Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

MartineZ    14

Ja tez Legato Plus 600 stosowałem pierwszy raz  i póki co żadnych większych efektów przy maksymalnej dawce....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patrykb2736    87

Mam takie pytanko , nie dałem PK na jesień bo moje pszenżyto rośnie po kukurydzy , z racji tego że była susza myślę że qq nie wyciągnęła wszystkiego, chciałbym dożywić odżywką na wiosnę w jakim stadium najlepiej podać ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

posiej fosfor teraz , i na wiosnę sól potasową w lutym i jakos to bd :) odżywką nic nie ździałasz bez nawozu sypanego pod korzeń :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Czemuż solą dopiero na wiosnę, skoro są zalecenia żeby nawozy PK pod rośliny jare rozsypywać przed orką zimową?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Ponoć potas nie tak ruchliwy jest w glebie jak azot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

mniej się przemieszcza ale się przemieszcza a to zależy od wielu czynników na jednych polach możno dać nawet na zapas 2 lat na innych najlepiej pogłównie wiosną by efektywnie i ekonomicznie zastosować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kiedy zastosować kizeryt na pszenżyto ozime ? widzę że są niedobory magnezu i to spore

 

Ja dam kizeryt na 100% jeszcze przed azotem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro321    103

koledzy potrzebuję porady, mam posiane pszenżyto ozime na IV klasie ziemi bardzo zakwaszonej ubogiej we wszystko, przedplon owies, przed siewem dany obornik ok 35 t/ha oraz 250 kg NPK 5-10-20. Siane 15.09 w ilości 210 kg/ha, na początku listopada pogłównie dałem 500 kg/ha wapniaku koszelowskiego. Jaki nawóz zastosować wiosną? Zaksan, pulan czy może salmag? w jakiej ilości? dodam, że nawożenie chcę rozłożyć na 2 dawki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MartineZ    14

jeśli ziemia uboga we wszystko to w zależności od rozkrzewienia pszenżyta na wiosnę odpowiednia ilość saletry a potem popraw solidna dawką salmagu. jak rozkrzewienie bedzie okej to od razu daj salmag.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

Ja to daje od 150 do 250 saletry 34% w zależności od stanu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MartineZ    14
aro321

W internecie na różnych stronach znajdziesz zapotrzebowanie poszczególnych roślin na dany pierwiastek na tonę zboża. Sam sobie powyliczasz ile czego potrzebujesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Tabelki tabelkami,jeszcze przyswajalność,kwasowość,warunki klimatyczne zima itd.Ja osobiście nigdy nie daje mniej na start niż 100kg/n..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MartineZ    14

Oczywiście, że tak ale tutaj na te pytania nie otrzyma odpowiedzi. Trzeba trzymać się wyliczonych norm, a potem "poznać" swoją glebę, jej specyfikę. U każdego to wszystko będzie wyglądało troszkę inaczej, ale szkielet jest jednakowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
m-93    6

mam takie pytanie.

Mam zasiane 4ha borowika i za miedzą kolejne pole miał być groch ale cena jest jaka jest i rezygnuje z niego a zamiast chciałbym pszenżyto jare.

 

Pytanie brzmi czy jare dojrzewa mniej więcej tak samo jak ozime? Jest to dla mnie ważne bo nie posiadam kombajnu a raz na 4 potem na 1,5 nie będzie przyjezdzał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Jare kosi sie na koniec żniw  jescze duzo zalezy od odmiany i terminu siewu. ja sieje jak najwczesniej sie da wjechac i zazwyczaj kosze na koniec żniw bez jakiejs przewy. 


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MartineZ    14

Jare dojrzewa dużo później ale możesz poszukać odmiany bardzo wczesnej. Mimo jej znalezienia konieczny będzie bardzo szybki siew a i to nigdy nie da Ci gwarancji, że wegetacja zakończy się w tym samym momencie co Borowika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hobbysta21    32

borowik masz wczesna odmiane, pytanie jak z porastaniem ziarna jesli mokre zniwa bylyby... jare wtedy dlugo bd stalo. zasiej jeczmien jary, szybciej zejdzie pod kose wtedy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MartineZ    14

Teoretycznie jest to możliwe(zbiór w jednym czasie) ale trzeba by zacząć od siewu odmiany przewódkowej jeśli tylko będzie na to szansa. Potem podsypanie azotem na kłos Borowika i mocna ochrona fungicydowa zeby przedłuzyć wegetacje. W jarym natomiast nie szalej z azotem. Podsumuję tak: dużo zachodu, duże ryzyko, korzyść niewielka. Bezpieczniej zrobić tak jak kolega wyżej doradził. Posiać jęczmień jary i jedyny problem to czyszczenie kombajnu i organizacja przyczep.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Pszenżyto ozime postoi kilka dni dłużej i kosisz razem z latowym jak już masz taki problem z kombajnem choć dla mnie dziwne to chyba że mieszkasz gdzieś na odludziu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj