favi515

Rok 2012 - zmniejszenie dopłat bezpośrednich w rolnictwie

Polecane posty

kozulek2    228

WEST -Dokładnie, po zatym ta kasa idzie do drugiego filaru ...i tam jest też do wyrwania w PROW-ie, działkowcy nie mają tam zasięgu :D .

Edytowano przez kozulek2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35

Tyle było bicia piany jak ja się udzielałem ale jak przestałem udzielać się w tym temacie czy innych podobnych to teraz walczycie między sobą... Ehh myślałem, że będzie lepiej... Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

szkoda i tych 100 euro synek miałby Siku control fendta a tak dostanie johnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

I tu się pierwszy raz z Tobą zgadzam ;) dorzzucę mu te cztery stówy niech ma fendta z ładowaczem czołowym. Radość dziecka jest najważniejsza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Dobrze że choć w jednej kwestii mamy porozumienie. Jeśli chodzi o resztę - punkt widzenia zależy od punktu siedzenia - to normalne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek33    35

Czyli ustalmy jedną rzecz: bieda dużym do d*py nie przystanie więc lamenty że urwali 100 euro... wstydu trochę panowie.

No tak. Jak ktoś nie ma wyczucia - to dokręca śrubę póki nie stęknie. Na klucz dynamometryczny nie ma co liczyć :) . Jest takie powiedzenie " zanim gruby schudnie - to chudy zdechnie" . Kibicujcie dalej...

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Do wszystkich którym modulacja wydaje się czymś sprawiedliwym, NASTĘPNY KROK TO LIKWIDACJA PROGU 5000E. Poczekam i poczytam lamentów. @kozulek zobaczysz tą kasę w II filarze, szybciej świnia niebo ujrzy. Owszem ta kasa wpłynie, a inna zmieni rezerwę celową. MF miało do wyboru stopień modulacji, są widełki 5-10%, i wyszło po polsku.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73

Nie kolego. Nie jedziemy na tym samym wózku choćby dla tego że mały chce tanią ziemię, duży chce dużo i mu specjalnie nie zależy na cenie - tu już masz sprzeczny interes ekonomiczny więc nie możemy mówić o jedności. Mleko - produkt taki sam i u małego i u dużego, mleczarnia ma średnią 1,3 - mały dostaje 0,9 a duży 1,7 - znowu brak wspólnego interesu ekonomicznego. Dopłaty - jak mały dostanie ciut więcej do ha, dużemu zabiorą to przynajmniej deko poczucia sprawiedliwości mały otrzyma. Bo duży najwyżej zamiast Fendta kupi MFa. To tak pokrótce o różnicach.

 

Jakiej sprawiedliwości? Winisz kogoś o to, że ma więcej ha od ciebie, więc trzeba go zrównać ze mną? To nie jest sprawiedliwość, to jest zazdrość. Sprawiedliwość jest wtedy, kiedy każdy ma takie same warunki do rozwoju. A nie widzę, żeby Ci duzi byli faworyzowani i tworzyli jakąś zamkniętą grupę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

przy modernizacji są faworyzowani. Na przetargach na ziemię z anr są faworyzowani przez to że nie dzieli się jej na mniejsze kawałki tylko takie ponad 20ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

"Sprawiedliwość jest wtedy, kiedy każdy ma takie same warunki do rozwoju." -zapominasz o innych aspektach niż aspekty prawne. Nikogo nie chcę równać z ziemią no chyba że ucięcie 100 euro powoduje bankructwo...

 

Na definicję "warunków rozwoju" składa się nie tylko: równe traktowanie przez przepisy prawa. Wręcz odwrotnie, np jak nie podzielisz działek na mniejsze to do przetargu przystąpią jedynie najwięksi a to nie jest sprawiedliwe - o ziemie z agencji mi chodzi.

Nigdy nie było sprawiedliwie choćby z tego powodu że różne klasy ziemi w różnych częściach kraju mamy, różne zaludnienie itp. Sprawiedliwie byłoby dać każdemu po mniej więcej takim samym kawałku ziemi podobnej klasy i wtedy ten co pracuje więcej ten ma więcej. Doskonale wiadomo że po 89 nie jeden się nachapał bo miał układy, za bezcen ziemię można było kupić. Nie wrzucam wszystkich do jednego worka ale prawdą jest że jak miałeś na starcie dużo to na koniec będziesz miał jeszcze więcej. Jak na starcie w dzisiejszym czasie jest mało to większe prawdopodobieństwo jest że z głodu zdechniesz niż dorobisz się majątku.

Ograniczenie choć symboliczne dopłat największym jest jedynie cieniem sprawiedliwego traktowania.

 

Najważniejsze na koniec: w Konstytucji mamy zapis że w Polsce istnieje społeczna gospodarka rynkowa czyli nie że jeden ma się nachapać a reszta niech zdycha z głodu. Występuje zgoda na wprowadzanie pewnych ograniczeń.

Edytowano przez pawelol111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek33    35

Duzi najbardziej faworyzowani są przy składkach zdrowotnych i niedługo na podatkach :( . Eh panowie - my mamy konkurować z innymi krajami, a nie między sobą.... . Zawsze będzie ktoś kto ma więcej i ktoś kto ma mniej. Sami wiecie, że gospodarstwo funkcjonuje pokoleniowo. U mnie każdy następca powiększa gosp o ok 50 %. Racja - dziś jest wielu spekulantów handlujących ziemią. Dla nich ziemia to jest towar. Ja nie wyobrażam sobie, że mógłbym sprzedać dorobek kilku pokoleń. Nie można zamykać się w swoim podwórku. Świat się zmienia. Żyjąc tylko z rolnictwa nie jest możliwe powiększenie gosp np z 5 ha do 100 ha w krótkim czasie. Chyba że na kredyt - ale wtedy można stracić wszystko... . Więc nie ma co zazdrościć. Każdy pracuje na swoje gosp. Wszyscy mamy ten sam interes.

Edytowano przez maniek33

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

No i powiało marksizmem, panowie "to se ne wrati". Ale jakby co, to taka oaza szczęścia , dobrobytu i spełniania najskrytszych marzeń jest za wschodnią granicą. Wystarczy azyl polityczny.

Edytowano przez agromatik

"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek33    35

Niekoniecznie. Trzeba się przystosować do warunków zewnętrznych - szybko :)

Co do deficytu ziemi - jak bym był handlarzem, to też zależałoby mi, aby wszyscy myśleli, że to jedyna okazja i że ziemi jest coraz mniej.... bzdura. Ktoś kupił, ktoś zainwestował, nie wszystko da się przewidzieć.... .

Edytowano przez maniek33

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Jan Paweł II był marksistą jeśli chodzi o kwestie gospodarcze i ja się pod tym też podpiszę. Prawdą jest że lepiej dla obywateli gdy zysk firmy który wynosi 100mln trafił do budżetu i stamtąd będzie mądrze rozdysponowywany, podkreślam - mądrze, niż owe 100mln miałoby trafić do jednej osoby. Czy sprawiedliwie jest gdy 1000 osób pracuje na jedną?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Tyle że ten kapitał nie wziął się z nieba. To owoc ludzkiej pracy. Praca ma pierwszeństwo przed kapitałem bo nie istniałby żaden biznesmen gdyby nie ludzie którzy na niego pracują. Pracę owi ludzie mają dzięki temu że są chętni na dobro które wytwarzają.

 

Weźmy Polskę w średniowieczu - chłop tyrał na pana i pan mógł dobrze żyć. Tu wszyscy widzą problem. Jednak gdy u Kowalskiego pracuje rzesza ludzi za 1500zł a on nie wie co z kasą robić - wielbi się Kowalskiego za to że "dzięki niemu" owa rzesza nie zdechnie z głodu. Nie zapominajmy że ani ten średniowieczny pan ani Kowalski nie pławiłby się w luksusach gdyby nie odpowiednio: chłop i pracownik.

Życie w luksusach nie jest zakazane jednak dlaczego ma się odbywać czyimś kosztem?

 

Poczytaj o surowcach w Afryce - cała tablica Mendelejewa tam jest. Szacuje się że 3-5% zysku z eksploatacji trafia do tych państw. Resztę zwijają jednostki - właściciele firm wydobywczych. Poczytaj o największych firmach na świecie, o ich zyskach... Wielki kapitał w rękach jednostek wypracowany w pocie czoła przez miliony wyzyskiwanych osób.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

W kapitaliżmie jak i w przyrodzie to normalne zjawisko ,no chyba że historia zatoczy koło...ale nie wiem czy doczekasz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

Zeszła z tematu bo niektórych ściska gdy widzą że ktoś ma więcej od nich, i nie zastanawiają się jak dogonić tego bogacza, lecz jak go zgnoić i odebrać majątek. To już nie marksizm ale leninizm i stalinizm w jednym.

@pawelol111 dlaczego bogaty ma się dzielić swoim majątkiem, jeśli zacznie wszystkim płacić tyle ile zarządają to wkrótce dołączy do tych biedaków. Zatrudniam 2 pracowników i wiem że jeśli nawet byłoby mnie stać im zapłacić średnią krajową to i tak bym im nie dał, bo niby dlaczego? według mnie wystarcza im płaca minimalna jakby dostali więcej to niechciałoby się im pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1012    42

Ha ha widzę, że kolega @west uważa się za mega majętnego :rolleyes: myślę, że nie była mowa o cwaniaku za 50 zł w tej rozmowie z dużym ego który zatrudnia dwóch meneli :D raczej chodziło naprawdę o ludzi którzy zatrudniają po 1000 osób a innych traktują jak tanią siłę roboczą :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Do WESTa

Marksizm w kwestiach gospodarczych i tylko w tych. Bogaty nie musi nikomu nic dawać. Gdzie kogokolwiek ktoś zgnoił? Idiotyzmem jest Twoje ostatnie zdanie. Jakby ktoś dostał 3,5 tys to by do roboty nie poszedł :D no chore kolego. Według Ciebie wystarcza im 1500 tyle że kim Ty jesteś by oceniać ile komu wystarczy? Napisz wprost to co napisać powinieneś: nie zapłacę im więcej bo po 1. nigdzie roboty nie znajdą - taki czas a po 2. jak zapłacę mniej to więcej będzie dla mnie. To jest normalne i nikt nie powinien się dziwić. Mamy kapitalizm, jeden wykorzystuje pracę drugiego.

Co do "zastanawiania się jak dogonić bogacza" - w gospodarstwie jedyny sposób to zakup ziemi. Ziemia droga, najwięksi podbijają ceny, wniosek prosty - nie da się dogonić bogacza.

 

Do 1012

Dokładnie, my to sobie możemy... zatrudnić. Są globalne przedsiębiorstwa których właściciele koszą kasę kosztem tysięcy ludzi.

Edytowano przez pawelol111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

@1020 czytaj moje posty ze zrozumieniem a najlepiej kilka wstecz dopiero później komentuj, nigdzie nie napisałem że jestem majętny w mojej okolicy funkcjonują gospodarstwa po kilka tys.ha i ja przy nich jestem pikuś. Więc hamuj się

A swoich pracowników nie określam mianem meneli bo to są niezłe fachury w tym co robią, pewnie wiele byś się od nich mógł nauczyć. Dałem ich tylko jako przykład bo tak samo ten co zatrdnia 1000 ludzi posępuje bo koszty pracy to zazwyczaj ogromny udział w kosztach firm.

@pawelol111

Po to są widełki wynagrodzeń aby każdy znał swoje miejsce w szeregu bo jeśli pracownik będzie miał tyle samo co właściciel firmy to jaki w tym sens. Prowadzisz działalność aby się bogacić a nie po to by robić dobrze innym. Zresztą nazwali by takiego przedsiębiorcę idiotą jeśli by jego pracownicy śmigali na wczasy zagraniczne a on sam stał w kolejce po zasiłek w GOPS. Każda praca powinna być sprawiedliwie wynagradzana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Kowalsky30
      Kontynuacja tematu
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj