Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

torez no co ty ;) piękne było naprawde. Zależy może z jakiego regionu jesteś i od pogody. może akurat Twoje trafiło na złą pogode w czasie fazy kwitnienia, u mnie taki problem był z żytem , kwitło jak był deszcz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

u mie były dosc rzadkie w tym roku bo pleśń załtwiła sprawe i ziarko było ladne ale tylko przez mała obsade.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

byłem wczoraj w polu. Zboże pięknie przezimowały. Pszenżyto ani trochę pleśni. Oby sie tak utrzymało a bedzie dobrze, ale to jeszcze nie koniec zimy :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinPykuS    68

Mam takie pytanie. Jakie nawozy proponujecie dać pod pszenżyto ozime (podobne zastosuje pod pszenice ozimą)? Chodzi mi o podanie dawki i w jakim terminie (fazie) :) .

 

Jesienią przed siewem rozsiałem 200kg/ha polifoski 8.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
UrsusCzesio    310

my teraz damy jak najszybciej tak koniec lutego saletry ale nie wiem ile ojciec chce dać potem jak pod jare będziemy dawać to saletrzak + polifoska


Mój Wladimirec podbija świat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

To nie zależy od dnia czy miesiąca tylko od początku okresu wegetacyjnego. Ważne żeby roślina miała N gdy się zacznie więc gdy wegetacja się rozpoczyna to N dać najlepiej w postaci saletry. I później II dawka w fazie I kolanka po ok 2-3 tyg najlepiej tez w postaci saletry.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinPykuS    68

Właśnie miałem w planie zastosować 300kg/ha azotowych-pierwsza dawka oczywiście zaraz jak się uda w pole wjechać, przy równoczesnym ruszeniu wegetacji. Dawka 150kg/ha. Co do drugiej dawki-nie wiedziałem kiedy najlepiej ją zastosować, a więc tak jak piszesz-w fazie pierwszego kolanka. Dawka również 150kg/ha.

 

Później mam w planie posilić zboże dolistnie. Mocznik polecacie sam, czy z dodatkiem jakiegoś nawozu w płynie? W jakiej fazie najlepiej jest wykonać zabieg? Można zastosować go 2 razy, choćby już samym mocznikiem? Czekam na wasze opinie. Z góry dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam

Edytowano przez MarcinPykuS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Na I dawkę radził bym dać trochę więcej niż w II dawce. Tak ok 60-70% ogólnej dawki N. Na początku wegetacji zapotrzebowanie na N jest większe. Jak masz dać 300kg nawozów azotowych, to w I dawce daj ok 180kg. Co do zasilania dolistnego to sie nie wypowiem, nie praktykowałem.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ralf3635    72

Zapytam czy ktos stosowal Regulator 620 SL w pszenzycie ozimym, lub co innego polecacie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

ja tam jade ccc :) jak trzeba + mała dawke modusa 0,1-0,15


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zapytam czy ktos stosowal Regulator 620 SL w pszenzycie ozimym, lub co innego polecacie .

 

Daj CCC z adiuwantem i będziesz miał podobny efekt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pantera    198

Wiem że jest pszenica przewódkowa ale pszenżyto to nie słyszałem

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

To samo co na inne pszenżyto, ja nie różnicuję zabiegów w stosunku do niego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pracaipasja    0

Moje pszenzyto dostalo 200 kg saletry na ha.Teraz przy odp.temperaturze CCC na dokrzewienie.Na choroby nie mam jeszcze pomyslu ale wiem,ze na klos oprysk jest konieczny bo inaczej nawet przy pieknym klosie nie bedzie ani ziarna ani plonu-septorioza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault9514    54

U mnie pszenżyto nie za bardzo wygląda, sporo jest żółtego... Zamierzam dać 200kg saletry/ha jak mówicie lepiej teraz jak najwcześniej dać, czy poczekać ze 2 tygodnie jak bardziej ruszy wegetacja???? :rolleyes:


ZETOR Team !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

lepiej jak najwczesniej chyba ze nie masz zamiaru juz wiecej siac to mozesz poczekac


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro21    8

Mam pytanie kiedy stosuje sie konkretnie ccc i konkretnie do czego ono słuzy bo w tym roku zamierzam dac wieksza ilosc nawozu na pszenzyto i boje sie zeby nie wyległo co mam zastosować i kiedy ? Pozdawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

ccc skraca międzywęźla, i stosuje się je na początku strzelania w źdźbło ( 1 kolanko)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NABUCH    9

Witajcie. Panowie jak tam u Was pszenżyto po zimie. U nas jest witon i zapowiada się znów oranko... drugi rok z rzędu. Ma ktoś tą odmianę i podzieli się wrażeniami ? Posiane było wcześnie i znów było przykryte dosyć grubą warstwą śniegu przy niezmarźniętej ziemi ...Zaprawialiśmy na sucho. Poleci ktoś coś jarego ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jozmi    0

CO do Witona to też u mnie najgorzej przezimował mam 4 odmiany zasiane najlepiej wygląda Borwo i Leontino i pytanko jakie herbicydy najlepiej dać na miotłę i fiołka ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stratos    0

ccc skraca międzywęźla, i stosuje się je na początku strzelania w źdźbło ( 1 kolanko)

 

Łącznie ze skróceniem systemu korzeniowego, co w przypadku suszy skutkuje znacznym obniżeniem plonu.

 

 

Co do przezimowania:

Odmiany - Witon, Borwo, Aliko i pszenica Legenda

Najlepiej przezimowało Borwo i Witon - do 10% strat

Póżniej Legenda.

A najgorzej wypadło Aliko - do 30% strat.

Zastosowałem 180kg saletry i spokojnie poczekam teraz z zdrugą dawką do początku maja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

u mnie natomiast najgorzej przezimowało grenado i chyba czesciowo bedzie przesiane bo pózno siane i na mokrej dziłce takze czesciowo tez wymiekło, borwo, madilo i leontinio super zaprawiane scenikiem praktycznie bez oznak plesni sniegopwej. Jedynie mrozy troche dały popalic ale juz jest łądnie zielono :)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj