favi515

Rok 2012 - zmniejszenie dopłat bezpośrednich w rolnictwie

Polecane posty

Automoderacja spowodowana brakiem działań administracji forum.

Edytowano przez gonzobonzobong

Chivas Regal kontra czarny Jaś wędrowniczek 2:1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Dokładnie-podaj z imienia i nazwiska...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benio1967    153

Na razie to jest tak,ze głuchy słyszał,a ślepy widział jak szczerbaty łysemu włosy wygryzał-poczekamy a zobaczymy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek33    35

Trzeba będzie dzielić gospodarstwo na kilka mniejszych. Może to jest sposób na niż demograficzny? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lemke24    5

Dokładnie-podaj z imienia i nazwiska...

 

Poniżej podaję link do tych stenogramów. Przeczytaj sam. A nie piszę nazwisk i nazw partii ponieważ nie popieram żadnej partii która znajduje się w obecnej kadencji sejmu. http://www.sejm.gov.pl/SQL2.nsf/poskomprocall?OpenAgent&7&156

 

Na razie to jest tak,ze głuchy słyszał,a ślepy widział jak szczerbaty łysemu włosy wygryzał-poczekamy a zobaczymy.

 

Głuchy i może słyszał a ślepy widział, ustawa została przegłosowana przez sejm i senat tylko brakuje podpisu prezydenta jak już nie został złożony. Nie możemy czekać ponieważ całkiem obudzimy się z ręką w nocniku.

Edytowano przez Lemke24

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Automoderacja spowodowana brakiem działań administracji forum.

Edytowano przez gonzobonzobong

Chivas Regal kontra czarny Jaś wędrowniczek 2:1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Dzięki @Lemke24 .

@gonzo-ładne podsumowanie :D .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darekpol    13

Dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich w MRiRW Joanna Czapla:

 

Jeśli chodzi o modulację (nie ma na sali posła Ardanowskiego), to w 2012 r. podliczono płatności wspólnotowe. Stanowią one 90% płatności. Nasze, krajowe płatności stanowią 10%. Równolegle w państwach UE są przepisy, które mówią, że rolnicy otrzymujący łącznie powyżej 5 tys. euro płatności, mają obniżane płatności bezpośrednie o 10%. Środki nie zostają w budżecie Unii tylko trafiają do puli drugiego filaru, czyli na rozwój obszarów wiejskich. Jeśli chodzi o 2012 r., to oprócz modulacji podstawowej wynoszącej 10%, która dotyczy rolników otrzymujących powyżej 5 tys. euro, to jest także modulacja podstawowa 4%. Jest to dodatkowe obniżenie płatności bezpośrednich o 4%. Jest to dla rolników, którzy otrzymują powyżej 300 tys. euro płatności. W związku z tym w Polsce od 2012 r. jesteśmy objęci powyższą modulacją. Z danych ARiMR wynika, że będzie to ok. 200 rolników. W 2012 r. będą mieli obniżone płatności i środki w wysokości 1100 tys. euro trafią do drugiego filaru, czyli na rozwój obszarów wiejskich. Z tych środków będą dodatkowe fundusze z budżetu krajowego.

Jeśli chodzi o dostosowanie krajowych płatności bezpośrednich, to w 2012 r. mamy 90% środków wspólnotowych i 10% środków krajowych. Równolegle w UE rolnicy, którzy otrzymują powyżej 5 tys. euro mają redukowane 10% płatności bezpośrednich, to Komisja Europejska uważa, że w Polsce nasi rolnicy mieliby tych środków więcej. Dlatego w 2012 r. – zgodnie z przepisami wspólnotowymi – jeżeli rolnicy otrzymują powyżej 5 tys. euro, to płatności uzupełniające krajowe będą redukowane o 10%. Chodzi tylko o krajowe, uzupełniające płatności.

 

Jeśli dobrze rozumiem to redukcja będzie 10% ale nie z całej sumy dopłat tylko z sumy dopłat krajowych czyli z całości dopłat w przypadku zasiania np. pszenicy 1 %. (Bo 10 % z sumy płatności krajowych, które stanowią 10 proc sumy całych dopłat)

Edytowano przez Darekpol

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Tez to tak rozumiem. Temat ciekawy bo okazuje sie ze chlop znowu zostal wydymany:D Nie zebym sie zalil ale Polska to jest cyrk i jak sie przypatrzec z boku to niezly kabaret ze wszystkiego wychodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lemke24    5

Wejdzie na link poniżej otworzcie "Dokumenty dotyczące prac nad projektem ustawy wg stanu na dzień 10.01.2012 r. " i przejdzie na stronę 18 i 19 tam jest wprost napisane o całych dopłatach. Z tekstu powyżej wynika że rolnicy ze starej pietnastki będą mieć obniżone dopłaty o 10% czyli my też musimy mieć obniżone o 10% ponieważ są to przepisy europejskie.

 

http://bip.minrol.gov.pl/DesktopModules/Announcement/ViewAnnouncement.aspx?ModuleID=1507&TabOrgID=1414&LangId=0&AnnouncementId=14527&ModulePositionId=2098

 

Jeśli chodzi o dostosowanie krajowych płatności bezpośrednich, to w 2012 r. mamy 90% środków wspólnotowych i 10% środków krajowych. Równolegle w UE rolnicy, którzy otrzymują powyżej 5 tys. euro mają redukowane 10% płatności bezpośrednich, to Komisja Europejska uważa, że w Polsce nasi rolnicy mieliby tych środków więcej.

Ja to rozumię tak że rolnicy ze starej pietnastki będą mieć obniżone płatności o 10% i zostaje im 90% co dla nich będzie już stanowić 100% więc uznali że nie możemy mieć 100% więc obniżą nam dopłaty o 10% i po tej decyzji robi się 100% w porównaniu do rolników starej pietnastki.trochę zagmatwane ale tak to rozumię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek33    35

Ktoś monitorował wcześniej prace nad tą ustawą? Przedstawiciele izb rolniczych? Ktokolwiek ze środowiska rolniczego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

dla jasności obniżenie o 10% tyczy się gospodarstw otrzymujących ponad 5tys euro CNDPsów (complementary national direct payments) czyli UPO i co więcej obniżenie to tyczy się również tylko płatności UPO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek33    35

Co masz na myśli mówiąc "tylko"? Dziś "tylko" to, cisza, jutro "tylko" tamto i tak dalej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lemke24    5

Cytuję "Jeśli całkowita kwota wszystkich płatności bezpośrednich,do których kwalfikuje się rolnik, przewyższa 5 000 EUR, wówczas poziom CNDPS wypłacanych powyżej pułapu wynoszącego 5 000 EUR zmniejsza się o 10% z wszystkich płatności bezpośrednich wypłacanych powyżej 5 000 EUR".

 

Cytuję "Jeśli całkowita kwota wszystkich płatności bezpośrednich,do których kwalfikuje się rolnik, przewyższa 5 000 EUR, wówczas poziom CNDPS wypłacanych powyżej pułapu wynoszącego powyżej 5 000 EUR zmniejsza się o 10% z wszystkich płatności bezpośrednich wypłacanych powyżej 5 000 EUR".

 

czyli rozumię to tak że obliczą ci 10% z wszystkich płatności bezpośrednich i obetną ci tę kwotę z uzupełniających płatności i będzie to dotyczyć rolników którzy mają uzupełniające płatności powyżej 5000 EUR.dobrze rozumuję?

Edytowano przez Lemke24

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

wówczas poziom CNDPS wypłacanych powyżej pułapu wynoszącego 5 000 EUR zmniejsza się o 10% z wszystkich płatności bezpośrednich wypłacanych powyżej 5 000 EUR".

 

na wiążącą interpretację niestety chyba musimy poczekać, spotkaliście jakąś w mediach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

Na stronie głównej Izb rolniczych jest notatka ministerstwa rolnictwa dotycząca modulacji oraz przykładowy sposób jej wyliczania.

Szkoda dyskusji sprawa jest przesądzona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lemke24    5

Czyli dobrze pisałem na samym początku bo już miałem wątpliwości że coś pokręciłem. to jest porażające trzeba natychmiast wyjść na ulicę trzeba protestować.chcą odebrać nam 10% dochodu.jak my mamy konkurować ze starą pietnastką.apeluję o to aby Krajowa Rada Izb Rolniczych zorganizowała protest przeciwko tej decyzji.

http://krir.pl/index...d=1674&Itemid=1

 

Na stronie głównej Izb rolniczych jest notatka ministerstwa rolnictwa dotycząca modulacji oraz przykładowy sposób jej wyliczania.

Szkoda dyskusji sprawa jest przesądzona.

 

Możesz podać linka do tego sposobu wyliczania

 

Przetytajcie artykół pod tym linkiem on wszystko wyjaśnia.nasz rząd chciał przerzucić swoje błędy na nas.

http://www.izbarolnicza.pl/index.php?id=332

Edytowano przez Lemke24

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

z tego co pamiętam to sprawa była już nagłośniona, ale obciążenie za błędy administracyjne nie miało trafić na barki rolników; ale teraz to już się pogubiłem, bo zarówno stenogram, jak również stanowisko KRIR nie wyczerpują tematu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lemke24    5

z tego co pamiętam to sprawa była już nagłośniona, ale obciążenie za błędy administracyjne nie miało trafić na barki rolników; ale teraz to już się pogubiłem, bo zarówno stenogram, jak również stanowisko KRIR nie wyczerpują tematu

Ale z tekstu dolnośląskiej Izby rolniczej tak wynika.chcą obciążyć nas własnymi błędami. Myślę że temat jest wyczerpany ustawa została przyjęta a teraz musimy wszystko zrobić aby przepisy zostały zmienione.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

http://www.agrofoto.pl...ctwa,34485.html

 

to jest link do przykładowego obliczania modulacji ten ze strony izb coś nawalił na dole artykułu jest plik do pobrania

Edytowano przez west

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lemke24    5

http://www.agrofoto.pl...ctwa,34485.html

 

to jest link do przykładowego obliczania modulacji ten ze strony izb coś nawalił na dole artykułu jest plik do pobrania

Dzięki @west. Już widzę te durne tłumaczenia ministra dlaczego tę ustawę wprowadzili.

Edytowano przez Lemke24

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darekpol    13

Tak Macie rację... więc przytoczony przeze mnie fragment wypowiedzi Dyrektora Departamentu Płatności Bezpośrednich był bardzo nie precyzyjny, a do niego się odnosiłem. Link West-a jest bardzo precyzyjny i chyba wszystko jest jasne. Lecz jak w niego wynika im większe gospodarstwo tym większe zmniejszenie płatności, nie jak wcześniej podejrzewaliśmy, że wszyscy powyżej 5000 euro o 10 proc. mniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

zagadnienie redukcji komplikuje się jeszcze bardziej, przeczytałem artykuł farmera i załączoną notatkę i nasunęły mi się pytani:

- na co zostaną przeznaczone środki z redukcji UPO,

- czy redukcja dotyczy także płatności cukrowych, ONW i pozostałych (poza JPO i UPO)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lemke24    5

Z tekstu dolnośląskiej izby rolniczej wynika że te pieniążki mamy grzecznie oddać komisji europejskiej. napewno te 4% które zamieżają zabierać tym największym pójdą na zasilenie II filaru około miliona euro.

 

zagadnienie redukcji komplikuje się jeszcze bardziej, przeczytałem artykuł farmera i załączoną notatkę i nasunęły mi się pytani:

- na co zostaną przeznaczone środki z redukcji UPO,

- czy redukcja dotyczy także płatności cukrowych, ONW i pozostałych (poza JPO i UPO)

 

wejdź na link podany przez @westa i otwórz na dole tego artykółu plik przejdź na ostatnie strony tam chyba bedziesz miał odpowiedź na swoje pytania

Edytowano przez Lemke24

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

to może doprecyzuję pytanie: czy wskazane przeze mnie płatności również generują redukcję płatności?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez Kowalsky30
      Kontynuacja tematu
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj