Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

hubertus21    1

Czy tolurex mozna łączyć z mustangiem forte 195 na poprawkę na chwasty. Na jesień było stosowane Legato plus ale widze że mam dużo tomki ościstej

 

 

 

 

 

0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jolantcha61    0

witam mam pszenzyto ozime mam pytanie wysałem juz 2 tyg temu nawozu polifoske jeszcze sie krzewi na ta chwile nie wiem teraz czy lepiej opryskac na miotłe i zielsko czy wysiac drugi nawoz saletrzak dacie znac co i jak zrobic zalezy mi na czasie mam 10h ziemi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nojsze    59

Nawozy fosforowe wysiewamy jesienią pod orkę przedsiewną, Potas powinnismy zastosować połowę dawki druga pogłównie wiosną z chwilą ruszenia wegetacji ze względu na napiszę trywianie łatwe wymywanie potasu z profilu glebowego. Sianie Polifoski wiosną pogłównie ,mija się z celem gdyz nawóz ten wymaga wymieszania z glebą patrz. rośliny jare. Chcesz dobrze utrzymać plantacje pszenzyta ozimego to:

 

1.Jesli masz dobre stanowisko/przedplon rosliny dość dobrze rozkrzewiły się jesienią a teraz wiosną kończą ten proces możesz opóźnić pierwszą dawkę azotu do zakończenia krzewienia pszenżyta aby nie tworzyło zbyt wielu płonnych pędów bocznych. W zasadzie to już powinieneś wysiać około 60-70kg N 200kg saletry amonowej i co ci do głowy przyszły z tym saletrzakiem to nawóz azotowy który należy wymieszać z glebą i nie nadaje się na pogłówny w zboża.

 

Stare metody gospodarzenia mają takie przekonanie że "saletrzak tak nie pędzi roślin,, tak gdyż 1/2 azotu z granuli trafi do atmosfery a nie do gleby i roślin. Na pierwszy rzut RSM lub saletra , drugi saletra w 1/2 dawki 1 rzutu lub tyle samo przy bardzo intensywnej uprawie.

 

Opryski na miotłę sprawdź ile masz tej miotły zbożowej na m2 wraz z innymi chwastami i zastosuj odpowiedni herbicyd , oprysk jesienią byłby tańszy i nie mniej skuteczny tańszy o 50%.

 

Jeśli nie zamierzasz siać rzepaku po tym pszenżycie ani gorczycy na poplon proponuję Apyros i..... chwastox extra 1,5 l Apyros 20g lub Huzar itp. Rosliny wiosną źle znoszą herbicydy - stres ale cóz innego wyjścia nie masz ja podobnie mam problem z chwastnicą jednostronną i będzie bolało finansowo.

 

1. Siej jak najszybciej nawóz azotowy saletra

2. Sprawdź presję chwastów jak ich masz dużo i przygotuj się do zabiegu i czekaj na właściwą pogodę do fazy końca krzewienia możesz stosować wybrane preparaty to ważne inne w późniejszych fazach rozwojowych dlatego poleciłem Apyros na miotłę i część dwuliściennych.

3.Jaką masz odmianę pszenżyta i presję chorób gdyż nici z nawożenia , ochrony herbicydowej jak mączniak i choroby podstawy źdźbła zabiorą Ci 40% plonu sam tym kiedyś poległem.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jolantcha61    0

wiec tak mam 10h ziemi 3 i 4 klasa pszenzyto ozime w tyg temu WYSIAŁEM 1 SELETRE AMONOWA I teraz nie wiem czy lepiej opryskac na miotłe i zielsko czy wysiac drugi nawóz SALETRZAK co najlpier zrobic wysiac czy pryskac???

 

 

2saletrzak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nojsze    59

No to zrobiłeś pierwszy dobry krok wysiałeś saletrę ile na 1ha?

Z saletrą się jeszcze wstrzymaj z tydzień a chwastom daj jeszcze skiełkować czym chcesz pryskać te chwasty i miotłę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jolantcha61    0

w tamtym roku ojciec własnie pryskał chwastox extra wiec teraz wysieje nawoz SALETRZAK i bede czekał az skonczy sie krzewienie i pozniej zaraz bede pryskał jak ktos moze niech sie jeszcze wypowie

 

pierwszego nawozuy 1 SELETRE AMONOWA wysałem 1700kg na 10 h a saletrzaka mam 3300kg do wysiania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nojsze    59

Błąd agrotechniczny gdyż w uprawie pszenżyta ozimego stosujemy dwie dawki azotu, druga dawka powinna być połową pierwszej lub równa pierwszej w zależności od warunków i technologi a1 lub a2 .

Ty chcesz wysiać około 90kg na drugi rzut i to saletrzaku tak więc jeżeli już talk chcesz i przewidujesz duża obsadę kłosów na m2 to siej teraz i nie czekaj ten saletrzak a o efektach napiszesz po żniwach.

 

Jaka odmiana pszenżyta ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jolantcha61    0

odmiana to dorato czy jakos tak

 

jak juz wysieje saletrzak chyba zrobie to w piatek jak bedzie ładna pogoda to kiedy plus minus pryskac jak skonczy sie faza krzewienia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nojsze    59

To zależy od wybranego herbicydu w większości do fazy końca krzewienia możesz swobodnie pryskać

a z nawozem Saletrzakiem nie czekaj jak bedą rośliny suche to siej i módl się o deszcz gdyż i tak 30% azotu oddasz do amosfery :((

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jolantcha61    0

teraz wysieje nawoz saletrzak i poczekam az sie skonczy proces krzewienia i pozniej opryskam nie ma duzo mitoły oraz zielska .... na pewno dobrze zrobie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2422

Jak będzie odpowiednia pogoda to zastosuj oprysk jaki tam wybierzesz i sprawdź w etykiecie w jakiej fazie zbóż można go zastosować, a nie czekaj na zakończenie procesu krzewienia, im szybciej tym lepiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Zdjęcie byś mógł inne wstawić i źdźbło przeciąć dokładnie wzdłuż żeby można było zobaczyć zawiązek kłosa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbysiu    8

jaki odstęp czasu między I a II dawką azotu? przy nawożeniu 100kg N co i w jakich proporcjach najlepiej zastosowac na skracanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Zależy kiedy siałes pierwsza. U mnie zazwyczaj wychodzi 3-4 tygodnie. @ dawke daje mnijwiecej w fazie I kolanka czyli np. dzis pryskam na grzybka i skracam a jutro sieje II dawke U mie saletra w obu przypadkach. W naszym rejonie zbliża sie juz czas skracania w zytach i pszezycie odmian tradycyjnych szczególnie fredro trzeba juz pilnowac bo rosnie jak szalone. Odmiany kótkosłome i pszenica jeszcze daleko. Myśle ze fredro i zyta bede skracał w przyszłym tygodniu. Na odmiany tradycyjne daj 0,1-0,15 moddusa + 1l ccc 720 i to powinno wsytrczyc. JAk bedzie mokry rok to może byc konieczne drugie skracanie np 0,2 moddusa lub 0,6 cerone ale to juz obserwacja widac po łanie czy ustoi czy jeszcze mało :) W krótkosłomych jeden zabieg wystarczy.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

1 marca dałem saletrę na pszenżyto oz. czy czekać jeszcze z 2 dawką z mocznikiem ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbysiu    8

jak zrobie w odwrotnej kolejności niż piszesz czyli najpierw II dawka a później skracanie to jakieś negatywne skutki mogą być? już skracać będziesz? wow :) to ja jutro musze swoje pszenżyto prześwietlić

możesz jeszcze powiedzieć w jaki sposób określic faze I kolanka? mam poczuć to przez paluchy że jest zgrubienie??? ;) tak poprzedniego roku robiłem ale nie wiedziałem do końca czy to za wcześnie czy może za późno :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

to nie chodzi o dzien w jedna dzien w druga nie gra roli. Tylko pisałem mniej wiecej w jakim momencie. Ja wczoraj patrzyłem w fredro juz jest kłosek wiec jak pogoda bedzie łądna to kilka dni i kolanko zacznie sie podnosić. Co do wyczucia tego momentu to jest tak jak piszesz na głównym pedzie kolanko bedzie wyczuwalne i w sumie widoczne zgrubienie do 1cm nad wezeł krzewienia. Można tez rozkroic wzdłuż i bedzie lepiej widac.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Na przyrode nie ma mocnego. Wszystko rosnie wiec to ze jest marzec czy kwiecien to nie gra roli wazne żeby trafić z zabiegami w odpowiedni moment. Przypuszczałbyc w styczniu że w marcu bedzie po zasiewach jarych ? Bo ja nigdy bym takiej tezy nie rzucił :) Gospodarze moze nie długo ale najwczesnij to siałem 28 marca i to było długo przed ludzmi na wysokiej suchej działce ale i ten owies kosiłęm jako pierwszy przed żytem :) A na dzis jestem juz po siewach wczoraj zasiałęm jeczmien. Pierwsze dni kwietnia bedzie kukurydza jak nic sie nie zmieni.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbysiu    8

poważnie na początku kwietnia kukurydze myślisz siać? no wiosna w tym roku wyjątkowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Na 10 to juz sie do mnie odzywaja klienci żeby siac. Jesli bedzie ciepło nie ma co czekac. Zawsze siałem koniec kwietnia ale w tym roku wyglada na to że wszystko bedzie wczesniej mysle ze zniwa tez wiec i kukurydza.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj