Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

szopen    29

Stanowisko raczej zimne, gleba sapowata, wilgotna ale bez przesady. przedsiewnie poszedł mocznik, sól potasowa i fosforan.

Ziarno nie jest spróchniałe tylko szkliste, lekko spuchnięte od wilgoci, więc liczę że to opóźnienie wschodów.

Co roku zdarza się że zostanie mi zboża siewnego i jak wysiewałem w nastepnym roku to nie było problemu z kiełkowaniem więc nawet próby nie zrobiłem, a tu taka zagwozdka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areqo    35

moje pszenżyto ma już 1 kolanko i zauważyłem ze jest bardzo porażona mączniakiem, sam nie wiem co robić wcześniej czy fungi czy modus+ccc macie jakieś propozycje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba07101    3

zrobił byś zdjęcie tego przenżyta ??

moje pszenżyto ma już 1 kolanko i zauważyłem ze jest bardzo porażona mączniakiem, sam nie wiem co robić wcześniej czy fungi czy modus+ccc macie jakieś propozycje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Stanowisko raczej zimne, gleba sapowata, wilgotna ale bez przesady. przedsiewnie poszedł mocznik, sól potasowa i fosforan.

Ziarno nie jest spróchniałe tylko szkliste, lekko spuchnięte od wilgoci, więc liczę że to opóźnienie wschodów.

Co roku zdarza się że zostanie mi zboża siewnego i jak wysiewałem w nastepnym roku to nie było problemu z kiełkowaniem więc nawet próby nie zrobiłem, a tu taka zagwozdka.

A w jakiej proporcji dawaleś te nawozy? A padał deszcz od siewu?

Kolego z góry ja na Twoim miejscu połaczyłbym zabiegi a na maczniaka dał jakis lepszy srodek to Ci jeszcze zwalczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1507

W piątek i wczoraj pryskaliśmy herbicydem- Lancetem na oziminy. W dzień było około 14-15 stopni,a w nocy nawet -4 ;/ i tak ma być do środy włącznie

Będzie miało to wpływ na działanie herbicydu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zolwik1990    1

Panowie a co powiecie jak by teraz w tygodniu dał gnojowicę na pszenżyto ozime? Nie uszkodzi roślin?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

W piątek i wczoraj pryskaliśmy herbicydem- Lancetem na oziminy. W dzień było około 14-15 stopni,a w nocy nawet -4 ;/ i tak ma być do środy włącznie

Będzie miało to wpływ na działanie herbicydu ?

 

 

Na etykiecie pisze, że powinna być średnia dobowa min 5 stopni. A tu jest więc nie powinno być problemu.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Mam zasiane kilka ha pszenżyta ozimego i dostało już w sumie 120 kg/ha N , więcej azotu nie dostanie ;) Modus czy cerone ?? Cerone zostało mi z tamtego roku i fajnie by było je wykorzystać ;) chodzi o skracanie na pierwsze kolanko ;) Można do cerone dodać CCC ?? Zawsze pryskałem 0,2 l modus + 1 l CCC . A ziemia zróżnicowana od IV do VI :/ Zapowiadają suchy rok zmniejszyć dawkę CCC ??

Jak działa cerone w takiej fazie ?? o modusie wiem dużo bo kilka lat go stosuje o cerone nie wiem prawie nic :/ podpowiedzcie ;)

Ja w tym roku siałem pszenżyto jare z poprzedniego roku też kupowane w CN i pięknie wzeszło, zimą trzymane w worku po polifosce w nieogrzewanym garażu .

Cerone i ogólnie etefon działa głównie usztywniające oraz przyspiesza procesy starzenia, poza tym dział najlepiej jak temp przekroczy 15 stopni. Jak w dzień jest 15, w nocy powyżej 10 to cerone może być, w co wątpię abyś miał takie warunki. CCC z moddusem można już stosować przy średniej temp poniżej 10 stopni.

moje pszenżyto ma już 1 kolanko i zauważyłem ze jest bardzo porażona mączniakiem, sam nie wiem co robić wcześniej czy fungi czy modus+ccc macie jakieś propozycje?

Najpierw fungicyd, w przeciągu tygodnia ccc z moddusem.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

po co dzielic fungi od skracania ? pryskaj razem fungicydem + ccc+ modus to typowa mieszanina stosowana chyba przez 90% rolników :)

Edytowano przez bialy2005

Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

No teraz też mogę powiedzieć że razem. Na wideokonferencji zalecał stosowanie łączne. Zwątpiłem w jak na forum pojawiło się dużo głosów że moddus z innymi środkami czy odżywkami przypala.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
M4t3usz    31

Czyli moge dac mieszanke 1ccc+0,3 modus, 1lmirage +0,5 Tilt, 10kg MgS + micro? Pryskacie tak i jest ok??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

możesz, nic specjalnego w tej mieszaninie nie ma :)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

po co dzilic funki od skracania ? pryskaj razem fungicydem + ccc+ modus to typowa mieszanina stosowana chyba przez 90% rolników :)

 

Biały a herbicyd można dodać do takiej mieszanki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbysiu    8

herbicyd to już chyba niekoniecznie ale to niech fachowcy się wypowiedzą

ja tylko gdzieś tak czytałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

w ubiegłym roku mieszałem jescze mustanga na poprawke przytuli i było oki. podobno nie mozna mieszac z sulfonomocznikami jak mi ise kojarzy. Choć kiedys skracałem razem z huzarem i było oki :)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jolantcha61    0

witam juz kwiecen i nie wiem czy w tym tygodniu pryskac na chwasty i miotłe czy lepiej wysiac saletrzak a pozniej pryskac za tydzien moze ktos doradzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mireklks    0

witam, wczoraj wieczorem koło 18 popryskałem pszenżyto tilt +mirage+ccc+modus, a dziś rano -2 przymrozku. Pytanie czy teraz coś z tego oprysku bedzie i czy przypadkiem nie zaszkodzi??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

witam, wczoraj wieczorem koło 18 popryskałem pszenżyto tilt +mirage+ccc+modus, a dziś rano -2 przymrozku. Pytanie czy teraz coś z tego oprysku bedzie i czy przypadkiem nie zaszkodzi??

Zaszkodzić nie powinno ale może być słabsza skutecznosć. Nigdy nie słyszałeś aby moddus dawać na słońcu? Jak spodziewasz się przymrozku to jedziesz ok godz 12-14 jak jest najcieplej i słonecznie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes123    6

to juz na pszenzyto mozna dawac moddus bo bedziemy skracac 1 raz i keidy mozna go stosowac bo pisze ze do 2 kolanka a w jednej dawce 0,6 l by poszlo a pszenzyto jeszcze nie bylo pryskane od chwastow a ma byc pryskane lancetem plus i duetem star od grzyba wiec czym teraz najlpeipej pryskac centralna polska

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Dzisiaj poleciałem 15kg mocznik 25kg siarczan mg 5kghttp://www.procam.pl/nawozy/670-proleaf-total na 400l wody i to na 1.5 ha. Pszenżyto nie równe w jednym miejscu ładnie wystartowało w drugim słabiej. Za tydzień tilit turbo 1l mirage 1l i 2l ccc i 25kg siarczan mg. I 200kg mocznika. Dawka na całe pole i niech się dzieje co chce.

e

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

No to panowie już po drugiej dawce N na pszenżycie odmiania Fredro faza BBCH 30/31 :) dostała 125 kg mocznika ( czyli jakieś 60 kg N ) w czwartek czyli 03-04-2014 a w piątek dałem drugą dawkę dolistną Mocznik 25 kg + Siarczan Magnezu 15 kg + Kristalon zielony (18-18-18) 1 kg + Insol 0,5 L ( zostało mi to dolałem ;) , + Fostaru ( na słabsze dolałem gdzie były niedobory ) 4,5 L + Adiuwant 0,2 L + Wirtuoz 1 L :) mam nadzieję że besdzie ładnie za tydzień jak bedzie już bedzie miało prawie całe pole I kolanko wjadę z Modussem + Tytanit :) jak myślicie jak kolanko jest na wysokości 6-10 mm to jak długo bedzie szło do 1-12 mm ? ( bo miejsami już jest 12 mm ale dalej już jest 8 mm wiec wolę poczekać bo najkorzystniej jest 10-12 mm :)

Edytowano przez Kamilo1888

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koszos1    1

gdzieś wyczytałem że to brak fosforu. ale czy można czym to teraz uzupełnić?? mieliście cos takiego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1441

Kolego duże przymrozki i pszenżyto ma fioletowe liście - z jakiego regionu jesteś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj