Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Gość   
Gość

W tamtym roku siali u mnie w połowie pazdziernika i kto podsypał wiecej nawozów wcale tak zle na tym nie wyszedl mimo ze pozno siane

 

 

północna wlkp a dokładniej PZL najpóźniej zasiałem 2 listopada i nie przewódkowe tylko ozime i plon dało zadawalający

 A powiedzcie, czy podobnie jest z żytem hybrydowym? można opóźnić tak samo jak z pszenżytem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    436

Nie poniewaz sąsiad dialogu później hybryde i nie zdążyła się rozkrzewic i na wiosnę był duży z nią problem i kiepski plon. Później się dowiedzieliśmy ze podobno hybryde lepiej siać w popiół niż później a w mokee. Ja nie sialem nigdy a pisze ci słyszałem może niech ktoś potwierdzi lub zaprzeczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Idea żyta hybrydowego to intensywne krzewienie. Jak się nie będzie mogło krzewić to szkoda siać. Pszenżyto też wolę siać w piach niż czekać na deszcze. U nas nikomu kto opóźnia siew nie wychodzi to na dobre. Pszenice i pszenżyta zwyczajnie powywarzały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    153

Ja zasiałem żyto niby w popiół minął tydzień bez deszczu i odziwo bardzo ładnie wzeszło. Dużo robią chyba rosy, chociaż mówi się że żyto jest jak chwast wzejdzie nawet na kamieniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mid7    45

W związku z suszą jak u mnie panuje mam pytania, bo zakupiłem już odmiany Borowik i Tomko i czy się nadają na późniejszy siew ?, myślę że do 10 października coś lepiej popada to bym chciał tak je zasiać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Panowie jak rozsieje npk  wczesną wiosną pogłownie a nie teraz przedsiewnie duży będzie spadek plonu. Praktykował ktoś?

Działki mam po owsie w marcu było siane npk 8-20-30 po około 200-250kg,miesiąc temu poszedł obornik na grubo i zatalerzowany teraz powschodziły samosiewy i wyglada jak by poplon posiany :). Po niedzieli orka i siew,pytam bo albo kupie wapno na inne działki albo npk pod oziminy coś muszę wybrać. Mam do obsiania kilka działek od 4 do 6 klasy.

Edytowano przez karolr2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Jeśli masz chociaż średnią zawartość fosforu potasu w glebie to spokojnie wczesną wiosną  można rozsiać bo ten rozsiany teraz i tak od razu rośliny nie pobiorą tylko ten zeszłoroczny ,chyba dwa lata temu też mi zabrakło na kilka ha jesienią ,rozsiałem wiosną i w plonowaniu różnicy nie zauważyłem ,jak badasz gleba znasz zasobność

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Nie badane.. Kilka swoich działek kilka dzierżaw.Wapnowane rok temu  i obornik też co rok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

NPK pogłównie mija się z celem, gdyż fosfor przemieszcza się wolno w glebie i rozsiany po jej powierzchni będzie dostępny dla roślin dopiero po orce, gdy wymiesza się z warstwą orną. Sól jest trochę bardziej ruchliwa. Najlepszy efekt daje wysiane nawozów na pole przed orką siewną. Pogłównie podajesz nawozy ruchliwe w glebie, które nie dotrwałyby w niej do momentu, gdy rośliny będą ich potrzebowały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

To zależy od tego, w jaką glebę będziesz siał - zarówno jej kategorii agronomicznej jaki wilgotności. Według twórcy odmiany taka ilość kiełkujących nasion na metr kwadratowy wystarczy. Niech jeszcze koledzy podpowiedzą, czy to prawda co Danko wypisało na swojej stronie odnośnie obsady roślin? :)

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel2678    56

chciałbym na 5 klasie posiać pszenżyto tomko co o nim myślicie ?

 

Mialem kiedys  tomko odmiana dobrze sypie ale na lepszej ziemi na 5 lepiej borowika lub fredro

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Strazak76    3

Panowie i Panie :D Pszenżyto Twingo i Rotondo siew dziś i jutro wystarczy po 300szt nasion/m2 ??

 

W necie wszędzie gdzie szukałem , pisze 250-300 , więc zakupiłem i tak zasiałem ale troszeczkę mało mi wyszło ok 145kg , z opisów wynika , że bardzo mocno się krzewi , więc jestem dobrej myśli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Panie Panowie a sprawdzacie kiełkowanie zakupionych nasion ,co z tego że na etykiecie pisze np 99% a wzejdzie 1/3 mniej ,tak miałem w zeszłym roku co z tego że dystrybutor przyznał że z nasionami było coś nie tak ,jak w polu rzadkie ,,do sądu nie mam czasu nerwów ,jako rekompensatę po kilku telefonach dowiózł bankę Glifosatu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19710

Borwo i Fredro w obsadzie 350 i 320 nasion/m2 posiane :) 22-23 wrzesnia :)

Borwo 350 nasion??Życzę powodzenia w ochronie............

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki08    14

ja dzis opryskalem legato plus 1,5l ha na  tydzien po siewie ,powoli zaczyna szpilkowac

dajecie jeszcze jakies mikro lub makro przed zimą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinMadry    4

Czy wysiew Trismarta w ilosci 300-310 ziaren na m2 (140kg) materiał C1 nie będzie za rzadki? Bo tyle mi wyszło. Klasa ziemi 3-4b. Przedsiewnie ok 30 t obornika i 160 kg Polifoski 6. Wionsa będzie 2 x 200 saletry )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
machtomi    39

Proszę o informacje czy mogę zaprawiać pszenżyto ozime zaprawa Certicor 050 FS ?

Nigdzie nie ma wzmianki o ozimym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj