Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Matey    895

mi huzar nigdy miotły nie puścił, na pewno stosujesz go w odpowiednich warunkach?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemo188    23

Jaki byłby dobry herbicyd na wiosnę żeby było czysto w pszenżycie? W tym roku miałem bardzo dużą ilość miotły po huzarze. Planowałem expert met teraz pryskać ale nie ma szans wjechać w pole.

Ja stosowałem axial pak i naprawdę było czysto no i w dodatku można go stosować dość w szerokim okresie rozwoju roślin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamson330    48

Panowie a kiedy się sieje przewódki ? bo chyba trzeba będzie spróbować w tym roku...

 

Zalecaja po 15 listopada i aż do wiosny. Polecam zasiać właśnie koło 15 listopada. W zeszłym roku tak siałem Dubleta po QQ, wszedł w zime w fazie szpilkowania. Pieknie przezimował. Dwa lata  temu siałem poczatek grudnia. Nie zdążył wyjśc i był do likwidacji. Ale wtedy to normalne oziminy też powypadały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid727    153

Prawidłowo się rokrzewi wiosną ? Jest troszkę wyższe plonowanie w porównaniu z siewem wiosennym, ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Na pewno będzie wyższe. Przed zimą już zacznie budować jakiś system korzeniowy i na wiosnę będzie miało łatwiejszy start.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik31    13

W łodzkim cały czas pada. Pszenica 3 liście u mnie a pszenżyto szpilka. I teraz pytanie, jaki herbicyd byście zaproponowali teraz. Najlepiej na pszenice i pszenżyto. Najgorzej jest problem u mnie z przytulią i chabrem bławatkiem.
Dzięki za odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

Na 3.9 to nie licz ze rotondo sie pokrzewi i odda plon wyzszy niz koszt uprawy.

 

nie chce ujmować nic Twojej wiedzy ale miałem je właśnie na ph 3.9 na uwrociach gdzie właściciel wysiewał nawóz do końca(mam to w dzierżawie) i rzepaki nawet tam nie kiełkują owies i pszenżyto odziwo bardzo ładne były ale to inny kawałe niż ten na którym mam zamiar poeksperymentować ale ph takie samo zasobność też tylko klase bonitacyjną niżej. zaryzykuje jak się uda zasiać

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Chciałbym się poradzić bardziej doświadczonych... U mnie tj. zachodnia Małopolska leje cały czas. Mam do wysiania pszenżyto ozime odmiana Meloman.jedyne co mi się udało zrobić to zaorać z wielkim trudem ( rędzina) , bo na nic innego pogoda nie pozwalała.Zboże mam juz zaprawione wiec raczej zamian juz na pszenice nie wchodzi w gre. Pytanie więc brzmi : czy jeszcze jest sens je siać czy juz za późno i tylko szkoda zcasu paliwa itp.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinC360    33

Zasiać mysle, że można tylko zwiększyć norme wysiewu. Na wiosnę nie żałować saletry i się ładnie rozkrzewi. Ja np posiałem Gringo 28 września, zaczyna szpilkować. A zasiałem rzadko bo 150kg/ha (300szt/m2) bo planuje solidna dawke azotu. Polifoska 6 poszła pod orkę 500kg/ha. Plantacja doświadczalna i hobbystyczna to jest :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki08    14

znajomy siał w zeszłym roku chyba juz w listopadzie i zebrał 4,5t z ha a jakby troszke przypilnował to i lepiej moglo byc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

panowie a pszenzyto moglo sypac slabo czyli ok 4,5 tony z ha gdy niskie zawartosci skladnikow w glebie i pod korzen nic nie bylo dane ? bo saletry poszlo ok 4,5 metra na ha czy jeszcze przyczyna moze byc mala zawartosc prochnicy ? bo slome co roku poprzedni sprzedawal

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19710

wszyscy pytają to i ja zapytam, jakie z odmian ozimych nadają się do siewu jako przewódkowe czy lepiej zasiać jare

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Dokładnie, odradzam jare. U mnie na takich samych glebach i tak samo prowadzone ozime sypało jakieś 2x lepiej od jarego. Chyba, że zasiejesz takiego Dubleta przed zimą jako przewódkę, to może się uda. Nie probowałem, jak mam możliwość zasiać normalnie ozime w terminie to nie będę już kombinował tylko siał tak jak Bóg przykazał. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cieplym3    72

nie chce ujmować nic Twojej wiedzy ale miałem je właśnie na ph 3.9 na uwrociach gdzie właściciel wysiewał nawóz do końca(mam to w dzierżawie) i rzepaki nawet tam nie kiełkują owies i pszenżyto odziwo bardzo ładne były ale to inny kawałe niż ten na którym mam zamiar poeksperymentować ale ph takie samo zasobność też tylko klase bonitacyjną niżej. zaryzykuje jak się uda zasiać

 

 

ja rozumiem,ze pszenzyto jest tolerancyjne wzgledem ph ale na Boga na 3,9 mozna borowki uprawiac, sam jeszcze kilka lat temu mialem podobne wartosci i nawet pszenzyto robilo sie zolte ale tylko pasami, wiec albo wyrywkowo trafiles na gorsze ph laską i moze tam byc 3.9 a moze 5 i to juz jest wartosc na ktorej pszenzuto sobie niezle radzi. 3,9= dobry plon pszenzyta nie uwierze.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4256

Byłem dziś na polu. Pszenżyto siane w ubiegłą sobotę/niedzielę (30/1). Może ze 2cm korzenie puściło i niektóre dopiero kiełkuje. Tam, gdzie zdążyłem zwalowac(górki z glina) chyba będzie ok. Tam, gdzie nie walowalem to w dużej ilości miejsc wymylo ziemie i ziarno na wierzchu. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Poza tym oczywiście wszystko pozwalane, mokro w cholerę. Jakbym wtedy nie posiał, to teraz nie wiem ile czasu zajęłoby żeby obeschlo na tyle, żeby dać wjechać. I tak źle i tak niedobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

Dokładnie, odradzam jare. U mnie na takich samych glebach i tak samo prowadzone ozime sypało jakieś 2x lepiej od jarego. Chyba, że zasiejesz takiego Dubleta przed zimą jako przewódkę, to może się uda. Nie probowałem, jak mam możliwość zasiać normalnie ozime w terminie to nie będę już kombinował tylko siał tak jak Bóg przykazał. :P

 

ba ale jak nie zdazysz w terminie to co na wiosne siac bd ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

powaga. rzepak już próbowałem 2gi raz tam zasiać bo za 1szym razem była bardzo sucho i wschody kiepskie myślałem że brak wody ale w tym sezonie powtórka wilgocii pod dostatkiem i pole wygląda identyczne uwrocia i 20-30 metrów w głąb pola puściutko tylko pośrodku pola ładny rzepak. w pszenżycie nie widziałem różnicy w obsadzie na uwrociach jak i pośrodku pola. wiec wnioski same się nasuwają . posiane było 136 kg /ha kwalifikatu i myślałem zaorać ale wiosną pokazało niesamowity wigor i krzewienie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateo0209    3

Przenżyto zasiane 14.09 i byłem dzisiaj na polu i żółknie 1/4 pola.Myslę opryskać je siarczanem magnezu-dobry pomysł czy nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateo0209    3

Nie wiem,rok temu była sypana kreda granulowana.Wiosną też w tym samym miejscu żółkło ale popryskałem siarczanem i było w porządku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19710

Dokładnie, odradzam jare. U mnie na takich samych glebach i tak samo prowadzone ozime sypało jakieś 2x lepiej od jarego. Chyba, że zasiejesz takiego Dubleta przed zimą jako przewódkę, to może się uda. Nie probowałem, jak mam możliwość zasiać normalnie ozime w terminie to nie będę już kombinował tylko siał tak jak Bóg przykazał. :P

Też bym chciał jak Bóg przykazał jest jednak jedno ale ......prezdplon którym jest kukurydza na kiszonkę.Plan był skosić i jeszce we wrześniu posiać borowika-materiał kupiony i czeka, jednak z nie mojej winy kukurydza dalej stoi i Bóg jeden wie kiedy skoszę......i tu mam zagwostkę czy siać borowika w listopadzie jako przewódkę czy stawiać na jare w tym samym terminie.jeszcze niedawno twardo twierdziłem,że po 20 października zasieję ale z dnia na dzień wydaje mi się że fakt będzie to po 20 ale nie wiadomo którego miesiąca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj