Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

donweter1989    2932

panowie otoz tak w pszenzycie ozimym jest sporo lisice boczne sie porobily zolte co to znaczy czy to jest jakas choroba grzybowa czy co ?

Wrzuć tutaj bądź do galerii zdjęcie, a napewno coś wymyślimy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19547

chłopaki wszystkie podane środki są do początku fazy strzelania w źdźbło... nie zaszkodzę zbożu przy obecnej fazie?

pryskaj praktykowałem już na usłudze  na chabra jak zboże było wykłoszone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Tylko wypadało by sobie zadać pytanie po co zwalczamy chwasty. Czy po to by pryskać dla samego pryskania i w żniwa spokojnie kombajnem oblecieć czy po to aby chwasty nie konkurowały z roślinami i uzyskiwać dzięki temu wyższe plony? Bo wykonywanie oprysku na kłos ma niewiele wspólnego z dobrą praktyką rolniczą. 

Edytowano przez ogar118

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Żeby dobrze się kosiło to można glifosatem przed zbiorem polecieć.

Kiedyś w pszenicy wyszła mi przytulia na wykłoszoną pszenicę, a że miała iść na młyn to musiałem ją polecieć Grodylem (po konsultacjach z producentem) i zboże skosiłem czyste.

Teraz jeszcze można poprawić w miarę niedużym kosztem i nie będzie zabierał światła i składników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Ok tylko chodzi właśnie o takie sytuacje jak teraz, zaraz mamy maj i przynajmniej miesiąc za nami w którym można było coś dobrać i zwalczyć chwasty. A teraz pszenżyto jest w wielkim okresie czyli w momencie w którym nie powinniśmy wykonywać zabiegów. Nie chcę cię obrazić ani nic z tych rzeczy ale zastanawia mnie jak można nie dopatrzeć przytuli wcześniej, w jaki sposób wykonujesz lustrację na polach. Przecież z dnia na dzień nie wyrosła.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Pszenżyto Aveo słabo rośnie od początku, pierwszą dawkę siałem 8 marca potem początek kwietnia razem ok 350 kg saletry , potem oprysk siarczanem +mocznik i ciągle wygląda blado i bardzo nierówne ,o skracaniu nie ma mowy przy tym wyglądzie ,wygląda zdrowo żadnych żółtych brązowych liści sam już nie wiem co robić rożsiać jeszcze azot ,czy może opryskać  mocznikiem siarczanem i odżywką ,jeden przejazd i przecz zasiany innym gatunkiem normalny zielony ,polecacie oprysk czy rozsiewacz ,albo co bydzie to bydzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MartineZ    14
ogar118

no niby masz rację ale u mnie jeszcze tydzień temu trzymał jesienny herbicyd a teraz widać, że dwuliścienne zaczynają sobie radzić z niskim stężeniem środka. na pewno nie wygrają konkurencji z rozwiniętą roślina pszenżyta ALE wystarczy suchy maj na piachach i masz przerzedzony łan i światło i miejsce nagle się pojawia. Po suchym maju przychodzi mokry lipiec i jeśli azotu w glebie zostało to tydzień przed żniwami masz przytulie ponad kłosami. przerabiałem już to. oczywiście to co napisałeś podpisuje się pod tym obiema rękami i w normalnych roku tak to wygląda a z doświadczenia wiemy, że nie zawsze wszystko jest idealnie, szczególnie na lekkich gruntach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Moim zdaniem to tylko część herbicydów działa długo, ale może się mylę. Jak dla mnie sprawa zwalczania chwastów jest prosta. Jak coś zostaje po jesiennej akcji trochę przytuli czy fiołka czy miotły to nie ma co liczyć, że wiosną herbicyd będzie hamował te rośliny czy roślina uprawna je zgłuszy one odbiją tak czy siak bo to chwast i z definicji ma większy wigor od roślin uprawnych w szczególności przytulia.  Masz rację z tym wysychaniem i odrostem chwastów, dodał bym do tego ewentualne wymoknięcia. 

 

Mam ciekawy przypadek z samosiewami rzepaku w pszenicy. Na jesieni stosowałem mieszankę expert met 0,35+dff 0,150+ chlorosulfuron 6g. Kiełki rzepaku robią się białawe ale mimo to rosną dalej. Czy może dość spore wczesnowiosenne opady wymyły chlorosulfuron w głębsze warstwy gleby. Czy dawka tej substancji była zbyt mała(do tej pory wystarczająca)? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

Ja tez szykuje sie na poprawke w pszenicy po rzepakach bo samosiewów multum a na jesieni byf DIF + chlorotoluron + 5g gleanu. Niby tak jak piszesz siewki rzepaku sa lekko odbarwione ale rosna. 


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2400

Koledzy chciałem opryskać pszenżyto CCC tylko, że już jest trochę późniejsza faza niż pierwsze kolanko 1cm nad pow. gleby i rośliny są wyższe niż 20cm, nie zaszkodzi? Jaką dawkę zastosować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xyz88    7

Panowie a w jakim odstępie czasu po zastosowaniu herbicydu można opryskać Careone? W sklepie powiedziano mi żeby nie łączyć tych oprysków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

nie stosuj cerone, lepiej użyj medax top lub moddus - może być zamiennik i nie łącz zwalczania chwastów i skracania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xyz88    7

Czemu nie stosować cerone? A ile odczekać między jednym opryskiem a drugim?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

cerone stosuje się zazwyczaj na liść flagowy (skrócenie dokłosia) przyspiesza starzenie się roślin - efekt niepożądany w obecnej fazie rozwojowej.

zwalcz chwasty z za 1-2 dni skracaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xyz88    7

Właśnie kupiłem cerone bo tak doradził mi sprzedawca ale pewnie będę mógł odmienić na cos innego. Jeśli dobrze dziś sprawdziłem to między pierwszy a drugim kolankiem mam 1-2mm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

oni nie maja pojęcia - wciskają wszystko co maja na polce.

za urzędem skarbowym w gardenie maja lepsze pojecie i ceny niższe.

jak czegoś mi brakuje w soboty to jeżdżę do Radzynia,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xyz88    7

Co do wciskania towaru z półki to racja. Nigdy nie skracałem żadnego zboża i nie bardzo mam o tym pojęcie więc co mi dali a sami nie bardzo wiedzieli co doradzić, to to wziąłem. A w sumie to może ustoi bo siałem Twingo po rzepaku pod korzeń dałem 200kg polifoski na wiosnę 200kg saletrosanu 26 i 300l RSM 32 i to na 1.5ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2198

Powinno ustać, ewentualnie później poleć tym cerone bądź moddusem.
To najniższa odmiana pszenzyta bodajże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Stosowal ktos mustang+nomad w bbch 32-33 (tuz przed 3kolankiem)?

Edytowano przez przemol87

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xyz88    7

Czyli za jakieś 10 dni czy wcześniej? Za około dwa tyg powinno się wykłaszać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj