Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

MarcinMadry    4

czy po zabiegu t2 duet ultra 0.6 + cerone
czy po zabiegu t2 duet ultra 0,6 + cerone 0.6 + 5 kg mocznika + 5 kg siarczan mg mogą pojawiać się żółte końcówki liści? zabieg wykonany 3 dni temu w temp ok 14 ºC w nocy było ok 7-8ºC, dzień po zabiegu spadł deszcz. O co chodzi? ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
navaho13    1

t2/t3 wczoraj wykonane. początek kłoszenia w odmianach wczesnych i tuż przed kłoszeniem późne. były małe ogniska rdzy i septoriozy, ale pszenżyta naraziw wzorowe. u mnie w maju wody było pod dostatkiem mimo lekkich ziem.

p.s. uwielbiam zapach tebukonazolu o zmierzchu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1490    6

Witam czy można zastosować pumę na pszenżyto ozime w fazie kłoszenia jest widoczny owies głuchy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

ile macie pięterek z swoich pszenżytach ? u mnie 13-14 w borowiku - wiec bez rewelacji co prawda gęściejsza obsada niż w zeszłym roku, może nadrobi plon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
the1mati1    64

Mogą być jakieś negatywne skutki po zastosowaniu Cerone w czasie suszy? Bo widzę że gdzie nie pryśniętę to kłosek już dawno na wierzchu a tak gdzie prysnołem to ledwo co go widać. Sosowałem dawkę 0.8l HA jakiś ponad tydzień temu i od tej pory nie padało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

przytrzyma go i pusci :) spokojnie . Co do ilosci pieterek to 14-16 Fredro i Borwo , przy około łacznej ilosci 180kg N doglebowo i dolistnie licząć :) klasa IV a - V 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sybiuszek24    21

A w jarych ile macie pięterek bo u mnie zaczyna się kłosić i jest sporo  mniejsze od zimowych,Zimowe jak wasze a jare zaczynają wychodzić i mają koło dziesięciu.Nawożenie 140 N plus dożywianie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

16 nawet do 20 pięterek pszenżyto tulus

 jaka agrotechnika i ile mniej wiecej przy takiej ilosci pieterek (wiadomo obsada też robi swoje) obstawiasz plonu ?? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

tez mnie interesuje co robię źle :

polifoska 6-tka 200kg

odchwaszczanie wiosna

saletra 1 dawka 200kg - 2 dawka 100kg ze względu na kolor zboża

odzywki plonvit zboże 3l + 15kg mocznika + 10kg siarczanu + 200ml tytanitu

mocznik + siarczan (bez plonvitu i tytanitu) + propico +corbel

Teraz pytanie dlaczego taki krótki kłos ?

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MartineZ    14

nie dostało za mało potasu i fosforu? 200 kg polifoski to nie jest dużo jak na plon 6-7 ton a myślę, że o takim myślisz patrząc na ilość azotu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    791

A jakie ph gleby? Ja pod żyto hybrydowe dałem około 400kg polifoski 6 a w niektórych miejscach żyto po prostu wynikło całkowicie, bo jest strasznie kwaśny odczyn (mnóstwo skrzypu i sporku w tamtym miejscu), ale nawet tam gdzie jest ładnie i ładnie urosło to kłosy nie przekraczają 21 pięterek po łącznie 90kgN dostarczonych pogłównie.

 

No i gęściejsza obsada to raczej wymusza krótsze kłosy. W moim życie też tak jest, w jednym miejscu gęściej mi się posiało to kłosy są sporo mniejsze od tych, gdzie zasiałem prawidłowo. Wiem, że to temat o pszenżycie, ale myślę, że jedno do drugiego pasuje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

w zeszłym roku dałem 300kg polifoski i tez miało 13 pieter i dało ponad 5t wiec w tym myślę ze będzie więcej jak ustoi, tyle ze Borowik powinien mieć kłos solidny z 16-18 pieter a tu ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

tez mnie interesuje co robię źle :

polifoska 6-tka 200kg

odchwaszczanie wiosna

saletra 1 dawka 200kg - 2 dawka 100kg ze względu na kolor zboża

odzywki plonvit zboże 3l + 15kg mocznika + 10kg siarczanu + 200ml tytanitu

mocznik + siarczan (bez plonvitu i tytanitu) + propico +corbel

Teraz pytanie dlaczego taki krótki kłos ?

 

powiedz jaka obsada i czy dałeś drugą dawkę w odpowiedniej fazie :) czyli strzelanie w źbło , tak jak koledzy napisali , gesciej siejesz mniejsze kłosy , a jak jeszcze dajesz tak mało PK to tez nie wychodujesz niewiadomo jakich :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MartineZ    14

powody mogą leżeć w samej glebie czyli pH ale też klasa gleby. co tam masz pod tym pszenżytem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michaelloo    0

Panowie może ktoś miał posiane w tamtym roku pszenżyto Twingo , ile mniej więcej wyszło wam ton z hektara ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MartineZ    14

d4rek jak regularnie nawożone obornikiem i gleba mineralna  + brak wapnowania to pH leży i kwiczy. musisz rzucić jak najszybciej 4-5t/ha wapna tlenkowego bądź magnezowego. optymalnie po żniwach na ściernisko przed orką(najlepiej na 15 cm lub pługiem z przedpłużkami o ile taki posiadasz)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

d4rek jak regularnie nawożone obornikiem i gleba mineralna  + brak wapnowania to pH leży i kwiczy. musisz rzucić jak najszybciej 4-5t/ha wapna tlenkowego bądź magnezowego. optymalnie po żniwach na ściernisko przed orką(najlepiej na 15 cm lub pługiem z przedpłużkami o ile taki posiadasz)

 

mozesz sie ździwić że jesli nie wapnuje a nawozi obornikiem to ph bedzie niskie , nie zawsze tak jest . ! po drugie jak by na IV klase ziemi sypnął 5 ton wapna tlenkowego , wątpię aby mu coś urosło !!!! upali wszystko na takie gleby to max 0,3-0,5 tony na raz takiego wapna , takie ilosci to mozesz dac weglanowego !!! . Najlepszym wyjsciem i najbezpieczniejszym jest ANALIZA GLEBY koszt max 25 zł za próbkę ( i ta próbka moze byc pobrana z maks 3 hektarowej działki wiec to są groszowe sprawy ) potem jak zrobisz analize to bd szukac dalej przyczyny :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

tak i zrobię ale na swoim poletku bo to co teraz to u znajomego obrabiam wiec niewiadomo jak długo będę ja, wiec inwestycja może być bez wrotna.

 

U siebie mam 5ha wyoranej łąki i zasiany łubin wąskolistny i na jesień wapnowanie wskazane tyle ze jak to zrobić bo ponoć wapno i łubin nie bardzo się lubią czy tez się mylę ? Podpowiedzcie jak to zrobić próbki po skoszeniu łubinu, bo będzie trochę na ziarno a reszta pewnie talerzówką, albo wszystko zależy co wyjdzie . Na jesien ma być pszenica zasiana taki plan wiec propozycje rożne mile widziane ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2242

Panowie może ktoś miał posiane w tamtym roku pszenżyto Twingo , ile mniej więcej wyszło wam ton z hektara ?

Ok 7t/ha. Dokladnie nie wiem bo leży w silosach jeszcze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MartineZ    14
Kamilo1888 

i co tak krzyczysz...pomyłka się wkradła. na ziemi mineralnej tak bedzie, a że 70 % takich w Polsce mamy to tak strzelam, na ziemi organicznej niekoniecznie ale poznam z chęcią przyczyny pH ok 6 przy oborniku bez wapna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

hmm robiłem analize wszystkich działek dwa lata temu . PH wynosiło od 3,9-6,5  , postaram sie opisac w skrócie a z sensem :) 

ph 3,9 fosfor -  bardzo wysoki, magnez i potas - bardzo niski  nie chciało nic rosnać ( pierwszy rok 7 ton wapna weglanowego  + 600 kg magnezowego)  zasiałem proso niezbyt rosło , drugi rok ( aktualny) 50 t obornika + 75 P 105 K ( pszenżyto ozime Borwo ) - sąsiad sie pyta co zrobiłem że coś urosło od jakis 5 lat :) 

 

ph 4,2 nie wapnowane nie obornikowane  ( 5 ton wapna + 600 kg magnezoweg dolomit ) pszenżyto ozime Fredro odzywki Ca i P i urosło i dało rade , 

ph 4,5 nie wapnowane obornikowane bardzoooo rzadkoo ( 5 ton wapna + 600 dolomit) jeczmien jary plon 4 tony 

ph 4,8. raz wapnowane tlenkowym w ilosci 500 kg/ha około 7 lat temu ( tylko zboże chciało rosnać , łubin nie dał rady ) 

ph 5,5  nie wapnowane nie obornikowane , ( 7 ton wapna + 600 dolomit  pomyłkowo tyle wapna)  pszenzyto Fredro plin 6 ton/ha

ph 6,5  nie wapnowane obornikowane co 3 lata , najlepszy kawałek jaki miałem :) 

  

na kazdym polu ojciec siał to samo czyli pszenzyto jeczmien ziemniak owies , raz wyka i łubin i ( nie zbyt mu sie udawały ) po przejeciu ziemi i zrobieniu analiz i opracowaniu płodozmianu zaczeło rosnąć i plony zwiekszyły sie dwukrotnie :) oraz zaczeło rosnąć tam gdzie nie chciało rosnać gdzie on ciagle sądził ze "tam piach jest" a okazało sie ze w glebie nie było składników .  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Nie było składników, czyli był piach. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
navaho13    1

najlepiej plonujące pszenżyto to....

niech każdy dokończy jak mu pasuje, u mnie to jest gringo i w tym roku podobnie sie zapowiada. co roku uprawiam trzy odmiany w tym dwie nowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj