Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Arni    1

W pszenżycie od perzu można używać Apyros i Attribut :)


17 lutego 2007r - 17 lutego 2012 pięć lata na af!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mareoo    6

Koledzy POMOCY!! Pojechałem dziś obejrzeć pola z pszenżytem i normalnie się załamałem. Na wszystkich polach występują żółte pasy. Mniejsze, wieksze, czasami wogóle ich nie ma. Po wyrwaniu wyglada to tak:

1. http://imageshack.us/photo/my-images/266/75509309.jpg/

 

2. http://imageshack.us/photo/my-images/109/25793775.jpg/

 

3. http://img853.imageshack.us/img853/2791/70063202.jpg

 

Nie wiem naprawdę co się mogło stać. Pszenżyto było zaprawiane RAXIL GELem, a jakiś miesiąc temu pryskałem je GLEANEM średnio mi wyszło 20g/ha. Myślałem, że to miejsca gdzie lance opryskiwacza mi się nakładały, ale te pasy są zbyt często. Końcówki dysz w opryskiwaczu co prawda mam różne, ale niegdy nie było takiego efektu.

Załamka... jak myślicićie to wyik mojego beznadziejnegopryskania, czy jakaś choroba?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Ciekawa sprawa z tymi pasami tylko dawałeś minimalną dawkę gleanu to oprysk czy lejące żle dysze bym nie winił ,ja też pierwszy raz pryskałem glean ok 23 gr mi wyszło i jedna przecznica mi żółkła ok 200 metrów długa i na szerokość opryskiwacza tam było nakładanie się oprysku tylko na innych przecznicach nic się nie działo zielona i nawet od granicy przejechałem szybciej drugi raz aby resztkę wody wypryskać i jest zielono ,jedyna moja myśl to że przecz mi żólknął to PH ziemia z tej strony najgorsza piasek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matyziak    6

Witam, z racji tego że zostało mi sporo legato, chciałbym sie zapytać Czy mogę zastosować legato wiosną na pszenżyto? niby na etykiecie nie jest napisane ze mozna pryskać wiosną, ale pszenice za to już tak. Pozatym to jest głównie zwykły izoproturon...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kryssr    52

jak będzie zdrowa plantacja to tak, ogólnie wiosną izoproturon może lekko po przypalać rośliny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sybiuszek24    21

Witam.Doradźcie jaki nowóz i ile na pszenżyto wiosną na start bo zamierzam kupić,dodam że w tamtym roku też było pszenżyto,i teraz przed zasiewami wapnowane było,pod korzeń nic nie dawałem.Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

wszystko zależy od wielu czynników, od stanu plantacji po zimie, zakładanego plonu, zasobności gleby i wielu inych czynników, bezpiecznie a zarazem ekonomicznie będzie dać 200-250kg saletry amonowej na start i potem ewentualnie 100-150kg moczniku w początkowej fazie strzelania w źdźbło lub ewentualnie opryski dolistne NPK + mikroskładniki. Ja u siebie stosuje na IVklasie przedsiewnie 200kg polifoski 6, wiosną na start 200kg saletry i w początkowej fazie strzelania w źdźbło 100kg moczniku. Plon 6,5t/ha bez ochrony fungicydowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LUKASZ82mtz    0

mam pytanie panowie czy na ugorze jak posieje jare pszenżyto do da jakiś plon???? dodam pole wziąłem w dzierżawe ok 2.5 ha dwa lata nie uprawiane nie wiem jaka klasa. ziemia glina ładnie sie sypała w orce mimo zachwaszczenia. doradzcie coś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Mam wątpliwość jak należy chronić pszenżyto, w doświadczeniu przeczytałem, że pszenicę skracali w BBCH 31, (stosowali Antywylegacz + Moddus), a ochronę fungicydową wykonywali dopiero w BBCH 32, jak sądzie należy tak robić? Bo ja w tym roku zmieszałem wszystko, tzn. regulatory + fungicydy + dokarmianie i oprysk wykonaliśmy w fazie BBCH 31.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2201

No i jakie efekty były?? Dobrze zrobiłeś fungicyd+ccc+odżywka za jednym przejazdem tylko moddus mogles dac potem. Zależy jaka jest presja chorób jak widać że się mocno nasila, roslina podatna na choroby podstawy, słaby przedlon to trzeba wcześnie jechać z fungicydem a jak nie to można poczekać troche dzięki temu bedzie można opóźnić pozniej zabieg T2 i T3 a być może obejdzie się bez T3.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Nie mogę ocenić, bo nie zostawiłem kontroli. Ustać powiedzmy, że ustało w późniejszych fazach dużego nasilenia chorób nie było. Pierwszy rok stosowaliśmy regulatory i fungicydy, więc wiele nie mogę powiedzieć. Jak przezimuje odpowiednio to co jest w tym roku posiane, zastosuję inne środki i zobaczymy co mi z tego wyjdzie. ;)

@Tomek90 Jakie substancje Twoim zdaniem są odpowiednie na T1?

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grant899    2

Witam,

mam ok 100 ha łąk i zastanawiałem się nad zasianiem tam pszenżyta. Czy ktoś kto ma doświadczenie mógłby mniej więcej określić jakich plonów można się spodziewać na tej klasie ziemi z hektara. Następnie jaka jest dopłata przy onw. Obecnie mam tam łąki lęgowe ok 1400/ha dopłaty dlatego chciałbym wiedzieć czy warto się zastanawiać nad ich uprawą.

Z góry dziękuje za informacje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MartineZ    14

jak zawsze wszystko będzie zależeć od pogody i nawożenia. pszenżyto ozime na V klasie realnie może dać nawet 6 ton/ha, musisz się jednak liczyć z takim ryzykiem, że taka słaba ziemia nie trzyma dobrze wilgoci i zboże nawet po 2 tygodniach upałów może szlak trafić. jeżeli chodzi o jare to nie liczyłbym więcej niż 4,5 t/ha(średnio)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz0209    22

z 5 klasy wątpię żeby posypało 6 t z ha. najlepszą odmianą na tą klasę będzie Moderato, a co do dopłat to napewno będą niższe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnikursus    21

Witam,

mam ok 100 ha łąk i zastanawiałem się nad zasianiem tam pszenżyta. Czy ktoś kto ma doświadczenie mógłby mniej więcej określić jakich plonów można się spodziewać na tej klasie ziemi z hektara. Następnie jaka jest dopłata przy onw. Obecnie mam tam łąki lęgowe ok 1400/ha dopłaty dlatego chciałbym wiedzieć czy warto się zastanawiać nad ich uprawą.

Z góry dziękuje za informacje.

jak zawsze wszystko będzie zależeć od pogody i nawożenia. pszenżyto ozime na V klasie realnie może dać nawet 6 ton/ha, musisz się jednak liczyć z takim ryzykiem, że taka słaba ziemia nie trzyma dobrze wilgoci i zboże nawet po 2 tygodniach upałów może szlak trafić. jeżeli chodzi o jare to nie liczyłbym więcej niż 4,5 t/ha(średnio)

 

Hoho widać że jeden i drugi user pisze bajeczki :D. Tak przenżyto da 6 t/ha w pierwszym roku uprawy :D. Masz 100ha łąk? Gdzie to ja je biorę jak masz ;D

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol091193    856

A ja bym zaryzykował i zasiał żyto hybrydowe. Sam bym przetestował chociaż na 1ha i zasiał żyto hybrydowe ale nie mogę przekonać do tego ojca, ale w tym roku mu nie podaruję. Podobno hybryda plonyje w granicach 8-9t/ha(tak słyszałem). Sądzę że jest to możliwe, ale wiadomo że wszystko zależy od agrotechniki, pogody i nawożenia. http://www.agrofoto.pl/forum/topic/30278-zyto-hybrydowe/page__st__580?do=findComment&comment=1064457 masz przykład, gdzie na 5 klasie kolega z forum otrzymał ponad 7ton/ha oczywiście to średnia przy niewielkim nawożeniu tzn. obornik i 100kg/ha soli potasowej 60% 100kg/ha fosforanu 46%P i 18%N oraz łącznie oraz sumę 280kg/ha saletry amonowej 34%. MOim zdaniem to super wynik, a podejrzewam że przy niewiele większym nawożeniu to 8t/ha powinien legalnie osiągnąć.

http://www.agrofoto.pl/forum/topic/30278-zyto-hybrydowe/ poczytaj sobie, może Tb się przyda ;)


Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz0209    22

nie powiedziałbym czy z 5 klasy aż tak dobrze będzie... Kosiłem w tym roku u kolesia który wsiał to na 3b i nawoził naprawdę konkretnie, fakt że słoma miała 1,5 m i wszystko wyglądało jak po przejechaniu walca drogowego ale 9 sypnęło. Nie szło zrobić ha szybciej niż w półtora godziny bizonem bo nie dawał rady przełykać. Z ha wychodziło ok 50 balotów słomy. A na 5 u tego samego człowieka przy tym samym nawożeniu wydało 6 i słomy 30 balotów z ha. Co do słomy to kupowałem od niego tak więc wiem ile dokładnie było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grant899    2

Żyto hybrydowe brzmi ciekawie muszę o tym poczytać. Dzięki za poświęcony czas i przydatne informacje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MartineZ    14

@rolnikursus nikt tu nie opowiada żadnych bajeczek, a jeśli masz problem z czytaniem ze zrozumieniem to już nie wina userów. Na 5 klasie uzyskałem plon 5,5 tony przy średnim nawożeniu ale dobrej pogodzie. Na takich glebach pogoda musi być wyjątkowo udana do otrzymania takiego plonu i chce zaznaczyć ze to 6 ton to górna granica więc proponuje najpierw zrozumieć, potem komentować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnikursus    21

@MartineZ nie moge ci uwieżyć bo to jest zbyt dużo, u mnie było siane żyto na 5 klasie i największy plon to 3-3,5 t/ha także przy dobrej pogodzie i nawożeniu oraz nasienie było kwalifikowane. Na żyto musi być dobry rok ale nie aż tak żeby z 5 klasy wyciągnąć 5,5 tony, niektórzy z 3,4 klasy tyle nie maja a ty z 5 masz. Dla mnie to jest dziwne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2201

@rolnikursus nikt tu nie opowiada żadnych bajeczek, a jeśli masz problem z czytaniem ze zrozumieniem to już nie wina userów. Na 5 klasie uzyskałem plon 5,5 tony przy średnim nawożeniu ale dobrej pogodzie. Na takich glebach pogoda musi być wyjątkowo udana do otrzymania takiego plonu i chce zaznaczyć ze to 6 ton to górna granica więc proponuje najpierw zrozumieć, potem komentować.

 

Ciekawe. Pochwal się nawożeniem i ochroną, oraz jaka odmiana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj