Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

lexiflexi    20

Panowie pszenżyto tuż pod końcówka liscia zbielalo na odcinku 2 cm a spodnie liście zżółcialy. .. Czego to może być niedobór ? Myślałem nad miedzia. ..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19680

Padać to może przesada, ale wczoraj kropilo, dziś pkropilo, na noc i na następne dni jakieś cały czas przelotne pokazuja i gdzieś poniedziałek-sroda możliwe przymrozki w nocy. Powierzchnia całości ok. 3ha, a tego "wymoknietego" myślę, ze dobre 0.5ha. Po weekendzie będę dalej dzwonił po sklepach czy w ogóle cos maja, bo odnosze wrażenie ze poza saletra i mocznikiem to niewiele :/

Jakby był granulowany, to w jakiej ilości? Po jakimś niewielkim deszczu można, jak rośliny są mokre?

Na jesieni npk było, materiał swój, pierwszy rok po wymianie, teraz na wiosnę poszło juz kolo 140kg azotu/ha. Naprawdę nie liczylem na cudy, bo i pH nie jest uregulowane i siew był późno, ale takiej nędzy się nie spodziewalem. Zaraz po zimie jeszcze nie bylo tragdii, po pierwszej dawce azotu wyraznie sie poprawilo, ale teraz z kazdym tygodniem gorzej. Obok taki większy gospodarz ma pole, to sialismy tego samego dnia, pierwsza dawka azotu tego samego dnia i jego wygląda pdobnie. Kiepska to pociecha, wolałbym żebysny oboje mieli ładne.

 

można siać na mokre, wiadomo najlepszy byłby kizeryt ale jak się niema co się chce to trzeba brać co jest czyli siarczan magnezu

dawkowanie masz tu

http://www.zchsiarkopol.pl/pl/nawozy-rolnicze/specjalistyczne/siarczan-magnezu-mgs-21-30#dawki-kg-ha

No ale juz kupiłem wiec raczej zastosuje niby pisze ze mozna stosowac do bbch31 i jedni mowia ze jeszcze mozna inni ze nie

A jaka dawke tolurexu proponujesz dac ??

Co sie stanie jak opryskam tym goldem ??

tulurex'u max czyli 2l

po goldzie nic nie powinno się stać kwestia jak zadziała na takie duże chwasty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    435

można siać na mokre, wiadomo najlepszy byłby kizeryt ale jak się niema co się chce to trzeba brać co jest czyli siarczan magnezu

dawkowanie masz tu

http://www.zchsiarkopol.pl/pl/nawozy-rolnicze/specjalistyczne/siarczan-magnezu-mgs-21-30#dawki-kg-ha

tulurex'u max czyli 2l

po goldzie nic nie powinno się stać kwestia jak zadziała na takie duże chwasty

 

Kolego a tolurexu nie 2.5 litra bo wyczytałem tak na etykietce dzis spojrz jak mozesz tutaj http://www.adama.com/polska/pl/produkty/herbicydy/tolurex-500-sc.html

Jak myslisz podziała ten tolurex teraz ???

A ile dac tego Golda ?? I czy moge je zmieszac razem w sensie Gold i Tolurex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dancio    4

Ja pryskałem zyto tulerux 21.03 dawałem 3l/ha teraz niema zadnego chwastu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19680

Faktycznie 2,5l myślałem,że 2 mój błąd.Golda nie wiem nie stosowałem.......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a z duetem star na grzyba co jest to mozna dolozyc np mocznik i siarczan magnezu tylko jaki siedmiowodny czy jednowodny bedzie lepszy ? i w jakiej kolejnosci wlewac do opryskiwacza to i mocznik i siarczan w jakich dawkach na pszenzyto czy to cos mu pomoze bo miejscami jest jeszcze bardzo male z powodu takiego ze tam jest troche mokro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlik794    20

damiandos95- Golda dałem 1.1L/ha bez żadnej domieszki ,pryskałem jako wiosenna poprawka pszenicę i kawałek  pszenżyta ,na  miotłę  pryskałem jesienią maratonem , więc nie było wiosennego ciśnienia  na odchwaszczanie  a i tak dałem się złapać przymrozkowi .

W zeszłym sezonie pszenżyto jesienią pryśnięte ExpertMet , wiosną Galaper +galamet i było czyściutko , a pszenicy nie zdążyłem opryskać jesienią , wiosną miałem wszystko w pszenicy (pogoda porównywalna do tegorocznej) ,na miotłę w obecnej chwili  mogę zaproponować Axial solo  w pełnej dawce , niestety wiosenne zwalczanie jednoliściennych jest drogie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daniu    2

Kolego a tolurexu nie 2.5 litra bo wyczytałem tak na etykietce dzis spojrz jak mozesz tutaj http://www.adama.com/polska/pl/produkty/herbicydy/tolurex-500-sc.html

Jak myslisz podziała ten tolurex teraz ???

A ile dac tego Golda ?? I czy moge je zmieszac razem w sensie Gold i Tolurex

 

Witam. Oprysk na pszenżyto robiony 26 kwiecień mieszanina 2,5l tolurex+1,25l golda skutków ubocznych na razie brak poza paroma żółtymi listkami (ale te żółte listki to pewnie nie od herbicydów). Takie małe moje spostrzeżenia : gold słabo działa na fiołka,przytulie dobrze bierze, miotła jak bardzo wyrośnięta to tolurex też wolno się za nią bierze. Moim zdaniem oprysk bardzo ok. jak chwasty nie są przerośnięte.      

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a z duetem star na grzyba co jest to mozna dolozyc np mocznik i siarczan magnezu tylko jaki siedmiowodny czy jednowodny bedzie lepszy ? i w jakiej kolejnosci wlewac do opryskiwacza to i mocznik i siarczan w jakich dawkach na pszenzyto czy to cos mu pomoze bo miejscami jest jeszcze bardzo male z powodu takiego ze tam jest troche mokro

Siedmiowodny lepiej się rozpuszcza, siarczan, potem mocznik i na koniec fungicyd, do duetu mógł byś dorzucić jeszcze jakiś prochloraz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

i siarczanu magnezu ile na 200 l wody z 10 kg ? i mocznika ile max moge dac ? 25 kg na 200 l za duzo bedzie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daniu    2

i siarczanu magnezu ile na 200 l wody z 10 kg ? i mocznika ile max moge dac ? 25 kg na 200 l za duzo bedzie ?

 

Siarczanu daje 5% czyli 5 kg na 100L wody, a mocznika 10% to 10 kg na 100L wody 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    152

Muszę zrobić poprawkę na fiołka w pszenżycie które jest w fazie między 2 a 3 kolankiem. Czym najlepiej poprawić na fiołka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Siarczanu daje 5% czyli 5 kg na 100L wody, a mocznika 10% to 10 kg na 100L wody

Juz było to walkowane z kilkanaście razy.

Siarczan magnezu jednowodny 2,5% stężenie

Sedmiowodny 5 %

I mocznik idzie pierwszy później siarczan magnezu i na koniec środki na grzyba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlored    1

Co do kolejności mocznika i siarczanu magnezu jednowodnego to na 5kg worku jest napisane że rozpuszczamy najpierw mocznik później siarczan a na 25kg napisane jest, że najpierw siarczan później mocznik. Normalnie można zgłupieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Myślę że to aż tak wielkiego znaczenia nie ma ale wole najpierw mocznik pozniej siarczan i zawsze tak robię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    435

damiandos95- Golda dałem 1.1L/ha bez żadnej domieszki ,pryskałem jako wiosenna poprawka pszenicę i kawałek  pszenżyta ,na  miotłę  pryskałem jesienią maratonem , więc nie było wiosennego ciśnienia  na odchwaszczanie  a i tak dałem się złapać przymrozkowi .

W zeszłym sezonie pszenżyto jesienią pryśnięte ExpertMet , wiosną Galaper +galamet i było czyściutko , a pszenicy nie zdążyłem opryskać jesienią , wiosną miałem wszystko w pszenicy (pogoda porównywalna do tegorocznej) ,na miotłę w obecnej chwili  mogę zaproponować Axial solo  w pełnej dawce , niestety wiosenne zwalczanie jednoliściennych jest drogie

 

 

Witam. Oprysk na pszenżyto robiony 26 kwiecień mieszanina 2,5l tolurex+1,25l golda skutków ubocznych na razie brak poza paroma żółtymi listkami (ale te żółte listki to pewnie nie od herbicydów). Takie małe moje spostrzeżenia : gold słabo działa na fiołka,przytulie dobrze bierze, miotła jak bardzo wyrośnięta to tolurex też wolno się za nią bierze. Moim zdaniem oprysk bardzo ok. jak chwasty nie są przerośnięte.      

 

Koledzy dzieki za odpowiedzi ale mam jeszcze pytanko dzis byłem u znajomego i gadalismy i zeszło własnie na opryski i dowiedziałem sie ze jak teraz popryskam tolurexem to ze bardzo prawdopodone ze przypali mi pszenzyto i bedzie lipa bo ponoc jest za duze juz na oprysk tolurexem i sam nie wiem co teraz myslec

Dodam ze pszenzyto borowik po 3-4 rozkrzewienia na kazdym po 4 duze liscie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4247

Obdzwonilem wszystkie składy nawozów jakie znalazłem w promieniu 100km, nigdzie nie ma kizerytu, ani siarczanu.
Powiedzcie a jak ma się pryskanie siedmiodnym do lekkich opadów i przymrozków w nocy? Tak kiepsko jak mi się wydaje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4247
Napisano (edytowany)

Byłem przed weekendem na polu i dziś to widać różnice na "-" :/ ten wymokly to nic z tego chyba nie będzie, no ale to bym przeżył bo obok będzie owies z wyka i grochem na skoszenie to bym te wymokle place razem z tym skosil. No ale cala reszta wygląda coraz gorzej i gorzej. Dosłownie z dnia na dzień. Wszystko leży, tylko żyto(przypominam, materiał rok po wymianie) stoi, a cale pszenżyto leży i zolknie. Porażka jakaś. Codziennie nieduży deszcz, a teraz chyba przymrozki maja byc. Nie wiem co z tym zrobić.
Chyba będę czekał do weekendu bo ma być ze dwa trzy dni pogody. Tylko wtedy najpierw z herbicydem? Ale wtedy mogę się nie wyrobić z odzywka bo wypadaloby jakiś odstęp zachować. Jechać najpierw odzywka? Niby dokarmie zielsko, ale jak się nie wyrobie to mogę nie mieć co dokarmiac. Zielsko niby nie jest straszne jeszcze. Czy wziąć teraz w weekend siarczanem z odzywkami(mocznik dawac, jak poszło juz 140kg azotu?) a potem herbicyd i jak pogoda da to ze skracaniem drugi raz siarczanem i odzywkami? Jak to rozplanowac jakoś sensownie?
Edit
Wziąłem trochę zboża i do pana, od którego nawozy i sor kupuje. Dokupilem siarczan siedmiowodny, mieszankę na grzyba, w domu mam mocznik, foliac, plonvit, stabilan. No i czekam weekendu i ocieplenia. Radził najpierw odzywkami potem herbicydem. Co do kizerytu, siarczanu granulowanego, to mówił ze jak juz zaczęło zolknac, to nie bardzo ma sens, bo zanim się rozlozy, potem zanim roślina przez korzenie pobierze, to szkoda zachodu.. Jak juz to za wczasu, a jak juz pojawiły się oznaki problemów z pobieraniem składników to tylko oprysk.

Edytowano przez daron64

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luk7530    4

W fazie 2-3 kolanka można bezpiecznie stosować jeszcze Moddus? nie wpłynie to na kłos?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlored    1

Z tego co mi wiadomo moddus do fazy liścia flagowego zaś ccc na pierwsze kolanko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj