Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

milanreal1    319

Przedplon pszenżyto plon ok 5t/ha, słoma przyorana, na rozkład dostała 23kg N w postaci oprysku i dodatkowo poszło 30kg N z NPK. Gleba słaba IV - V klasa.

Z jednej strony silne rozkrzewienie, z drugiej słoma po zbożu nadal będzie potrzebowała trochę N.

Taka dawka będzie ok. Zawsze na początku strzelania w źdźbło można dać porządną dawkę saletry.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

I jaki plon osiągnąłeś? Już postanowiłem pójdzie 166kg Saletrosanu na ha.

 

Nie było dokładnie ważone ale po pojemności przyczep szacuję że w okolicach 5-5,5t/ha. Jaki masz rozsiewacz, że tak dokładnie ustalasz dawkę ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
Napisano (edytowany)

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
Napisano (edytowany)

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid727    153
Napisano (edytowany)

Panowie mam do was pytanie, mam posiane pszenżyto Gringo na glebie klasy IV w ilości 220-230 kg na ha (siłą kiełkowania 75%) sianego koło 20 wrzesnia, poplonem była peluszka. Chcę dać w pierwszej dawce 250kg saletry na start + 150kg kizerytu i 200kg polifoski 6 (przed siewnie nie dawałem), w w drugiej dawce jeszcze 200 kg saletry + jakieś odżywki do grzybka. I tu moje pytanie, czym to skrócić ? Czy modus i CCC starczy ? W tamtym roku dałem tylko modusa w dawce 0.2 l i wszystko sie polożyło. Doradca zaleca jakiś środek do herbicydu ale nie jestem do tego zbytnio przekonany, miał na myśli podajze CCC. Zależy mi na dobrym plonie a w sprawię skracania jestem straaasznie zielony.

 

Edit:

 

Zapomniałem o najważniejszym. Chcę posiać pszenzyto jarę dublet. W ilości 200-220 kg na ha(nie wiem dokładnie jaka siła kiełkowania bo jeszcze nie dojechało). Planuję dać pod korzeń 200kg polifoski 6 i zrezygnować z saletrzaku na rzecz saletry i dać jej w I dawce 200-230kg i drugiej 130-150kg.

Czym to skrócić ? Jeszcze w życiu jarego zboża nie skracałem. I nie chciałbym tego zepsuć.

Edytowano przez Dawid727

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

Jak nie dałeś nic pod korzeń to zapomnij o dobrym plonie :( co ci da sypanie pogłównie polifoski?? co do pszenżyta Dublet to ja go nigdy nie skracałem i w miare doczekuje żniw plon w tym roku ok 5-5,5T daj pod korzeń 250kg polifoski + 100kg saletrzaku


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid727    153

Spotkałem się z opiniami, że polifoska pogłównie działą tak samo dobrze jak i dana przedsiewnie. Jakiś profesorek o tym artykuł napisał.

 

Saletrzaku dawać nie będę bo podobnież nie warto ze względu na to, że sporo się ulatnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Przecież saletrzak wymieszasz z glebą, jak nie saletrzak to daj saletrę przedsiewnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes123    6

a jak kiedys slyszalem ze istnieje pszenzyto takie konsumpcyjne normalnie ze jak pszenica ze sie to na konsumpcyjne sprzedaje istnieje takie i to by make z pszenzyta robili ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SipmaZ224    81

Przy ilu N warto skracać pszenżyto samym ccc?

odmiana średnio karłowata

wysiew 220kg/ha

rozkrzewienia bardzo dobre

ziemia kwaśna ale pod korzeń poszła kreda 900kg/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
g60dalk    3

Mam pytanie czy można już zastosować pierwszą dawkę azotu na jęczmień ozimy i pszenżyto? pytam bo nigdy tak wcześnie nie nawoziłem a pogoda myślę że by pozwoliła wjechać na pole.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

Witam mam pytannie odnoście nawożenia ponieważ planuje na I dawkę N dać Saletrosan 26 w dawce 300 kg czyli jakieś niecale 80 kg N - Pszenżyto Fredro 28 września wsiane obsada 320-400 n/m2 bedzie skracane modussem w I kolanku, pod korzeń poszło 300 kg Polifoski 6 6-20-30 NPK zaorano na 20 cm , słoma zaorana , przedplon jeczmien jary , nasiono zaprawione i nawóz donasienny + dotego pod agregat poszedł Rosahumus , spryskane Tolurexem od chwastu na jesieni , planuje wjechać tuż po 1 marca o poranku bo jak pogoda pozwoli to bedzie sie dało wjechać . Jak myślicie Saletrosan czy Saletra amonowa tak czy owak dawka 70-80 kg N ale że nie była stosowana dolistnie nigdy i doglebowo siarka chciałem ją zastosować wiem że z Polifoską poszła ale mówię tu o wcześniejszych latach :) Pozdrawiam i proszę o porady a i dawka taka ponieważ jest słabiej rozkrzewione bo susza była po wsianiu i nie przygotowała sie dobrze :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Po co aż tyle? Etykieta przewiduje max 0,4l i to zdecydowanie wystarcza, do tego moddus to nie mały koszt.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19685

modus na pszenżyto?? Wg mnie to zbędny wydatek kasy...............

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

Zbędny ale bezpieczniejszy, z ccc jak nie trafisz to więcej straty niż pożytku :(


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2245

Chodzi o to że odmiana niska w cholerę, trzeba sporo zawalić agrotechnikę żeby szukać skracania w tej odmianie, chodz w sumie kto bogatemu zabroni ^^

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
antek4    1

witam,

mam pytanie do doświadczonych czy na daną chwile można stosować zasilanie na pszenżyto?mam posiane Grenado-co proponujecie jako zasilenie wiosenne?będę wdzięczny za wszelkie wskazówki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

Po co aż tyle? Etykieta przewiduje max 0,4l i to zdecydowanie wystarcza, do tego moddus to nie mały koszt.

 

 

Dla pszenżyta ozimego dawkowanie Moddus 250 EC na etykiecie tak pisze :

 

PSZENŻYTO OZIME

Zalecana dawka: 0,6 l/ha.

Opryskiwać od fazy pierwszego kolanka do fazy drugiego kolanka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fabian    1

Przenżyto odmiana algoso, chciałbym dokrzewić, więc w planach jest saletra 220 kg/ha, ale znalazłem, że przy słabym rozkrzewieniu można dodatkowo ccc (stabilan), pomaga w zagęszczeniu łanu, czy to dobry pomysł? I jeśli tak, to czy można łączyć z odchwaszczaniem np. Stabilan + Chwastox Extra, ewentualnie inne kombinację, ale żeby niszczyło poziewnik szorstki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2245

Herbicyd + regulator to za duży stres do tego niskie temp, aczkolwiek kiedyś stosowaliśmy ccc 2l + aminopielik 3l bez skutków ubocznych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj