Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

robi57362    2327

A widzicie a mój choc wytluczony poznaniak z 84 roku sieje prawie dokladnie wedlug tabeli na pszezyt nie mam w tabeli to ustawiam po srodku miedzy pszenica a zytem i wysieje +/-10 kg. A pszenice ostroge wysial mi co do kilograma ale pole bylo pieknie wyprawione


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamson330    48

Niestety nie mam odpowiedniej wagi. W zeszłym roku c1 rotondo siałem 130kg/ha . Wyglądało kiepsko jesienią, ale z wiosny po zaaplikowaniu saletry normalnie szał się zrobił. Było piękne, lecz przez deszcze zaczęło porastać. Sypało rewelacyjnie jak na moje gleby. To był materiał na rozmnożenie, stąd zwiększyłem wysiew w tym roku do 190kg/ha.

 Ważyłem w aptece :) W dwóch odmówili, w trzeciej bez problemu. Dokładnosc do 0,001 grama

 

Co do próby kręconej, nie tylko wielkość ziarna ma znaczenie ale i jego wilgotność, zanieczyszczenia itd. Kiedyś na szybkości (bo brakło) zaprawiałem ziarno na mokro na plandece szuflą, nie zrobiłem próby. Siałem przy ustawieniach dla innej partii materiału siewnego z centrali. Realnie wyszło ziarna dużo, dużo mniej niż chciałem. Po tej nauczce zawsze robię próbę kręcona jeśli jest inna partia ziarna.

Edytowano przez adamson330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    885

ze mnie np sie smieja ze ja przy kazdym wysiewie robie probe krecona i "trace tylko czas" no ale kazdy robi jak uwaza


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25259

Waga kuchenna elektroniczna kosztuje około 50 zł. Jej dokładność wystarczy do liczenia mtn i dodatkowo  wykorzystuje się ją do ważenia pestycydów.

 

To że przy mokrym ziarnie wysiałeś dużo mniej jest oczywiste.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Hondie siałem na 157 kg, na tym samym ustawieniu Reforma wyleciało 189 kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
schabomił42    91

 Ważyłem w aptece :) W dwóch odmówili, w trzeciej bez problemu. Dokładnosc do 0,001 grama

 

Co do próby kręconej, nie tylko wielkość ziarna ma znaczenie ale i jego wilgotność, zanieczyszczenia itd. Kiedyś na szybkości (bo brakło) zaprawiałem ziarno na mokro na plandece szuflą, nie zrobiłem próby. Siałem przy ustawieniach dla innej partii materiału siewnego z centrali. Realnie wyszło ziarna dużo, dużo mniej niż chciałem. Po tej nauczce zawsze robię próbę kręcona jeśli jest inna partia ziarna.

 

Nie pomyślałem o ważeniu w aptece :). Ja też mam nauczkę, siejąc owies nie zrobiłem próby kręconej. Ustawiłem jak rok temu, dużo mniej wyleciało, rzadki był i w ogóle ... :( Od tej pory bez próby nie jadę w pole siać. Ps. u mnie są tacy co o próbie nie słyszeli , biorą przyczepę z nasieniem na pole i ile wyleci, tyle wyleci ale sieją na ogół bardzo gęsto np. żyta po 250kg na ha . Tylko skąd wiedzą że to tyle wyleciało? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
migtig141    1

zasiałem pszenżyto bardzo płytko ponieważ jedyną uprawą przedsiewną po orce było bronowanie, gleba się strasznie ugniotła, będzie coś z niego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peron    369

Ja też robię dla każdej partii ziarna próbę kreconą. Przy takiej samej MTZ ale innej odmianie wychodzą różne ilości wysiewu nieraz. Trochę się trzeba nakręcić, ale warto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cieplym3    72

zasiałem pszenżyto bardzo płytko ponieważ jedyną uprawą przedsiewną po orce było bronowanie, gleba się strasznie ugniotła, będzie coś z niego?

im plycej tym lepiej zwlaszcza przy takiej wilgotnosci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki08    14

dzis poszedł bizon na meloman w fazie pierwszrwszego liscia ,ciekawe jak bedzie bo opinie o nim niezbyt pochlebne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
schabomił42    91

Właśnie, czym polecacie prysnąć pszenżyto jesienią? Pryskałem zawsze wiosną Lancetem plus, efekt był elegancki, tylko ta cena...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    885

Tabele wysiewu maja charakter podglądowy, zeby człowiek wiedział jaki zakres ustawić do próby kreconej a nie celowal w ciemno z ustawieniami


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cieplym3    72

Ostatnio byl u mnie gosciu po pszenice do siewu, zazyczyl sobie 600 kg, zapytalem na ile ha a on mi na to 1,60! Mowie mu, ze ja sialem 150 na ha i to dawalo 320 sztuk, wiec jak wezmie 400 to wystarczy( nie lubie ludziom wciskac towaru na sile staram sie doradzac). Powiedzial ze to malo i jak mu braknie...? Mowie mu o probie kreconej a on " lo panie kto to by sie bawil, ni ma czasu" odpuscilem temat. Niech mu sie urodzi, krzewic sie nie musi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Po co ma się krzewić jak mozna wysiać 600 szt m2. Tragedia... u mnie to samo nawet wujkowi dałem pszenice i zasial 350 kg później się dziwił jak Ty to robisz ze sypie 7 ton... przecież on plewy zebrał.

Edytowano przez ukaszProcho

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    784

U mnie w okolicy to nikt nawet nie wie ile wysiewa na hektar :P Wóz ze zbożem na pole i dosypywać aż się pole obsieje. Ale zazwyczaj grubo ponad 200kg wychodzi każdego zboża. A jak mówię, że takie żyto czy pszenicę sieję 80kg na hektar to się o mało nie obrażą, że próbuję im kit wcisnąć.

 

A jeśli mowa o próbie kręconej. Myślałem o takiej próbie kręconej dla rozsiewacza Kos, aby nie ustawiać go na oko. Podstawiłem parametry pod taki sam wzór jak w przypadku siewnika, szerokość rozsiewu 10m, obwód koła 2,5m czyli 100:10:2,5 daje nam wynik 4 obrotów koła na jeden ar. Kosa bym jakoś podlewarował i zsypywał w ten sposób nawóz do jakiegoś naczynia i bym ważył. Jak myślicie, ma to sens?

Edytowano przez KlimekPL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cieplym3    72

W sumie dobrze, ze tak jest bo gdyby wszyscy oscylowali w plonach 7+ bylaby gorka.

U mnie w okolicy to nikt nawet nie wie ile wysiewa na hektar :P Wóz ze zbożem na pole i dosypywać aż się pole obsieje. Ale zazwyczaj grubo ponad 200kg wychodzi każdego zboża. A jak mówię, że takie żyto czy pszenicę sieję 80kg na hektar to się o mało nie obrażą, że próbuję im kit wcisnąć.

A jeśli mowa o próbie kręconej. Myślałem o takiej próbie kręconej dla rozsiewacza Kos, aby nie ustawiać go na oko. Podstawiłem parametry pod taki sam wzór jak w przypadku siewnika, szerokość rozsiewu 10m, obwód koła 2,5m czyli 100:10:2,5 daje nam wynik 4 obrotów koła na jeden ar. Kosa bym jakoś podlewarował i zsypywał w ten sposób nawóz do jakiegoś naczynia i bym ważył. Jak myślicie, ma to sens?

po pierwsze kup porzadny rozsiewacz a kosa zutylizuj bo rolnikowi siejacemu 80kg zboza nie przystoi go nawozic takim reliktem :-D ale skoro chcesz koniecznie to nie mozesz sobie zrobic prob w polu i pozapisywac ustawien? Przeciez forma i granulacja nawozu co rok jest taka sama i powinno tak samo wylatywac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    784

Już niejednokrotnie prawie jechałem przywieźć nowy rozsiewacz ale zawsze wyskakiwał jakiś ważniejszy wydatek. Kos nie jest zły, mam takie pola, że ścieżki 10m są w sam raz i na taką szerokość Kos równo rozsiewa. Problemem jest tylko dawka, mam zaznaczone jak rozsiać 200kg saletry albo 250 ale inne dawki albo nawozy to już ustalam na oko.

Nieważne jakim sprzętem się robi, ważne jaką stosuję się technologie uprawy. Można uprawiać zboża nowocześnie starodawnym sprzętem. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    784

Nawet na 15m rzuci jeśli chcesz wiedzieć. Co prawda daleko mu wtedy do równomiernego wysiewu ale rzuci. Ale nie o tym była mowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj