Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

MartineZ    14

Koledzy mam brązowe końcówki liści w pszenżycie. Materiał siewny kwalifikowany. Generalnie rośliny są zdrowe i ten objaw występuje dosyć sporadycznie. Co to jest? Skutki przymrozków? Herbicyd jeszcze nie poszedł. pH uregulowane. Bo zastanawiam się czy to nie jest mszyca...

 

Jakie środki oprócz Bi 58, Karate Zeon są godne polecenia?

 

Bi 58 faktycznie taki drogi? Spotkałem się z ceną 260 zł/l? Kosmiczna cena jak na pyretroid....

 

Edytowano przez MartineZ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sybiuszek24    21

Kolego te Bi to koszt na ha to nawet nie 50zł.A skąd wziąłeś cene tak dużą to niewiam

 

 

 

Właśnie dzisiaj zasiałem dubleta na lżejszej ziemi.Siew dosyć glębiej poszedł 250kg/ha,czy jest sens powałować pole?

Edytowano przez sybiuszek24

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MartineZ    14

Macie racje, nie dopatrzyłem. Szybko szybko i po łebkach....Macie jakieś hipotezy na te brązowe końcówki liści? Na 99% jestem pewny, że to efekt przymrozków przy wschodach. Co o tym sądzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Koledzy mam brązowe końcówki liści w pszenżycie. Materiał siewny kwalifikowany. Generalnie rośliny są zdrowe i ten objaw występuje dosyć sporadycznie. Co to jest? Skutki przymrozków? Herbicyd jeszcze nie poszedł. pH uregulowane. Bo zastanawiam się czy to nie jest mszyca...

 

Jakie środki oprócz Bi 58, Karate Zeon są godne polecenia?

 

Bi 58 faktycznie taki drogi? Spotkałem się z ceną 260 zł/l? Kosmiczna cena jak na pyretroid....

Niedobór fosforu moim zdaniem. Były przymrozki przez co składniki nie były wykorzystywane dla rośliny, przejdzie jej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MartineZ    14

Dzięki, niedobór fosforu bardzo możliwy bo nawożenie NPK zostało przeniesione na bardzo wczesną wiosnę ze względu na susze. Chcemy wysiać nawozy NPK firmy Yara. Stosował ktoś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Zdajesz sobie sprawę z tego, że fosfor jest mało ruchliwy w glebie i nawożenie pogłówne tym składnikiem da słabe efekty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MartineZ    14

Tak wiem o tym, dlatego myślę nad nitrofoskami na wiosnę, a dwa że zawartość P i K powinna być dosyć duża gdyż ze względu na susze dużo składników makro zostało w glebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Serce mówi "syp, będzie dobrze", rozum - "po co to dawać, jak i tak nie dotrze w obszar korzeni?". :)

Jakie gleby masz do dyspozycji?

W glinach średnich i mocnych zrezygnowałbym z fosforu, ewentualnie sypnąłbym nieco potasu (ze względu na serce:)), ale niekoniecznie bo taka gleba dobrze go utrzymuje.

Na piachu potas obowiązkowo, fosfor niekoniecznie, bo powinien być zatrzymany w kompleksie sorpcyjnym.

 

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

No coś tam czytałem, ale nie wiem o którą część informacji Tobie chodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MartineZ    14

No właśnie nowe nitrofoski mają ponoć to do siebie, że szybko przemieszczają się w glebie. Tam fosfor i potas jest chyba w innej formie chemicznej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Trzeba to potwierdzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
the1mati1    64

Zastanawiam się nad herbicydem jeszcze w borowiku. Wschody były opóźnione przez suszę w tej chwili ma 1-2 liście i pojawiają się pierwsze chwasty. Przedplon kukurydza na kiszonke. Pryskać teraz czy zaczekać do wiosny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MartineZ    14

mati ja jeszcze też czekam. Chciałem dzisiaj ale straszny wiatr. Jeśli uda się opryskać to końca przyszłego  tygodnia to według mnie jeszcze warto bo jesień w ostatnich latach coraz dłuższa. Też mam Borowika tylko ma aktualnie 3 liście. Chwasty ze względu na susze wyszły dość późno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

Koledzy mam brązowe końcówki liści w pszenżycie. Materiał siewny kwalifikowany. Generalnie rośliny są zdrowe i ten objaw występuje dosyć sporadycznie. Co to jest? Skutki przymrozków? Herbicyd jeszcze nie poszedł. pH uregulowane. Bo zastanawiam się czy to nie jest mszyca...

 

Jakie środki oprócz Bi 58, Karate Zeon są godne polecenia?

 

Bi 58 faktycznie taki drogi? Spotkałem się z ceną 260 zł/l? Kosmiczna cena jak na pyretroid....

 

Bi 58 to koszt na hektar 25 zł :) bo 1L kosztuje 49 zł i dajesz 0,5L/ha 

Bi 58 jest z grupy fosforoorganicznych działa najlepiej w temperaturach +15 , jest to bardzo dobry środek i mozesz go zmieszać z pytreoidem np cypermetryna   w stezeniu 0,5L Bi 58 + 0,1 L Cyperkiller   lub inne srodki z cypermetryną :) 

 

ja takim roztworem + herbicyd pryskam teraz zboza bo wlasnie jest nalot robaków ... w jeczmieniu juz buszują 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MartineZ    14

Okej dzięki bardzo za odpowiedź. U mnie w pszenżycie jeszcze nie ma ale chce jak najszybciej profilaktycznie bo koszt niewielki a i tak pojadę herbicydem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MartineZ    14

Według mnie lepiej przed uprawą. Zależy też jak głęboko orzesz i jaki masz pług. Wydaje mi się, że jeśli masz pług z przedpłużkami i orzesz nie więcej niż na głębokość 22-24 cm to nie ma to zbytnio różnicy co zrobisz z tego względu iż przedpłużki wymieszają glebę przez skibą. W ten sposób nawóz nie znajdzie się na głębokości ponad 20 cm, a na głębokości ok 15 cm. To znowu jest podobna głębokość na jakiej pracuje agregat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

Ja dzis prysnalem dicurex 2l + legato 500 0,15l nie wiem czy legato nie bedzie malo zobacze za jakis czas na przetaczniakach

Edytowano przez d4rek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Ależ kolego MartineZ pragnę stanowczo zaprotestować - przedłpużki służą do zrzucenia wierzchniej warstwy gleby na dno bruzdy. Są w tym zadaniu skuteczniejsze niż listwowe ścinacze skib.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MartineZ    14

Szczerze to zakrzywiłeś mi światopogląd...ale przemyślałem sprawę i faktycznie masz racje  :o  aż głupio się przyznać ale cóż, człowiek czasem myśli, że jest coś proste jak drut, a okazuje się, że jest zupełnie inaczej  :wacko:  Błąd wynika raczej z braku pracy na pługu wyposażonym w przepłużki dlatego przepraszam kolegę wyżej za błędne informacje, dzięki za poprawienie a1fe26c2

:ph34r:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Od tego jest to szacowne forum. Trzeba sobie pomagać. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1537

Dobrym rozwiązaniem będzie teraz zastosowanie kizerytu ? czy poczekać do wczesnej wiosny? Pszenżyto na jednym polu mi siada ostro i podejrzewam, że to od magnezu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj