Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
arszenik    1

witam pogoda nie pozwalała aby w jechać w pole a chciałem jakiś antywylegacz zastosować pojawiło się już 2 kolanko ccc już chyba nie bardzo żeby zastosować? a modus? jak tak to w jakiej dawce? co doradzicie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo6234    80

Witam chciałem się poradzić. Chce prysnąć pszenżyto ozime dolistnie, nie przypale go bo już sporkawe jest. jak dam 25 kg mocznika na opryskiwacz 400litrów a pole ma 1,3 ha. może ktoś doradzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W sobotę mam zamiar pryskać pszenżyto taką mieszanką : Mirage 1l + Tilt Turbo 0,7l + moddus 0,6l+ mocznik + siarczan MG+ Kristalon zielony 4kg. Czy może podzielić to na 2 zabiegi fungi i skrócenie razem , a wszystkie odżywki osobno? :huh:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daniel18    4

Czy można jednego dnia pryskać herbicydem, następnego fungicydem i antywylegaczem i odżywką oraz rozsiać saletrę. Czy to nie za dużo w krótkim czasie, czy lepiej rozłożyć to na kilka dni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem początkujacym rolnikiem i chcialbym sie dowiedzieć jaka może byc przyczyna wystepujaca miejscami jaśniejsze przebarwienia ?

Przedplon był owies. Zastosowalem przed siewnie NPK , na wiosne saletra amonową 150kg. 2 tyg temu Lancet Plus.

post-128524-0-40017100-1397740506_thumb.jpg

post-128524-0-06073200-1397740568_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Przyczyn może być wiele- pierwsze obstawiam tragiczne pH (kiedy dawałeś ostatnio obornik?) Kup sobie mały kwasomierz lub daj próbę do stacji chemiczno rolniczej-ok 14zł i wiesz na czym stoisz. Na pierwszy rzut oka można wywnioskować ze na polu jest mozaika glebowa, lecz skłaniał bym się ku pH. Pośrednia przyczyna- jeżeli takie widoki są pomiędzy ścieżkami to rozsiewacz nie dorzuca na pełną szerokość. Jeżeli zboże było też słabe po zimie to swoje mógł zrobić też Lancet

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

To foto jakby z mojego pola. Na kawałku gdzie była łąka w tamtym roku pszenżyto ładne a gdzie owies był przedplonem właśnie tak wygląda miejscami. Ja obstawiam na ph chociarz wapnowałem w tamtym roku ale pewnie nie zaczeło wapno jeszcze działać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Słabe nawożenie, nie odpowiednia kwasowość gleby (pH), złe przezimowanie oraz kiepsko uprawiona gleba wiele może być przyczyn.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakie polecacie wapno na ściernisko ? i w jakiej dawce ?

Z góry dzieki :)

Pozdrawiam

 

Obornik był dawany po żniwach tamtorocznych...Zbadam glebe :) Jakie wapno polecacie na ściernisko ? :)

Przyczyn może być wiele- pierwsze obstawiam tragiczne pH (kiedy dawałeś ostatnio obornik?) Kup sobie mały kwasomierz lub daj próbę do stacji chemiczno rolniczej-ok 14zł i wiesz na czym stoisz. Na pierwszy rzut oka można wywnioskować ze na polu jest mozaika glebowa, lecz skłaniał bym się ku pH. Pośrednia przyczyna- jeżeli takie widoki są pomiędzy ścieżkami to rozsiewacz nie dorzuca na pełną szerokość. Jeżeli zboże było też słabe po zimie to swoje mógł zrobić też Lancet

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    153

Ja mam inny problem. Kolanko pierwsze przeleciało już dawno w pszenzycie Loentino (wysoka odmiana) pompa siadla niestety i nie szło wykonać zabiegu w terminie. Co teraz podać aby wychamowac pszenżyto?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj i daj w późniejszym czasie Cerone/Retar.


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Leontino jest odmianą średniowysoką, przy nawożeniu 100kg N stało. Dawkę antywylegacza musisz ustalić względem nawożenia N i obsady. W ciemno nie będzie strzelać dawek. Ale teraz bezpieczniejszy byłby moddus lub CCC z moddusem

witam pogoda nie pozwalała aby w jechać w pole a chciałem jakiś antywylegacz zastosować pojawiło się już 2 kolanko ccc już chyba nie bardzo żeby zastosować? a modus? jak tak to w jakiej dawce? co doradzicie

CCC samo w tej fazie to już ryzyko. A CCC z moddusem można do 3 kolanka, choć im wcześniej tym lepiej. Dawki 1l CCC i 0,2-0,3l moddusa.

Witam chciałem się poradzić. Chce prysnąć pszenżyto ozime dolistnie, nie przypale go bo już sporkawe jest. jak dam 25 kg mocznika na opryskiwacz 400litrów a pole ma 1,3 ha. może ktoś doradzić.

Taka dawka mocznik to tyle co nic. Ja dawałem 10% czyli na opryskiwacz 400l ponad 40kg do tego siarczan magnezu. Bez siarczanu mocznika lepiej nie stosować.

W sobotę mam zamiar pryskać pszenżyto taką mieszanką : Mirage 1l + Tilt Turbo 0,7l + moddus 0,6l+ mocznik + siarczan MG+ Kristalon zielony 4kg. Czy może podzielić to na 2 zabiegi fungi i skrócenie razem , a wszystkie odżywki osobno? :huh:

Jak już chcesz oddzielnie to moddus daj około południa na słońce. Dawka moddusa wysoka, jednorazowo aż tyle bym nie dawał. Mirage, tilt i odżywki razem w godzinach wieczornych.

Czy można jednego dnia pryskać herbicydem, następnego fungicydem i antywylegaczem i odżywką oraz rozsiać saletrę. Czy to nie za dużo w krótkim czasie, czy lepiej rozłożyć to na kilka dni?

Po herbicydzie odczekaj kilka dni, niech ten herbicyd zacznie działać, inaczej odżywka i saletra wzmocni chwasty.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    153

milanreal1 dzięki jak zwykle za cenne info. Paktofonikas również wielkie dzięki za odzew.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matisz    121

Witam jakie funicydy polecilibyscie mi na pszenzyto, w miare dobre i w przystepnej cenie na pierwszy i drugi zabieg bo nie wiem za bardzo? Z góry dzieki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arszenik    1

witam jaka to faza rozwojowa 3 kolanko? jeszcze mogę dać ccc z modusem? co się stanie jeśli zastosuje ccc z modusem w zbyt późnej fazie rozwojowej?

 

a co sie stanie jak nie dam siarczanu magnezu a tylko sam mocznik.

nic strasznego się nie stanie jeśli stężenie mocznika nie będzie za duże siarczan bardziej zabezpieczy przed ewentualnym poparzeniem

post-38682-0-81848500-1397847477_thumb.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krol9    3

Ja jak dałem 25 kg mocznika na 230l wody to dość mocno przypaliłem pszenżyto, odmiana Moderato

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Jeżeli gleba lekka to węglanowe, np. 04. Jak zrobisz badania/pH to wtedy pośrednio uzyskasz odpowiedź ile wapna potrzebujesz. Ja u siebie stosuję kredę (droga) ale jest to mała dawka coroczna, na jesień spróbuję łódkę jakiegoś węglanu kupic. A badania to wg mnie najlepsza inwestycja-masz czarno na białym napisane czym dysponujesz, i jakie składniki musisz uzupełnić na teraz a jakie na drugi plan. Co do wapna to zobacz ofertę najbliższej firmy sprzedającej wapno- ważne żeby był dokument z IUNG(atest) wtedy masz styczność z realnymi danymi jakie te wapno posiada. Zobacz na cenę wapna-bo często jest tak ze transport kosztuje 2-3razy tyle co wapno. Ja polowałem na FastCala ale cena trochę wysoka, ale z tego co wiem to wapno super.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo6234    80

A to dzięki za informacje bo prysnąłem już kilka hektarów i czekam na rozwój wydarzeń. Prysnę jeszcze raz po pewnym czasie tylko dodam Bumper super na choroby i to wszystko. ja się ucze dopiero bo u nas w okolicach nikt nie pryska, pryskają tylko na chwasty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

witam jaka to faza rozwojowa 3 kolanko? jeszcze mogę dać ccc z modusem? co się stanie jeśli zastosuje ccc z modusem w zbyt późnej fazie rozwojowej?

Widze tam 2 kolanka i kłos. Mieszaninę CCC i moddusa można jeszcze stosować, ewentualnie możesz trochę niższą dawkę CCC, albo dać sam moddus. Jak dasz za późno to może mieć negatywny wpływ na kłos.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vasyl93    0

Pryskal już ktoś przenżyto jare mącznikim ? i jakim stężeniem bo to moj pierwszy zabieg i boje sie żeby go nie przypaliło pszenżyto ma 3 liscie myślałem 25kg na 300l

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sniady    0

Co byscie nie drogiego polecili na chwasty w pszenżycie? Na jesieni pryskałem Lentipur Flo 500 czym to teraz poprawić? czy pryskając teraz na chwasty moge domieszać odzywki i mocznik czy poczekać kilka dni i nastepnie pryskać na skracanie od grzyba i mocznikiem? Z góry dzieki za podpowiedzi!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zimnyt    3

Do herbicydów nie powinno dodawać się oprysków na chwasty, lepiej tak jak napisałeś zrobić 2 zabiegi. Ja pryskałem Lancetem Plus pszenżyto ale on kosztuje ponad 100 zł/ ha. Może inni coś jeszcze doradzą :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lew908    210

kolego lekkie przejęzyczenie bo herbicydy to są opryski na chwasty :P


"Ziemia to klejnot drogi, kto jej pilnuje nie będzie ubogi"

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj