Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Szymi40    1444

Mi  się  udało  wysiać  200  kg.   na  ha.  ,,Borowika''  :)   a  u Ciebie  będzie  tylko  może  legnąć,  musisz uważać  z   azotem  i będzie  drobne  ziarno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19687

na wiosnę opóźnić i zmniejszyć azot w pierwszej dawce może pomoże, zwiększyć ochronę fungicydową i mądrze skrócić 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mid7    45

Czy już może zauważyliście u siebie na pszenżycie występowanie mszycy ??? ,  bo u mnie na liściach porobiły się lekkie przebarwienia(plamki) i zauważyłem że coś lata nad zbożem, siane 19.09. w tej chwili ma dwa liści, można łączyć oprysk na chwasty z tym na mszyce czy nie jest to wskazane ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

Ja w tym roku zasialem ponad 200 borowika ale narazieczesc wzeszla i 2 lisc sie pokazuje a czesci nie ma w ogolestrachac taka susza ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

Pryskal ktos juz borowika tolurexem, lentipurem itp. Chlorotoluronem ? Czy nie jest wrazliwy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19687

Co z nim nie tak bo ja zasiałem właśnie z cn 1.5ha

niby nic ale jakoś mnie nie powala.........

przy takim samym nawożeniu i ochronie jak borwo dało ponad tonę mniej z ha z tym, że TRISOL rósł po kukurydzy i ziemniakach(były na oborniku)i na oborniku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mid7    45

a co polecacie na chwasty w pszenżycie ?, zastanawiałem się na maratonem lub komplet i dziś sprzedawca w pobliskim sklepie proponował mi bizona, mam w zmianowaniu buraki cukrowe więc mam trochę ograniczony wybór co do środków dostępnych na rynku :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Z bizonem mogą być problemy - wyżre na polu wszystko, co pod mordę podejdzie, a weterynarz nakaże Ci likwidację stada, bo okoliczny żubr będzie zagrożony. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milinkovic    0

Jak tak uważa to czemu nie posieje 1t na ha? Zbierze 4 razy więcej .

A tak poważnie mówiąc to tylko miłosierdzie Boga i głupota ludzka nie zna granic.

ja sieje 300 kg borwo i jest ok jak zasiałem 180 kg to było bardzo rzadko dodam ze na klasie 6 wiec jest róznica jak się sieje na 4 lub 3 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

Pszenżyto Borwo C2 MTZ 42,6 g. Zaprawa : Baytan Trio + Primus B 

wysiewane na III a- IVb 

norma : 100 kg ; 120; 150 ; 168 kg :)  w tym roku jedynie na 0,75 ha wysiałem 168 kg bo były problemy z siewnikiem :) a tak to wiekszość poszła na 120 kg :) daje to nam jakies 270 n/m2  zobaczymy czy zwiekszenie normy da coś :) rok temu wsiałem 160 kg i było zbyt gęsto ale było siane wczesniej wiec w tym roku moze da coś wiecej :) plon rok temu 7t/ha przy 350 n/m2  a Fredro przy 280 n/m2 dało 7,2 t/ha :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Nie szkoda Tobie siać pszenzyta na takiej klasie??

Więcej posiejesz więcej zbieżesz


Chyba kuram w zagrodzie jak sypiesz to jajców więcej zbierasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

To zależy od wody, ja w zeszłym sezonie posiałem obsady w granicach 300-320 (160- 170kg/ha) na piaskach, co było pewnego rodzaju przełomem w okolicy, bo wszyscy sieją w okolicach 200kg/ha jak nie lepiej. Rożne przedplony, nawożenia takie same a i tak był dramat. W tym roku posiałem większe obsady, może zrobiłem błąd, ale nie sądze żeby było gorzej niż w tym roku


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Zasada jest dośc prosta.Im gleba bardziej piaszczysta tym obsada mniejsza i wcześniejszy termin siewu[mówie o oziminach].powód brak moości utrzymania wilgoci na takiej glebie,jako najwiekszego deficydu plonu.Tego rodzaju gleby wymagaja wiekszej troski,np poplony ile sie tylko da,czyli pózniejsza próchnica.Zbyt gęsta obsada spowoduje większa konkurencje na wiosne o wode i pozostałe składniki...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

A czy te poplony nie mają również swoich wad? Słyszałem co nieco, że nie powinno się siać poplonu przed zasianiem ozimin, bo rosnąc pobierają wilgoć z gleby, której później może brakować do wschodów uprawy zasadniczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik90_01    5

Forumowicze pomóżcie, dziś z ojcem się sprzeczałem ze 243kg/ha to jest za dużo na pszenżyto, w zeszłym roku wydaje mi się ze sialiśmy z centrali algoso około 180kg, i tu moje pytanie dobrze czy mniej, ile siejecie przed siewem sypany superofos.

 

Pamiętam kiedyś taką akcje że sialiśmy również pszenżyto. Rok wcześniej z centrali 180. Ojciec chciał aby siać 250 i się uparł. Miał jechać siać, a ja robiłem mu próbę kręconą. Ustawiłem mu 200 bo uznałem 250 za szaleństwo. Po drodze sprawę przemyślał że może rzeczywiście za dożo i na oko zmniejszył ustawienia. Wyszło ok. 150. Powiem że całkiem udane zbiory z tego były. Ogólnie więc jak bym miał wybierać, to wolę wysiać trochę za mało niż trochę za dużo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rozal22    19

Zasada jest dośc prosta.Im gleba bardziej piaszczysta tym obsada mniejsza i wcześniejszy termin siewu[mówie o oziminach].powód brak moości utrzymania wilgoci na takiej glebie,jako najwiekszego deficydu plonu.Tego rodzaju gleby wymagaja wiekszej troski,np poplony ile sie tylko da,czyli pózniejsza próchnica.Zbyt gęsta obsada spowoduje większa konkurencje na wiosne o wode i pozostałe składniki...

 

to nie tak....

im lżejsza tym więcej siejesz ziarniaków na metr!

 
Kompleksy przydatności rolniczej na gruntach ornych – obok podano klasy bonitacyjne, uprawiane rośliny i % powierzchni kraju
 

1 – kompleks pszenny bardzo dobry – kl. I i II; burak cukrowy, pszenica, koniczyna czerwona, lucerna siewna, rzepak ozimy, bobik, wyka jara; 3,8%

2 – kompleks pszenny dobry – kl. II, IIIa, i IIIb; burak cukrowy, pszenica, koniczyna czerwona, lucerna siewna, rzepak ozimy, bobik, wyka jara; 18,0%

3 – kompleks pszenny wadliwy – kl. IIIb, IVa i IVb; jęczmień, owies, kukurydza, słonecznik; 3,1%

4 – kompleks żytni bardzo dobry (pszenno-żytni) – kl. IIIb; uprawa tych samych gatunków co na pierwszych trzech kompleksach oraz pszenżyto, żyto, groch, łubin żółty i wąskolistny, burak i marchew pastewna; 17,1%

5 – kompleks żytni dobry – kl. IVa i IVb; rzepak ozimy, jęczmień, pszenżyto, ziemniak, żyto, gryka, łubin żółty, seradela, wyka ozima, lnianka i gorczyca; 15,6%

6 – kompleks żytni słaby – kl. IVb i V; żyto, owies, gryka, ziemniak, łubin żółty, seradela i wyka ozima; 18,1%

7 – kompleks żytni bardzo słaby (żytnio-łubinowy) – kl. VI; żyto, łubin żółty, seradela, ziemniak, wyka ozima; 11,5%

8 – kompleks zbożowo-pastewny mocny – kl. IIIb i IVa; kukurydza, słonecznik, mieszanki pastewne roślin jednorocznych i wieloletnich, owies; 3,9%

9 – kompleks zbożowo-pastewny słaby – kl. IVb i V; owies, żyto, ziemniak, marchew pastewna, łubin żółty i wąskolistny; 3,0%

10 – kompleks pszenny górski – kl. II, IIIa i IIIb; uprawa tych samych gatunków co na najlepszych kompleksach gleb nizinnych; 1,6%

11 – kompleks zbożowy górski – kl. IVa i IVb; pszenica, żyto, jęczmień jary, owies, ziemniak, koniczyna, brukiew, len włóknisty; 2,0%

12 – kompleks owsiano-ziemniaczany górski – gleby płytkie i zakamienione; ziemniak, owies, mieszanki traw z koniczyną; 1,2%

13 – kompleks owsiano-pastewny górski – gleby płytkie, szkieletowe i kwaśne; owies i mieszanki traw z motylkowymi; 0,5%

14 – gleby orne przeznaczone pod użytki zielone

 

 

ja w tym roku siałem po 420zierniaków

+ 10% za połówki  i jakieś niedociągnięcia w siewie oraz z tytułu spóźnionego siewu a pracuję na piaskach... 5,6kl

dodam że mtz np borowika u mnie wyszedł 57gr

post-999-0-90370100-1444206318.png

Edytowano przez rozal22

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Skąd masz takie informacje?
Przecież te obsady przedstawione w tabeli to totalna paranoja. 550szt/m2 pszenicy to w listopadzie nawet się nie sieje człowieku.
Czym zwalczasz choroby podstawy zdzbla i czy masz deszczownie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Ta tabela to chyba z przed jakis 40lat. ale wtedy tez chyba tak gesto nie siali.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

Nie szkoda Tobie siać pszenzyta na takiej klasie??

 

Chyba kuram w zagrodzie jak sypiesz to jajców więcej zbierasz.

 

jak posiejesz więcej hektarów to chyba logiczne ze więcej zbieżesz

 

a ja sieję po 200 kg i jest dobrze a jak ktoś chce siać po 100 kg niech sieje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj