Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

wiesko    15

Dokladnie, wszystkie te preparaty z jednej parafii, roznia sie tylko iloscia substancji aktywnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

a ja polecam dać mocznika 25 kg dolistnie + 15 kg siarczanu magnezu do tego dołóz już 80 g miedzi i 160 g manganu i 112 g cynku , taki specyfik nie dość ze dokrzewi to uzupełni w mikro roslinkę a w fazie krzewienia tych mikroelementów potrzebuje ;) ( dokrzewiałem rok temu własnie takim czymś ) hehe potem dałem znów mocznik + magnez + mikro i fungi  i modus oraz azot doglebowo w fazie strzelania w źbło ( zabiegi były dzielone oczywiscie nie były aż takie duze koktalje robione na raz ) i ładnie się rozkrzewiło i ponad 6 ton bylo na słabej ubogiej ziemi :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

jak myslicie kiedy mozna zacząć oprysk na chwasty ? na jkesieni nie pryskałem zachwaszczenie spore po jednaj dawce saletry juz dwa tygodnie prawie mija ? centralna polska łódzkie 

To zależy jaka temperatura, przymrozki w nocy powodują osłabienie działania i możliwość uszkodzenia rośliny uprawnej-tyczy się to w szczególności sulfonylomoczników. Aby uniknąć podobnych sytuacji warto zastosować jesienią najtańszy oprysk doglebowy-np Glean, Lentipur-nawet w niższych dawkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RAMZES9107    22

Za 2 tygodnie planuje wjechać w pszenżyto z antywylegaczem (o ile będzie odpowiednia faza już). Można dodać do CCC , siarczan magnezu w stęzeniu 5 % + wapnovit. Nie stosowałem nigdy takich miksów i pytam profilaktycznie. Stosowałem kiedys mocznik dolistnie ale zauwazyłem ze zboże było bardziej podatne na choroby wtedy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Co tak czytałem do oprysku na chwasty nie poleca się dawać mocznika czy nawozu dolistnego jest ich przeróżne gatunki jednak siarczan magnezu można dodać czy raczej odpuścić bo znajomi jeden mówi że nie po co wzmacniać chwasty inny że tak i dodaję bo wzmacnia działanie środka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nojsze    59

Dokrzewianie CCC-antywylegacz płynny 675 temperatura w nocy nie powinna spadać poniżej 0 średnia dobowa minimum 8 stC , 0,75 l ha to zdrowa dawka. Micor elementy wskazane Cu siarczan magnezu mocznik , tytanit. Roślina pobudzona azotem dostała kopa jesienne rozkrzewienia (najlepsze) ich dynamiczny wzrost zatrzymuje CCC roślinka broniąc się (zastosowanie hamulca CCC) wytwarza silniejszy system korzeniowy i więcej pędów bocznych - po zahamowaniu przez CCC pedów głównych -jesiennych tak  łopatologicznie to napisałem. Dając odpowiednią ilość azotu >140N roślina nie tworzy pędów płonnych które musi wy żywić gdyż CCC idealnie stymuluje cały proces krzewienia i wyrównania. Następstwem stosowania CCC i dużego rozkrzewienia rośliny zastosowanie odpowiedniej dawki N i dalszych zabiegów skracających lub usztywniających źdżbło Moddus I kolanko 0,25 dalej 0,25 to dawka przy stosowaniu dawki Azotu na plon około 6 ton 150kgN. Zboże stoi , skracanie to CCC (kolanka) i Etefon skracanie długości dokłosia ale to przy 200N.

 

Jak miną przymrozki to CCC około 0,75 +micro+siarczan Mg ja daję około 15% mocznika .

 

Efekty:

 

U mnie blaszka liściowa szersza , ciemna, system korzeniowy mocno rozbudowany plon w porównaniu do kontroli 2013. 0,8t , 2014 1,3t 

2012 około 1t. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    141

Kiedy radzilibyscie mi sypnac mocznik na psznezyto?Obecnie kolanko około 3mm nad wezłem krzewienia i sucho strasznie...miałem w poniedziałek sypac ale teraz sam nie wiem czy jesli bedzie tak sucho dalej to mocznik nie przypali mi zboza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Dokrzewianie CCC-antywylegacz płynny 675 temperatura w nocy nie powinna spadać poniżej 0 średnia dobowa minimum 8 stC , 0,75 l ha to zdrowa dawka. Micor elementy wskazane Cu siarczan magnezu mocznik , tytanit. Roślina pobudzona azotem dostała kopa jesienne rozkrzewienia (najlepsze) ich dynamiczny wzrost zatrzymuje CCC roślinka broniąc się (zastosowanie hamulca CCC) wytwarza silniejszy system korzeniowy i więcej pędów bocznych - po zahamowaniu przez CCC pedów głównych -jesiennych tak  łopatologicznie to napisałem. Dając odpowiednią ilość azotu >140N roślina nie tworzy pędów płonnych które musi wy żywić gdyż CCC idealnie stymuluje cały proces krzewienia i wyrównania. Następstwem stosowania CCC i dużego rozkrzewienia rośliny zastosowanie odpowiedniej dawki N i dalszych zabiegów skracających lub usztywniających źdżbło Moddus I kolanko 0,25 dalej 0,25 to dawka przy stosowaniu dawki Azotu na plon około 6 ton 150kgN. Zboże stoi , skracanie to CCC (kolanka) i Etefon skracanie długości dokłosia ale to przy 200N.

 

Jak miną przymrozki to CCC około 0,75 +micro+siarczan Mg ja daję około 15% mocznika .

 

Efekty:

 

U mnie blaszka liściowa szersza , ciemna, system korzeniowy mocno rozbudowany plon w porównaniu do kontroli 2013. 0,8t , 2014 1,3t 

2012 około 1t. 

 

Jednym dożywianiem plon Ci wzrósł o 1,3 tony ? Jakoś mi sie wierzyc nie chce. Ważyłeś plon pola kotrolnego i pola z dożywianiem (tzw dokrzewianiem)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a czy nawozenie na pszenzyto ozime borwo 400 kg saletry w 2 dawkach jest w miare intensywne by zastosowac na skrocenie moddus wraz z ccc bo wczesniej uzytkownik jeden pisal ze ccc do borwo sie zbytnio nie nadaje wiec jak to by bylo i czy jedna taka dawka by wystarczyla by pszenzyto nie wyleglo ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

a na Podlasiu właśnie sypnęło śniegiem, a winnych regionach nad skracaniem się zastanawiają - wspaniale ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcus1998    56

No troszkę posypało, a raczej popruszyło :D U nas wszystko dopiero zaczyna powoli ruszać, wczoraj poszła pierwsza dawka N ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    141

mocznik na druga dawke powinienem wysiac po 2 tygodniach od pierwszej?Mysle ze jesli go rozsieje jutro lub we wtorek to bedzie dostepny za około3 tygodnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mid7    45

mam dwie odmiany pszenżyta Fredro i Borowik, wysiew około 200kg/ha, przedsiewnie obornik, do tej pory rozsiałem 100 kg saletrzaku 27%N i 100 kg saletry amonowej 34% N i planuje jeszcze dać II dawkę 100 kg saletry i teraz pytanie czy jest to sens skracać przy takim nawożeniu, ogólnie są to odmiany o wyższej słomie, ja w sumie myślałem nad zastosowaniem tylko moddusa w dawce 0,2-0,3 w celu usztywnienia a co wy myślicie o tym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

Borowik mi ustał przy około 6t i miotle która w zeszłym roku na mokrych kawałkach pojawiła także bym nie skracał go ( chyba że słomy nie potrzebujesz, bo on ma długą i grubą, aż kombajn zwalnia ;)  )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nojsze    59

Plon 1.3 t z ochroną fungicydową  T0 T1, T2  dokrzewianie CCC Azot 150N Tytanit 3x0,25 Mikro - chelaty Cu Mn . w każdym zabiegu siarka itd....

 

Nic za darmo ale .....CCC na dokrzewienie w pełnej dawce N 70-90kg.

pozdr....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcę opryskać pszenżyto odżywką,tylko nie wiem jakie mikroelementy są potrzebne w fazie krzewienia,miedź,cynk,bor,mangan?Dołożyłbym do tego jeszcze kristanol żółty i pomarańczowy,mocznik i MgSo4.Pszenżyto ma 2-4 rozkrzewienia myślałem o dodaniu ccc 0,75l/ha tylko czy nie za dużo tego wszystkiego na jeden zabieg?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nojsze    59

Sam się zastanawiam czy ruszać z CCC + Mikro ? CCC na dokrzwienie.

 

Proponuję siarczan magnezu 12,5kg /ha do tego jakiś Proleaf gdzie będziesz miał Cu,Zn , Mn  10l -160 zł dawka około 4L zabezpiecza pełne zapotrzebowanie w okresie wegetacji pszenicy. Ja bym dał na początek 1L+12,5 kg Mgso4 5kg mocznika i 0,7 Stabilanu 725SL+Tytanit 0,25L

 

Taki mam zamiar u siebie jutro na 30 ha pszenżyta i 15 pszenicy. Temperatura sprzyjająca Azot podany przed tygodniem (pierwsza dawka). 

 

Zboże powinno zostać zmuszone do produkcji pędów bocznych i większego systemu korzeniowego CCC w fazie 30-31 efekt odwrotny system korzeniowy w niekorzystnych warunkach może ulec skróceniu. Jutro ciepło i słonecznie patrząc na długoterminową jedyna okazja aby do pierwszej dekady kwietnia tak trafić , zboże poczuje ciepło, deszcz i będzie pędziło w górę , więc jak chcesz dokewić (jak dałeś duzo azotu) to ja bym jutro pryskał miksem.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin80wlkp    38

Pierwszy raz zasiałem pszenżyto ozime Twingo i nie ukrywam, iż jestem trochę zaniepokojony. Pszenżyto bardzo się krzewi. Rośnie na boki ale nie do góry. Siane w optymalnym terminie, w optymalnej ilości, choć wydaje sie teraz bardzo gęste. Czy spotkaliście się z czymś takim?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Chyba z nieba spadłes ;) Jest wiosna faza krzewienia to sie krzewi i rośnie na boki. Przyjdzie faza bbch 31 to zacznie rosnąć do góry i strzelać w źdzbło spokojnie bedzie dobrze ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin80wlkp    38

Z nieba nie spadłem, choć mam nadzieję, że kiedyś tam trafię :)  Wiem, ze jest faza krzewienia, ale nigdy, żadne pszenżyto nie krzewiło się tak bardzo jak to, stąd moje obawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj