Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
LuckyLuke12345    230

Co powiecie o Polifoska 21 na pierwszą dawkę, a na drugą saletra? mowa o pszężycie

Edytowano przez LuckyLuke12345

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    432

Polifoske jaką by ona nie było powinno się przemieszać z glebą więc daje się ja przed siewnie a dlaczego ponieważ fosfor i potas są mniej ruchliwe w ziemi niż azot i ich uwalnianie trwa co za tym idzie wysiew na wiosnę spowoduje opóźnienie działania ponadto glownie na wiosnę potrzeba duzooo azotu na start więc jak już musisz wysiac i polifoske i zakryte razem jako 1 dawka a na 2 dawkę dac sam azot najlepiej saletre lub mocznik zależy od pogody

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    432

W jakiej masz ja cenie ona ma tylko 22. % azoto 4 % magnezu i 14% siarki rozpuszczalnej w wodzie więc nic nadzwyczajnego rrownie dobrze można Dax siarczan magnezu dolistnie chyba że masz już teraz widoczny niedobor magnezu ja bym wolał jak pisałem wyżej
Na stronie polifoski masz napisane ze stosować przedsiewnie mieszając płytko z glebą
Chyba że masz ja po bardzo niskiej cenie to ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Co ty gadasz? Polifoska 21 to typowy nawóz azotowy również do stosowania pogłównego.  

Jeżeli myślisz, że samym siarczanem magnezu zastosowanym dolistnie zaopatrzysz rośliny w Mg i S to nie mamy o czym dyskutować. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LuckyLuke12345    230

W jakiej masz ja cenie ona ma tylko 22. % azoto 4 % magnezu i 14% siarki rozpuszczalnej w wodzie więc nic nadzwyczajnego rrownie dobrze można Dax siarczan magnezu dolistnie chyba że masz już teraz widoczny niedobor magnezu ja bym wolał jak pisałem wyżej

Na stronie polifoski masz napisane ze stosować przedsiewnie mieszając płytko z glebą

Chyba że masz ja po bardzo niskiej cenie to ok

 

Co do ceny to nie pamiętam wszystkie  nawozy kupowałem w połowie września 

Po badaniu gleby to tak mam niedobór magnezu .dolistnie  zasiliłem zboża magnezem 

W tym roku pozmieniałem nawozy ,a czy mi to wyjdzie na lepsze czy gorsze to się okaże 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    432

Mówię o polach które nie mają dużych braków Mg i S przy dużym niedoborze MG wolę zastosować inne nawozy po zniwach lub przed siewem u mnie raczej problemów z S nie ma ale nawet polifoska 8 ma chyba 9% S a na pola które mają ustablizowane Mg i S spokojnie wystarczy siarczan magnezu ale to moje zdanie
Ponadto każdy dostosowuje nawożenie pod swoją glebę bo wie czego mu w niej brakuje a autor postu nic nie piszę o tym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmerss34    218

tam gdzie są duże niedobory Mg i S dobrym wyjściem jest kizeryt .  w zeszłym roku  sypałem na oziminy w lutym  i zawartość jest dosć wysoka po badaniach w żniwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2400

Szczerbatek902 - odżywki stosuję różne, w ostatnim roku stosowałem Agrochelat Z, plonvit też kiedyś miałem, staram się wykonywać 2 zabiegi dolistne, nie zawsze wychodzi

damianos95 - ciężko powiedzieć jaka będzie wiosna, ja np w tym roku miałem bardzo gęste pszenżyto (Rotondo, wcześnie siane) i pierwszą dawkę dałem 100kg saletry i dopiero po dwóch tygodniach dołożyłem 150kg (tak doradzali ludzie z uczelni - po co wybujać i tak bardzo rozkrzewione zboże). następne dawki już normalnie. Co do odmiany Borowik to o ile wiem miał tę odmianę kolego coolman111, nie wiem jaki plon sobie założyłeś, ale jakbyś chciał więcej sypnąć to raczej bez skracania się nie obejdzie bo to tradycyjna odmiana o długim źdźble, w tabelach jak patrzę to nie wiem czy znajdziesz wyższą odmianę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Samcio    4

Panowie mam nietypową sprawę . Kupiłem pszenzyto Twingo z centrali które niestety się okazało że ma bardzo slab siłę kielkowania (43 %) i teraz mam obstade tylko około 120 szt/m2. nie chce tego całkowicie przesiewac żeby nie przesuszac ziemi na wiosne a więc czy właśnie pszenicy siewnikiem talerzowym na wiosne było by dobrym pomysłem czy nie bardzo? Bo bebe miał kupca na taka mieszankę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2203

Świadomie kupiłeś z taką siła kiełkowania? Nie wierzę że centrala mogła sprzedać tak lichy materiał siewny, a raczej nie można tego nazwać nawet materiałem siewnym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Samcio    4

A tu Cie zdziwie ze kupione z centrali. Oczywiście że nie świadomie. Na etykiecie było 96% zdolności kielkowania . Zglosilem reklamacje i mają mi wypłacić rekompensatę.

Edytowano przez Samcio

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tractor560    3

moze wrzuć zdj plomby :D a worek byl jaki ? ja kupowałem w tym roku w worku od firmy co robiła  nasiona a kiedyś z centrali kupiłem w zwykłych workach o oszukiwali odmianami ...


New Holland wszędzie

Najlepszy będzie !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    784

Tak, jest to nawet zalecane aby zmniejszyć ilość przejazdów a co za tym idzie zmniejszyć nakład pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Wszystkiego najlepszego w nowym roku 2017 ,ostatnie godz świąt a koledzy o nawozach opryskach ,ja wyłączam się od listopada do lutego , cena nawozów oprysków po co sobie te kilka tygodni zawracać głowę cenami dawkami ,szkoda zdrowia nerwów ,jeden rok zyskam na cenie innego roku tracę parę złotych ale zapominam o problemach ,spokojnych ostatnich godzin świąt i lepszego nowego 2017

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jaki siarczan magnezu zastosować do nawożenia dolistnego?Bo jest zwykły siarczan magnezu i siarczan magnezu siedmiowodny.Z tego co czytałem siedmiowodny jest lepszy a ten zwykły siarczan też da się rozpuścić i zmieszać z odżywką na zboże?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki08    14

Siedmiowodny łatwiej sie rozpuszcza , jednowodny po kontakcie z wodoa tworzy jakby pumex ale przy dluzszym mieszaniu tez sie rozpuszcza, i jednowodny ma wieksze stezenie czyli dajesz go mniej
Do oprysku polecam Siedmiowodny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daaniel766    4

Witam. Mam 0,8ha słabego pszenżyta. Ziemia gnojona 2 lata temu, pod korzeń nic nie było dawane.
Ostatnio wpadłem na pomysł, żeby zamiast pierwszej dawki N w postaci saletry zastosować gnojowice w ilości 14-20m³. Co wy na to? Azot w takiej postaci jest szybciej przyswajalny i to dało by może większego kopa na start? Oczywiście potem mikroelementy.
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzi123    2

Azot z gnojowicy nie przyswaja sie tak szybko jakby sie to wydawało, wszystko przez to że najpierw gnojowica musi przejść mineralizację a do tego potrzeba ciepła itp. Z gnojowicy najszybciej potas jest dostępny. Pytanie co to znaczy ze jest słabe? Ile roślin na m2? Jakie zasobności ma gleba? Proponuje 100kg kizerytu przed ruszeniem wegetacji i na pierwszą dawke 200kg saletry, na drugą 150 - 200kg też saletry. Jeżeli gleba jest uboga w składniki do tego słabe Ph to szkoda kasy na mikroelementy. Lepiej po żniwach dać te gnojowice, pomysleć o wapnowaniu i właściwym jesiennym nawożeniu PK.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj