Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

przemek111447    141

w kocnu sporo popadało...teraz mozna siac 2 dawke:) mysle sypnac mocznika 150/ha tak wiec po sporych opadach ostatnich powinien sie rozpuscic dobrze?Zazwyczaj saletre uzywałem ktora szybko rozpuszczała sie ale teraz na 2 dawke sypne mocznika...bedzie wymagał deszczu po rozsiewie do prawidłowego działania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

1 marca dałem saletrę na pszenżyto oz. czy czekać jeszcze z 2 dawką z mocznikiem ??

Wg mnie możesz dać już teraz.

  • Like 1

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1535

Milanreal1 a Ty co mówisz ?

zerknij jak możesz mój post 1828 i doradź jak możesz :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

I kolanko na ok 0,5cm nad węzłem krzewienia. Jeszcze chwila do BBCH31.

  • Like 1

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1535

można już jechać z CCC i moddusem ? czy poczekać jeszcze trochę ? zboże nie pryskane jeszcze herbicydem ;/ będzie 4 zabiegi na raz...

herbicyd, skracanie, fungicyd i RSM

w jakiej kolejności pryskać i w jakich odstępach czasowych ? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

Po jakim czasie azot z mocznika dostępny jest dla rośliny ? U mnie w pszenżycie ozimym I kolanko jest może z 2 mm nad węzłem krzewienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Kolego @XTRO u ciebie widać dobrze oddzielone kolanko od węzła krzewienia, według mnie to najlepszy moment na stosowanie ccc (poparte moimi obserwacjami) Jeśli dodajesz jeszcze modus to mozesz jeszcze poczekać (lecz nie długo). Problemem są jednak zbyt niskie temperatury, poczekaj do końca tygodnia gdy będzie cieplej i opryskaj.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1535

Moddus i CCC będę miał w piątek, także jak będzie ładna pogoda w weekend to jadę z herbicydami i antywylegaczem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

można już jechać z CCC i moddusem ? czy poczekać jeszcze trochę ? zboże nie pryskane jeszcze herbicydem ;/ będzie 4 zabiegi na raz...

herbicyd, skracanie, fungicyd i RSM

w jakiej kolejności pryskać i w jakich odstępach czasowych ? :)

Jak 4 zabiegi na raz to na 2 tyg będzie trzeba to rozłożyć.

Wg mnie najpierw herbicyd, potem fungicyd, skracanie i RSM. A jakie fungicydy? Może by się je dało z powodzeniem dać razem z skracaniem.

Co do CCC i moddusa jeżeli temp będą się utrzymywać powyżej 10 stopni, dzień jest słoneczny to można spokojnie jechać, muddus najlepiej działa jak się go da w dzień słoneczny.

Po jakim czasie azot z mocznika dostępny jest dla rośliny ? U mnie w pszenżycie ozimym I kolanko jest może z 2 mm nad węzłem krzewienia

W obecnych temp to wątpię aby zaczął działać szybciej niż po 4 tyg.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

Hmm pogoda jak narazie sprzyja ale według pogody z interii co zapodał XTRO nie zapowiadają deszczy , dziś poszedł dolistnie Mocznik 25 kg + siarczan magnezu 10 kg + Microvit : Mn 160 -1,5L + Cu 80 - 1 L + Zn 75 - 1L faza BBCH 30 ( jak rozciąłem pedy to kolanko jest 2-5 mm na wezłem krzewienia .) takie pytanie za ile mniej wiecej bedzie faza 1 kolanka ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1535

Kamilo, ta pogoda jest dla mojej miejscowości :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Ja będę miał problem z pszenżytem zasiałem 1.5ha ale pole jest w fatalnym stanie. Zapewne ph jest niskie bo miejscami są gołe place. Prawdopodobnie będę musiał przesiać owsem. Nasiona brane były z centrali chciałem składać o zwrot tych 100zł do ha i nie wiem jak to teraz będzie wrazie przesiania. Dam mu jeszcze tydzień jak się nie poprawi trzeba będzie talerzować 1/3. Mam zasiane Fredro i Borowik no i Fredro lepiej sobie radzi. Pole było wapnowane po żniwach wapnem weglanowym i dolomitem i późną jesienią kredą granulowaną w ilości 2tony na 1.5ha i to nie pomogło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    141

przy srednich temperaturach 15 w dzien a w nocy 5-8 stopni mocznik po jakim czasie zacznie działac?2 tygodnie mu wystarczy czy wiecej od wysiewu?wysiałem 2 dawke na pszenzyto mocznika gdzie kolanko jest 0,3 cm nad wezłem krzewienia

Edytowano przez przemek111447

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Mam problem z pszenżytem jarym. Wysiane 10 marca (jęczmień 8 i 9), a jeszcze nie powschodziło. Wygrzebałem trochę ziarna i nieliczne ok. 10% ma kiełki. Jęczmień już się na polu zieleni, a pszenżyto nie. Odmiana Dublet z firmy nasiennej, ale kupiona w zeszłym roku i nie wysiana. Czasem wysiewam nasiona z poprzedniego roku i zwiększam dawkę wysiewu o 10% i nie spotkałem się żeby ziarno nie powschodziło.

Czy pszenżyto potrzebuje więcej czasu żeby skiełkować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    141

nie wiem jak jest z pszenzytem ale wiem ze zyto ktore w magazynie przelezy zime nie nadaje sie do siewu bo nie wzejdzie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

Przemek gdzie się takich głupot dowiedziałeś? siałem żyto co trzy lata leżało i pięknie pokiełkowało, kolego @szopen sieje dubleta już kilka lat i wiem że troche póżniej wschodzi niż inne zboża (już nie mówiąc o dojrzewaniu) jest dośc zimno i według mnie w tym jest problem


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    141

robiłęm 2 razy probe i zdolnosc kiełkowania była bardzo słaba wiec na podstawie własnych obserwacji stwierdziłem to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Mam problem z pszenżytem jarym. Wysiane 10 marca (jęczmień 8 i 9), a jeszcze nie powschodziło. Wygrzebałem trochę ziarna i nieliczne ok. 10% ma kiełki. Jęczmień już się na polu zieleni, a pszenżyto nie. Odmiana Dublet z firmy nasiennej, ale kupiona w zeszłym roku i nie wysiana. Czasem wysiewam nasiona z poprzedniego roku i zwiększam dawkę wysiewu o 10% i nie spotkałem się żeby ziarno nie powschodziło.

Czy pszenżyto potrzebuje więcej czasu żeby skiełkować?

Pszenzyto jare mi nigdy szybciej niż 3 tygodnie nie wzeszło. Ono potrzebuje czasu to nie jeczmień. Odnośnie kiełków sie nie wypowiadam bo nigdy sie za bardzo nie grzebałem a nawet jak sie grzebałem to kiełki były.

PS jakie stanowisko i co dawałeś przedsiewnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

Mam zasiane kilka ha pszenżyta ozimego i dostało już w sumie 120 kg/ha N , więcej azotu nie dostanie ;) Modus czy cerone ?? Cerone zostało mi z tamtego roku i fajnie by było je wykorzystać ;) chodzi o skracanie na pierwsze kolanko ;) Można do cerone dodać CCC ?? Zawsze pryskałem 0,2 l modus + 1 l CCC . A ziemia zróżnicowana od IV do VI :/ Zapowiadają suchy rok zmniejszyć dawkę CCC ??

Jak działa cerone w takiej fazie ?? o modusie wiem dużo bo kilka lat go stosuje o cerone nie wiem prawie nic :/ podpowiedzcie ;)

 

Ja w tym roku siałem pszenżyto jare z poprzedniego roku też kupowane w CN i pięknie wzeszło, zimą trzymane w worku po polifosce w nieogrzewanym garażu .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj