l 14 kg. Więc w czym problem?  Oczywiście nie w słoneczny dzień...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikt25    1

Witam mam problem z pszenżytem. Mam zasiane rotondo na ziemi IVb lekkiej przedplon to łubin przyorany miał 150cm. Na jesieni na jednym kawałku było ładne a na drugim zasiane troche zadziej i było troche słabe. Na wiosne myśle pobronować to słabsze i do tego nawóz pod brony tylko pytanie jaki saletrzak salmag czy saletra amonowa i w jakich dawkach
Z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

wejdz na strone Danko i przeczytaj o tym pszenzycie i nie pytaj wiecej, odmiana bardzo mocno sie krzewi także obaw nie ma, co do ziemi to nie miejsce dla takiej odmiany, w ubiegłym roku miałem i zrezygnował z zasiewów Rotonda.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

a co uważasz że to jest super ziemia na karłowate pszenżyto?
Nawożenie 2 dawki zawsze stosuje i 300kg saletry startowo, dryga dawka 200kg.
I tak nawozy nie pomogą jak od grzyba nie cykniesz.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

Witam mam problem z pszenżytem. Mam zasiane rotondo na ziemi IVb lekkiej przedplon to łubin przyorany miał 150cm. Na jesieni na jednym kawałku było ładne a na drugim zasiane troche zadziej i było troche słabe. Na wiosne myśle pobronować to słabsze i do tego nawóz pod brony tylko pytanie jaki saletrzak salmag czy saletra amonowa i w jakich dawkach

Z góry dzięki

Z chęcią zobaczyłbym łubin, który ma 150 cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Soltys85    83

a co uważasz że to jest super ziemia na karłowate pszenżyto?

Nawożenie 2 dawki zawsze stosuje i 300kg saletry startowo, dryga dawka 200kg.

I tak nawozy nie pomogą jak od grzyba nie cykniesz.

 

A na pierwsza dawke nie lepiej saletrzak?? Wczesna wiasna na saletre jest za zimno moim zdaniem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

A ty dajesz przy oprysku do ccc kilkanaście kg mocznika?

A w jaki sposób CCC z mocznikiem ma zaszkodzić? A ty dajesz że odradzasz? 

A na pierwsza dawke nie lepiej saletrzak?? Wczesna wiasna na saletre jest za zimno moim zdaniem...

A czemu uważasz że jest za zimno na saletrę w pierwszej dawce? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

A na pierwsza dawke nie lepiej saletrzak?? Wczesna wiasna na saletre jest za zimno moim zdaniem...

Ludzie starej daty, saletrzak jest super jesli zamieszasz go z ziemią, dla mnie spraktykowanym azotem jest saletra i tylko saletra, boisz się straty azotu? wszystkie zastosowane N w jakiej by nie byly formie liczą się ze stratą bez wzgledu na termin ich stosowania


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikt25    1

Mam nagrane jak go bronowałem bo bym nie przyorał jak niewierzycie to nie.
A czym różni się saletrzak od salmagu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Soltys85    83

hehe jakbym dawał 300kg na pierwsza dawke to tez bym sie nie bał :D To praktycznie takie same nawozy, stosowałem jedne i drugie i lepiej sprawdzał sie saletrzak, może akurat warunki przypasowały nie wiem... raz siewnik mi sie przycioł czy cos w tym stylu tak ze w jednym miejscu wysypało mi sie zaduzo, to było rano bo ziemia zmarznieta, poszedłem przed południem na te pole rozrzucic nadmiar reka i nic juz nie było takze rozpuszcza sie rownie szybko no i dodatkowo zawiera wapn i magnez, cena tez sie liczy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2203

a co uważasz że to jest super ziemia na karłowate pszenżyto?

Nawożenie 2 dawki zawsze stosuje i 300kg saletry startowo, dryga dawka 200kg.

I tak nawozy nie pomogą jak od grzyba nie cykniesz.

 

Co ma karłowatość do klasy gleby? Dla przykładu podam Grenado czy Dinaro. Tutaj chodzi o odmianę a Rotondo czy Twingo to odmiany do intensywnej uprawy na lepszych glebach. 

 

Nawożenie to jak na pszenice w fazie szpilki. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Podobno jest taka prawidłowość że im roślina niższa tym system korzeniowy krótszy. Czy to karłowaty rzepak czy pszenica. 

 

Niestety ale saletrzak jest jednym z droższych nawozów azotowych. A dodatek wapnia i magnezu jakoś mnie nie przekonuje. Nie wiem czy dobrze mówię ale ten wapń i magnez bierze się z dolomitu (wypełniacz). To nie wiem czy będzie on dostępny dla roślin w pierwszym roku...  Ale mogę się mylić. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj