Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Rolnik995    9

Witam mam takie pytanie czy może z was ktoś siał pszenżyto odmiany Nagano jaki był plon i na jakiej ziemi a i jeszcze ile siejecie mniej więcej pszenżyta na 1ha . Dziękuje za pomoc .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xyz88    7

Jak wczoraj dałem RSM na pszenżyto a dziś padał deszcz i jest dosyć chłodno to może coś mu się stać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Witam mam takie pytanie czy może z was ktoś siał pszenżyto odmiany Nagano jaki był plon i na jakiej ziemi a i jeszcze ile siejecie mniej więcej pszenżyta na 1ha . Dziękuje za pomoc .

 

Ja siałem w tamtym roku tą odmiane obok odmiany Dublet i musze przyznać że Dublet mi się lepiej spodobał. Plonu nie ważyłem. Siałem na glebie przeważnie V plon dość dobry nie ważone ale około 5,5 tony. Siane było w ilości 220 kg I chyba mniej bym nie polecał mtz Ci nie powiem. Ogólnie pszenzyto jare to jest świetna opcja na piachy. Ja sieje na zmiane z kukurydzą i te 5 ton zawsze wykrece a trafiaja się gleby nawet i Vi klasa. Cenna uwaga pszenzyto jare średnio lubi gliniaste gleby lepiej je siać na raczej luźnych glebach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Jak wczoraj dałem RSM na pszenżyto a dziś padał deszcz i jest dosyć chłodno to może coś mu się stać?

nic sie nie stanie.wręcz przeciwnie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik995    9

Ja siałem w tamtym roku tą odmiane obok odmiany Dublet i musze przyznać że Dublet mi się lepiej spodobał. Plonu nie ważyłem. Siałem na glebie przeważnie V plon dość dobry nie ważone ale około 5,5 tony. Siane było w ilości 220 kg I chyba mniej bym nie polecał mtz Ci nie powiem. Ogólnie pszenzyto jare to jest świetna opcja na piachy. Ja sieje na zmiane z kukurydzą i te 5 ton zawsze wykrece a trafiaja się gleby nawet i Vi klasa. Cenna uwaga pszenzyto jare średnio lubi gliniaste gleby lepiej je siać na raczej luźnych glebach.

Dzięki za pomoc:) ,  ja mam zamiar siać pszenżyto na torfach i piaskach więc może się uda 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

3 dni temu poszła pierwsza dawka azotu. Zastanawiam się czy nie jest za wcześnie aby dokarmić dolistnie pszenżyto kristalonem zielonym w połączeniu z wapnovitem? Co o tym sądzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arek2286    0

Witam,pod pszenżyto ozime dałem 200kg polifoski 6 i około 10 ton podłoża z pieczarek pod agregat (IV,V klasa). Jesienią zrobiony zabieg glean-em. Zboże dobrze przezimowało i jest ładnie rozkrzewione. Na 1 dawkę azotu chce dać 150kg saletry 34N a na 2 100kg saletry 34N, Chce wykonać jeden zabieg skracania 1l ccc + 0,2 moddus oraz fungicyd + mocznik + jakaś odżywka, Proszę o jakieś opinie,porady bo słabo się znam na uprawie zbóż,a na tym forum ludzi z dużą wiedzą nie brakuje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1490    6

Podłoże z pieczarek ma dużą zawartość azotu dlatego pomyślałem o skracaniu

 

Witam podłoże z pieczarek miało azot ale po produkcji już zostało bardzo mało no może 4 %

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

panowie a kto poleci jakies dobre pszenzyto ozime gdyz musze wziasc po tych zniwach zalezy mi by te pszenzyto bylo bardziej na podkladzie pszenicy jakie odmiany by były takie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arek2286    0

 

    Maszkiewicz [2010] podaje, że w zużytym podłożu popieczarkowym zawartość makroelementów w (kg·t) wynosi: azotu – 8,0; fosforu – 2,5;

 potasu – 9,7; magnezu – 2,1;siarki – 5,0; wapnia – 22; sodu – 0,8 oraz zawartość mikroelementów w (g·t) manganu – 118, miedzi – 15,

cynku – 86, boru – 12.

  

    Wychodzi na to że w 10 tonach które dałem na ha jest około 80kg azotu,pszenżyto po zimie mimo że nie dostało jeszcze azotu ma ciemno zielony kolor i naprawdę dobrze wygląda. Chcę dać 250kg saletry w dwóch dawkach i tylko ze względu na to podłoże myślałem o zastosowaniu antywylegacza gdyż tego azotu w sumie wyjdzie dość dużo. Co myślicie?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

zastosuj nawet sam Moddus w dawce 0,3-0,4 L oczywiscie z tydzien wczesniej daj saletre ze 150 kg a nie 100 kg :) , fungicydem prysnij i bd miał lepszy napewno plon :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Nie ma żadnych przeciwskazań jeśli o to pytasz. Nawet na etykiecie bodajże moddusa proponowana jest mieszanka moddusa z ccc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawidoo1    1

W sobotę mam zamiar pryskać pszenżyto mikro+mocznik, a tydzień później dać II dawkę saletry i zastanawiam się czy te dwa nawozy sobie nie przeszkodzą bo razem nie można ich mieszać i nie wiem czy tydzień przerwy to nie za krótko?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

z 2 dawka nie na strzelanie w zdzblo nie lepiej ? czy dzieliles 1 dawke na 2 czesci ?

 

ktoś myślal co przy tych cenach robić czy siać jak norma wskazuje po 200 kg saletry czy ekonomiczniej rzucic 100kg i paqtrzec jak rosnie ;)

Edytowano przez d4rek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

100 kg saletry to 120 zł myślisz że nie przyrośnie Ci plon o 200 kg ziarna z hektara licząc po 60 zł/q to 120 zł? Moim zdaniem przyrost bedzie duży wiekszy. Prosta matematyka. Ja ciągle jestem za tym że każdy oprysk ( o ile oczywiście jest potrzebny) przynosi Ci zysk mniejszy lub wiekszy ale koszty oprysku się pokryją napewno i zawsze coś jeszcze zostanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

zboże po 50 zł póki co ;) a z pełna ochrona 350kg saletry ( 2 dawki - 200, 150), 2 x fungicydy, 2 x mikro + mocznik (50 kg 30-20) + siarczan mg - także to są koszty jakie miałem zamiar ponieść, nie licząc przedsiewnie 200 kg polifoski 6%. Niech da 6ton  to 3000 zł a będzie pewnie taniej niż 50 bo wszędzie ladne zboża ozime wiec zysk ... i nakład pracy

Edytowano przez d4rek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nojsze    59

Kolego Azot około 60-70 kgN/ha jak w nocy nie będzie przymrozków CCC 0,7l/ha na dokrzewienie i masz obsadę przesiewanie to zły popmysł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

modus z ccc można jak najbardziej mieszać

 

a jak na jeden raz dac to to wystraczy to w jakich proporcjach jak tylko jeden raz bym pryskał tym przy nawozeniu 400 kg saletry w 2 dawkach ? to by wystarczylo zeby sie nie polozylo ?

to ccc jest na dokrzewianie czy keidy je stosowac wraz z tym moddusem w jakiej fazie zboza ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SipmaZ224    81

czy podsianie pszenżyta ozimego Witon ze słabą obsadą pszenżytem jarym to dobry pomysł ?

 

Kiedyś na słabe pszenżyto rozsialiśmy owies kosem, potem brona. Efekt był taki że wyszło sporo owsa z domieszką pszenżyta. Gdyby nie owies nic by nie było z tego pszenżyta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj