Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Kamilo1888    61

Kamiloo1888 ,piszesz że u Ciebie się rozkrzewia  na 4-5 pedów,  sprawdzałem u siebi e to z wezla krzewienia wychodzi 6-8  pędów. nawet  w nie które  mają 10 ,,, czy żle coś liczę ... w tym roku dałem wieksze nawozenie

 

termin siewu , norma wysiewu i stanowisko robi swoje :) ja porównywałem z Borwo i ono miało 6-8 po zimie a fredro 4-5 :) rok temu na słabszym stanowisku miało 3-4 , wszystko jest mozliwe :)  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    348

Co moge zastosować na dosyć wyrośnięty chaber? Nie rzucał się specjalnie na wiosnę a teraz sporo go wyskoczyło (jakies 2 rośliny na m2). Pszenżyto ma jakies 30cm, do kloszenia jeszcze daleko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sybiuszek24    21

Witam.Czym mogę jeszcze potraktować jare pszenżyto mam taki lichawy kawałek 50 arów który był siany na końcu pośród 4 ha,dostało azotu odżywek i czeka druga dawka azotu reszta ładne tylko tam lichawe co można jeszcze zrobić aby się wyrównało z resztą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matyziak    6

Do tobago
W zeszłym roku miałem podobnie, Zboże miało 3 kolanka. Opryskales to mustangiem(zwykłym) i było bardzo dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

wjedź z odzywka , mocznik  steżenie % zalezene od fazy :) + siarczan 5% +  np Kristalon zielony 5 kg/ha   ,  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DARKPANTER    18

czy można jeszcze trochę skrócić pszenżyto cerone jak jest już wykształcony liść flagowy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiek88    128

czy jest jeszcze sens podsiać saletrzaku na pszenżyto? na wiosnę dostało npk ale jakoś blado wygląda. chodzi mi o to czy saletrzak jeszcze zdąży na nie podziałać czy lepiej może saletre dać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiek88    128

zostało mi trochę npk z tamtego sezonu i tak to rzuciłem na pszenżyto.

czym je mozna jeszcze podgonić?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
the1mati1    64

Klos juz bardzo wyczuwalny, za 3 dni powinno się kłosić. Mogę zastosować jeszcze cerone i w jakiej maksymalnej dawce? Mogę dorzucić do tego jeszcze jakies odzywki? Mocznik* siarczan plus jeszcze jakieś mikro?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateo105    24

panowie czy jak wczoraj prysnolem przenzyto jare axialem w celu zwalczenia owsika to czy dzisiaj po poludniu juz moge wyjezdzac z mustangiem na chwasty czy poczekac ze 3-4 dni zeby nie przypalilo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61
Napisano (edytowany)

Klos juz bardzo wyczuwalny, za 3 dni powinno się kłosić. Mogę zastosować jeszcze cerone i w jakiej maksymalnej dawce? Mogę dorzucić do tego jeszcze jakies odzywki? Mocznik* siarczan plus jeszcze jakieś mikro?

 jesli mówisz że widać pierwsz ości to lec dawka 0,75L-1L/ha  ale jesli juz wyszedł bardzo kłos to lepiej odpuscic :) odżywki ? tak mozesz dorzuci nic sie nie stanie,  daj PK :) i mozesz takze insektycyda dodac bo teraz są naloty to zapobiegawczo abys miał :)  z micro to miedź i opcjonalnie Bor zalecają 

panowie czy jak wczoraj prysnolem przenzyto jare axialem w celu zwalczenia owsika to czy dzisiaj po poludniu juz moge wyjezdzac z mustangiem na chwasty czy poczekac ze 3-4 dni zeby nie przypalilo?

daj odstep około 5 dni miedzy zabiegami :) 

Edytowano przez Kamilo1888

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    348

Pszenżyto ma jakieś 30-40cm, do kloszenia jeszcze trochę ma. Czy mogę w tej fazie zastosować jeszcze Mustanga bo wylazlo trochę chabra? Czym może skutkować późne stosowanie herbicydów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Panowie mam pytanie czy w mieszance jarej pszenicy z jęczmieniem moge zastosować Medax Top ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Pszenżyto ma jakieś 30-40cm, do kloszenia jeszcze trochę ma. Czy mogę w tej fazie zastosować jeszcze Mustanga bo wylazlo trochę chabra? Czym może skutkować późne stosowanie herbicydów?

Jak jest powyżej 2 kolanka to daj sobie spokój z Mustangiem a daj tribenuron 20g. Późne stosowanie herbicydów-głównie z grupy regulatorów wzrostu jest dość niebezpieczne, dikamba i 2,4D należą do takich substancji których trzeba używać zgodnie z zaleceniem. Oczywiście przez kilka lat doświadczeń dochodzono powoli że niektóre substancje spokojnie można stosować w późnych fazach rozwojowych(fluroksypyr, MCPA) jednak dla 2,4D i dikamby trzeba trzymać się etykiety. Dikamba do końca krzewienia a 2,4d do drugiego kolanka, jeżeli jest w formie estru(Gold, Mustang) Przez późne zastosowanie np. dikamby może dojść do zatrzymania kłosa w pochwie liściowej, niewykluczone są zniekształcenia kłosów i liści przy okazji. Podchodząc jednak racjonalnie to stan zachwaszczenia opiewający na ok 2-5szt chabra nie wymaga interwencji, znane jest nawet pozytywne oddziaływanie chabra bławatka na zboża-oczywiście z umiarem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Pozytywnie na pszenicę. Można co nieco poczytać o allelopatii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    348

Jak jest powyżej 2 kolanka to daj sobie spokój z Mustangiem a daj tribenuron 20g. Późne stosowanie herbicydów-głównie z grupy regulatorów wzrostu jest dość niebezpieczne, dikamba i 2,4D należą do takich substancji których trzeba używać zgodnie z zaleceniem.

Nierówno na całym polu z tym chabrem, miejscami ze 3 rośliny na metrze a są miejsca ze żadnej czy pojedyncza.

 

Bo oprócz wzbogacenia gleby w nową bazę nasion chabra są jakieś negatywne skutki? Z tego co kojarze podczas żniw jest juz on obumarly i znacząco nie pogorsza wilgotności zboza przy koszeniu jak np komosa. Także znacząco nie zagluszy samego pszenzyta bo pokrój ma raczej niewielki, porównując np do głuchego owsa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Oprócz tego to negatywnych skutków nie ma. Nie pożądany jest na plantacjach nasiennych traw-ale w zbożu wiele krzywdy nie narobi. U mnie chaber został po Chiselu ale nie będę nawet opryskiwacza zaczepiał na te pojedyncze sztuki. Przy 7-10szt obnizka plonu wynosi ok 5% jak u Cb trafia się sporadycznie to zabieg ekonomicznie jest nie uzasadniony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
the1mati1    64

Ile mogę dodać mocznika do PLONVITu NITRO 31/12/10 w fazie liścia flagowego w pszeżycie? 12 kg nie za dużo w połączeniu z azotem z plonvitu? 300L/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kula88    2

dlaczego stosuje sz akurat nitro? polecam kali lub phospho, plus trochę więcej mocznika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj