Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Gość   
Gość
Napisano (edytowany)

Witam serdecznie, panowie doradźcie, pszenżyto wykłosiło się już w 80% i muszę zwalczyć chabra bławatka. Jechać czy poczekać aż się wykłosi do końca, nie będę stresował zbytnio roślin ? jaki środek polecacie na chabra ? Legato plus niestety się nie spisało jesienią, a gdzie nie zdążyłem i pryskałem wiosną Lancetem plus chabra ani śladu ;)

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlored    1

Gdzie się znajduje pierwsze kolanko na 0cm czy na 0,8cm w skali na zdjęciu? post-35321-0-82901700-1463597395_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witam serdecznie, panowie doradźcie, pszenżyto wykłosiło się już w 80% i muszę zwalczyć chabra bławatka. Jechać czy poczekać aż się wykłosi do końca, nie będę stresował zbytnio roślin ? jaki środek polecacie na chabra ? Legato plus niestety się nie spisało jesienią, a gdzie nie zdążyłem i pryskałem wiosną Lancetem plus chabra ani śladu ;)

 

Helm Tribi kosi 100%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19
Napisano (edytowany)

Koledzy mam pewne pytanie, do kiedy powinno się wykłosić pszenżyto ozime ? Ja mam pszenżyto ozime, odmiana Warius, 06.05 było pryskane Antywylegacz płynny 675SL i dzisiaj jak oglądałem to jeszcze się nie kłosi i nie wiem czy jest to spowodowane tym, że był zastosowany antywylegacz ? Jak pryskałem to tak jak jest według zastosowania czyli pomiędzy 1 a 2 kolankiem. Jest w ogóle taka możliwość że może się nie wykłosić ?

Wykłosi się wykłosi pszenżyto kłosi się później niż żyto także spokojnie. 

Gdzie się znajduje pierwsze kolanko na 0cm czy na 0,8cm w skali na zdjęciu? attachicon.gif1 kolanko (1).jpg

Kolego kolanko mierzymy od węzła krzewienia, także kolanko jest już ponad jeden albo i nawet dwa centymetry nad węzłem krzewienia. 

Edytowano przez macio9554

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2418

mateusz1151010 - to pszenżyto to pewnie odmiana Wiarus, a nie Warius, a tak poza tym to 6. maja podejrzewam, że była już późniejsza faza niż 1-2 kolanko, ale mniejsza z tym. Myślę, że spokojnie się wykłosi, jak chcesz sprawdzić to przetnij jakieś źdźbło i zajrzyj do środka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlored    1

Kolego macio9554 czy oby na pewno masz rację? Czy ktoś mógłby jeszcze to potwierdzić? Znalazłem taką stronkę http://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/zboza/zalecenia-jak-zapobiegac-wyleganiu-zboz,49868.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik31    13

Witam, czy mogę jeszcze zastosować Cerone w pszenżycie ozimym, gdy widać gdzie nie gdzie widać pierwsze ości, czy to nie skróci kłosa ? Kolejne pytanie, chciałbym połączyć (jeżeli się da) ten zabieg skracania z opryskiem fungicydem (Tebukonazol, Spiroksamina, Protiokonazol) jest to środek Soligor, w jakiej dawce mogę je zastosować z sobą, o ile mogę ?

Czy jest sens jeszcze skracania usztywniania tego pszenżyta odmiana Wiarus i Grenado, gdy dostały w czystym składniku 160kg N, dodam że na 1 kolanku poszedł Moddus w dawce 0,3l na hektar.

Dziękuje za wszelką odpowiedź. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmerss34    218

Koledzy mam pewne pytanie, do kiedy powinno się wykłosić pszenżyto ozime ? Ja mam pszenżyto ozime, odmiana Warius, 06.05 było pryskane Antywylegacz płynny 675SL i dzisiaj jak oglądałem to jeszcze się nie kłosi i nie wiem czy jest to spowodowane tym, że był zastosowany antywylegacz ? Jak pryskałem to tak jak jest według zastosowania czyli pomiędzy 1 a 2 kolankiem. Jest w ogóle taka możliwość że może się nie wykłosić ?

kolego , odmiana Wiarus , też mam taką już trzeci sezon  i ono kłosi się najpóżniej  spośród tych co mam jeszcze fredro(już się kłosi) i borwo (faza liścia flagowego)..Wiarus  bardzo podatny na  mączniaka i dziś pryskany  fungi + cerone+odrzywka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kolego , odmiana Wiarus , też mam taką już trzeci sezon  i ono kłosi się najpóżniej  spośród tych co mam jeszcze fredro(już się kłosi) i borwo (faza liścia flagowego)..Wiarus  bardzo podatny na  mączniaka i dziś pryskany  fungi + cerone+odrzywka

 

Na wstępie przepraszam za pomyłkę, faktycznie odmiana Wiarus :) Ja mam ją pierwszy raz, moja wcześniejsza odmiana( której nazwy niestety nie znam) to już by się kłosiła ( wiem bo sąsiad ma ją jeszcze widzę że zaczyna się kłosić ). Jak przeciąłem  na pół to widać ze kłos jest tak na wysokości 2 kolanka.

A jaki fungicyd stosowałeś ? Jak plonuje ta odmiana ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Witam  może odezwie się ktoś co ma Aveo ,wiosną u mnie masakra ,rzadkie ,blade ,nie chcące rosnąć ,tylko spokój mój że to nie zaorałem ,z nawozem byłem 4 razy co dwa tygodnie ,dwa opryski siarczan mocznik i dzisiaj poza kilkoma rzadkimi miejscami rewelacja ,zdrowe rośliny gęsty łan ,jedynie bledsze od innych ale taki urok widocznie ma Aveo ,ciekawy jak w żniwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mp255    7

U mnie Aveo tez z wiosny niezaciekawie. Długo siedziało przy ziemi. Teraz wyglada elegancko lecz tez jest bledsze w porównaniu do innych odmian. Fredro piękne ciemny kolorek, najbardziej podoba mi sie KWS Trisol ładna gęsta odmiana. Zostanie u mnie na dłużej, idealnie sobie radzi z kwasicą co widać w porównaniu do innych odmian. Najgorszy Borowik chowa się przy pozostałych odmianach. Gdzie trochę kwaśno to od razu jest masakrycznie słaby.


Jeśli pomogłem daj zieloną strzałkę ;) Z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janks    3

Mam problem. Prawdopodobnie przez pomyłkę zasiałem zimowe pszenżyto jako jare (wiosną). Czy jest jakaś szansa, że coś z tego będzie, czy lepiej spróbować zasiać jeszcze jęczmień?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jakub512    0

Znajomego kiedyś sprzedający zrobił tak w bambuko, ale zostawił to zboże i nie przesiewał, plon zebrał w wysokości 0 kg. (słownie: zero kilogramów). Zboże nawet nie wykłosiło się, zatrzymało się na krzewieniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janks    3

Sęk w tym, że ja nikogo nie chciałem zrobić w bambuko, bo sam siebie zrobiłem. Pytanie - co teraz robić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mam problem. Prawdopodobnie przez pomyłkę zasiałem zimowe pszenżyto jako jare (wiosną). Czy jest jakaś szansa, że coś z tego będzie, czy lepiej spróbować zasiać jeszcze jęczmień?

 

Co do pszenżyta to Ci nie doradzę kolega jednego roku zasiał jęczmień ozimy na wiosnę szczęście w nieszczęściu że zasiał go bardzo wcześnie i przyszły jeszcze duże przymrozki to spowodowało że się zjarowizował i wydał przyzwoity plon ale kosił go na końcu jarego jęczmienia już nie ma sensu siać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drobny    213

nic z tego nie będzie kolego.Najlepiej jak najszybciej posiej owies albo jęczmień ewentualnie łubin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janks    3

Dziękuję za opinie. Poszukam jęczmienia i biorę się za pracę. Co się stało, to już się nie odstanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
g60dalk    3

Jutro mam zamiar skrócić pszenżyto jare dublet kolanko jest już ok 2 cm nad węzłem ,na ccc nie jest za późno bo zamierzam dać 0,8 ccc+0,25 moddusa no i do tego artea 0,5 l/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mid7    45

mam pszenżyto ozime twingo i i jest w fazie kłoszenia i wpakował się mącznika i to dość sporo tego jest, czym to najlepiej zwalczyć ? na t1 poszedł duett star +mondatak mam na zapasie menare, czy to wystarczy czy kupić coś innego a może coś dodać do menary?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mareksko37    1

Cześć  wszystkim mam pytanie

Pszenżyto borwo krótko słomowe  zdjęcie w galerii przedplon pszenzyto ozime   nawoznie 180N skracane   22 kwietnia 0.3 Modusa+1CCC niestety był przymrozek  

 

Jest w fazie liścia flagowego  ma wysokość 45 do 50cm ustoi do żniw ? czy trzeba skrócic drugi raz ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

Cześć  wszystkim mam pytanie

Pszenżyto borwo krótko słomowe  zdjęcie w galerii przedplon pszenzyto ozime   nawoznie 180N skracane   22 kwietnia 0.3 Modusa+1CCC niestety był przymrozek  

 

Jest w fazie liścia flagowego  ma wysokość 45 do 50cm ustoi do żniw ? czy trzeba skrócic drugi raz ?

zalezy jak gęsto siane , powinno ustać jesli miałęś obsade 300-350 n/m2

Jutro mam zamiar skrócić pszenżyto jare dublet kolanko jest już ok 2 cm nad węzłem ,na ccc nie jest za późno bo zamierzam dać 0,8 ccc+0,25 moddusa no i do tego artea 0,5 l/ha

 

Artea na T1 ? nie lepie cos innego zastosowac ? 

mam pszenżyto ozime twingo i i jest w fazie kłoszenia i wpakował się mącznika i to dość sporo tego jest, czym to najlepiej zwalczyć ? na t1 poszedł duett star +mondatak mam na zapasie menare, czy to wystarczy czy kupić coś innego a może coś dodać do menary?

na mącznika to zastosuj Soligor (spiroksmina) , Duett Star powinien go pokonac takze ale widocznie póxniej zaczął infekcje grzyb 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzel    28

mam pytanko. zostawiłem jeden kawałek pszenżyta ozimego nie pryskałem od chwastów bo były plany na kukurydze, plany sie zmieniły, pszenżyto zaczyna wypuszczać kłosy a chwasty zostały. czy przypale pszenżyto jak teraz opryskam od chwastów głównie dwuliścienne 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

za późno juz jak zaczyna sie kłosic . do fazy liscia flagowego mozna stosować axial (jednoliscienne) starane + granstar (dwuliścienne)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637

Axialem mozesz jeszcze pryskac sprawdzione na pszenicy.
A o innych srodkach sie nie wypowiem bo nie praktykowalem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Grodyl nawet po wykłoszeniu jest bezpieczny, byle nie w trakcie kwitnienia, można poczekać i po. Pełna dawka bez dodatków, sprawdzone i po konsultacjach z producentem. Axial testowałem przed kłoszeniem z mocznikiem i magnezem i skuteczny w 100%. Efektów ubocznych nie zaobserwowałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj