Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

drobny    213

Ktoś ma Borowika z okolic Łosic??  wymienie na Twingo lub Tulus(rok po centrali )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piterek91    0

Witam ma ktoś porównanie borwo a twingo,chciał bym wsiać jedno lub drugie kwalifikat.,gleba 4b.jakies spostrzezenia co do nawożenia lub gleby..? miałem w tym roku pigmeja na podobnym stanowisku przy nawożeniu ok.225kg polifoski 6,150n plus dolistne i 2 zabiegach od grzyba sypnał mi ok,6.2t chciał bym go juz wymienić na któres z powyzszych..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

Pole będzie 2 rok po wyoranej łące, przedplon łubin poddany desykacji ala Roundupem wzięło średnio - oprysk wieczorem, ale upały pod 30 stopni bite. Orając pole zauważyłem od groma perzu i teraz chce zasiać pszenżyto. Ziemia większości 4  z małymi elementami 5 bardzo lekka - piach.

Oto pytanie :

1. Zasiać i odpuścić oprysk jesienny i patrzeć co będzie się działo, wiosna i pojechać attributem + mustang (attribut ze słyszenia tylko i to raczej pochlebnych opinii brak)

2. na jesien prysnąć tolurexem (martwi mnie gleba piach a one sa w czesci doglebowe czy bedzie działąc) i wiosna poprawiać na perz w zaleznosci co bedzie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiotrK1988    1

Chciałbym sie trochę doradzić. W ty roku będę siał pszenżyto ozime na nowo wzietych w dzierżawę działkach i zrobiłem badania gleby. Wyniki:

 

kat gleby            PH          Odczyn                 Potrzeba wapnowania                Fosfor                     Potas                               Magnez

lekka                 6,40        lekko kwaśny              zbędne                                  17,1 wysoka          26,3 bardzo wysoka       12,9 bardzo wysoka

lekka                 6,80        obojętny                     zbędne                                  14,3 średnia          10,6 średnia                    6,8 wysoka

lekka                 6,00        lekko kwaśny           ograniczone                             9,2 niska                14,5 średnia                   5,2 wysoka

lekka                 5,60        lekko kwaśny           ograniczone                             10,5 średnia          12,4 średnia                    4,7 średnia

 

 

Teraz pytanie jakie nawożenie zastosować na poszczególne działki. Każda w przybliżeniu o powierzchni około 1 ha. Na każdej dane w tym roku 40 ton obornika. Myśle żeby na tej pierwszej dać tylko z 100 kg polidapu, a na pozostałych po 150 polidapu i  150 soli potasowej, za wyjątkiem tej trzeciej na którą dałbym 200 kg polidapu bo niska zawartość fosforu. Będzie dobrze? Prosze o sugestie. Klasa ziemi 4a i 4b i około 20 ar 5. Chciałbym uzyskac około 6 ton zboża.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

koszt pewnie max 25 zł od próbki bo u mnie po tyle chodzi ale do analizy dodatkowo układają nawozenie PK Mg Ca  pod korzeń 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Przedplon owies pod który rozsiałem 200kg npk 7,20,30. Co roku na każde pole kładę obornik, teraz też poszło 30ton obornika pod talerzówkę jutro orka,po 25 września siew pszenżyta. Czy można ominąć nawożenie NPK. Ewentualnie rozsiał bym przed siewem  50kg saletry + 100kg superfosfatu bo takie mi nawozy zostały i w takiej dawce musiały by być rozsiane żeby starczyło. Potas rozsiał bym wiosną w postaci soli,klasa ziemi od 4 do 6.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
royal261    10

Dzisiaj posiałem pszenżyto ozime Borwo (C1) na glebie IVa IVb, bardzo dobrze trzymająca wilgoć. Przedsiewnie dałem 500 kg/ha kredy granulowanej i 300 kg/ha polifoski 6  Wyszło mi 280 - 290 nasion na m2 i zastanawiam sie czy nie za rzadko. Co o tym myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

w sam raz w ubiegłym roku wyszło mi 135 kg na ha i plon w tym roku 7,5 tony z ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacsz1986    0

ile siać Twinga pierwszy rok po centrali? w zeszłym roku siane 150kg/ha

 

Tej odmiany twingo na1.12h wyszło mi 170kg (siane dziś)  to mozesz smiało siac 150kg/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9199

Jak masz perz, to odpuść sobie jesienne pryskanie, zwłaszcza na lekkich glebach. Na wiosnę attribut lub apyros, ale one nie niszczą perzu, tylko wstrzymują wegetację, aby zboże dało sobie radę. Niestety, wielkiego wyboru teraz nie masz. Miałem taki zaperzony kawałek dzierżawy, na jesieni było zbyt późno na randap, na wiosnę apyros. Perz urósł później, przed żniwami na wysokość pszenicy. Pszenicy celowo nie skracałem. Ukosiłem około 4,5t/ha więc tragedii nie było. Skosiłem dość wysoko i zaraz po koszeniu oprysk na ściernisko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Jeżeli rozłogi są krótkie to full dawka Attributa lub mieszania Apyros+Attribut zwalczy perz. Co do zahamowania wzrostu to hamują one zarówno zboże jak i perz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Można trzeci rok z rzędu siać pszenżyto na tym samym stanowisku? Wiem, pewnie nie ale jak mocno może polecieć plon z takiej monokultury? Planowałem zyto na tym stanowisku ale podobnie jak w ubiegłym roku ogrom słomy do tego wiele miejsc powalonego i niezebranego zboża i zupełnie orki nie idą bo wszystko się zapycha. Zaraz po zbiorze była talerzówka, część powschodziła. Tydzień temu glifosatale są miejsca gdzie jest sporo kłosów które będa rosły. Jak uda się zaorać to na pewno sporo słomy będzie na wierzchu i obawiam się że bardzo powschodzi potem w życie. Za rok problemu nie będzie bo planuje tam rzepak ale teraz nie wiem co tam zrobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Simon7    1

mam zamiar  w tyn roku wysiać troche pszenżyta z centrali (Borowik i Tomko) , słabsze ziemie V klasa jaka obsadę zalecacie ? Myslałem o 350 roslinach na metrze. Co wy sądzicie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
royal261    10

jak słaba ziemia to 480ziarek zaleciłbym... a nawet i trochę wiecej

A próbowałeś kiedykolwiek rzadkich zasiewów? Jak spróbujesz to przestaniesz zalecać takie ilości 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

Rzadsze tak ale w dobrym stanowisku,posiej rzadko na słabym stanowisku a się przekonasz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj