Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

KlimekPL    792

W moim Fredro też rośnie sporo żyta... A zaznaczam, że przedplonem był owies.

Edytowano przez KlimekPL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

Samosiewy zyta, ja w swoim wszedlem i nozyczkami poucinalem 5ha obskoczone w 2h

Edytowano przez d4rek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    458

To co to iść z nożyczkami i ciąć to żyto . Nie widzi mi się to bardzo a problemy ze sprzedażą też . A mam 3 ha . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

Jak za rok bedziesz siac nim to dopiero zobaczysz ile bedzie zyta, a w tym cene obetna - Twoja sprawa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    458

No to ide z nożyczkami jak mają w tym roku mi cene obciąć . A planuje w tym roku wymienić materiał siewny . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Dlaczego tak ? a nie tak jak ja napisałem 0,8 Tebu+ 0,8 Topsin ?

 

Zaproponowane proporcje pochodzą z wielkiego testu fungicydów. 

Twoje tez powinny być odpowiednie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MartineZ    14

Pojawił się problem ze skrzypionką. Mimo oprysku Bi 58 Nowy cześć larw zostało. Wiem, że to środek systemiczny ale od oprysku minęło już 10 dni. Te larwy jeszcze padną? Jak długo dimetoat utrzymuje się w roślinie? 

 

Brak białych plam mimo żerowania wskazuje na to, że larwy cały czas padają, a te co są widoczne to młode, dobrze myślę?

Edytowano przez MartineZ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61
 

 

Kamilo1888, jakie gleby masz do dyspozycji??

Od III a - V miejscami :) głownie teraz to mam IIIb-IVb  

 

Jaki problem może być ze sprzedażą pszenżyta na pasze jeśli w nim są rośliny żyta . Nie wiem dlaczego w kwalifikowanym ziarnie były ziarna żyta chyba to żyto bo jest szare i troche wyższe jak pszenżyto choć mam zmieszane dwie odmiany grenado a drugiej nie znam bo brałem od sąsiada . 

 

w kazdym kwalifikacie moze sie trafić obecność inny nasion , co do żyta to tak jak koledzy mówią jesli zasiejesz ten sam materiał jeszcze bardziej sie rozdwoi ponieważ pszenżyto to połączenie żyta i pszenicy i  jak juz zaczynają sie pojawiać nasiona żyta to zalecam zmienic materiał na świeży u mnie dopiero w 3 roku cośsie trafi moze z 5 sztuk na hektar i zmieniam co 3 rok :) 

Pojawił się problem ze skrzypionką. Mimo oprysku Bi 58 Nowy cześć larw zostało. Wiem, że to środek systemiczny ale od oprysku minęło już 10 dni. Te larwy jeszcze padną? Jak długo dimetoat utrzymuje się w roślinie? 

 

Brak białych plam mimo żerowania wskazuje na to, że larwy cały czas padają, a te co są widoczne to młode, dobrze myślę?

Bi 58 ma napisane 21 dni ale jesli masz duzy nalot to skrzypionkę nawet fastac przeleć jesli widzisz że juz nie daje rady Bi 58 . , ja robiłem dwa zabiegi , Fastac poszedł na pierwszy oblot skrzypionki i 2-3 tyg później Bi 58 i jak narazie czysto :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

w tym roku ceny na pszenżyto będą bardzo niskie więc po kwitnieniu zastosuję tylko propokanazol w dawce 100g substancji czynnej na ha ?? czy wystarczy na chwilę obecną brak presji chorób mono iż nie robiłem w t1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MartineZ    14

Problem w tym, że muszę czekać bo Borowik własnie kwitnie, a z każdym dniem jest wyższy i ciężko będzie wjechać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Od III a - V miejscami :) głownie teraz to mam IIIb-IVb  

 

 

w kazdym kwalifikacie moze sie trafić obecność inny nasion , co do żyta to tak jak koledzy mówią jesli zasiejesz ten sam materiał jeszcze bardziej sie rozdwoi ponieważ pszenżyto to połączenie żyta i pszenicy i  jak juz zaczynają sie pojawiać nasiona żyta to zalecam zmienic materiał na świeży u mnie dopiero w 3 roku cośsie trafi moze z 5 sztuk na hektar i zmieniam co 3 rok :)

 

W 3  roku  5  sztuk  na  hektar? u mnie  w  3  roku  to już  jest ze 30%  żyta , 5  sztuk  to  z  jednego  ziarenka  wychodzi 

Jest go  coraz  więcej  bo zyto  wcześniej  zaczyna  wegatację  i  się  bardziej krzewi , to że  to połączenie  zyta  i pszenicy, nie  ma  tu żadnego  znaczenia 


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    458

No dobra wszedłem dzisiaj i po obcinałem troche tego żyta i pytanie czy to nie będzie jakość odrastać że potem na zniwa to będzie zielone a pszenżyto suche . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

Nawet jeśli to chyba nie zaszkodzi. Ziarno przynajmniej będziesz miał czyste a reszta wyleci z tyłu tak czy siak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

W 3  roku  5  sztuk  na  hektar? u mnie  w  3  roku  to już  jest ze 30%  żyta , 5  sztuk  to  z  jednego  ziarenka  wychodzi 

Jest go  coraz  więcej  bo zyto  wcześniej  zaczyna  wegatację  i  się  bardziej krzewi , to że  to połączenie  zyta  i pszenicy, nie  ma  tu żadnego  znaczenia 

zalezy skąd sie bierze :) mi ściagają z Kieleckiej centrali nasiennej i nie narzekam odział mają w Opatowie i unich jestem stałym bywalcem , w Sandomierzu znajomi narzekali bo duzo było obcych zbóż i kijowo to wygladało , moim zdaniem ma duze znaczenie ponieważ to jest genetyka taka i brać sie muszą z czegoś :D ale no najwazniejsze że mieszanki nie mam :) macie jakieś mozeodmiany pszenżyta na IV klasy plenne w granicy 8-10 ton ? ,miałem Fredro i Borwo a w tym roku chce wziąć coś nowego jeszcze :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

Rozmawiałem dziś ze znajomą z Procamu o zastosowaniu mieszanki na T3 Tebu i Topsinu , stwierdziła że na ten zabieg jest to slabe połączenie i nie wystarczające , koszt takiego zabiegu to około 100 zł/ha, doradziła mi abym zastosował jeden środek tebukonazol + prochloraz   w postaci środka Tenore ( Zafir 1L ) koszt jaki mi zaproponowała to 75 zł/ha i do tego odżywkę wysoko potasową  ProHorti  , dodatkowo wytestujemy nowy azot w płynie koszt na ha 88 zł opinni o nim nie ma bo to nowość niby gwarantuje rewelacyjne plony , podziele działkę i zobaczę jak to bedzie wyglądac :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

No niby tak bo Tebukonazol jest tu i tu, a prochloraz troszku lepszy niż tiofanat metylowy. Sam azot 88 zł/ha ? :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Rozmawiałem dziś ze znajomą z Procamu o zastosowaniu mieszanki na T3 Tebu i Topsinu , stwierdziła że na ten zabieg jest to slabe połączenie i nie wystarczające , koszt takiego zabiegu to około 100 zł/ha, doradziła mi abym zastosował jeden środek tebukonazol + prochloraz   w postaci środka Tenore ( Zafir 1L ) koszt jaki mi zaproponowała to 75 zł/ha i do tego odżywkę wysoko potasową  ProHorti  , dodatkowo wytestujemy nowy azot w płynie koszt na ha 88 zł opinni o nim nie ma bo to nowość niby gwarantuje rewelacyjne plony , podziele działkę i zobaczę jak to bedzie wyglądac :)

 

Widać dobry handlowiec ;)

3 zbieg w pszenżycie to już perwersja, a nawet jeżeli to zwykły tebukonazol za 50zł robi rewelacyjną robotę, tym bardziej przy takiej aurze.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    458

Widać dobry handlowiec ;)

3 zbieg w pszenżycie to już perwersja, a nawet jeżeli to zwykły tebukonazol za 50zł robi rewelacyjną robotę, tym bardziej przy takiej aurze.

Ja potwierdzam bo też opryskałem na t3 tylko tebukanazol i bardzo dobry efekt . Teraz tylko problem pojawił się ze skrzypionkami i nie wiem czy jeszcze pryskać czy dać spokój . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

No niby tak bo Tebukonazol jest tu i tu, a prochloraz troszku lepszy niż tiofanat metylowy. Sam azot 88 zł/ha ? :o

 

to ma 15 % N, 7% Ca, 0,2 % B , no niby jakaś formuła , mówi mi że nie ma opinni bo to nowość według badan przy obnizeniu azotu o 15-25 % mozna uzyskać 0,5 t wiecej od kontrolnego , wziałem na jeden hektar , kto nie ryzykuje ten nie zyskuje , jesli to bedzie nic nie warte to nie bedzie sie stosowac ale ma on przedłużyc jeszcze bardziej okres wegetacji wiec zobaczymy co z tego bedzie :) 

Widać dobry handlowiec ;)

3 zbieg w pszenżycie to już perwersja, a nawet jeżeli to zwykły tebukonazol za 50zł robi rewelacyjną robotę, tym bardziej przy takiej aurze.

no też handlowiec ale sam chciałem zabieg T3 i ona mi tylko doradziła który wybrać i zawsze mi ułoży z zamienników coś tańszego :)  , chce dobrze zabiezpieczyć bo chce osiagnąć jak najwiekszy plon , a co wyjdzie to sie okaze :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

Jezeli po oprysku odczules poprawe samopoczucia to warto :-D

Edytowano przez d4rek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

to ma 15 % N, 7% Ca, 0,2 % B , no niby jakaś formuła , mówi mi że nie ma opinni bo to nowość według badan przy obnizeniu azotu o 15-25 % mozna uzyskać 0,5 t wiecej od kontrolnego , wziałem na jeden hektar , kto nie ryzykuje ten nie zyskuje , jesli to bedzie nic nie warte to nie bedzie sie stosowac ale ma on przedłużyc jeszcze bardziej okres wegetacji wiec zobaczymy co z tego bedzie :)

no też handlowiec ale sam chciałem zabieg T3 i ona mi tylko doradziła który wybrać i zawsze mi ułoży z zamienników coś tańszego :)  , chce dobrze zabiezpieczyć bo chce osiagnąć jak najwiekszy plon , a co wyjdzie to sie okaze :)

Kamilo ewidentnie cie naciągnęła przeczytaj ulotkę o prohorti plus k (zobacz katalog nawozów w linku)

https://www.google.pl/search?q=pro+horti+k&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&ei=wF5YV4_jGcav8wen3IP4Bw#q=ProHorti+plus+K+

tak jak pisałem w temacie o pszenicy - potas na liść flagowy - w linku ograniczają stosowanie tego nawozu do strzelania w źdźbło.

zostaw go sobie na przyszły rok

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Klopklop    0

Można użyć huntera do zwalczania skrzypionki w pszenżycie (na etykiecie jest tylko mowa o pszenicy i jęczmieniu)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj