Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

milanreal1    319

Cześć ! Moje pszenżyto maestozo z powodu suszy dopiero wzeszło a było siane 28 września ... zeszło troche wczesniej ale teraz jest już je widać dobrze ... czy mogę zastosować dolistne dokarmianie mikroelementami przed faza 3 lisci tj BBCH 13 ?

Ja żyto siałem 15 września i nadal pusto...

W fazie 3 liścia te rośliny jeszcze mało pochłoną, z kolei to optymalna faza na zabieg herbicydem.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel2678    56

miałem wieczorem pryskać jakimś pyretroidem ale przeciez cały czas leje i czekam a w tych temperaturach zostaje tylko pyretroid chyba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian

A ja dziś skończyłem siać pszenżyto. Zobaczymy jak wyjdzie z ziemi bo na jednej dzialce 5. 5ha wysiane średnio 150kg a miało być 200(żeby nie było obsada policzona z mtz plus20% za późny siew) ale tak to jest jak się samemu nie dopilnuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tractor560    3

To ile tych mikro pochłoną rośliny w fazie 3 liścia ? czyli czekac az bd ponad 3 ? czy pryskanie w połowie listopada to nie za późno ?


New Holland wszędzie

Najlepszy będzie !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki08    14

dzis pogoda pozwoliła wyjechac w pole :) ,poszedł oprysk mający wspomóż rosliny przed zimą mikrovit miedz,moangan, molibden,plonvit zboza ,dr gren start i siarczan siedmiowodny, ciekawe ile roslinki z tego skorzystają bo chociaż oprysk w słoneczku robiony to jednak chłodno tylko 10-11 st

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tractor560    3

10-11 stopni to moim zdaniem ok jest ... jutro ma byc cieplo u nas dzis spadlo ponad 25 litrow deszczu wiec na razie sie wstrzymam z mikro ... moze na poczatku listopada


New Holland wszędzie

Najlepszy będzie !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
m3tysek    2

Dzisiaj pogoda piękna słoneczko 12-14 stopni trochę na polu mokro w paru miejscach zrobione koleiny na 10 cm:P ale i tak sciecha. Dawka MIKROVIT MANGAN 160 dawka 1.5l/ha + MIKROVIT MIEDŹ 80 1.5/ha + TYTANIT 0.2l/ha + siedmiowodny 10kg/ha + Mocznik 7kg/ha mam nadzieje że nie przesadziłem. Zostały jeszcze dwa kawałki ale nie ma mowy żeby tam wjechać wody nie widać ale jak sie nawet chodzi to się zapadam:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niki20    7

Witam.

 

Jak wyglądają Wasze pszenżyta?? Ja pierwszy rok zasiałem i nie wiem czy ono tak ma wyglądać bo porównując do żyta to jest słabsze... Luknijcie na poniższe fotki :) Zasiane 26 września, Rotondo. Ostatnie foto porównujące żyto (po lewej) do pszenżyta (po prawej) 

 

88e7e6e689b0272bmed.jpg

 

e2d2de0873a56ce0med.jpg

 

min_66ea6aaed95bb0d5e11f5e878a2d.jpg

 

 

Edytowano przez Niki20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EKO-ENERGIA    9

Koledzy a jak u was z pogoda na pryskanie, u mnie na lubelszczyżnie od 2 tygodni stoję z zatankowanym opryskiwaczem i  albo leje albo wieje.

Przydało by się z plus 5 w nocy na herbicydowe zabiegi??

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    436

Witam.

 

Jak wyglądają Wasze pszenżyta?? Ja pierwszy rok zasiałem i nie wiem czy ono tak ma wyglądać bo porównując do żyta to jest słabsze... Luknijcie na poniższe fotki :) Zasiane 26 września, Rotondo. Ostatnie foto porównujące żyto (po lewej) do pszenżyta (po prawej)

 

88e7e6e689b0272bmed.jpg

 

e2d2de0873a56ce0med.jpg

 

min_66ea6aaed95bb0d5e11f5e878a2d.jpg

Czemu tak słabo doprawione pole do siewu ??

Jak już siales w takie grudy ziemi to allbo po dużych deszczach jeszcze będą wychodzić rośliny albo zostanie tak jak jest. I jaka norma wysiewu ? I czy siales swoim zbożem czy z centrali ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niki20    7

Ziarno z centrali. Norma 150kg/ha, ja wysiałem 155kg/ha.Co do uprawienia pola to jeszcze w kwietniu rosły tutaj drzewa tak że za rok powinno już być ładnie uprawione ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

To jak na taki ekstremalny przedplon to nie jest źle. Może żyto byłoby lepszym wyborem na tym stanowisku ale tragedii nie ma jakaś tam obsada w miarę jest a jesień jeszcze się nie skończyła. U mnie ludzie dopiero jeszcze sieją i też liczą że im zdąrzy urosnąć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niki20    7

Tzn drzewa zostały usunięte, pole zaorane, pobronowane i zasiana gryka... Po skoszeniu gryki orka razówka, bronowanie i siew agregatem aktywnym. Aha przed bronowaniem poszła 1t/ha kredy 53% CaO.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2422

Jak na siew agregatem aktywnym to faktycznie trochę słabo. U mnie co zauważyłem też dużo ludzi rezygnuje z nawożenia NPK tylko ciekawe jak długo taka ziemia będzie rodzić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Kilka razy pisałem i jeszcze nie zabardzo ktoś odp. Czy jak wiosną pod zboża jare sypię npk w ilości 200kg a później na tym polu jesienią sieję pszenżyto na oborniku czy koniecznie trzeba siać jeszcze raz npk czy można darować sobie. W tym roku posiałem wiosną pod owies 200-250 i teraz znowu jesienią 200-250 pod pszenżyto. Ale myślę rezygnować z jesiennego nawożenia na to konto rozsiewać wapno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki08    14

nawozy wysiewasz uwzgledniajac zapotrzebowanie roslin na skladniki pokarmowe pszenzyto pobiera 11kg fosforu i 21 kg potasu na tone ziarna czyli szcujác plon 5-6t z ha powinienis podac 55-66 kg fosforu i 100-120 potasu

to co posypales pod jare juz jest wykorzystane ,wiec nie rozumiem dlaczego chcesz zrezygnowac z jesiennego nawozenia pod oziminy,przeciez najlepij nawozy npk dac przedsiewniei i wymieszac z gleba

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    436

A to uwazasz ze to 200kg na hektar NPK jest wieczne ?? Przecież owies w jakims stopniu wykorzystał to NPK o ile nie wszystko. Po 2 nawozenie NPK jest uzaleznione od składników w glebie i od zapotrzebowania rosliny a takze od plonu jaki chcemy osiagnac a pamietaj ze nawozenie NPK powinno byc o 10% wyzsze od tego co ma pobrac roslina 

Wiec wniosek masz prosty przed kazdym siewem czy to wiosna wiosna czy wiosna jesien powinno sie dawac NPK a ile to zalezy od badan gleby i zasobnosci portfela

Pod pszenzyto niektórzy daja pogłownie NPK i azot ale co do działanie NPK pogłownie sa rózne opinie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj